Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-03-2009, 15:49
katre_07 katre_07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

katre_07 - MSN üzeri Mesaj gönder

paslıçivi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
karar verdim diyelim.. anlat bakalım tanrını..

ve faydalarını..

çok kişisel ama naapalım..

karar verdiysen paslı..

ilk önce her şeyi yaratan ve tek olan tanrıya ınan ...

cennet ehennem ceza mukafat agresıf kızgın egoist vb..bir tanrı ınancın olmamalı en başta..

her şeyı yaratan ve tek olandan başla ..

gerisine sen devam et..yolun açık olacaktır umarım..

saygılar..
Alt 14-03-2009, 17:13
zincari zincari isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Siz bize diyorsunuz ki önce inanın bir Tanri'ya sonra gelin konuşalım. Bu çok ilginç bir istek çünkü bizde size şu Tanrı inancından kurtulun gelin öyle konuşalım diyebiliriz. Bunu sizden istemicez merak etmeyin. Zaten istesek de çok zor olduğunu biliyoruz.
Size sorulan sorulardan birini ben de size sormak zorundayım çünkü bu sorunun cevabını verebildiğinizi göremedim. Şöyle ki eğer beyin güvenilmez bir organsa -ki ben de öyle olduğunu düşünüyorum- neden Tanrı'ya inanalım. Sonuçta inanmak ya da inanmamak da o organın işi değil mi?

Ben beyinin güvenilmez olabiliceğini düşünüyorum fakat güvenilirliği arttırmanın yolları var örneğin deney ve gözlem sonra bir deneyi tekrarlamak. Ne kadar tekrarlarsak hata payımızı o kadar düşürebiliriz. Ama Tanrı'yı sınayamayız ki hiç bilimsel olmaz.

Ben aklın almadığı olayları anlayamadım açarsanız daha iyi olur. Bir de şunu belirtmek isterim olayı öznel olarak düşünmek doğru olmaz. Sizin aklınızın almadığı olaylar başka insanlar için çok basit olaylar olabilir. Örneğin benim için diferansiyel denklemler hep sorun olmuştur ama ben anlayamadığım için gidip difarensiyel denklemlere tapmadım ya da inanmadım...

Saygılar...

Onu ancak varolmamış olması affettirebilir.. A.Einstein
Alt 14-03-2009, 17:36
karadenizli karadenizli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sayın zincari bir annenin 2 kg lik et parçası-bebek-için gecesini gündüzünü vermesi,onun için kendini harap etmesi,gerekirse uğrunda ölmesini aklımız alıyormu...

Bunları aklımızın almaması demek o harikulade şefkati kabul etmeyeceğimiz anlamına gelmez.

Bakın güneşi futbol topu büyüklüğünde görürüz burada akıl hakemi devreye girer ve "ey duyu organı onu öyle görüyorsun ama o dünyadan kat kat daha büyüktür" der.

Burada duyu organları şaşırabilir ama gerçek değişmez.
Aynı şekilde aklın alamayacağı bir durum için his,kalb hakemi devreye girer ve aslında bu şaşırdığı şeyin normal birşey olduğunu söyler.

Aynı şekilde aklın şaşırması gerçekleri değiştirmez.
Alt 14-03-2009, 17:43
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bakın güneşi futbol topu büyüklüğünde görürüz burada akıl hakemi devreye girer ve "ey duyu organı onu öyle görüyorsun ama o dünyadan kat kat daha büyüktür" der.
Bak bu güzeldi işte!
Hala yıldızları güneşten çok küçük ve farklı sananların dikkatine.
Alt 14-03-2009, 17:51
zincari zincari isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

karadenizli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın zincari bir annenin 2 kg lik et parçası-bebek-için gecesini gündüzünü vermesi,onun için kendini harap etmesi,gerekirse uğrunda ölmesini aklımız alıyormu...
İnanın size de o kadar annelik hormonu (oksitosin) verelim. Siz de çocuk doğurmaya çalışırsınız.

Bunları aklımızın almaması demek o harikulade şefkati kabul etmeyeceğimiz anlamına gelmez.
Tabi ki gelmez ama bu benim aklımın almadığı bir olgu değil.

Güneşten örnek vermeniz ilginç çünkü güneşten önce dünyada da bir uzaktaki cisimlere baktığımızda başta küçük görüyoruz daha sonra yaklaştığımızda bu kadar da küçük olmadığını fark ediyoruz. Yani beynimiz bu konu hakkında bir şemaya sahip ve güneşe baktığımızda onun olabileceğinden daha büyük olduğunu düşünmek gayet doğal bir durum.

Burada duyu organları şaşırabilir ama gerçek değişmez.
Duyu organlarının beyinle birlikte çalıştığını unutmuş gibi konuşuyorsunuz. Algılarımız yanılabilir. Beynimiz de yanılabilir ama bu gerçekleri değiştirmez. Yani bir toplama işlemi yaparken beynimiz de yanılabilir -örneğin; 2+2=5 yazdık- fakat o işlemin sonucunun 4 olduğunu değiştirmez sizin de dediğiniz gibi fakat buna hangi açıdan baktığınıza bağlı. Eğer anlayamadığınız şeye taparsanız orda yanlışa düşmüş olursunuz.

Aynı şekilde aklın alamayacağı bir durum için his,kalb hakemi devreye girer ve aslında bu şaşırdığı şeyin normal birşey olduğunu söyler.
Unutulmaması gereken şeylerden biri de kalbin kendi kendine karar alamadığıdır. Yani kalp hakemi dediğiniz şey ya da duygu dediğiniz şey yine beyin sayesinde hissedilir.

Ben de sizin cümlenizle bitiriyorum sözümü

Onu ancak varolmamış olması affettirebilir.. A.Einstein
Alt 14-03-2009, 17:53
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bak bu güzeldi işte!
Hala yıldızları güneşten çok küçük ve farklı sananların dikkatine.
Ve tabii ay'ı da ortadan yarılınca yarısını dağın bu tarafına yarısını öbür tarafa düşebilecek kadar küçük sananların da dikkatine.

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 14-03-2009, 19:09
Üyeliğini Sonlandırmış

-Çocuk doğurmayı istemekten bahsetmiyorum bir annenin evladına duyduğu şefkatten bahsediyorum,biz buna alışdığımız için aklımız alıyor hiç bilmeyen bir insan buna çok şaşırır.

-Kalb ve his ile algıladığımız şeyleri beynin hissedeceğini söylüyorsunuz evet ama bunları başka beyinlere anlatamıyoruz aşkı veya Allahı hissetmek gibi.

-K.C O hadisi bile anlamaktan acizsiniz yani bir parçası dağın öbür tarafında bir parçası dağın öbür tarafında görünüyor anlamında t.d gibiler buradaki anlatılmak isteneni anlamamak içinm ellerinden geleni yapıyorlar.

Mesela geçen ay çıkmıştı ben "şu apartmanın tam üstünde görünüyor" demiştim yani üstüne düştü anlamında değil öyle görünüyor,Ordada anlatılmak istenen ay yeryüzüne düştü değil öyle göründü anlamında.

Zaten bunu böyle anlamak için T.D olmak lazım çünkü 1400 sene bunu kimse böyle algılamadı T.D ve müritleri böyle algıladılar,nasıl bir zeka seviyesidir anlamak mümkün değil.
Alt 14-03-2009, 19:27
Kıdemli Üye

Güneşin dünyadan büyük olduğuna dair bir ayet yok Kur'an'da.
Ama güneşin dünyada bir çamur gözesine battığına dair ayet var.
İlginç değil mi?
Bu durumda güneş dünyadan küçük algılanmıştır.
İtiraz edebilirsiniz, o ayet müteşabihtir diyerek.
Peki ya yıldızlar için yazılanlar?
Güneş bir yıldızdır. Yıldızlar, Kur'an'da kandiller diye geçer. Yıldızların küçüklüğü ise ateş taşları ifadesiyle belirtilmiştir.

Mülk-5. Andolsun biz, en yakın göğü kandillerle donattık. Onları şeytanlara atılan taşlar yaptık ve onlara alevli ateş azabını hazırladık.

Bu ayetten yıldızların küçüklüğünü çıkaramıyorsanız eğer, bu durumda şeytanların büyüklüğünü çıkarmanız lazım. Öyle böyle büyüklük değil. Yıldızlardan da büyük.
Alt 14-03-2009, 19:33
Üyeliğini Sonlandırmış

Ne alakası var pante konumuz bu değilki,tefsirleri incelerseniz o ayetleri anlarsınız
Benim bir arap arkadaşım vardı kuran-ı kerim okuyordu ne kadar şanslısın dedim orjinalinden okuyup anlıyorsun,Yok dedi büyük bir çoğunluğu bende anlayamıyorum..

Çünkü özellikle mekki sureler çok yoğun,anlaşılması zor.
Alt 14-03-2009, 20:46
Kıdemli Üye

Benim bir arap arkadaşım vardı kuran-ı kerim okuyordu ne kadar şanslısın dedim orjinalinden okuyup anlıyorsun,Yok dedi büyük bir çoğunluğu bende anlayamıyorum..
Anlamamasının sebebi Aramice sözcüklerin çokluğudur.
Çünkü o dönemin Kureyş dilinde bol miktarda Aramice, Süryanice kelimeler vardı.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil