Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-06-2006, 19:45
ŞİA ŞİA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Evlatlığın karısıyla evlenme olayına savunma.

Uzun zamandır, Peygamberin evlatlığının karısı ile evlenmesi, Ateistler tarafından eleştirilmiştir.Ben bu eleştirinin nedenini hâla kavramış değilim.Günümüz Alevi toplumlarında da müsahibin kızı ile, kivra kızı ile evlenilmez.Oysa Peygamber ile Ali müsahib'di ve peygamber kızını Ali'ye vermişti.Birisi çıkıp bir kural koyacak, müsahibin kızı ile evlenilmez.Ondan sonra bütün insanlık âlemi o kurala göre yaşayacak.Peki neden? Mantıklı cevablar bekliyorum.

Ateistlere ikinci sorum şudur.Siz kendinizi toplumun geleneklerine uymak zorunda hissediyormusunuz? Eğer insan toplumun gelenek ve göreneklerine uymak zorundadır derseniz, Arpa toplumunda, peygamberin zamanında yaşanan gelenekleri savunmanız gerekir.Yani erkeklerin sınırsız kadınla evlenmesini, kızların toprağa diri diri gömülmesini, kadının miras alamaması gibi gelenekleri savunmanıoz gerekir ve bir insanın bu geleneklere uymasını istemeniz gerekir.Veya doğu ve güneydoğuda ki, töre cinayetlerini, kan davalarını savunmanız gerekir.Size *göre bir insan geleneklerine uymak zorunda mıdır? Eğer zorunda ise bunun mantıkî açıklaması nedir?
Alt 19-06-2006, 20:35
maddeoz maddeoz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Re: Evlatlığın karısıyla evlenme olayına savunma.

peygamberin yaptıklarını takip eden kişiler bizler değiliz ki, onları takip etmenin yanlış olduğunu bize anlatıyorsun.
sizsiniz sakalına bile peygambere göre şekil verip bunda öbür dünya nimeti uman.

Ateistlere ikinci sorum şudur.Siz kendinizi toplumun geleneklerine uymak zorunda hissediyormusunuz?
Bu soruda birazda şu mesaj var: memlekette bunca musluman, inanan varken, bi siz misiniz yani akıllı da, toplumun çoğunluğununu dışında hareket ediyorsunuz.
el cevap başkalarına zarar vermediğimiz sürece, toplumun koyduğu tüm kurallların dışına çıkma özgürlüğüne sahibiz.

http://maddeoz.blogcu.com
Alırım anahtarını elinden şakirtt !..
Alt 19-06-2006, 20:36
servet servet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

şia arkadaş, kusura bakma ama çok saçma anlatım bu söylediklerin, şimdi bunun açıklamasını da yapma gereği duymuyorum, gerçi ben ateist değilim ama bu sorularını anlamsız buldum.

HER İNSAN TANRIDIR!
Alt 19-06-2006, 20:37
Şamanist Şamanist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Çok bilimsel dediğiniz Islam'da akraba evliliği vardır. Halbuki akraba evliliği nesillerin sağlıksızlaştırılması anlamına gelir. Bugün ülkemizde tonla akraba evliliği yüzünden sakat çocuk doğmaktadır. Arap Muhammed Koskaca Arabistan'da evelenecek kadın bulamadı da evlatlığının ve aynı zamanda halasının kızı olan kadınla evlendi. Böyle şeyleri savunmak komik duruma düşmektir.

Elbet bir gün Tanrı Dağı'na uçacağız
Alt 19-06-2006, 20:41
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Şia bu başlık sadece ateistlerle ilgili değil. Bence her insanın sorgulaması gereken bir konu, özellikle müslümanların. Acaba kaç müslüman bu Tebenni olayını biliyor? Bilselerdi tepkileri ne olurdu? Örneğin bu olayı bilmeyen 100 müslümana anlatsanız ve "Bu bir hadiste geçiyor. Hadisin doğru mu yoksa uydurma mı olduğu tartışılıyor, sizce bu hadis doğru mu ?" diye sorsanız, sonuç ne çıkardı dersiniz. Bence tamamı uydurma hadis der, bu olayı bir peygambere asla yakıştırmazdı.
Olayı bilip te savunanlar ise, olayın etik tarafından savunmuyorlar. "Bu olayda bir hikmet vardır" anlayışıyla açıklıyorlar. Sende yazmışsın ama savunulacak bir taraf olmadan ve İslamiyet öncesi Kureyş toplumunun yaşantısını çarpıtarak.

Şia sen Davud peygamberin 99 koyun hikayesini biliyor musun? Aşağıdaki linkten 11. bölümü okuyabilirsin. Gerçi siz Tevrat'ın adına inanır, içeriğine inanmazsınız.
http://www.incil.info/incil-eskiceviri/2Sa.htm

İsrail'in kralı Davud da sanki haremi kendisine yetmiyormuşmuş gibi gidiyor komutanının karısına göz koyuyor. Ona sahip olabilmek için de komutanı hile ile ölüme gönderiyor. Ardından iki melek insan kılığına girip yanına geliyor ve biri diyor ki;
" Bu adamın 99 koyunu var, benim ise 1 tane. Benim 1 koyunuma el koymak istiyor." Davut köpürüyor:
"Sen ne utanmaz, gözü doymaz, ahlaksız, namussuz, şerefsiz bir adamsın" diye.
Yeniden okumadığım için böyle hatırlıyorum. Sonuçta da Allah Davudu ikaz etmiş oluyor ama iş işten geçmiş, komutan ölmüş, karısına el konmuş.

Şimdi Hz.Muhammed'in hatunlarının sayısı 99'dan az olsa da herhalde ihtiyacından da çok çok fazlaydı, hele bir peygamber için, örnek olması gereken bir insan için. Gerek var mıydı yeni bir eşe? Hem de evladı sayılan Zeyd'in eşine?
Alt 19-06-2006, 21:50
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder

bizim bu konuda risalelerimizde yazan asagidadir.Degerlendirmemiz de bu yondedir.Kim hangi sik tercihini *isterse onu iradesiyle tercih eder bu imtihanda.irade serbest tercih serbest.

Birincisi: “Hazret-i Peygamber Aleyhissalâtü Vesselâm’ın Zeyneb’i tezevvücünü; eski zaman münafıkları gibi, yeni zamanın ehl-i dalaleti dahi medar-ı tenkid buluyorlar, nefsanî, şehevanî telakki ediyorlar.” diyorsunuz.
Elcevab: Yüzbin defa hâşâ ve kellâ! O damen-i muallâya şöyle pest şübehatın eli yetişmez. Evet onbeş yaşından kırk yaşına kadar, hararet-i gariziyenin galeyanı hengâmında ve hevesat-ı nefsaniyenin iltihabı zamanında, dost ve düşmanın ittifakıyla kemal-i iffet ve tamam-ı ismet ile Haticet-ül Kübra (R.A.) gibi ihtiyarca bir tek kadın ile iktifa ve kanaat eden bir zâtın kırktan sonra, yani hararet-i gariziye tevakkufu hengâmında ve hevesat-ı nefsaniyenin sükûneti zamanında kesret-i izdivac ve tezevvücatı, bizzarure ve bilbedahe nefsanî olmadığını ve başka ehemmiyetli hikmetlere müstenid olduğunu, zerre kadar insafı olana isbat eder bir hüccettir.
O hikmetlerden birisi şudur ki: Zât-ı Risaletin akvali gibi, ef’al ve ahvali ve etvar ve harekâtı dahi menabi-i din ve şeriattır ve ahkâmın me’hazleridir. Şıkk-ı zahirîsine Sahabeler hamele oldukları gibi, hususî dairesinde mahfî ahvalâtından tezahür eden esrar-ı din ve ahkâm-ı şeriatın hameleleri ve râvileri de, Ezvac-ı Tahirattır ve bilfiil o vazifeyi îfa etmişlerdir. Esrar ve ahkâm-ı dinin hemen yarısı, belki onlardan geliyor. Demek bu azîm vazifeye, bir çok ve meşrebce muhtelif Ezvac-ı Tahirat lâzımdır.
Gelelim Hazret-i Zeyneb’in tezevvücüne: Yirmibeşinci Söz’ün Birinci Şu’lesinin Üçüncü Şuaının misallerinden olan ( ) (<33,40>) âyetine dair şöyle yazılmış ki: İnsanların tabakatına göre birtek âyet, müteaddid vücuhlarla, herbir tabakanın fehmine göre bir mana ifade ediyor. Bir tabakanın şu âyetten hisse-i fehmi şudur ki: Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm’ın hizmetkârı veya “oğlum” hitabına mazhar olan Zeyd (R.A.), rivayet-i sahiha ile itirafına binaen, izzetli zevcesini kendine manen küfüv bulmadığı için tatlik etmiş. Yani: Hazret-i Zeyneb, başka yüksek bir ahlâkta yaratılmış ve bir Peygambere zevce olacak fıtratta olduğunu, Zeyd ferasetle hissetmiş ve kendisini ona zevc olacak fıtratta kendine küfüv bulmadığından, manevî imtizaçsızlığa sebebiyet verdiği için tatlik etmiştir. Allah’ın emriyle Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm almış; yani ( )(<33,37>) nın işaretiyle, o nikâh bir akd-i semavî olduğuna delaletiyle, hârikulâde ve örf ve muamelat-ı zahiriye fevkinde, sırf kaderin hükmüyledir ki Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm, o hükm-ü kadere inkıyad göstermiştir ve mecbur olmuştur. Nefis arzusuyla değildir. Şu kader hükmünün de ehemmiyetli bir hükm-ü şer’î ve mühim bir hikmet-i âmmeyi ve şümullü bir maslahat-ı umumiyeyi tazammun eden ( )(<33,37>) âyet-i kerimesinin işaretiyle: Büyüklerin küçüklere “oğlum” demeleri, zıhar mes’eleleri gibi, yani karısına “anam gibisin” dese, haram olduğu gibi değildir ki, ahkâm onunla değişsin. Hem büyüklerin raiyetlerine ve peygamberlerin ümmetlerine pederane nazar ve hitabları, vazife-i risalet itibariyledir;şahsiyet-i insaniye itibariyle değildir ki onlardan zevce almak uygun düşmesin?
İkinci bir tabakanın hisse-i fehmi şudur ki: Bir büyük âmir, raiyetine pederane bir şefkat ile bakar. Eğer o âmir, zahirî ve bâtınî bir padişah-ı ruhanî olsa; merhameti, pederin yüz defa şefkatinden ileri gittiği için, raiyetinin efradı, onun hakikî evlâdı gibi, ona peder nazarıyla bakarlar. Peder nazarı ise, zevc nazarına inkılab edemediğinden ve kız nazarı da zevce nazarına kolayca değişmediğinden, efkâr-ı âmmede, Peygamberin mü’minlerin kızlarını alması şu sırra uygun gelmediği için, Kur’an o vehmi def’ maksadıyla der: “Peygamber rahmet-i İlahiye hesabıyla size şefkat eder, pederane muamele eder ve risalet namına siz onun evlâdı gibisiniz. Fakat şahsiyet-i insaniye itibariyle pederiniz değildir ki, sizden zevce alması münasib düşmesin? Ve sizlere “oğlum” dese, ahkâm-ı şeriat itibariyle siz onun evlâdı olamazsınız!..”
Alt 19-06-2006, 23:20
Üye Değil

Sevgili ŞİA,
Bu konunun ateistlikle uzaktan yakından ilgisi yok. "Evlatlığın karısı" deyimi de kesinlikle Anadolu kültürünü yansıtmıyor.

Evlatlık eğer gerçekten "evlatlıksa" kültürel ve ahlaki açıdan insanın kendi öz çocuğundan farklı değildir.

Bizim kültürde, çocuğunun eşi kendi çocuğu gibidir. Ben eşimin annesine, babasına "anne", "baba" diye hitap ederim ve o da benim anne babama aynı şekilde "anne", "baba" diye hitap eder.

Eşimin benden küçük kardeşleri bana "abi" diye hitap eder. Benim küçük kardeşlerim de eşime "abla" der.

Velhasıl, bizim kültürümüzde "evlatlığımızın karısı" "kızımız" oluyor ve

BİZ KIZIYLA EVLENEN ADAMA -KİM OLURSA OLSUN- *İYİ GÖZLE BAKMAYIZ
VE O ADAM BİZİM KÜLTÜRDE MAKBUL DEĞİLDİR
Alt 19-06-2006, 23:30
meas_0 meas_0 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yalınlık böyle olur!

uzatmadan kıvırmadan dogru! teşekkürler mamuli...
Alt 19-06-2006, 23:59
ulas1 ulas1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"ŞİA" kardeşim bak iyisin hoşsun ama bu kadar insanıda aptal yerine koyma peygamberin oğulluğunun karısını almasını meşrulaştırmak için zırvalıyorsun.peygamberinin cinsel saplantılarını bu şekilde bu kadar acizane savunamassın şia yazmışsın ama alevilerde saygısızlık etmekmekten rahatsız olmuyorsun.kivrelik önemli bir müessese görüldüğü için evlenme olmuyor
ama amca kızıyla evlenmezler lafını nereden uyduruyorsun.bu en yaygın evlenme biçimleridir.
sen her yazında birazda şialık ehli beytçilik propagandası yaptın onuda anladım amam oğulluğunun karısına göz koyan bir adamıda alevileri kullanarak savunma yapma zira ben her müslüman keşke birer alevi olabilse derim alevilerin kamil insan felsefesini çok severim enel hak çılığını çok severim eline beline diline sahip olma felsefesini çok severim.
alevilere karşı özel bi sempatim vardır.seninm yüzünden onuda yitirecem.senin peygamberin zeydin evine gidip o yokken eve girmiş ve üzerinde fazlaca rahat bir elbise bulunan zeynebi görünce zeynepte hani babası sayılır diyerekten rahat hareket etmiştir
lakin peygamberin kendisini ey gönülleri bir halden bir hale sokan rabbim diye söylenince
zeynepte kocası peygamberin oğulluğu zira kendisi rusulluhaın oğlu diye çağrılır zeyde durumu anlatır zeyte babası olacak adama gidip karısını boşadığını bildirir. peygamberinde gereğini yapar sonrada ayet gelir aslında ayet derki sen allahın içinde sakladığını açıga vurmadın sebebişde insanlardan çekinmendi ama aslında allahından çekibmen gerekirdi biz onlar kimse biz diyor oğullukları karılarını boşadıg zaman babaları alıp karı yapsınlar bunda bir zorlamam yok diyor.sende kalkmış bunu savunuyorsun.6 yaşında aişeiyidmı savunan mekanizma bunu niye savunmasın. sende haklısın savun aslanım msavun peygamberinin uckurunu savun.bu arada zeynepte peygamberin hala kızı oluyor.

(Sevgi değil Saygı Mecburi)
Alt 20-06-2006, 04:00
Üye Değil

ŞİA";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Uzun zamandır, Peygamberin evlatlığının karısı ile evlenmesi, Ateistler tarafından eleştirilmiştir.Ben bu eleştirinin nedenini hâla kavramış değilim.Günümüz Alevi toplumlarında da müsahibin kızı ile, kivra kızı ile evlenilmez.Oysa Peygamber ile Ali müsahib'di ve peygamber kızını Ali'ye vermişti.Birisi çıkıp bir kural koyacak, müsahibin kızı ile evlenilmez.Ondan sonra bütün insanlık âlemi o kurala göre yaşayacak.Peki neden? Mantıklı cevablar bekliyorum.
Sevgili Şia,
Ben bu eleştirinin nedenini niye kavrayamadığını anlamış değilim.Gayet mantıklı
bir eleştiri.Sen bir peygambersin.Örnek insan olman gerekir.Evlatlık da olsa
o senin çocuğun sayılır.Şimdi bu konuyla aleviliğin ne ilişkisi var.Resmen
saçmalıyorsun.Ondan sonra da mantıklı cevap bekliyorsun.Sende doğru bir mantık
olsa zaten bu yazıyı yazmazdın.Ahlak kavramı göreceli bir kavramdır.Çağa ve
toplumlara göre değişir.Sana bir soru soruyorum ve dürüstçe yanıt ver.Sen
peygamberin yerinde olsaydın evlatlığının karısıyla evlenir miydin?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil