Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 31-08-2018, 12:39
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Yahudilerin / Hahamların İncil'e itirazları

Herkese Merhaba,
kabalat.com sitesinde İncil'e,hristiyan öğretilerine yönelik pek çok itiraz var.ne kadar araştırsamda bu itirazların pek çoğuna tutarlı,ikna edici cevaplar bulamadım.özellikle konunun uzmanı Hristiyanların bu itirazlara cevaplarını merak ediyorum.
Teşekkürler.

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''
Alt 17-09-2018, 09:01
world world isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Siteyi inceledim Yahudi bakış acısıyla yazılması dışında Hristiyan iddialarına gayet rasyonel cevaplar verilmiş. Şu halde Hristiyanlık'ın Islam'ın " ben sonradan geldim ama onların kitabını onlardan iyi biliyorum " iddiasından farklı bir şey söylemediği ortada. Hıristiyanlar Müslümanlar'a sürekli " bizim kitabımızı kafanıza göre yorumlamayın " der ama bunu ilk İncil ve Hristiyanlık Yahudi Kutsal Kitabı için yapmıştır .
Alt 20-09-2018, 15:02
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bunlarda benim kafama takılan sorulardan bazıları :

Mezmurlar (Zebur) lanet,beddua cümleleriyle dolu olmasına rağmen İsa Mesih'in düşmanlarınızı affedin,onlara iyilik yapın demesi..halbuki Tevrat'da Tanrı değişmez denir.(herkes düşmanını affetse kötüler azmaz mı ? )

İncil'de her ağaç meyvesinden tanınır,kötü ağaç iyi meyve vermez dendiği halde hrisitiyan tarihinin katliamlar ve savaşlarla dolu olması..hristiyanlık kötü ağaç mıydı ?
İncil'i okuyan biri ,İsa Mesih'e iman etmenin kalpleri yumuşatmasını beklerken(en azından benim beklentim öyle ) ,engizisyon mahkemelerinde sırf inanmıyor diye insanların akıl almaz hayal gücünü zorlayan tekniklerle,aletlerle ,düzeneklerle işgencelerle katledilmesi,(iyi niyetle başladığı fakat ipin ucunu kaçırdığı söylenilen) haçlı seferleri.. imanlılara zulmeden Pavlus'a göründüğü söylenen İsa Mesih'in asırlarca süren bu katliamlar,acımasız işgenceler karşısında sessiz kalması, görünmemesi, Pavlus'u engellediği gibi bu insanları engellememesi..

İsa Mesih halka ''din adamlarınızın söylediklerini'' yapın dediği halde ,havarilerine gittiğiniz yerlerde önünüze konan her yemeği sorgusuz sualsiz yiyin demesi.. incil'de domuz sürüsünden bahsediliyor,domuzun sütünden,kılından tüyünden faydalanılmadığına göre belliki domuz eti de yeniyordu, muhtemelen havarilerde domuz eti yiyecekti . İsa'nın din adamları dediği hahamlarsa eğer ,Tevrat'da domuz,deve,tavşan vs hayvanların yemesi yasak olduğu halde İsa ''ağızdan giren insanı kirletmez'' nasıl diyebilir ?

Hristiyanlıkta yüzlerce mezhep türemiş.ve bu mezhepler kargaşanın ,kavganın,ayrılığın nedeni olmuş.İncil'de ki muğlak ifadeler mezheplerin türemesinde rol oynadıysa eğer ,ki durum onu gösteriyor,İncil 'i yazdıran kutsal ruh olacakların farkında değil miydi ?
Hristiyanlar ,Yahudilerin (musevilerin) iddia ettiği gibi Tevrat'ın anlamını ''bilerek'' tahrif ediyorlarsa Tanrıya saygı ve Tanrı korkusu nerede kaldı ? Tanrıdan korkmayan bu insanlar nasıl Mesih öğrencisi olabiliyor ve Göksel egemenliğe gireceklerini umut edebiliyorlar ?

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''
Alt 20-09-2018, 21:26
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Karanlıktan aydınlığa;Hristiyanlığın özünde gnostisizm kaynaklı bir din olduğunu gerçeğini bir kenara bırakarak,bu sorularınıza yanıtlar verilir..
Hristiyan taklidi yapayım size
Mezmur'da ne denildiğinin bir önemi yok..İsa şöyle diyor;
Matta 5-17;“Kutsal Yasa'yı ya da peygamberlerin sözlerini geçersiz kılmak için geldiğimi sanmayın. Ben geçersiz kılmaya değil, tamamlamaya geldim.
Pavlus'ta şöyle der;
Galatyalılar 2-16;Yine de kişinin, Kutsal Yasa'nın gereklerini yapmakla değil, İsa Mesih'e olan imanla aklandığını biliyoruz. Bunun için biz de, Yasa'nın gereklerini yapmakla değil, Mesih'e imanla aklanalım diye Mesih İsa'ya iman ettik. Çünkü hiç kimse Yasa'nın gereklerini yapmakla aklanmaz.
İsa,kendinden önce yazılan kutsal metinleri ve peygamberleri kötülemiyor..İsa,geçmişte birşeyler yapıldı,ben de bu sürecin son halkasıyım ama en önemli halkasıyım diyor..Hristiyanlıkta önemli olan tanah değildir..Tanah tabi ki önemlidir ama asıl önemli olan İsa'ya imandır..İsa'nın mesih olduğunu,özünde tanrı olduğunu kabul ederseniz,diğer konuların bir önemi yoktur..Yani,eski ahitte kötü cümlelerin olması,İsa'nın iyi cümleler kurmasına mani değildir..
Engizisyon veya haçlı seferleri için iki türlü müdafaa yaparım;
1-Hristiyanların günahları yüzünden,İsa'yı suçlayamayız..İsa'nın var olması,insanların günahları için kendini feda etmesi demek,sonraki süreçte İsa'ya iman edenlerin günahsız yaşayacağı anlamını doğurmaz..İnsanlar hep günah işleyecekler,bu kaçınılmaz..Sonuçta Hristiyanlar İsa'nın tekrar Dünya'ya geleceğini ve bazı şeyleri tekrar değiştireceğini düşünürler,buna iman ederler..Haliyle İsa mesih,tekrar Dünya'ya gelmeden önce,bu tarz günahların yaşanması gayet doğal..
2-Bu günahları işleyenler gerçek hristiyanlar olamazlar..Tanıdık geldi mi

İsa şöyle der;
Luka 11-46 İsa, «Sizin de vay halinize, ey Yasa uzmanları!» dedi.
Yani,İsa din adamlarının söylediklerini yapın demez..Bunu nereden okudunuz acaba?

Domuz konusu da şöyle..İsa,yeme/içme konusuna takılmış değil..Onun derdi,kalp/yürek/dalak/ciğer..Diyor ki,ağzından çıkan sözler önemli,ağzına giren değil..Yani diyor ki,sen dedikodu veya benzeri kötü şeyler yaparsan,domuz yemesen bile kötüsündür..Bu kadar net..

Hristiyanlığın mezheplere ayrılması kutsal ruhun suçu değildir..Bu ayrılıklar gayet doğaldır..Sonuçta dine muhatap olan insandır..
Hristiyanların tanahı tahrif ettiği iddiası doğru değil..Böyle bir şey yok..
Alt 20-09-2018, 22:50
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Karanlıktan aydınlığa;Hristiyanlığın özünde gnostisizm kaynaklı bir din olduğunu gerçeğini bir kenara bırakarak,bu sorularınıza yanıtlar verilir..
Hristiyan taklidi yapayım size
Mezmur'da ne denildiğinin bir önemi yok..İsa şöyle diyor;

Pavlus'ta şöyle der;

İsa,kendinden önce yazılan kutsal metinleri ve peygamberleri kötülemiyor..İsa,geçmişte birşeyler yapıldı,ben de bu sürecin son halkasıyım ama en önemli halkasıyım diyor..Hristiyanlıkta önemli olan tanah değildir..Tanah tabi ki önemlidir ama asıl önemli olan İsa'ya imandır..İsa'nın mesih olduğunu,özünde tanrı olduğunu kabul ederseniz,diğer konuların bir önemi yoktur..Yani,eski ahitte kötü cümlelerin olması,İsa'nın iyi cümleler kurmasına mani değildir..
Engizisyon veya haçlı seferleri için iki türlü müdafaa yaparım;
1-Hristiyanların günahları yüzünden,İsa'yı suçlayamayız..İsa'nın var olması,insanların günahları için kendini feda etmesi demek,sonraki süreçte İsa'ya iman edenlerin günahsız yaşayacağı anlamını doğurmaz..İnsanlar hep günah işleyecekler,bu kaçınılmaz..Sonuçta Hristiyanlar İsa'nın tekrar Dünya'ya geleceğini ve bazı şeyleri tekrar değiştireceğini düşünürler,buna iman ederler..Haliyle İsa mesih,tekrar Dünya'ya gelmeden önce,bu tarz günahların yaşanması gayet doğal..
2-Bu günahları işleyenler gerçek hristiyanlar olamazlar..Tanıdık geldi mi

İsa şöyle der;
Yani,İsa din adamlarının söylediklerini yapın demez..Bunu nereden okudunuz acaba?

Domuz konusu da şöyle..İsa,yeme/içme konusuna takılmış değil..Onun derdi,kalp/yürek/dalak/ciğer..Diyor ki,ağzından çıkan sözler önemli,ağzına giren değil..Yani diyor ki,sen dedikodu veya benzeri kötü şeyler yaparsan,domuz yemesen bile kötüsündür..Bu kadar net..

Hristiyanlığın mezheplere ayrılması kutsal ruhun suçu değildir..Bu ayrılıklar gayet doğaldır..Sonuçta dine muhatap olan insandır..
Hristiyanların tanahı tahrif ettiği iddiası doğru değil..Böyle bir şey yok..
İsa Mesih'in din adamlarının dediklerini yapın kısmı için Matta 23 'ün giriş kısmını okuyun.
Tarih boyunca Hindular hinduizm uğruna hristiyanlar gibi katliam yapmamışsa eğer,bu fark inancın şiddet üzerinde ki etkisini doğrulamaz mı ? Bildiğim kadarıyla Hindular bütün dinlerin insanı kurtuluşa götürebileceğine inanır .
.hristiyanlıkta ise durum tam tersiyse , bu bakış açısı farkının şiddet üzerinde etkisi yokmudur ?
İncil öğretilerine göre İsa Tanrıdır.Mezmurları yazdıran Tanrıdır.İncil'de ise düşmana lanet ,beddua okumaktan vazgeçiren bir Tanrı var. Tevrat da İncil de ki gibi cehennem inancıda yok sanırım.bu durumda Tanrı nasıl değişmemiş olabilir ?
Cehennemi yaratan Tanrı ve düşmana lanet okumaktan vazgeçiren Tanrı.sonsuz azap çekeceğime YHVH tarafında dunyada cezalandırmayı tercih ederim. bunu tercih etmem bile Tanrının değiştiğine kanıt değilmidir ?

Alt 21-09-2018, 01:24
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Karanlıktan aydınlığa´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Herkese Merhaba,
kabalat.com sitesinde İncil'e,hristiyan öğretilerine yönelik pek çok itiraz var.ne kadar araştırsamda bu itirazların pek çoğuna tutarlı,ikna edici cevaplar bulamadım.özellikle konunun uzmanı Hristiyanların bu itirazlara cevaplarını merak ediyorum.
Teşekkürler.
Bir yalan birbaska yalanla örtülemez cünkü iki kitapda tanri adina insanlar tarafindan yazilmis,bizlerin burda dikkat etmesi gereken bu zirvalarin neresi günümüzde akila mantiga uygun.
Yahudi hristiyana itiraz edemez cünkü yahudinin dini ne yahudiye nede günümüze uygun deyildir,hristiyanlikdada (incilde) evrensele yakin kabul edebileceyimiz sözler sadece isadadir,isa haric kitabi mukaddesin gerisi cöplük onun icin ne yahudi hristiyanla nede hristiyan yahudiyle tartisamaz,isa sözleri rahmani gerisi cöplük akila mantiga insanliga uymayan cöplük,cöplük cüplükle tartisamaz tartisma iki zit kutup arasinda olur

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 21-09-2018, 13:17
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Karanlıktan aydınlığa;inançlı insan her türlü savunmasını yapar..İnançlı birine laf anlatamazsınız..Bakın,size karşı Hristiyanlık taslamaya devam edeceğim..

Matta 23.bölümün başı şöyle;Bundan sonra İsa halka ve öğrencilerine şöyle seslendi: «Din bilginleri ve Ferisiler Musa'nın kürsüsünde otururlar.Bu nedenle size söylediklerinin tümünü yapın ve yerine getirin, ama onların yaptıklarını yapmayın. Çünkü söyledikleri şeyleri kendileri yapmazlar.
Burada yine eski ahit ve Musa onaylanıyor ama din adamları yine yeriliyor..Yani,bir sıkıntı yok..

Hindular da,budistlerde şiddete başvururlar..Şiddet insanın doğasında vardır..Geçmişte bir takım papazların veya devlet adamlarının yanlışlarını,İsa'ya bağlamamak lazım..

Tanrı zaman zaman metinlerle/kişilerle insanlara vahyini iletir..Her vahyi de farklıdır..Bu farklılıları baz alıp,tanrının değişmiş olduğu çıkarımı yapılamaz..Tanrı değil,Tanrı'nın tavrı veya fikri değişir..Bu da zamanla değişen insanlar baz alındığında,gayet doğaldır..

Nasıl,iyi rol yapıyor muyum

Hristiyanların neden şiddete meyilli olduğunu bir mesajımda belirtmiştim..Bakınız;
https://turandursun.com/forumlar/sho...5&postcount=14
Alt 21-09-2018, 14:20
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Karanlıktan aydınlığa;inançlı insan her türlü savunmasını yapar..İnançlı birine laf anlatamazsınız..Bakın,size karşı Hristiyanlık taslamaya devam edeceğim..

Matta 23.bölümün başı şöyle;Bundan sonra İsa halka ve öğrencilerine şöyle seslendi: «Din bilginleri ve Ferisiler Musa'nın kürsüsünde otururlar.Bu nedenle size söylediklerinin tümünü yapın ve yerine getirin, ama onların yaptıklarını yapmayın. Çünkü söyledikleri şeyleri kendileri yapmazlar.
Burada yine eski ahit ve Musa onaylanıyor ama din adamları yine yeriliyor..Yani,bir sıkıntı yok..

Hindular da,budistlerde şiddete başvururlar..Şiddet insanın doğasında vardır..Geçmişte bir takım papazların veya devlet adamlarının yanlışlarını,İsa'ya bağlamamak lazım..

Tanrı zaman zaman metinlerle/kişilerle insanlara vahyini iletir..Her vahyi de farklıdır..Bu farklılıları baz alıp,tanrının değişmiş olduğu çıkarımı yapılamaz..Tanrı değil,Tanrı'nın tavrı veya fikri değişir..Bu da zamanla değişen insanlar baz alındığında,gayet doğaldır..

Nasıl,iyi rol yapıyor muyum

Hristiyanların neden şiddete meyilli olduğunu bir mesajımda belirtmiştim..Bakınız;
https://turandursun.com/forumlar/sho...5&postcount=14
Din bilginlerinin söylediklerinin tümünü yapın ama domuz ,deve,tavşan ,pulsuz balık,eti kanlı yiyebilirsiniz.?? Böyle bir sonuç ortaya çıkmıyor mu ? bu çelişki değil mi ? Değilse ne ?
Din bilginlerinin söylediklerinin tümünü yapacaksam domuz,deve,tavşan,pulsuz balık vs yememeliyim.
Tarih boyunca Hindular ile hristiyan ve muslumanların yaptıkları katliamları karşılaştırmak lazım .tabi tarafsız olarak.
Ben hristiyanım,kurtuldum,cennetliğim,hristiyan olmayanlar zaten yargılandı,hepsi cehennemlik diye inanmanın getirisi kişinin kendini üstün,ayrıcalıklı görmesi,diğerlerini "hiç" görmek,değer vermemektir.en azından bu düşüncenin önünü açar.inkar edenler zaten "yargılandı " ,hepsi cehennemlik,ebedi yanacak,herşeye müstehak düşüncesinin , "yargılananların " dünyada cezalandırılmasının önünü açmıyor mu ? Eğer İncil'de ki Tanrının isteği buysa,İncil öğretileri bunu desdekliyorsa İncil açısından sorun yok.önemli olan bunu savunabilmek.gerisi insanların İncil'e inanıp inanmamasına kalmış.yani kaçamak cevap vermenin anlamı yok.önce adını koyalım.

Alt 21-09-2018, 15:45
Üye

Yuhanna 3
18 O'na iman eden yargılanmaz, iman etmeyen ise zaten yargılanmıştır. Çünkü Tanrı'nın biricik Oğlu'nun adına iman etmemiştir.

Luka 12
49 "Ben dünyaya ateş yağdırmaya geldim. Keşke bu ateş daha şimdiden alevlenmiş olsaydı!

yargılanan cezayı hak eder.engizisyon mahkemelerinde sadistce insanları katledenler belliki İsa'nın ''Keşke bu ateş daha şimdiden alevlenmiş olsaydı!'' isteğini yerine getirdiklerini düşündüler.

Mezmurlar 33
11 Ama RAB'bin planları sonsuza dek sürer,
Yüreğindeki tasarılar kuşaklar boyunca değişmez.
(ebedi cehennemi yaratmaya karar vererek ,domuz,deve vs hayvanların etlerini artık kirli görmeyerek ve yahudiler için temiz sayarak planını ,yüreğindeki tasarılarını değiştirmiş olmadı mı ? )

Habakkuk 3

Tanrı'nın yolları değişmezdir.
(Eski ahitte ki hükümler İsa Mesih'e imanla bağlayıcılığını yitirmişse,Tanrının yolu değişmemişmidir ? değişmemişse ''değişiklik'' nedir ?)
İbraniler 6
17 Tanrı da amacının değişmezliğini ''vaadin mirasçılarına'' daha açıkça belirtmek istediği için vaadini antla PEKİŞTİRDİ .
(PEKİŞEN değişmesin diye pekişmişdir. vaadin mirascıları kim ? tabiki yahudiler .antla pekişen vaad nedir ? )

Zekeriya 8
23 Her Şeye Egemen RAB diyor ki, "O günlerde HER DİL VE HER ULUStan on kişi bir YAHUDİ 'nin eteğinden tutup, ‘İzin verin, sizinle gidelim. Çünkü Tanrı'nın sizinle olduğunu duyduk' diyecekler."

sadece yahudilerde olan kurtuluş nedir ? antla PEKİŞEN VAAD mi ? İsa Mesih'e iman etmek mi ? sadece yahudiler mi İsa Mesih'e iman etti ? İncil'de İsa sadece yahudilere özgü bir kurtuluştan mı bahsetti ? ayette niçin mesih imanlısı değil de YAHUDİNİN ETEĞİ ne vurgu var ?
müjdeye inanan Tanrı katında eşit değil mi ? mesihe iman beni kurtarmışsa niye özellikle yahudiden medet umayım ?

Bakın, RAB ateşle geliyor,
Savaş arabaları kasırga gibi.
Şiddetli öfkesini,
Azarını alev alev dökmek üzere.
Çünkü O bütün insanlığı ateş ve kılıçla yargılayacak,
Pek çok kişiyi öldürecek.
"Bahçelere girmek için kendilerini arıtıp kutsayanlar, DOMUZ,fare ve ÖTEKİ İĞRENÇ HAYVANLAR ın etini yiyenlerin ortasında duranı izleyenler hep birlikte yok olacaklar" diyor RAB,

Yeşaya 66

SON GÜN RAB ateşle geldiğinde DOMUZ hala iğrenç bir hayvan.farede öyle..
hani herşey temizdi ? insanı kirletmezdi ?
bu ayete göre domuz yemeye devam eden bir hristiyan RAB ateşle geldiğinde yok olmayacak mı ?

katliamın nedenleri önemli.inkar etti diye katledilen insanlardan bahsediyoruz.yoksa elbette insanın mayasında vardır kötülük.veya kötülük yapmaya meyillidir.

Alt 21-09-2018, 16:32
Üye

15. Mezmur
1
Ya RAB, çadırına kim konuk olabilir?
Kutsal dağında kim oturabilir?
2 Kusursuz yaşam süren, adil davranan,
Yürekten gerçeği söyleyen.
3 İftira etmez,
Dostuna zarar vermez,
Komşusuna kara çalmaz böylesi.
4 Aşağılık insanları hor görür,
Ama RAB’den korkanlara saygı duyar.
Kendi zararına ant içse bile, dönmez andından.
5 PARASINI FAİZE VERMEZ,
Suçsuza karşı rüşvet almaz.
BÖYLE YAŞAYAN ASLA SARSILMAYACAK.

Matta 25
26-27 â€Å"Efendisi ona şu karşılığı verdi: ‘Kötü ve tembel köle! Ekmediğim yerden biçtiğimi, harman savurmadığım yerden devşirdiğimi bildiğine göre PARAMI FAİZE VERMELİYDİN. Ben de geldiğimde onu faiziyle geri alırdım...
Luka 19
23 NEDEN PARAMI FAİZE VERMEDİN ? Ben de geldiğimde onu faiziyle geri alırdım.’

Mısır'dan Çıkış 22

“Hırsız çaldığının karşılığını kesinlikle ödemelidir. Hiçbir şeyi yoksa, hırsızlık yaptığı için köle olarak satılacaktır

yani hırsız yahudide olsa köle olabilir. bu durumda efendisi bir yahudi köleden nasıl faiz isteyebilir ?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil