Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-11-2005, 19:21
kursatotcu kursatotcu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart uzay sonludur aha da ispatı

önce uzayı sonsuz bir cisim kabul edelim ve ondan sonlu bir parça kopardığımızı varsayalım. bu parçayı (mesela 10 metrekare) kopardığızda geriye kalan sonlu mu yoksa sonsuz mudur? eğer sonlu denirse cevap: geriye kalan sonlu ise ve kopardığımızda sonlu olduğuna göre, sonu +sonlu =sonlu düşüncesine göre uzay sonlu demektir. eğer sonlu miktarda parçayı kopardığımızda geriye kalan miktar sonsuzdur denirse devam ediyorum: bu kopardığım parçayı tekrar yerine koyuyorum. şimdi soruyorum: şimdiki hali kopardığım andaki halinden daha mı büyük yoksa eşit mi? eşit derse, cevap: halbuki "bir cisme sonlu bir cisim eklenince, eklenmeden önceki halinden büyük olur." akli delili gereğince bu cevabı yanlış demektir. dolayısıyla şahıs bu soruya, yani: kopardığım parçayı eklediğimde, bu parçayı eklemeden önceki halinden büyük olur mu? şeklindeki soruya: "evet büyük olur" demek zorundadır. devam ediyorum: ama siz bu parçayı eklemeden önceki haline de sonsuz demiştiniz. soruyorum: sonsuzdan daha büyük bir boyut olur mu? mantıken olmaz. dolayısıyla eğer siz parçayı eklediğimde, eklemeden önceki halinden büyüktür diyorsanız, parçayı eklemeden önceki haline de sonlu demek zorundasınız. ve ben sonlu miktardaki uzaya, sonlu miktar ekleyince yine sonlu miktar uzay olur. yani bu delil uzayın ve bütün cisimlerin sonlu boyutta olduğunu ispatlıyor.

** tatbik delili adı verilen ve olayların geçmişe doğru sonsuza dek gidemeyeceğini ispatlayan bir delildir :

neden.........................................eser A silsilesi

neden.......................eser B silsilesi

:A (2005 yılı) silsilesi ve B (2000 yılı) silsilesi düşünelim. ikisi de geçmişe doğru sonsuza dek olaylar zinciri şeklinde gittiğini varsayalım. ancak B silsilesi, A silsilesinden sonlu miktarda eksik olan bir silsile olsun. düşünelim: B olaylar silsilesi , sayıca A silsilesinden küçük mü, eşit mi? "eşit" denirse, olmaz, çünkü başta kabul ettik ki : sonlu miktarda küçük bir silsiledir bu B silsilesi (2000 yılı)
dolayısıyla B olayları, A olaylarından sayıca küçük diyeceksiniz.
soru: siz B' yi sonsuz olaylar zinciri kabul ettiniz. A ' dan olayların sayısı küçük derseniz, daha siz nasıl B 'ye sonsuz sayıda olay diyeceksiniz? çünkü bir olaylar silsilesinden (A' dan) küçük dediğiniz silsileye sonsuz sayıda diyemezsiniz. sonlu sayıda demek zorundasınız.

bunu kabul ettinizse , şimdi A 'ya bakalım, siz B 'yi sonlu sayıda silsile kabul edince, B 'den yani sonlu sayıdaki olaylar silsilesinden, sonlu miktar büyük olan silsile de sonludur. demek ki A silsilesi de sonludur. yani iki silsile de aslında sonludur.
bu delil olayların geçmişe doğru sonsuza dek gitmeyeceğini gösteren tatbik delilidir.
aslında tam böyle değil ama ben basitçe anlattım.

ateistlerin savunduğu , olayların sonsuza dek geri gittiği görüşünü çürüten bir delildir.
Alt 05-11-2005, 19:30
my-zone my-zone isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

verdiğin örnekler mantık hatalarıyla dolu
Alt 05-11-2005, 20:26
himgil himgil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

valla bende müslümanım ama senin bu yolladıkları hem akla aykırı hem mantığa

yahu sen hiç mi matematik görmedin
Alt 05-11-2005, 21:17
Aliminyum Aliminyum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kursatotcu.
Sen 21. yüzyılın Zenon'u olmaya mı heveslisin?
Bence hiç uğraşma.

Baştan kabulle başla sonra da ispat ettiğini iddia et. Ne kadar da bilimselsin!

Uzay sonlu falan değil. İspat mı istiyorsun? Al sana nomen türünden bir ispat:

1) Uzay, insan zihnini de içine alan bir kavramdır.
2) İnsan zihni zaman ve mekana bir son tayin edemez, çünkü düşünce sonsuzdur.
3) O halde uzay sonlu değildir.

Mefhum-u Muhalifi şu;

1) İnsan zihni uzayı da kapsar
2) İnsan zihni yapısal ve işlevsel olarak sonsuzdur,
3) Uzay da sonsuzdur.

Yüce Zenon neredesin? :)
Alt 05-11-2005, 21:51
Mutezile - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mutezile Mutezile isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Kursat dostun kafasını böyle Reddiyelerle karıştırmayın Mü'min kardeşler.

Latife bir yana; kursat dostum: A Priorilerini (öncüllerini-kavramlarını) muhakkak tanımlaman gerek. Sonlu: / Sonsuz:/ Uzay:/ vs vs. Ancak bundan sonra A Posteriori olarak söylediklerine kulak verilip, bir endazeye vurulabilir diye düşünüyorum. Bu tanımlar üzerinde ortak bir uzlaşı olmadan ne söylersen söyle; sadece kendini ikna edersin.

(Ama yazını 1. okuyuşumda kafamı karıştırdığını da itiraf etmek durumundayım.)
Alt 05-11-2005, 22:17
merak merak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart sonsuz olmayabilir

sonsuz olmaz olamaz olurmu ya sacma sonsuzlugu insan dusunemez cok zor ben cok dusundum sonucta uzay da bir bolgenin icindedir sonsuz olsada tabi olmaz bence insanin dusune bildigi daha dogri oda uzayyin sonsuz olmadigi UZAYDAN SONRA 6 KAT VARMIS TOPLAM 7 KAT BUNU SONRA ARTIK KAC SENE ALIR BILMEM AMA ARASTIRMACILAR HERHALDE BUNU BULUR AMA GIDEMEZ {ISLAM DILIYLE 7 KAT} INSAN BUNU DUSUNE BILIYOR
Alt 06-11-2005, 04:29
Quark Quark isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Seni tebrik ediyorum, Farklı görüşleri aynı çatı altında birleştirmişsin.

Çok yalın bir örnek, Teorik belki ama matematiksel kanıtlamaya girdiğin için aklıma matematiksel bir yaklaşım geldi... Sayılar + dan - ye sonsuzdur. O ise + ve - sonsuzun başlangıç noktasıdır. O tek başına bir değer ifade etmemekle birlikte tüm sayı sistemlerinin temelinde vardır. Yani O ı kullanmasaydık 9 da kalırdık. Görüşün 0 rakkamını yok sayıp 1 den 9 a kadar saymaya benziyor. Oysa 0 celsius suyun donma derecesidir. Yani 0 vardır.

Bir Agnostik olarak soruyorum. Sonsuzluk yoksa, Evrenin sınırları vardır. Peki o sınıra geldiğim zaman durmamı engelleyen nedir? Yokluk nedir...? smile99
Alt 06-11-2005, 06:21
Materyalist Materyalist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kursatotçu, uzayın sonlu olduğunu, kafasına göre mantıksal bir ispatla ortaya koymuş. Uzayın sonlu mu, sonsuz mu olduğunu siz bilemezsiniz. Ama ben bilirim. Çünkü uzayı ben yarattım. "Eyyyyyyy insan denen aciz kul! Uzayı sonlu düşün ama sonsuz hayal et" (Üffff be cümledeki ulvi derinliğe bak. Hadi anlamaya çalışın ve üzerinde 1400 sene düşünün bakiiiiim!)
Bu uzaydan, yani şu bizim uzaydan 10 metrekare yer nasıl alınır bilmem. Al, ekle, böl, çıkar, çarp nasıl oluyor. O zaman allahtanda 20 metre kare yer çıkartabiliriz heralde. Sonrada ekleriz. Kafam iyice tuhaf oldu.
Madde bazılarına akıl fikir versin

Tek Gerçek Maddedir
Alt 06-11-2005, 16:29
Aliminyum Aliminyum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Materyalist gözünü seveyim bana 3 niteliğin zıdlarıyla beraber nesnel dünyadaki cisimsel/somut karşılıklarını göstersene.
Alt 06-11-2005, 18:41
kursatotcu kursatotcu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

biri dedi ki:"herşeye niye sebep arıyorsunuz.
bir olay olabilir.
biz bu olayı değerlendirip A deriz
ama eminim ki aynı olay aynı şartlarda tekrar olsa bir B cevabı alınırdı.
etkileşim herşeydir.
ama kararı olaylar değil, biz veririz.
karar verme eylemini hissederek gerçekleştiririz.
esas olan budur.
insan sebepsiz yere gülebiliyorsa sebep aramanın gereği yoktur."

cevap:sebepsiz sonucu kabul edenleri kimse kabul etmez. eğer sen sebepsiz sonucu kabul ediyorsan, o vakit boş bir odada kendiliğinden bir buzdolabının olmasını da normal karşılaman gerekir. bunu normal karşılarsan seni normal karşılamazlar

not: qoark soruyo yokluk nedir: yokluk var olmayandır, yokluk yoktur. varlık vardır.

Önerilen Siteler