Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-09-2008, 22:07
çakırcalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
çakırcalı çakırcalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

boopss´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
hayat amacınız açık yakalamak olursa ben sizi soyup soğana çeviririm..Anlatmak istediklerim gayet açık ve net..E insan değişmiyo diyosunuz yani..E madem öyle öküzün tepesinde dünya yaw yada tepsi diyelim..O günkü bilimin söyledikleri şimdi kaka oldu..ee inanan varmı dünaynın düz olduğuna..zekanın ve bilimin geçmişteki yanlışlıklarını bugüne atfedemezeniz..Bu verdiğiniz komik güneş örneği de bilimadamlarının dünya düzdür savını hala savunmanız gerektiğini sizinde onlara hala inanıyor olmanızı gerektirir...Bugün sizin veya benim bi şekilde yaptığım yanlışlığıda geleceğe atfedemezsiniz..bu bilimsel olarak saçmadır..

gereksiz cevap...
Sen daha okuduğundan bir anlam çıkarmaktan acizsin. Bugün savunduğum düşüncelere üç kuşak sonrasının bir yeriyle güleceğini söyleyen sensin. Ama ben Galilei'nin 500 yıl önce söylediği şeye hiç de gülmüyorum, çünkü "doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir şeye gülünmez"; gülenler de, bilimden bihaber olan, bugün ne söylenirse söylensin, üç kuşak sonra gülünç olacağını iddia eden gülünç kişiler olur ancak.

Sana bir fıkra anlatayım: Koyunla keçi yarışa girmişler. Yarışın bir yerinde koyun bir bakmış ki keçi epey arkada kalmış, katıla katıla gülüyor. Koyun geri dönüp keçinin yanına varmış ve "Ne o yahu, yarıştığımız yerde durup gülmeye başladın. Hayırdır?" demiş. Keçi de: "Yahu bir ara dikkat ettim de, sen koşarken kuyruğun havalandı, k.çını gördüm." demiş.

Açığımı bulacakmış da, soyup soğana çevirecekmiş! Üç kuşak sonrasının benim düşüncelerime gülüp gülmeyeceği konusunda bir şey demiyorum. Ben şu an sana gülüyorum ya...
Alt 08-09-2008, 22:54
çakırcalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
çakırcalı çakırcalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

boopss´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bir galileo yettiyse sizi kurandan soğutmaya..yazdıklarımı inatla geyiğe çevirmeye..e bahane aramayın yaw bilimadamı çok sokrat tan devam ederiz..Ben size birşey enjekte etmiyorum.. Beyninize zorla birşey de sokmuyorum neden bu rahatsızlık..ala gayet genişim soyarım da soğan da kavunda yaparım.. Sizi güldürebildiysem bi kaç protein yaktrıdım karbonhidrat falan birazda hormon salgılattırdım demek oluyo..buda kurandaki anlamıynan bana +2 bonus sevap demek..siz birini güldürdüğünüzde ne oluyo.. enerji kaybı..halbüse bi şeyler de kazanılmalı yaw bilime göre..

Neyse okuyanlar anladı..korkunuz inancıma ne oluyor ulan korkusu..Ben değilde biri çıksa deseki bu ayet bilimsel olarak 2*4*56 oda bunu kanıtlar diğer ayet 5/78/345 oda bunu kanıtlar bir diğeri de allahımın güzel insanı inşallah yakınlarda bilimsel çalışmalara başlanırda bunları söyleyecek birileri bulunur.. işte sizin korkunuz bunlar..biri bunları gözünüzün önüne getirse de koysa ispatıyla o zaman bile galili galililiiiii diye dolanırsınız ortalıkta..
çok müslüman olanlarında sorunu bu tabi sadece siz alınmayın üstünüze..hey allaam..keçimiş..
Geyikten bahsedene bak! Yazdığı yazıya bak! Kullandığı usluba bak! İleri sürdüğü düşüncelere bak!.. Ren gibi harala gürele daldın muhabbete, hiçbir akılcı fikir veya eleştiri getirmeksizin abuk subuk hezeyanlar ve gülen yüzlerle çok şey söylediğini sandın. O fıkrayı hala hakediyorsun yani. Üstelik ben de hala koşmuyorum...

Unutma ki, korku son derece doğal bir olgudur. Ama bir ateistin sizden daha az korku duyduğu bir gerçektir. En azından allah, peygamber, cehennem, zebani gibi abuk subuk korkuları yok, ha? Bu ateist olarak yorumumdu. Kişisel yorumum da bana kalsın, tanımadığın insanlar hakkında zırvalama istersen. Bir şeyler biliyorsan söyle de feyz alalım, bilmiyosan sus da adam gibi tartışalım.
Alt 10-09-2008, 17:48
ShadowSong ShadowSong isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Arkadaşlar,konuya yazdıktan sonra okudum biraz daha birkaç kaynak,ve savunduğum görüş YANLIŞmış biraz.

Zaman akış katsayısına bağlı olarak bir anlatıma gitmiştim,evet anlatış olarak doğru,ama Kutsal Kitaplardaki;Gündüz olsun,Gece olsun;1 gün olsun bu da.Bu mantık zaman akış katsayısı olayına uymaz,Orada hakkatten 1 dünya gününden bahsedilmekte.
Alt 10-09-2008, 17:57
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Öncelikle pek alışık olmadığımız hatayı kabul etme erdeminiz için tebrikler. Ve peşinden
size sorulan ama hala cevaplanmayan "zamanın akış katsayısı" nedir sorusunu yineleyeyim.

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 10-09-2008, 18:11
ShadowSong ShadowSong isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bahsettiğimiz kavram din yada başka birşeyde olsa,hataysa hatadır,ben kendi içimde "yanlış düşünmüşüm ama gidipte millete söylemiyim şimdi" mentalitesinde hareket edersem,zaten sorgulamalarımın hiçbirinin değeri kalmaz.

Zaman akış katsayısı hepimizin bildiği,zaman görecelidir kavramı üzerine kurulu.O söylediğim İkizler Paradoksu olayı gibi,30 yaşında baba ve 10 yaşında oğlu,35 dünya senesi sonra;baba 35 yaşında,oğlu 45 yaşında.Biri 35 yaş atlıyor diğeri sadece 5 yaş.
Çünkü bağlı bulunduğu ortamlar eşit değil.

Bu ortamları daha geniş irdelersek,Evrenin ve Zamanının oluştuğu ilk andaki koşullar günümüzden çok değişikti;Bu koşulları bugünkü haliyle karşılaştırırsak,arada muazzam bir fark vardır.İlk andaki zamanın 1 dakikasını biz burada 3ayda alamayız,bu farkı oluşturan ana unsur işte zaman akış katsayısı denilen olaydır ki bu da "o an ki konumdur,kaba tabiriyle"
Dünyada hesaplar yapılırken extra olarak zamanın katsayısı diye belirtmelerle karşılaşmayız,çünkü bütün hesaplar bizim üzerinde olduğumuz Dünya için yapılır.

Mesela Eğer evrenin ilk oluştuğu anı baz alıp konuşsak,bugün milyarlarca yıllık bir kavramdan bahsetmicektik.
Alt 11-09-2008, 02:39
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Boops konu ile ilgisi olmayan yazılarınız kalkmıştır, aslında tüm yazılarınızın ilgisi yok ya.
Yeni üye olmanızı göz önünde bulundurarak tüm yazılarınızı kaldırmadım. Bundan sonra lütfen konu ile ilgili yazınız.

Bir de yazım dilinize dikkat edin kimse burada bulmaca çözmek zorunda değil.

Selamlar.
Alt 11-09-2008, 02:49
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ShadowSong´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bahsettiğimiz kavram din yada başka birşeyde olsa,hataysa hatadır,ben kendi içimde "yanlış düşünmüşüm ama gidipte millete söylemiyim şimdi" mentalitesinde hareket edersem,zaten sorgulamalarımın hiçbirinin değeri kalmaz.

Zaman akış katsayısı hepimizin bildiği,zaman görecelidir kavramı üzerine kurulu.O söylediğim İkizler Paradoksu olayı gibi,30 yaşında baba ve 10 yaşında oğlu,35 dünya senesi sonra;baba 35 yaşında,oğlu 45 yaşında.Biri 35 yaş atlıyor diğeri sadece 5 yaş.
Çünkü bağlı bulunduğu ortamlar eşit değil.

Bu ortamları daha geniş irdelersek,Evrenin ve Zamanının oluştuğu ilk andaki koşullar günümüzden çok değişikti;Bu koşulları bugünkü haliyle karşılaştırırsak,arada muazzam bir fark vardır.İlk andaki zamanın 1 dakikasını biz burada 3ayda alamayız,bu farkı oluşturan ana unsur işte zaman akış katsayısı denilen olaydır ki bu da "o an ki konumdur,kaba tabiriyle"
Dünyada hesaplar yapılırken extra olarak zamanın katsayısı diye belirtmelerle karşılaşmayız,çünkü bütün hesaplar bizim üzerinde olduğumuz Dünya için yapılır.

Mesela Eğer evrenin ilk oluştuğu anı baz alıp konuşsak,bugün milyarlarca yıllık bir kavramdan bahsetmicektik.
Sevgili shadowsong evrenin yaşı saptanırken, sizin yukarıda bahsettiğiniz hususlar göz önüne alınmamıştır mı demek istiyorsunuz. Lütfen araştırın, bizide bilgilendirin, evrenin, dünyanın yaşı hesaplamalarında standart sapma ne kadardır, kaç milyar yıldır?

Dünya evrenin ortaya çıkışından/yaratılışından ~8milyar yıl sonra oluştu. İnsan da dünyanın oluşumundan ~4.5 milyar yıl sonra ortaya çıktı.
Tanrı mutlaktır ve onun zamanıda mutlaktır hatta o zamansız ve mekansızdır bu nedenle zamanın göreliğinden haberinin olmaması da doğaldır. İnandırıcı olur mu bu?

Selamlar.

Konu qw19 tarafından (11-09-2008 Saat 12:03 ) değiştirilmiştir.
Alt 11-09-2008, 07:12
DreiMalAli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DreiMalAli DreiMalAli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili ShadowSong.
Zamanın akış hızı, zamanın akış katsayısı gibi terimler hiç ama hiç bir bilim dalında geçmez, yoktur ve anlamsızdır. Zamanın göreliliğinden dolayı anlamsızdır. Herhangi bir büyüklük için katsayı tanımlayabilmek için, elinde sabit bir büyüklük (mutlak zaman) olması gerekir. Bu ise, konu zaman olduğunda mümkün değil.
Bu terimler muhtemelen Harun Yahyadan kaynaklanıyor (Ya da Harun Yahyanın kopya çektiği ne idüğü bilinmez kişilerden.). Bu yüzden kahvehane sohbetlerinde kullanılıyordur. Başka bir yerde bulamazsın.

Zaman birimi olan saniyenin fiziksel tanımı Cesiyum atomunun bilmem nesinin, bilmem kaç defa titremesi için geçen süre olarak tanımlanır. (9 192 631 770 defa titreme imiş.)
Kolumdaki saat ile (ister mekanik bir saat olsun, ister dijital, ister kuvars bazında, ister atom saatı...) ister şu anda hareketsiz olayım, ister Kaptan Kirk ve Mr. Spok ile ışık hızına yakın bir hızla hareket edeyim veya isterse bir karadeliğe girip çıkayım... Kolumdaki saatın daha hızlı veya daha yavaş gittiğini anlamam mümkün değil. Prensip olarak mümkün değil. Zaman benim için öyle veya böyle aynıdır.

Yani ister şimdiki "zamanı" baz olarak alayım, ister 4,5 milyar yıl önceki "zamanı" baz olarak alayım, o zamandan bu zaman Cesyum atomunun bilmem nesi aynı sayıda titreşim yapmıştır. Ne fazla ne eksik.

Zamanın göreliliği devamlı yanlış anlaşılan bir konu. Fakat buna değinmiyeceğim. Çünkü işin içinden çıkamam. Sadece şu kadarını ima edeyim. Zamandan bahsederken "hangi zamanın", "kimin saatına göre" ölçüldüğünü temiz bir şekilde anlamak ve ifade etmek gerekiyor.
Ben sağa doğru, Frodo sola doğru çık yüksek hızlarla giderken, sen de Dünyada durmuş bize bakıyorken...
Ben dürbünümle(!) Frodo'nun saatını gözetlediğimde, Frodo'nun saatının, benim saatıma göre yavaş gittiğini görüp, sevinçten dört köşe olurum.
Ama Frodo da benim saatımı gözetleyip, benim saatımın Frodonun saatına göre yavaş gittiğene karar vererek, hain hain ellerini oğuşturur.
Sen ise her ikimizin saatını gözetleyip, ikimizin de saatının senin saatına göre yavaş gittiğini görüp, bıyık altından gülersin.
Şimdi bu 3 saatın hangisine mutlak saat diyelim ki, diğer saatlara birer "akış katsayısı" etiketi yapıştıralım?

Ben Frodonun kahve içme süresini benim saatımla ölçerim
Ben benim bir fincan kahve içme süremi benim saatımla ölçerim.
Frodo bir fincan kahve içme süresini kendi saatı ile ölçer.
Frodo benim bir fincan kahve içme süremi kendi saatı ile ölçer.
Aynı olgu içini 4 değişik zaman süresi ölçümü. Muhtemelen birbrinden değişik süreler (ki ikiye iner sonunda).

Senin saatını da işin içine katarsak...
Gel de çık işin içinden.
Bu yüzden, mutlak zamandan, zamanın akış hızından, zamanın akış katsayısından bahsetmek ancak Harun Yahya zırvalaması olur.

Dünyada yapılan hesaplarda da, başka yerde yapılan hesaplarda da ne "zamanın katsayısı" ne "zamanın akış hızı" kullanılmaz. Ne extradan ne extrasız.
Çünkü anlamsızdır.
Zamanın göreliliğine aykırıdır.
Görelilik konusunda akla zarardır.

Sevgiler
Alt 23-08-2010, 04:36
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

güncelleme

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.
Alt 02-09-2012, 17:09
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

guncelleme.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil