Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-08-2021, 09:53
Barlas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Barlas Barlas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kur'an'ın kitap haline getirilişi...

...bir kere Muhammed'in öldüğü tarihte ortada Kur'an diye derlenmiş bir kitap yoktu. Bu kitap onun ölümünden çok sonra, daha doğrusu üçüncü halife Osman b. Aftan zamanında ortaya çıkmıştır (Osman, Hicret'in 23. ve 35. yılları arasında "halife" olarak iktidarda bulunmuştur).

Çünkü Muhammed, "vahiy"dir diyerek yerleştirdiği buyrukları derli toplu bir kitap haline getirmeyi düşünmemiştir. Bu [sözde] buyrukları, dağınık durumda küçük taşlar, deri ve ağaç yaprakları ya da deve ve koyun kemikleri üzerine yazılmış olarak bırakmıştır.

Her ne hikmetse bunların zamanla kaybolup gidebileceğini ve Kur'an'ı ezber etmiş kimselerin de öleceklerini göz önünde tutmamıştır.

Bundan dolayıdır ki, onun ölümünden sonra, daha doğrusu ilk halife Ebu Bekir zamanında bu buyrukları bir araya getirme ihtiyacını dile getirenler oldu. Eğer derlenmeyecek olursa Muhammed'den kalma "vahiy"lerin yok olup gideceği öne sürüldü.

Bu şekilde düşünenlerin başında Ömer bin Hattab vardı. Fakat Ebu Bekir direndi, Muhammed'in yapmayı düşünmediği bir şeyi yapmanın doğru olmayacağını öne sürdü. Bununla beraber Ömer'in ısrarları üzerine teklifi kabul ederek, vaktiyle Muhammed'e kâtiplik yapmış olan Zeyd İbn Sabit adında birini ayetlerin derlenmesi işiyle görevlendirdi.

Bu görevi kabul eden Zeyd, bir yandan vahiylerin yazılı bulunduğu çeşitli nesneleri inceleyerek, diğer yandan da Kur'an'ı ezberlemiş olanları, yani hafızları dinleyerek -ki bunların sayısının o tarihlerde pek az, muhtemelen sadece 7 olduğu söylenir- Kur'an'ı derlemeye başlar.

Etrafa haber salarak, her kimde Muhammed'den ayet olarak elde edilmiş bir şey varsa getirilmesini ister. Söylendiğine göre herhangi bir buyruğu Kur'an'a geçirmek için iki tanık dinler, bazen bir tanıkla da Kur'an'a koyduğu parçalar olmuştur (örneğin Tevbe Suresi'nin son iki ayetini tek tanık esasına göre koyduğu kabul edilir).

Bir yıl süren bir çalışma sonucunda Kur'an ayetlerinin, surelerinin bulunduğu iki kapaklı bir kitap (mushaf) meydana getirir. Ebu Bekir'e takdim eder, Ebu Bekir'in ölümünden sonra bu derleme ikinci halife Ömer bin Hattab'ın yanında bulunur. O ölünce kitap, kızı Hafsa'ya geçer.

Ömer'in ölümü üzerine üçüncü halife olarak devletin başına gelen Osman b. Affan, Kur'an'ın ikinci kez derlenmesini gerekli görür. Çünkü kendisine, Müslümanların okudukları Kur'an'da birbirini tutmayan şeylerin olduğu söylenmiştir.

Bunun üzerine Osman, adamlarını Hafsa'nın yanına gönderip, ondaki "mushaf"ı (Kur'an'ı) getirtir ve Zeyd İbn Sabit'in başkanlığında kurduğu üç kişilik bir heyeti, ikinci kez derleme işiyle görevlendirir.

Bir kısım din bilginlerine göre bu heyet, Hafsa'dan gelen "mushaf"ı aynen kopya etmiştir. Diğer bir kısmına göreyse, bazı değişiklikler yapmış ve hiç değilse Kur'an'ın Kureyş diliyle oluşmasını sağlamıştır.

Fakat her ne olursa olsun, halife Osman zamanında bu heyet tarafından yeniden derlenen Kur'an'dan kaç adet hazırlandığı bilinmiyor, bu sayının 4 ile 7 arasında oynadığı söyleniyor.

Bununla beraber o tarihten sonra bu nüshaların kopya edilerek çoğaltıldığı ve kimi kişilerin kendileri için "Mushaf"lar meydana getirdikleri anlaşılmaktadır.

Söylemeye gerek yok ki, bu yukarıdaki şekilde derlenmiş olduğu kabul edilen bir kitabı, "elçinin sözleri" olarak ya da hatta "kitabı hazırlayanların sözleri" (yani insan yapısı olarak) değerlendirmek pekalâ mümkündür!

Ancak İslamcılar, Kur'an'ı, "Tanrı sözleri" şeklinde ve daha doğrusu "belagati ve ihtiva ettiği medeni, adli ahkâmı itibariyle mucizevi" bir yapıt olarak kabul etmek dışında başka bir görüşe yer vermezler, farklı görüşte olanları "dinsizlikle", "Tanrısızlıkla" suçlamakta kusur etmezler...

-------------------------------
Prof. Dr. İlhan ARSEL, Kur'an'ın Eleştirisi-1,
Kaynak Yay.: 286, 4. Basım, Nisan 2014, s. 66-67.
Alt 30-08-2021, 07:50
Barlas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Barlas Barlas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yetmedi mi Ezan Yalanında Aldığın Cevap ? Gene mi ?
Arkadaşım sen rahatsız falan mısın?

Sana "soru" falan sormuyorum ben, sen kıvırt-eğip-bük diye paylaşım yapmıyorum, seni ve saçma sapan sözlerini kaale almıyorum: Paylaşımlarımı ben genele yapıyorum, isteyen faydalansın diye.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil