Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Çalışma Alanı > Tercüme Çalışmalarımız

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-03-2012, 13:26
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Dark_Prince´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İlgilendiğin için teşekkürler dostum.Kaynak şu,Yahudi efsaneleri;

http://www.answering-islam.org/Books/Legends/index.htm

Bence tamamıyla çevrilmesi gerek.

Ben onu bilerek gök olarak aldım çünkü yeryüzü ve göklerin yaratılmasından önce Tanrının bulunduğu yerde yaratılmış bu 7 şey.Zaten bu 7 şey içinde Cennet de var.Ayrıca Tanrısal taht da cennette.

Burada tapınağın sunağının(altar) sahip olduğu birşeyden yani sunaktaki Mesih'in adı oyulmuş mücevherden bahsetmiyor mu?

Haklısın adamoğulları daha doğru.

Yalnız ben böyle bir yapıya hiç rastlamadım.Head'deki ''s'' nin ' ile ayrılması gerekmez miydi(head's)?Ayrıca orada bir de ''of'' kullanılmış?

Burada da which bağlacı var.''Hayyot'un başlarıyla tamamlanan,biten'' gibi bir anlam çıkmıyor mu?Yani bu tapınak inşa edildikten sonra buna birde Hayyot'un başları eklenmiş.Acaba bu Hayyot isimli meleğin heykelden başları olabilir mi?Veya sembol filan?

Tekrar teşekkür ederim dostum,bir de şunları çözersek tam kral olacak

Sevgilerimle...
Merhaba Dark;

Kusura bakma gec bir cevap oldu.

Bu yuzden senden asil kaynagi sormustum, tamamini okuyabilmek icin.

Baslari anlamina gelmez, gelmeyebilir cunku heads of kalibi birseyin yonetimine, en tepedeki adami, kisi, kisileri temsil eden, temel vs. anlamina da gelir.

which sadece tanimlama oncesi(birseyi, bir olayi vs.) kullanilan bir kelimedir cogunlukla..

Tum metni okuyup cevirmek daha mantikli.
Alt 30-03-2012, 08:21
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Dark_Prince´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Burada benim anlamadığım cümleleri kalınlaştırdım.''Hayyot'un başları ve beyaz ateş üzerindeki siyah ateşle yazılmış Tevrat'' ne demek,anlamadığım noktalar onlar.Çalışmalarım boyunca yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim,zaten uzun zamandır birlikte bir iş yapmadık

Sevgilerimle...
Hayyot (bazen Chayot olarak da yazılır) Yahudi mitolojisinde Tanrı'nın tahtını ve Dünya'yı kafasının üstünde tutan bir meleğin adıdır. (Dikkat: Eski bir Mısır inanışı olan Dünya öküzlerin boynuzu üstündedir inancının M.Ö. 70 yılında ikinci Kudüs tapınağının kurulduğu dönemde Antik Yunan'dan etkilenerek evrilmiş hali olur). Hayyot'un hristiyan inanışındaki (yani Eski Ahit'teki) karşılığı ise göğün 7 katında ikamet eden ve Tanrının çevresinde dönerek ona 'holy, holy, holy' (kutsal) diyerek şarkılar söyleyen Seraphim'lerdir. Seraphim çoğul, seraph tekil. Seraphimler Enoch (Enok) kitabında ve Yuhanna'nın vahyinde geçer.

Hayyot, Markabah meleklerinden biridirr. Markabah melekleri Tanrının iki tekerlikli olarak tasvir edilen tahtını döndüren 4 meleğin isimleridir. Tanrının iki tekerlikli tahtı, kıyamet gününü ve alametleri anlatan (geleceği kehanet eden) Yuhanna'nın vahyinde uzandın uzadıya anlatılmıştır. Bunun yanında Tevrat'ta da farklı yerlerde geçer (mesela Ezekiel kitabında (1:4-26))
Alt 30-03-2012, 08:25
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

heads of the Hayyot
Yalnız ben böyle bir yapıya hiç rastlamadım.Head'deki ''s'' nin ' ile ayrılması gerekmez miydi(head's)?Ayrıca orada bir de ''of'' kullanılmış?
Hayyot'un kafaları çoğuldur yani birden çok kafası vardır, bu yüzden kafaları da çoğul olarak verilmiştir. Bu kafalar Tanrının tahtını ve de dünyayı başları üzerinde tutarlar.
Alt 30-03-2012, 08:35
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

the Celestial Sanctuary directly in front of God, having a jewel on its altar graven with the Name of the Messiah,
Burada tapınağın sunağının(altar) sahip olduğu birşeyden yani sunaktaki Mesih'in adı oyulmuş mücevherden bahsetmiyor mu?
Evet doğru, burada nesne olarak sunağın üzerinde duran ve mesih yazılı mücevherden bahsediyor.. Özne ise Göksel tapınak (Celestial Sanctuary)

Sunağın (adak taşının) üzerinde, üstünde Mesih'in adı oyulmuş bir mücevherle, açıkça Tanrı'nın önünde duran göksel tapınak... (veya göklerdeki tapınakta= Tanrı'nın ve melekelerin yaşadığı yer, cennet)

Tanrının önünde duran ne? Göksel tapınak (Özne)
Göksel Tapınak, Tanrının önünde nasıl bir durumda bulunuyor? üstünde Mesih'in adı oyulmuş bir mücevherle, açıkça
Mücevver nerede bulunuyor? Sunağın üzerinde

Konu ALKA tarafından (30-03-2012 Saat 08:41 ) değiştirilmiştir.
Alt 30-03-2012, 08:47
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

which later was over the heads of the Hayyot
Burada da which bağlacı var.''Hayyot'un başlarıyla tamamlanan,biten'' gibi bir anlam çıkmıyor mu?Yani bu tapınak inşa edildikten sonra buna birde Hayyot'un başları eklenmiş.Acaba bu Hayyot isimli meleğin heykelden başları olabilir mi?Veya sembol filan?
Hayır, taht (thron) önce göklerde dikiliyor (inşa ediliyor) sonra Hayyot'un başının üstüne konuluyor. Çünkü Hayyot isimli melek Tanrının tahtını (ve tüm dünyayı) başının üstünde tutan melek olarak inanılıyor.

Tanrısal (kutsal) taht - cennette (gökte) dikilen - daha sonra Hayyot'un kafasına konulan

"Cennette dikilen (bina dikmek, inşa etmek gibi) ve daha sonra Hayyot'un başı üstünde olan (konulan) kutsal taht"
Alt 30-03-2012, 15:21
Dark_Prince - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dark_Prince Dark_Prince isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba Dark;

Kusura bakma gec bir cevap oldu.

Bu yuzden senden asil kaynagi sormustum, tamamini okuyabilmek icin.

Baslari anlamina gelmez, gelmeyebilir cunku heads of kalibi birseyin yonetimine, en tepedeki adami, kisi, kisileri temsil eden, temel vs. anlamina da gelir.

which sadece tanimlama oncesi(birseyi, bir olayi vs.) kullanilan bir kelimedir cogunlukla..

Tum metni okuyup cevirmek daha mantikli.
Merhaba Dostum;

O Yahudi efsanelerinin tamamı çok uzun benim gönlüm ise tamamını çevirmekten yana,dolayısıyla başka arkadaşlar bulana kadar bu çeviriye ara veriyorum diyelim.

Zaten bu başlığı sadece oradaki aklıma takılanları değil,giriştiğim bütün çeviri işleriyle ilgili kafama takılan-takılacak soruları sormak için açtım.

Esenlikler...

Tanrı'nın Adımlarını İzle Ama Asla Takip Etme!

Blog Facebook
Alt 30-03-2012, 15:32
Dark_Prince - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dark_Prince Dark_Prince isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ALKA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hayyot (bazen Chayot olarak da yazılır) Yahudi mitolojisinde Tanrı'nın tahtını ve Dünya'yı kafasının üstünde tutan bir meleğin adıdır. (Dikkat: Eski bir Mısır inanışı olan Dünya öküzlerin boynuzu üstündedir inancının M.Ö. 70 yılında ikinci Kudüs tapınağının kurulduğu dönemde Antik Yunan'dan etkilenerek evrilmiş hali olur). Hayyot'un hristiyan inanışındaki (yani Eski Ahit'teki) karşılığı ise göğün 7 katında ikamet eden ve Tanrının çevresinde dönerek ona 'holy, holy, holy' (kutsal) diyerek şarkılar söyleyen Seraphim'lerdir. Seraphim çoğul, seraph tekil. Seraphimler Enoch (Enok) kitabında ve Yuhanna'nın vahyinde geçer.

Hayyot, Markabah meleklerinden biridirr. Markabah melekleri Tanrının iki tekerlikli olarak tasvir edilen tahtını döndüren 4 meleğin isimleridir. Tanrının iki tekerlikli tahtı, kıyamet gününü ve alametleri anlatan (geleceği kehanet eden) Yuhanna'nın vahyinde uzandın uzadıya anlatılmıştır. Bunun yanında Tevrat'ta da farklı yerlerde geçer (mesela Ezekiel kitabında (1:4-26))
Hayyot'un kafaları çoğuldur yani birden çok kafası vardır, bu yüzden kafaları da çoğul olarak verilmiştir. Bu kafalar Tanrının tahtını ve de dünyayı başları üzerinde tutarlar.
Evet doğru, burada nesne olarak sunağın üzerinde duran ve mesih yazılı mücevherden bahsediyor.. Özne ise Göksel tapınak (Celestial Sanctuary)

Sunağın (adak taşının) üzerinde, üstünde Mesih'in adı oyulmuş bir mücevherle, açıkça Tanrı'nın önünde duran göksel tapınak... (veya göklerdeki tapınakta= Tanrı'nın ve melekelerin yaşadığı yer, cennet)

Tanrının önünde duran ne? Göksel tapınak (Özne)
Göksel Tapınak, Tanrının önünde nasıl bir durumda bulunuyor? üstünde Mesih'in adı oyulmuş bir mücevherle, açıkça
Mücevver nerede bulunuyor? Sunağın üzerinde
Hayır, taht (thron) önce göklerde dikiliyor (inşa ediliyor) sonra Hayyot'un başının üstüne konuluyor. Çünkü Hayyot isimli melek Tanrının tahtını (ve tüm dünyayı) başının üstünde tutan melek olarak inanılıyor.

Tanrısal (kutsal) taht - cennette (gökte) dikilen - daha sonra Hayyot'un kafasına konulan

"Cennette dikilen (bina dikmek, inşa etmek gibi) ve daha sonra Hayyot'un başı üstünde olan (konulan) kutsal taht"
Yardımların için çok teşekkür ederim hocam,şimdilik ara vermiş olsam da ileride efsanelerin tamamını çevirmeyi düşünüyorum,Yahudilerin bu eski efsanelerini seviyorum,zaten Kur'an'a da büyük etkileri olmuştur

Sevgilerimle...

Tanrı'nın Adımlarını İzle Ama Asla Takip Etme!

Blog Facebook
Alt 31-03-2012, 10:02
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Sevgili Alka,

Bence direk bu anlami (cok basli) vermek dogru olmaz diye dusunuyorum. Kolay curutulur gibime geliyor.

Cunku bu tip efsanelerde hep 7 kat goksele ait, her bir ana melek gecer. Zaten tum kitaplarin temelini olusturur 7 kat gok veya 7 katman hikayesi.

Hayyot' da bu meleklerden biri. Birden fazla kafasi yok aslinda, genel anlatimlar dikkate alinirsa..

Incil ve Tevrat'taki tasvir (calinti-aparma) hatasina dusmeyelim derim, anlam verirken.

14 Sonra beyaz bir bulut gördüm. Bulutun üzerinde “insanoğluna benzer biri” oturuyordu. Başında altın bir taç, elinde keskin bir orak vardı.
15Tapınaktan çıkan başka bir melek bulutun üzerinde oturana yüksek sesle bağırdı: “Orağını uzat ve biç! Biçme saati geldi. Çünkü yerin ekini olgunlaşmış bulunuyor.”
16Bulutun üzerinde oturan, orağını yerin üzerine salladı, yerin ekini biçildi.

17Gökteki tapınaktan başka bir melek çıktı. Onun da keskin bir orağı vardı.
18Ateş üzerinde yetkili olan başka bir melek de sunaktan çıkıp geldi. Keskin orağı olana yüksek sesle, “Keskin orağını uzat!” dedi. “Yerin asmasının salkımlarını topla. Çünkü üzümleri olgunlaştı.”
19Bunun üzerine melek orağını yerin üzerine salladı. Yerin asmasının ürününü toplayıp Tanrı öfkesinin büyük masarasına attı.
20Kentin dışında çiğnenen masaradan kan aktı. Kan, 1 600 ok atımı kadar yayılıp atların gemlerine dek yükseldi.

Gökteki Taht

4 Bundan sonra gökte açık duran bir kapı gördüm. Benimle konuştuğunu işittiğim, borazan sesine benzeyen ilk ses şöyle dedi: “Buraya çık! Bundan sonra olması gereken olayları sana göstereyim.”
2O anda Ruh’un etkisinde kalarak gökte bir taht ve tahtta oturan birini gördüm.
3Tahtta oturanın, yeşim ve kırmızı akik taşına benzer bir görünüşü vardı. Zümrüdü andıran bir gökkuşağı tahtı çevreliyordu.
4Tahtın çevresinde yirmi dört ayrı taht vardı. Bu tahtlara başlarında altın taçlar olan, beyaz giysilere bürünmüş yirmi dört ihtiyar oturmuştu.
5Tahttan şimşekler çakıyor, uğultular, gök gürlemeleri işitiliyordu. Tahtın önünde alev alev yanan yedi meşale vardı. Bunlar Tanrı’nın yedi ruhudur.
6Tahtın önünde billur gibi, sanki camdan bir deniz vardı. Tahtın ortasında ve çevresinde, önü ve arkası gözlerle kaplı dört yaratık duruyordu.
7Birinci yaratık aslana, ikincisi danaya benziyordu. Üçüncü yaratığın yüzü insan yüzü gibiydi. Dördüncü yaratık uçan bir kartalı andırıyordu.
8Dört yaratığın her birinin altışar kanadı vardı. Yaratıkların her yanı, kanatlarının alt tarafı bile gözlerle kaplıydı. Gece gündüz durup dinlenmeden şöyle diyorlar:
“Kutsal, kutsal, kutsaldır,
Her Şeye Gücü Yeten Rab Tanrı,
Var olmuş, var olan ve gelecek olan.”

Yani goksel tapinaktan ve sunak'tan veya altardan habire birileri cikip geliyor, gorunuyor filan.

Yine de karar sizin elbette.

Ezekiel'in gorumunde evet cok basli bir yaratikmiscasina geciyor. Ancak farkli pasajlarda da goksel tapinak isleniyor.

Konu Neva tarafından (31-03-2012 Saat 10:17 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil