Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-01-2008, 16:30
gercekisim gercekisim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyelikten Ayrılanlar

Standart Birkaç soru???

Bakara *30 *
(Medenî 87) *Hatırla ki Rabbin meleklere: Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım, dedi. Onlar: Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? dediler. Allah da onlara: Sizin bilemiyeceğinizi herhalde ben bilirim, dedi.

Bakara *35 *
(Medenî 87) *Biz: Ey Âdem! Sen ve eşin (Havva) beraberce cennete yerleşin; orada kolaylıkla istediğiniz zaman her yerde cennet nimetlerinden yeyin; sadece şu ağaca yaklaşmayın. Eğer bu ağaçtan yerseniz her ikiniz de kendine kötülük eden zalimlerden olursunuz, dedik. *

A’râf *19 *
(Mekkî 39) *(Allah buyurdu ki) : Ey Adem! Sen ve eşin cennette yerleşip dilediğiniz yerden yeyin. Ancak şu ağaca yaklaşmayın! Sonra zalimlerden olursunuz. *

A’râf *189 *
(Mekkî 39) *Sizi bir tek candan (Âdem'den) yaratan, ondan da yanında huzur bulsun diye eşini (Havva'yı) yaratan O'dur. Eşi ile (birleşince) eşi hafif bir yük yüklendi (hamile kaldı). Onu bir müddet taşıdı. Hamileliği ağırlaşınca, Rableri Allah'a: Andolsun bize kusursuz bir çocuk verirsen muhakkak şükredenlerden olacağız, diye dua ettiler

Duhân *54 *
* İşte böyle. Bunun yanısıra biz onları, iri gözlü hurilerle evlendiririz. *

Tûr *20 *
* " Sıra sıra dizilmiş koltuklara yaslanarak"Onları,ceylan gözlü hurilerle evlendirmişizdir:

Rahmân *72 *
*Otağlar içinde sahiplerine tahsis edilmiş huriler vardır.

Vâkı’a *22 *
* İri gözlü huriler, *
Vâkı’a *35 *
* Gerçekten biz hurileri apayrı biçimde yeni yarattık.
Elmalılı Hamdi Yazır
Biz kadınları yeniden inşa ettik (yarattık)
Süleyman Ateş Meali
Biz (oradaki) kadınları da yeniden bir güzel inşa' etmişiz,
Şaban Piriş Meali
Biz, o kadınları yeni bir yaratılışla yeniden yarattık.

1-Al-Lah meleklerle konuşurken "ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" dediğine göre neden Adem ve Havvaya "cennete yerleşin" demiştir?
2-Adem yaratıldığında cennette huriler yok muydu? neden Havvayı yaratmıştır?
3-Huriler o zaman varsa neden onları yeniden yaratmak gereği duyulmuş?
4-Huriler yoksa ve dünyadaki kadınlar *huri olarak yaratılacaksa ve bunlar cennete gideceklerin eşleri ise eşleri kötü olsa da (cehennemlik olsa da) yine huri olup cennete mi gidecek?
Alt 23-01-2008, 16:44
metalheart
Üye Değil

Standart Re: Birkaç soru???

kimse Jean de La Fontaine ' nin yazdıkları için soru sormuyor da sen niye böyle sorular soruyorsun ??
gerek yok diye düşünüyorum
Alt 23-01-2008, 17:01
Üyelikten Ayrılanlar

Çünkü Jean de La Fontaine masal yazmış ve bunun masal olduğunu söylemiş,masallarındaki hayvanların grçekten konuşmadığını da herkes biliyor ve o da ben bunları konuşturuyorum o zaman ben peygamberim takılın peşime dememiş..
Çünkü birşeyleri ortaya koyuyoruz,soru sormaktan çok 30 sene iman ettiğimiz bir kitabı sorguluyoruz..kandırılmış olmamızın sebeplerini anlamaya çalışıyoruz.
Yeterli mi?
Alt 23-01-2008, 17:08
metalheart
Üye Değil

pardon da bana niye kızıyosun anlamadım...
önemli olan kandırılmış olduğunu anlaman değil mi ??
sebepler bireysel yada genel olabilir ...
seni ilgilendiren sebepleri de en iyi sen bilirsin ...
Alt 23-01-2008, 17:16
Üyelikten Ayrılanlar

Kızdığımı nerden çıkardın? tam olarak kızdığımı söyleyemem ama sorun biraz yersiz geldi ve küçük bir tepkiydi benimki
Önem sıralamasına bakarsak ilk önce durumu anlamış olmam gelir ama başka şeylerin önemsiz olduğu anlamına gelmez.
Elbette herkesin bireysel ya da toplumun etkisiyle oluşan sebepleri vardır.Ben bu sebeplerden emin olabilmek için sorgulamayı ve başka görüşleri de değerlendirmeyi gerekli görüyorum.
Durum bundan ibaret.
Umarım kırılmamışındır.
Alt 23-01-2008, 17:41
metalheart
Üye Değil

öyle diyorsan ...
farklı açılardan bakmanın faydaları olduğu gibi değişik sonuçları da olabiliyor..
bir insanın ateist olması için illaki zamanında bir inanan olması,bir dine bağlı olması yada kafayı dinle bozmuş olması gerekmiyor.(şahsim düşüncem)
inanmıyorsam inanmıyorum.
turan dursunu okumadan, bu siteye girmeden, islamı incelemeden önce de ateisttim.
ama ne kadar çok okursam sorgularsam incelersem konuşursam daha çok hoşuma gidiyor o da ayrı.
kısaca demek istediğim ateist olmak için illaki islam *yada diğer dinler çuvallamış olması gerekmiyor benim için..
tabiiki *görmek isteyen elbet birgün gerçekleri görür..

sevgiler & saygılar...
Alt 23-01-2008, 18:10
Üyelikten Ayrılanlar

"öyle diyorsan..." derken inanmadığını belirtiyorsun belki ama emin ol öyle olmasa öyle demem.

Ben daha evvel müslüman olduğumu sanıyordum,hep dürüst davranmaya özen gösteriyordum(hala da öyleyim) ama meğer müslümanlık bu değilmiş,ben bir forumda girdiğim tartışma neticesinde araştırmaya başladım ve sonuçta buralara kadar geldim ateist olmadım ama deist oldum,şuanda bu halimden de çok memnunum doğrusu.Bütün bunlar benim farklı açılardan bakma gereği duymam neticesinde giriştiğim araştırmaların sonucuydu.Belki şimdi şu dinler çuvallamamış olsaydı ben hala masalları,saçmalıkları gerçek sanacaktım,araştırıp farklı açılardan bakmasaydım hala kendimi müslüman sanacaktım ve bilinçsizce savunmaya devam edecektim.Yani diyeceğim şu ki; hiçbirşey sebepsiz olmuyor.İlla ki birşeyler yeni gelişmeleri tetikliyor.Etrafımda öyle insanlar görüyorum ki halen pek çok saçmalığı gözlerine sokmama (Teşbihte hata olmazmış) rağmen bilinçsizce ve neticesinde doğal olarak ta inatla yanlışları savunmaya devam ediyorlar,elbet olacak olduktan sonra birşeyler sebep olur ve öğrenirler belki.

Saygılar.
Alt 23-01-2008, 18:22
metalheart
Üye Değil

haklısın sebep lazım...
umduklarımız aynı...

inandım merak etme...

sevgiler & saygılar...
Alt 23-01-2008, 18:24
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

''Şu ağaca yaklaşmayın
Eğer bu ağaçtan yerseniz her ikiniz de kendine kötülük eden zalimlerden olursunuz, dedik. * ''

Hurileri boşver de bu ağaçın cennette işi ne?
Agaç ne ağacı?HUrma mı,elmam mı?
Ağaç kötü ise cennette ne işi var.
Ağaç ademe kurulmuş bir tuzak mı?

1-Al-Lah meleklerle konuşurken "ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" dediğine göre neden Adem ve Havvaya "cennete yerleşin" demiştir?

Cennet'e yerleştirmiş ama o ağacı masus koymuş ki sebeb olsun onları cennetten atsın.
Başından senaryoyu yazmış zaten

2-Adem yaratıldığında cennette huriler yok muydu? neden Havvayı yaratmıştır?

Cennette huriler yok,biz gidince taze taze gönderecek

3-Huriler o zaman varsa neden onları yeniden yaratmak gereği duyulmuş?

O zaman yoktu,huriler bizler için

4-Huriler yoksa ve dünyadaki kadınlar *huri olarak yaratılacaksa ve bunlar cennete gideceklerin eşleri ise eşleri kötü olsa da (cehennemlik olsa da) yine huri olup cennete mi gidecek?

Eşlerden huri olmaz,onlarda cennetlikse yanımıza gelir,cehennemlikse cehennemde yanar

Saygılar,sevgiler

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 23-01-2008, 18:44
vgm.1 vgm.1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahrette dünyadaki ahlaki ilkeler, dinler geçerli olacakmı. Yani muta nikahımı olacak, bu konulara açıklık getirilmesi şart. Fıkıhtan anlayan birileri yazsa iyi olur. Bunlar ordada Türklere vize uygularsa şaşmam.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil