Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-05-2009, 19:12
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger Merodach;

Evren kavrami; bilinebilirligin en genis temeli anlamindaki; yer, ikametgah, bosluk v.s. yi icerir. Eskiden bu kavram; dunya veya doga olarak ifade ediliyordu. Dolayisiyle, insanoglu bir duzen arayisinda ise; bu arayisi, bilinen en genis, en buyuk v.s. yer temelinde yapmalidir. Oyuzden ve bu nedenden, evren uygundur. Ama; madem bu duzeni insan ortaya koyuyor o zaman; "Insanogluna gore; evren ve duzeni" veya; insanoglunun evreni ve kendini bu duzene gore uyarlamasindaki 'duzensizlik' olarakta, konuya bakabiliriz.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 27-05-2009, 19:27
VraeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
VraeL VraeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sayın Evrensel-İnsan;
Anladığım kadarıyla siz kelimeye biraz daha manevi anlamıyla bakmışsınız.

Ben daha çok diğer yıldız sistemleri, (varsa) diğer yaşam formları, evrenin diğer uzak noktalarını kastederek olaya yaklaştım. Düşüncemin detayı şudur ki:
Evrenin diğer noktalarındaki yaşayan (varsa) yaşam formlarının, (varsa) uygarlıkların yaşam düzeyini ve standartlarını bilmeden, diğer noktalarındaki gök cisimlerin düzenli hareket edip etmediklerini veya düzenli bir pozisyonda olup olmadığını bilmeden kesin bir yargıda bulunmak doğru olmaz.

Ama şu fikrinize katılıyorum.
"Dolayisiyle, insanoglu bir duzen arayisinda ise; bu arayisi, bilinen en genis, en buyuk v.s. yer temelinde yapmalidir."
Saygılar, Sevgiler

Konu VraeL tarafından (27-05-2009 Saat 19:59 ) değiştirilmiştir.
Alt 27-05-2009, 19:40
Kıdemli Üye

Saygideger Merodach;

"Manevi" derken, neyi kastettiginizi, pek algilayamadim ama; insanoglunun kendisi fiziksel bir varliktir. Dusuncesi de; bu fiziksel varliginin bir urunudur.

Aciklamaniza gelince; evren de; en azindan insanogluna iletilmis; ve insanoglunun yetisi temelinde algilanan bir alternatif yoktur. Eger, yarin biri cikipta "kardesim, siz ancak insanoglu adina ve kendiniz icin konusuyorsunuz, bak burada bizde variz ve biz insanoglu degiliz v.s." temelli bir aciklama yaparsa; o zaman, insanoglunun bir alternatifi olusmus olur.

Simdilik, insanoglunun bildigi boyle bir alternatif yok. O yuzden; evren, uzerindekiler ve kendi hakkinda tek "ahkam kesen" insanoglu. Once bir alternatifi ortaya ciksin da; sonra dusunuruz.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 27-05-2009, 20:12
Kıdemli Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygideger Merodach;

"Manevi" derken, neyi kastettiginizi, pek algilayamadim ama; insanoglunun kendisi fiziksel bir varliktir. Dusuncesi de; bu fiziksel varliginin bir urunudur.

Aciklamaniza gelince; evren de; en azindan insanogluna iletilmis; ve insanoglunun yetisi temelinde algilanan bir alternatif yoktur. Eger, yarin biri cikipta "kardesim, siz ancak insanoglu adina ve kendiniz icin konusuyorsunuz, bak burada bizde variz ve biz insanoglu degiliz v.s." temelli bir aciklama yaparsa; o zaman, insanoglunun bir alternatifi olusmus olur.

Simdilik, insanoglunun bildigi boyle bir alternatif yok. O yuzden; evren, uzerindekiler ve kendi hakkinda tek "ahkam kesen" insanoglu. Once bir alternatifi ortaya ciksin da; sonra dusunuruz.

Saygilarimla;
evrensel-insan
Sayın Evrensel-İnsan;

Manevi derken, evren kelimesinin anlamından, hangi kavramları kapsadığından bahsetmişsiniz demek istedim.
Anladığım kadarıyla siz evren kelimesi en geniş en büyük kavramlarını kapsadığı için, insanoğlu düzen arayışındayken bu kelimeden yola çıkmalı bu kelimeyi kullanmalı diyorsunuz.

Fakat ben evren kelimesini anlamından veya insanoğlunun düzen arayışından çok evrenin kendisinde düzen olup olmadığından bahsediyorum.Evrenin kendisinde düzen olup olmadığını bilebilmek içinde tüm evren ile ilgili detaylı bilgilere sahip olmak gerek.Bu da bizde olmadığı içind bu konuda kesin yargı bildirmek yanlıştır, o yüzden konu şimdilik dünya ile sınırlı kalırsa daha yararlı olur diyorum.

Sanırım oldukça farklı şeylerden bahsediyoruz.

Bu arada az önceki yorumumdaki düşüncelerimin detayının olduğu paragrafta yazım bozukluğu vardı düzelttim.

Saygılar, Sevgiler.
Alt 27-05-2009, 20:39
Kıdemli Üye

Saygideger Merodach;

evrenin kendisinde düzen olup olmadığından bahsediyorum.-Meradoch-

Evrenin kendisinde duzen olup olmadigini; ortaya koyan insanoglu degil mi?, baska bir alternatif var mi? Dolayisiyle; evrenin kendisinde ne olup olmadigini ortaya koyan insangludur ve alternatifi de yoktur.

Evrende ne olup olmadigini; evren ortaya koymaz. Evrenin adina kendinde konusma yetkisi hisseden insanoglu koyar. Bu da ilk yazimda belirttigim gibi; tartismadir ve de hep tartisma olarak kalacaktir. Isteyen insanoglunun ortaya koydugu olanaklardan birini secebilir ve tartismaya girebilir. Ben ise; insanoglunun evren adina konustugunu ve baska bir evren adina konusan bir alternatif olmadigini soyluyorum.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 27-05-2009, 20:52
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Evrenin kendisinde duzen olup olmadigini; ortaya koyan insanoglu degil mi?, baska bir alternatif var mi? Dolayisiyle; evrenin kendisinde ne olup olmadigini ortaya koyan insangludur ve alternatifi de yoktur.

İnsanoglu sadece gözlemlemeye çalışmaktadır. Evrenin de düzen/düzensizligini ortaya koyamaz. Kısıtlı bilgisi ile çözmeye çalışmaktadır. Evren ise insandan bagımsızdır ve ona bagımlı degildir.

Ayrıca evren ile ilgili insanın dışında başka görüş olup olmadıgını da bilmiyoruz. Oladabilir. Şayet bizim kadar ya da bizden daha akıllı canlılar var ise olabilir.

İnsanoglunun tek yaptıgı şey gözlemektir. O merakla yasaları bulmaya çalışmaktadır, hiç bir şey de ortaya koymamaktadır.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 27-05-2009, 21:04
cyctec2 cyctec2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kaos; düzensizlik ; yani bilimsel olarak algılanamamış düzendir. algınamadıgı içinde düzensizlik kisvesi altında degerlendirilebilir.

fraktalları inceleyin vesselam, anlıcaksınız micro ve makro kozmosun ne manaya geldini ama önce sizin düzenin ne oldugu konusunda bir aydınlanamaya ihtiyacınız var<

saygılar
Alt 27-05-2009, 21:12
Kıdemli Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygideger Merodach;

Evrenin kendisinde duzen olup olmadigini; ortaya koyan insanoglu degil mi?,
Sayın Evrensel-İnsan
"İnsanoğlu Evrende düzen olup olmadığını ortaya koyar." demişsiniz. Bunu şöyle değiştirelim.
İnsanoğlu Evrende düzen olup olmadığı hakkındaki fikrini dile getirir.
Evrendeki düzeni koyan/belirleyen şeyin ne olduğu ise tartışılır.

Yalnız anlatamadığım bir nokta var.
Siz insanoğlunun evrendeki düzene diar yargılarda bulunduğundan bahsediyorsunuz.

Ben ise evrenin bütün noktalarını bilmediğimiz için evrendeki düzenden bahsetmenin yanlış olacağını dile getiriyorum. İnsanoğlu istediği kadar yargıda bulunsun kesinlik kazanmıcak bu yüzden. Ama evreni bırakır Dünya gezegeninde düzen olup olmadığını tartışırsak kesin sonuçlara varabiliriz çünkü Dünya gezegeninde yaşıyor ve ayrıntılarını biliyoruz.

Yani farklı şeyler.
Siz elmanın faydalarından, ben kurufasülyenin faydalarından bahsediyorum. Boş yere birbirimize cevap yazıyoruz (.

Saygılarımla
Alt 27-05-2009, 21:22
Kıdemli Üye

Saygideger Merodach;

Ben ise evrenin bütün noktalarını bilmediğimiz için evrendeki düzenden bahsetmenin yanlış olacağını dile getiriyorum.-Merodach-

Benim de dedigim zaten o. Ama bunun "dogrusu" da yok zaten. Kime gore, neye gore dogru? Ustelik; insanoglu bu evrende ne kadar yasam surerse sursun; her zaman ve her halukarda da; bir "bilmedigi veya bildiremedigi" olacaktir. Sonucta; bir parcanin-insanoglu-, bir butunu-evren- butun adina ortaya koymasi beklenemez. Ancak, kendi parcasi adina ortaya koyar. Bu koyusta, her zaman epistemolojik olarak kalacaktir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 28-05-2009, 21:41
Kıdemli Üye

Anladım. İşte şimdi anlaşmış ve bir sonuca varmış olduk.

Saygılarımla

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil