Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-10-2008, 02:52
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Standart MEB Alevileri anlatti: Kas yapayim derken goz cikardi..

MEB kaş yaparken göz çıkardı: Hz. Ali’nin atı Düldül, katır yapıldı. ‘Her ne ararsan kendinde ara, Mekke’de Kudüs’te Hac’da değil’ diyen Hacı Bektaş’a ‘Namaz kılın, hacca gidin’ dedirtildi. Aleviler ‘cemaat’ yapılıp cihada çıkarıldı.

ANKARA - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Danıştay’ın kararları ve Avrupa Birliği’nin baskılarıyla müfredata ‘Alevilik’ sayfaları ekleyen Milli Eğitim Bakanlığı ‘kaş yaparken göz çıkardı”. İlköğretim ders kitaplarındaki ‘alevilik’ sayfalarını Radikal için değerlendiren, 21 örgütün üye olduğu Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, ‘Aleviliğe hakaret eden sözler ve imgeler’ tespit etti. Hz. Ali’nin ünlü atı Düldül’ün ‘katır’ olarak anlatıldığı sayfalarda, Aleviler tarafından hiç sevilmeyen Muaviye’nin hep Hz. Ali ile birlikte anılması da tepki çekti. Aleviliğin ‘inanç’ değil ‘düşünce’ olarak anlatılmasına da tepki gösteren Balkız, “Hararet narda sacda değildir, keramet hırkada tacda değildir, her ne ararsan kendinde ara, Mekke’de Kudüs’te Hac’da değildir” sözlerinin sahibi Hacı Bektaş’a atfen kitapta “namaz kılın, hacca gidin” gibi ifadelerin yer aldığına da dikkat çekti.

Radikal'in haberi

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 05-10-2008, 04:33
sowsow sowsow isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart alevilik

Öncelikle ben dinlere karşıyım.Ama 7 ceddim alevi olduğu için aleviliği savunurum.Biraz çelişkili oldu galiba ama içgüdüsel diyelim...
Çünkü aleviler tarih boyunca hor görülmüş,sevilmemiş ve dışlanmış bir topluluktur.Ezilmişlerdir.
Gerek inanışları gerek ibadetleriyle din dediğimiz şeylerin biraz dışında görürüm aleviliği,özgündür çünkü...
Asla dogmalara uyup kendini dış dünyaya kapatmaz.
Yenilikçidir,ilericidir ve en önemlisi akla önem verirler.Tabi türkiyede bayağı dini bütün müslüman olduu için pek rahat yaşayamazlar.

Ayrıca MEB resmen bu insanları tekleştirme yolunu seçiyor ya öyle ya böyle diyor...hepiniz müslümansınız olmak zorundasınız diyor kur'an a uyacaksınız diyor....islam faşizmi...

eline beline diline sahip ol...

DİNLERE ve FAŞİZME hayır!!!!!
Alt 05-10-2008, 04:57
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger sowsow;

Yuksek musadelerinizle, imzanizi degerlendirmek istiyorum. Bir kadinin kisir olmasi, yani cocuk doguramamasi; birincisi onun sucu degildir ve senin dusunce temelinle; tanrinin ona bictigi bir cezadir-sucu ne ise-!

iKINCISI, KADIN; INSANOGLUNUN ERKEKLE BIRLIKTE DIGER CINSIDIR, YANI BIR INSANOGLUDUR. O yuzden, bir esyayla mukayese edilmez.

Bu hem bir, insan haklarini ihlaldir, hemde kadina karsi bir ayrimci yanasimdir.

Senin, sevdigin bir kadin-ki bu aile ferdi, akraba, sulaleden veya cevreden biri olabilir-kisir olsa, nasil bir tavir alacaksin?, Buradaki, baska bir sorunda-ki imzana gore- bunu muhammed'in soylemis olmasi ve ustelik; senin, onun bu sozunu "sanki bir marifetmis gibi"onemseyip, imza yapman.

Butun bu aciklamalardan sonra; birincisi, "sexist" , ikincisi "ayrimci", ucuncusu "kucuk dusurucu", dorduncusu, insan haklarina ters iceriginden dolayi; senden, insanlik adina bu imzani degistirmeni rica ediyorum.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 05-10-2008, 13:29
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

sevgili evrensel,

sowsow, o sozu elestiri olsun diye imzasi yapmis. Ilahi, yine guldurdun beni.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 05-10-2008, 15:40
Titan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Titan Titan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben alevilerin kendi geleneksel kültürüyle yaşamasını, hiç bir resmi konumda temsil edilmemesini istiyorum. Bir kültürün, bir mezhebin ya da dinin adı her ne olursa olsun doğaçlama yöntemiyle kendini ifade etmesi, özgünlüğünü koruması açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu saydıklarım resmiyet kazanırsa yozlaşma ve kültürel kimlik kayıplarının yanında bir de ayrışmalar kaçınılmaz olur. Resmiyet sadece, dünyevi olmalıdır, manevi ve uhrevi argümanlar ise her zaman insanların kendi bulunduğu kültürlerin inisiyatifine bırakılmalıdır.

"Aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. Bunların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar"

Ernesto Che Guevera
Alt 05-10-2008, 22:41
Kıdemli Üye

Saygideger sargon;

sowsow, o sozu elestiri olsun diye imzasi yapmis. Ilahi, yine guldurdun beni.-sargon.

Bu bir algi meselesi, Birincisi, eger bu senin dedigin gibiyse; bu pekala yazida belirtilebilirdi. Ikincisi; eger oyle ise bu imza, sadece adi gecen yerde kullanilir ve bir daha kullanilmazdi.

Halbuki, ayni imza; baska basliklardaki yazilarinda da kullanilmis. Peki, ben sana bir soru sorayim. Bu elestiri, neye karsilik yapilmis? ve nezaman bu imza degistirilecek? Aslinda, bu sorularin muhatabi; sowsow arkadasimiz, ama sen de cevap verecek bilgiye sahipsin sanirim!

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 05-10-2008, 22:57
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

yahu bir imzada bile bukadar derin şeyler çıkarman beni çok etkiledi evrensel.
algılama işini daha yüksek mertebelere taşımışsın

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 05-10-2008, 23:02
Kıdemli Üye

Saygideger ozgur_beyin;

Benim algimin daha yuksek mertebelere tasinmasi dogaldir. Cunku, ben kendimi devamli sorgulayan ve nedenleyen bir dusunce ve davranis sistemine sahibim.

Bence, bu isin asil sevindirici tarafi; senin benim yazilarimdan, artik birseyler algiliyor olman. Bence, asil sevindirici olan, bu.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 05-10-2008, 23:14
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Benim algimin daha yuksek mertebelere tasinmasi dogaldir. Cunku, ben kendimi devamli sorgulayan ve nedenleyen bir dusunce ve davranis sistemine sahibim.EVRENSEL
Sevgili evrensel sen İRONİ ABİYİ tanırmısın ?

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 05-10-2008, 23:23
pervane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pervane pervane isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Her şey bir yana da ben bu MEB’in katır sevgisini çıkaramadım. Neden At’a karşılık bu hayvan kullanılmış düşünüyorum, düşünüyorum yine düşünüyorum içinden çıkamıyorum çok derin bir mevzu bence.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil