Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-05-2008, 22:42
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Standart Re: 1 MAYIS

sevgili Lestat

* *gerilla için ceza almak zaten bir alışkanlık oldu. *

* *İnsanlara amiyane davranmayı seviyor, sizin iletinize cavaben uyarı mesajı yazmamın nedeni ortaya bir söylem idi. *

* *Üzerinize alınmanıza gerek yok.

* *saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 02-05-2008, 23:01
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Deniz Gezmiş'ler Kemalist değil sosyalisttiler.
Ancak gerçek Kemalistlerin de kendileri olduğunu söylüyorlar ve anti-emperyalist mücadelede Mustafa Kemal'i önder, Kurtuluş Savaşını ise rehber olarak görüyorlardı.
Deniz'lerin Samsun'dan Ankara'ya yürüyüşü, mahkeme savunmaları, sol Kemalistlerle ittifakı bunun göstergesidir.

Bozkurt Nuhoğlu, Celal Doğan, Cavit Kavak vb. isimler o dönemde Deniz Gezmiş'e en yakın isimlerdi. Bu isimlerin çoğu CHP'de siyaset yaptılar. Bunlar o dönemin sosyalistleri, antifaşist, antiemperyalistleriydiler ama sol Kemalizm içinden gelmişlerdi.
Bugün de 68'liler vakfını sosyalist ama Mustafa Kemal'ciler (Kemalistler değil) oluşturur.

Deniz'lerden sonra grubun sağ ve sol sapmaları olmuştur. Bunlar Deniz'lerin ne olduğuna kıstas olmamalı. Ne özeleştiri getirenler, ne sosyal demokrat siyaset yapanlar.
Alt 02-05-2008, 23:05
walla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
walla walla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

Bursa Nutku * * * *
* * *Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

*Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek”

*Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”

*İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği! * * *K. Ataturk

Sadece 1 mayis alanlarinda fasizm ile mucadele edilmez. Fasizm ile her zaman her yerde mucadele edilir.

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Alt 02-05-2008, 23:08
Lestat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Lestat Lestat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ben şuanda marjinal sol denen kısmın yaptıklarının denizlerin yaptıklarıula alaksını göremiyorum hatta tam tersi gibi geliyor bana neden peki bu takım bu insnaların adını kullanıyor???

Gerçeğin ne kadarına dayanabilirsin?
Alt 02-05-2008, 23:10
Kıdemli Üye

1 Mayıs 2008 İstanbul bize neyi ögretti :

* 1- Her şeyden evvel egemen sınıfların siyasi aygıtı olan devlet güçlerinin emege karşı düşmanlıgını gösterdi. Emek hareketi ne kadar cılız da olsa egemen sınıf temsilcilerinin bizden daha bilinçli oldugunu ve sonlarını bildiklerini gösterdi. Olayı sadece polis terörü diye netleyenlere gezi meydanında bekleyen 2 000 komando askerini hatırlatalım. Bu devletin topyekun saldırısının seo derece aşikar bir örnegi idi.

* 2- 1 Mayıs her şeyden evvel bir Mücadele günüdür, bunu bir piknik havasına indirgemöek isteyenlee bir şamardı olan bitenler. 1 Maysı siyasi bir mücadeledir, ve siyasi mücadele için siyasi örgüt gerekir. Sendikalar siyasi mücadele veremezler. 1 Mayıs bize siyasi bir mücadele aygıtının , tüm devrimcileri kapsayacak bir biçimde gerekirliligini bir kere daha gösterdi.

* 3- Geçen seneki katılımlar göz önüne alındıgında , 2007 deki tüm yaşananlara karşın insanların yılmadıgını ve daha kararlı olduklarını gösterdi. Önümüzdeki yıllarada bu kararlılık daha da artacaktır. Ve Erdogan'ın deyimiyle 35 bin *kişiye engel olmak isteyen devlet ( ki bu geçtigimiz yıl bir kaç bin lişi idi ) *100 binler karşısında hiç bir şey yapamayacaktır. Ve önümüzdeki yllarad 1 Mayıs 1 Mayıs alanında kutlanacaktır.

* *4- Türk İş genel sekreterinin dedigi gibi İşçi sınıfı 1 Mayısı Taksimde kutlamadıgı sürece rüştünü ispat edemeyecektir.

* *5- Son derece cılız olsa da sınıf mücadelesinin ivmesi yükselmektedir. *80 lerin ölü topragı atılmaktadır.

* * 6- İnsanlar bu tür mücadelerde artık taraflıktan ( devlet taraftarlıgı ) tarafsızlıga dogru meyletmektedirler, bu çok önemlidir.

* * *saygılarımla

Nazım Hikmet

Alt 02-05-2008, 23:32
metalheart
Üye Değil

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...id=61&sz=21823
Alt 13-05-2008, 08:29
Kıdemli Üye

http://www.mavidefter.org/anasayfa/content/view/350/71/

saygılarımla

Nazım Hikmet

Alt 29-03-2009, 16:54
Kıdemli Üye

Standart 1 Mayıs 2009

Avrupa emek örgütleri, 1 Mayıs'ta Taksim'e çağırıyor!

28 Mart 2009 - Avrupa ülkelerinden ve Türkiye'den emek örgütleri, bu yıl İstanbul'da yapılacak 1 Mayıs mitingi için ortak bir uluslararası dayanışma kampanyası başlattılar. Emek örgütleri, "1 Mayıs, Türkiye'de de 'Dünya Emek günü' olarak tanınmalıdır! Sınırsız Gösteri ve yürüyüş hakkı istiyoruz!" sloganıyla 1 Mayıs’ta İstanbul’a çağrısı yapıyorlar. Uluslararası dayanışma İran'lı tutuklu sendikacı Mansour Osanloo'ya atfediliyor.

Almanya'da Gıda İşçileri Sendikası NGG-Dortmund'un başlattığı "1 Mayıs" kampanyası, Türkiye ve Avrupa'da pek çok sendikanın “ETUC, ITF, IUF, ICEM DGB, DiSK, KESK,Türk-İş Genel merkezleri ve çok sayıda üye sendika ve Parlamento grupları” katılımı ile büyüyor.

Geçen yıl 1 Mayıs'ta yaşanan işçi ve sendika düşmanı 'orantılı şiddet!'i protesto için, 1 Mayıs'ın resmi tatil ilan edilip yürüyüş hakkına saygı gösterilmesi için 'sendika bayrağınızı alıp İstanbul'a gelin' çağrısı ile harekete geçen sendikalar, bir yandan da bir imza kampanyası yürütüyorlar. Başbakanlık ve İstanbul Valiliğine 10.000 protesto mektubu gönderilmesi amaçlanıyor.

saygılarımla

Nazım Hikmet

Alt 10-04-2009, 15:33
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e, 1 Mayıs'ın tatil ilan edilmesiyle ilgili olarak işçi konfederasyonlarıyla görüşmesi için talimat vermişti. Bugün o görüşmeler yapıldı ve tasarı imzaya açıldı."
Kaynak, http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=187238

Bu günleri görecek miydik?

Sahi bunu duymayan var mı?
Alt 10-04-2009, 18:37
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger arkadaslar;

Emperyalist zihniyet ve onun emir kullarinin, su 1 Mayis'a yanasimi cok ilginc. Mesela burda; 1 Mayis tatili vardir ama; 1 Mayis gunu, gunun anlamina izin vermez. Yani 1 Mayis kutlamalari sonra yapilir. Cunku 1 Mayis "bahar bayrami" dir.

Turkiyede'de ne Newruz, ne de 1 Mayis' a hep "korku" gozuyle bakilir. Izin verilmez, ya da "olay cikar" cunku izin verenlerin "korkusu" olay cikaranlarin "asirisi" ile ozdestir. Neyse, en azindan 1 Mayis'in resmiyeti, bir Avrupa kopyaciligi olsa gerek. Umariz, yine Avrupa gibi; kutlamalara da izin verilir ve kutlamayi yapanlarda veya sabote edenlerde bunu trajediye donusturmezler.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil