Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-08-2005, 01:11
ank0606
Üye Değil

Standart Tanrı mı insanı, insan mı tanrıyı yarattı?

Değerli üye arkadaşlar (Tabi bu sözüm daha çok inançlı olan arkadaşlara) Hiç teleşlanmadan, ön yargılı olmadan, dürüstçe, mantıklıca ve sakince şöyle bir düşünüpte, düşünceleriniz konusunda eğer bana cevap yazarsanız çok mutlu olurum. İnanın bu konuda neyi nasıl düşündüğünüzü çok merak ediyorum ve öğrenmek istiyorum. Acaba insan olmasaydı Tanrı olur muydu? Yoksa onu kafamızda var eden biz miyiz?
İlginiz ve bütün görüşleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum
Alt 30-08-2005, 10:45
beyni
Üye Değil

ank0606

Tanrı kavramı her insan için değişik olabilir. Her insanda kendine göre bir tanrı yaratabilir.

Ama şundan emin olabiliriz muammedin tanrı olarak yarattığı allah onun düşüncelerinin ürünüdür.
Alt 31-08-2005, 03:34
ank0606
Üye Değil

Standart Sağol Beyni

İlk önce, bana cevap yazmaya zaman ayırdığın için içten ve samimice, ayrıca bolca teşekkürler. Siteye gireli pek fazla olmadı ama senin çoğu yazılarını okudum. Aslında elimden geldiği kadar herkesin yazısını okumaya çalıştım. Yazılarını beğeniyorum ama bazen sinirleniyorsun. Bilmiyorum bu ne kadar gerekli ve doğru. Yazdıklarına zaten katılıyorum. Allah kavramının Muhammed'in beyninin ürünü olduğu kesin. Diğer tanrılarda diğer beynin ürünleri. Sonuçta hepsi ürün. Acaba İnanç sahibi arkadaşlar bu konuya nasıl cevap verecekler diye bekliyorum. Bakalım!!
Cevap veren olursa okuyacağım.
Teşekkürler.
Alt 26-06-2018, 16:16
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Geçen gün şiddetli gök gürültüleri duydum. Gökyüzüne baktığımda sanki gizemli görünmez bir güç sinirlenmişe benziyordu.
Sonra fark ettim ki insanın biyolojik-zihinsel yapısı bu tarz tehlike sinyallerine karşı evrimsel olarak bir irade yükleme eğilimindeydi. Çünkü bu eğilim onun hayatta kalmasına yardımcı oluyordu.

Bilinçaltında şu var ''hayatta kalabilmem için gökyüzündeki bu gürültüde tehlikeli bir irade olduğunu varsaymam gerekir.''

Tanrı kavramını sadece insanın değil, diğer canlıların da farklı biçimlerde üretmiş olabileceğini düşünüyorum. Örneğin ormanda yaşayan bir hayvan, ormandaki bazı doğal koşullara irade-amaç-otorite yükleyebilir. Bu onun hayatta kalmasına katkı sağlar.
Alt 26-06-2018, 19:24
Think Atheist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Think Atheist Think Atheist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tabi ki tanrı algısı bir insan ürünü bu enerji insanların sandığı gibi bir şey değildir. "Tanrı herkesi sever", "tanrı belanı verir", "tanrı yardım etsin" gibi günümüzde kullanılan ve düşünen cahil insanlar tarafından kullanılır. Çaresizlikten korkudan veya başka nedenler dolayı. Tanı diye bir şey yok, yanı bizleri gözetleyen, bizleri düşünen, bizleri cezalandıran. Ama şu kesin, bir enerjidir herşey ama bu enerjide bilinç yok bizler gibi, her şey kendi halinde bırakılı ve gelişiyor. Evrenimiz kaos içinde büyük patlamanın sonucu "her şey mükemmel allah mükemmeldir" gibi cahilce düşünceler tabi ki insanların algısı ve cehaleti yüzünden.
Alt 26-06-2018, 23:01
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Eski Ahit Diyor ki
Yaratılış, Bab XI Diyor ki
Başlangıçta dünyadaki bütün insanlar aynı dili konuşur, aynı sözleri kullanırlardı. Doğuya göçerlerken Şinar bölgesinde bir ova buldular ve oraya yerleştiler. Birbirlerine, "Gelin tuğla yapıp iyice pişirelim" dediler. Taş yerine tuğla, harç yerine zift kullandılar. Sonra, "Kendimize bir kent kuralım" dediler, "Göklere erişecek bir kule dikip ün salalım. Böylece yeryüzüne dağılmayız. RAB insanların yaptığı kenti ve kuleyi görmek için aşağıya indi ve şöyle dedi: "Tek bir halk olup aynı dili konuşarak bunu yapmaya başladıklarına göre düşündüklerini gerçekleştirecek, hiçbir engel tanımayacaklar. Gelin, aşağı inip dillerini karıştıralım ki birbirlerini anlamasınlar." Böylece RAB onları yeryüzüne dağıtarak kentin yapımını durdurdu. Bu nedenle kente Babil adı verildi. Çünkü RAB bütün insanların dilini orada karıştırdı ve onları yeryüzünün dört bucağına dağıttı.

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 27-06-2018, 09:52
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Evren'de yalnızmışız!!!

YAHOO'daki bugünkü "Scientists say humans are alone in the universe" haberine göre eğer biz Evren'de yalnız isek, o zaman Allah vardır kardeşim! Ama önce bunun kanıtlanması gerekir.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 22-09-2018, 10:50
hur-kus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hur-kus hur-kus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tanrı yı Kim Yarattı?

Bu soruya bir makaleden alıntı ile Kutsal Kitap açısınadan cevap vermek istiyorum;

Yedi yaşındaki oğluyla konuşan bir baba oğluna şöyle diyor: Çok uzun zaman önce Tanrı dünyayı yarattı. Ayrıca güneşi, ayı ve yıldızları da yarattı.Çocuk biraz düşündükten sonra soruyor: Peki baba Tanrı yı kim yarattı?

Baba şöyle cevap veriyor: Tanrıyı kimse yaratmadı. O her zaman vardı.Bu basit cevap çocuğa bir süreliğine yeterli gelebilir. Ancak büyüdükçe bu soru zihnini daha çok kurcalar. Bir varlığın başlangıcının olmamasını bir türlü kavrayamaz. Sonuçta evrenin bile bir başlangıcı vardır. O zaman Tanrı nasıl var oldu? diye düşünür.

Kutsal Kitabın bu soruya verdiği cevap örnekteki babanınkine benzer. Musa şöyle yazmıştı: Ey Yehova . . . . Sen dünyayı, yeryüzünü, büyük emeklerle var etmeden, dağlar doğmadan çok önce Tanrıydın, ve ezelden ebede kadar da Tanrısın (Mezmur 90:1, 2). İşaya peygamber de şöyle demişti: Bilmiyor musun, duymadın mı? Yehova yeryüzünün uçlarını yaratandır, sonsuza dek Tanrı dır (İşaya 40:28). Aynı şekilde Yahuda da mektubunda Tanrı nın ezeli olduğunu söyler (Yahuda 25).

Bu ayetler elçi Pavlusun da belirttiği gibi Tanrı nın çağların Kralı olduğunu gösterir (1. Timoteos 1:17). Bu, ne kadar geriye gidersek gidelim Tanrı nın her zaman var olduğu ve gelecekte de her zaman var olacağı anlamına gelir (Vahiy 1:8). Dolayısıyla ebedi ve ezeli olması Mutlak Güce Sahip Tanrı nın temel özelliklerinden biridir.

Bu düşünceyi kavramak bize neden zor geliyor? Kısıtlı ömrümüz nedeniyle zamanı Yehova dan tamamen farklı şekilde algılıyoruz. Tanrı sonsuz olduğu için bin yıl Ona bir gün gibi gelir (2. Petrus 3:8). Bunu şöyle örnekleyebiliriz: Yaklaşık 50 günlük ömrü olan erişkin bir çekirge 70-80 yıllık insan yaşamını kavrayabilir mi? Tabi ki hayır. Ancak Kutsal Kitap Yüce Yaratıcımızın yanında bizim de çekirgeler gibi olduğumuzu söyler. Düşünme yetimiz bile Onunkinin yanında çok kısıtlı kalır (İşaya 40:22; 55:8, 9). Bu yüzden Yehova nın bazı özelliklerini insanların tam olarak anlayamaması gayet doğaldır.

Tanrı nın ezeli ve ebedi olduğunu kavramak zor gelse de aslında bunun mantıklı olduğunu görüyoruz. Eğer Tanrıyı yaratan başka biri olsaydı Yaratıcı o olurdu. Ancak Kutsal Kitabın da dediği gibi her şeyi yaratan Yehovadır (Vahiy 4:11).

"İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın."
Jesus Christ

Matta 7:12

www.jw.org
Alt 22-09-2018, 23:44
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

hur-kus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tanrı yı Kim Yarattı?

Bu soruya bir makaleden alıntı ile Kutsal Kitap açısınadan cevap vermek istiyorum;

Yedi yaşındaki oğluyla konuşan bir baba oğluna şöyle diyor: Çok uzun zaman önce Tanrı dünyayı yarattı. Ayrıca güneşi, ayı ve yıldızları da yarattı.Çocuk biraz düşündükten sonra soruyor: Peki baba Tanrı yı kim yarattı?

Baba şöyle cevap veriyor: Tanrıyı kimse yaratmadı. O her zaman vardı.Bu basit cevap çocuğa bir süreliğine yeterli gelebilir. Ancak büyüdükçe bu soru zihnini daha çok kurcalar. Bir varlığın başlangıcının olmamasını bir türlü kavrayamaz. Sonuçta evrenin bile bir başlangıcı vardır. O zaman Tanrı nasıl var oldu? diye düşünür.

Kutsal Kitabın bu soruya verdiği cevap örnekteki babanınkine benzer. Musa şöyle yazmıştı: Ey Yehova . . . . Sen dünyayı, yeryüzünü, büyük emeklerle var etmeden, dağlar doğmadan çok önce Tanrıydın, ve ezelden ebede kadar da Tanrısın (Mezmur 90:1, 2). İşaya peygamber de şöyle demişti: Bilmiyor musun, duymadın mı? Yehova yeryüzünün uçlarını yaratandır, sonsuza dek Tanrı dır (İşaya 40:28). Aynı şekilde Yahuda da mektubunda Tanrı nın ezeli olduğunu söyler (Yahuda 25).

Bu ayetler elçi Pavlusun da belirttiği gibi Tanrı nın çağların Kralı olduğunu gösterir (1. Timoteos 1:17). Bu, ne kadar geriye gidersek gidelim Tanrı nın her zaman var olduğu ve gelecekte de her zaman var olacağı anlamına gelir (Vahiy 1:8). Dolayısıyla ebedi ve ezeli olması Mutlak Güce Sahip Tanrı nın temel özelliklerinden biridir.

Bu düşünceyi kavramak bize neden zor geliyor? Kısıtlı ömrümüz nedeniyle zamanı Yehova dan tamamen farklı şekilde algılıyoruz. Tanrı sonsuz olduğu için bin yıl Ona bir gün gibi gelir (2. Petrus 3:8). Bunu şöyle örnekleyebiliriz: Yaklaşık 50 günlük ömrü olan erişkin bir çekirge 70-80 yıllık insan yaşamını kavrayabilir mi? Tabi ki hayır. Ancak Kutsal Kitap Yüce Yaratıcımızın yanında bizim de çekirgeler gibi olduğumuzu söyler. Düşünme yetimiz bile Onunkinin yanında çok kısıtlı kalır (İşaya 40:22; 55:8, 9). Bu yüzden Yehova nın bazı özelliklerini insanların tam olarak anlayamaması gayet doğaldır.

Tanrı nın ezeli ve ebedi olduğunu kavramak zor gelse de aslında bunun mantıklı olduğunu görüyoruz. Eğer Tanrıyı yaratan başka biri olsaydı Yaratıcı o olurdu. Ancak Kutsal Kitabın da dediği gibi her şeyi yaratan Yehovadır (Vahiy 4:11).
Hür kus madem senin yehova (yukarda müslümanlar gibi birden tanri yapiyorsun) ezeli (müslümanda allah ezeli diyor.)(Benim zavalli ateistim hangi biriyle ugrassin,fukara bilginin pesinemi kossun bunlarlami ugrassin) o zaman kötülüyünde ondan zuhur etmesi gerekir,buna ne diyorsun? (bana göre hersey ziddiyla vardir,iyinin karsiligi kötü,isigin karsiligi karanlikdir,bir irmakdan ya tatli ya aci su akar,iyi yada kötü ayni merkezden zuhur etmez) senin yehova islamin tanrisi gibi yaratilmis bir tanri.

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 23-09-2018, 02:30
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ank0606´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli üye arkadaşlar (Tabi bu sözüm daha çok inançlı olan arkadaşlara) Hiç teleşlanmadan, ön yargılı olmadan, dürüstçe, mantıklıca ve sakince şöyle bir düşünüpte, düşünceleriniz konusunda eğer bana cevap yazarsanız çok mutlu olurum. İnanın bu konuda neyi nasıl düşündüğünüzü çok merak ediyorum ve öğrenmek istiyorum. Acaba insan olmasaydı Tanrı olur muydu? Yoksa onu kafamızda var eden biz miyiz?
İlginiz ve bütün görüşleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum
Bence yaratan deyil,yaratanlar var,cünkü birseyin baska birsey olmasi icin baska birgüce ihtiyaci var,o öbür güc demekdir, burdada bir yaratan masali son buluyor cünkü ikinci güc yoksa hayatda yok (-:

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil