Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-09-2014, 09:52
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart İbrahimi Dinler, Akıl ve Mantık

"... İnanç, cehalet ile hatta aptallıkla özdeşleştirilmelidir. İnanılabilecek herhangi bir şey için rasyonel ve mantıklı bir sınır çizebilir miyiz? İbrahim’in takipçileri hiçbir inancın “çok saçma” olamayacağını göstermişlerdir. Bir inanç ne kadar çılgınca ise, insanlar o inanca o kadar tutunurlar. Bunu bir “imtihan” olarak görürler. Ancak en saf olan, en kendini adamış olan, Tanrıya en yakın olan imkânsıza inanabilir. Bir şeye inanmak ne kadar zor ise, o şey o kadar kutsaldır ve inanmak için de sizin de o kadar çok kendinizi adamanız gerekir. Eğer imkânsıza inanmayı başarırsanız, Tanrıya en doğru ve saf kalbe sahip olan olduğunuzu ispatlayacaksınızdır ve o da sizi kişisel olarak cennetin krallığının tahtına oturtacaktır.

Tanrı sizin adanmışlığınızı, değişmeyen inancınızı cennetteki en iyi pozisyon ile ödüllendirecektir. Bu şekilde “şehitlik” ortaya çıkar –Tanrı’ya kendi inançlarının büyüklüğünü göstermek için kendini ve başkalarını öldürebilenler. Bu insanlar en kutsanmış olduklarını düşünürler. Ama aslında başkalarına hiçbir zarar veremeyecekleri ruhsal hastalıklar birimlerine kapatılması gereken psikopatlardır. “İnanç” insanlara işte bunu yapar. Engizisyon, Cihat, cadı yakmak, kölelik, hadımlaştırma, idam, toplu katliamlar, çocuk tacizi bunlar hep şehitlik vadetme süreçlerinin sonuçlarıdır. Herhangi başka bir karşı ses duymak istemeyen, kana susamış, körlüğe saplanmış irrasyonel inançların sonucudur. İnancın dehâsı delice olduğunu bilmesine rağmen bu deliliği güce çevirebilmesindedir. Der ki “Eğer bu delice iddialar hakkında şüphen var ise o zaman sen Tanrının seçilmişi değilsindir. Tanrı sadece inanılamaz olana inanları ister. Sadece onlar yeteri kadar iyidir ve gerçek iman sahibidir. Diğerlerinin hepsinin kalpleri mühürlüdür ve değersizdir. Kafirlerden başka bir şey değildir onlar

Yahweh, İbrahim’den kendi öz oğlunu öldürmesini istemiştir. İnancın, psikopatça bir imtihanının ta kendisidir bu. Ve sonsuza kadar utanılacak bir davranış ile İbrahim buna razı olmuştur. Gerçek bir din için imtihan tam tersi olurdu. Ancak böyle canavarca ve çılgınca bir şeyi yapmayı reddedenler imtihanı geçmiş sayılırdı. Eğer cehenneme gönderilecek biri vardı idiyse de o da neredeyse çocuk katili oalcak olan İbrahim olurdu. Tanrıya sadakatini göstermek için bir çocuğu hem de herhangi bir çocuk değil, kendi öz oğlunu öldürmek isteyen bir adam düşünün(İncil ve Kurana göre) Ve dünyada neden bu kadar çok vahşet var diye sorar dururuz? İbrahim’in dölü olan pek çok Katolik papazın çocuk tacizcisi olmasına şaşmamalı. Bu onların İbrahimi DNA’larında var. Kendi arzuları için çocukları incitmeyi ve kurban etmeyi istiyorlar, tıpkı İbrahim gibi. İbrahim’in çocuğuna olan ilgi ve sevgisi nereye gitmiştir? ....

İbrahim ve oğlunun hikayesinin oğlu tarafından anlatıldığını düşünün: “Benim kendi öz babam beni bağladı, ve Tanrısının isteiğini yerine getirmek için beni kesmeye kalkıştı. Şu an babamdan tiksiniyorum. Ona bir daha asla güvenmeyeceğim ve sevmeyeceğim. Onun Tanrısından da tiksiniyorum, eğer gerçekten varsa bir canavar olmalı.” Çocuk, ömrünün geri kalanı boyunca travmaya girmiş olmalı. Bu en kötü çocuk tacizlerinden biridir. Bir Hristiyan, Yahudi ya da Müslüman’ın; İbrahimi lanetlediğini ya da suçladığını hiç gördünüz mü? Asla. Doğru ve yanlışa dair bir algıları yoktur: sadece emirlere uyarlar.
Dünyadaki en zeki insanlar atesitler, agnokstikler ve gnostikler iken en az zeki olanlar İbrahimi dinleri takip edenlerdir. (özellikle İslam ve fundemental Hristiyanlık). Bir toplum ne kadar gerici ve ilkel ise o kadar İbrahimi inanca sahip olmaya yatkındır. Dünyanın en aptal ülkelerinde bir atesite, agnostiğe ya da gnostiğe rastlayamazsınız. Afganistan’da hiç yoktur mesela. İbrahime dinlere inanç ile zekâ ters orantılıdır. Kendi içine kapalı bir çember vardır bu din mekanizmalarında. İbrahimi dinlerin zihin kontrolünden kaçmak için zekaya ihtiyaç vardır, ancak tamamen onların zihin kontrolü altında iseniz asla yeterli zekaya/akla ulaşamazsınız. Bu inançaların akıla karşı herhangi bir ilgisi yoktur. Protestanlığın kurucusu Marthin Luther “Nedensellik, Şeytanın fahişesidir” demiştir. Bu İbrahimi dinlerin akıl ve mantığa olan yaklaşımını özetler.

Müslümanlar batıya karşı öfke doludurlar, ancak en büyük problem kendi dinleridir. Ancak bu asla idrak edemeyecekleri bir yorumdur. Kendilerini gerileten, gelişmekten ve zenginleşmekten alıkoyan dinleridir. Gerçek bir Tanrı’nın insanların; varlığa dair tüm bilgilerinin 1400 yıl önce yazılmış tek bir kitapta olduğuna inananan çılgın fanatikler olmasını istediğine gerçekten inanılabilir mi? Gerçek bir Tanrı o kitapta yazan her kelimeyi kelimesine ezberleyen ancak bunun dışında başka hiçbir şey bilmeyen birini ödüllendirir mi sizce? "

Yukarıda okuduklarınız yabancı bir siteden çevrilerek alıntılanmıştır. Buradaki müslüman arkadaşlar muhtemelen bu yazıda bahsedildiği kadar dinlerin cahilce olmadığından bahsedecektir. Ancak şunu unutmaynız: Bu yazıyı yazanın İslâm dünyasından kasttettiği, Türkiye'den ziyade; Afganistan, İran, Irak vb. tarzı şeriat kurallarının geçerli olduğu, ne istedikleri filmi izlemelerine, ne de kitabı okumlarına izin verilmeyen, her yeni karşıt düşüncenin engellendiği İslâm ülkeleridir.

Ve işin doğrusu aradan Türkiye'yi cımbızla ayırıp, İslâm dünyasının geri kalanını görmezden gelmek, gerçekleri reddetmektir. İslâm ve hatta İbrahimi dinler 1400 yılda yaşanabilecek bir dünya kurmayı başaramamışlardır. Bu çok net ve açıktır. Ve kitaplardaki çelişkilere vs.lere hiç boğulmadan, dinlerin yanlışlığının ispatıdır. (Şayet Tanrının insanlara işkence etmek isteyen kötü bir Tanrı olduğuna inanmıyorsanız)

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.

Konu Dialectics tarafından (29-09-2014 Saat 09:59 ) değiştirilmiştir.
Alt 29-09-2014, 10:56
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sevgili dialectics yazdıklarının tamamına katılıyorum.

islamın mutezile mezhebinin akılcıları(akliyyun ekolü) ne zamanki nakilcilere (nakliyyun ekolü) yenildi. imamı gazali gibi yarı meczup bir adam makbul adam oldu . ayrıca evliya sınıfına girdi, islam yere çakıldı.
ayrıca övülen ve ilime önem verdiğini söyleyen yalancılar, şunu ,yani islamın sadece islami ilimleri(ne demekse) öne sürdüler ve müspet ilimleri faydasız saydılar sünni islam hala bu akılda. bu pencereden bakılınca batı bu müslümanları ve bu kafaları sonsuza kadar sömürecek ve birbirlerine kırdırmaya devam edecek

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 29-09-2014, 17:52
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Dialectics´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yukarıda okuduklarınız yabancı bir siteden çevrilerek alıntılanmıştır.
Yazi sanirim uzun, orijinalinden okuyabilmek icin link var miydi acaba?
Alt 29-09-2014, 19:32
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

http://www.armageddonconspiracy.co.u...y(1886319).htm

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.
Alt 30-03-2018, 06:41
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hocalarımıza islam akıl ve mantık dini midir diye sorduk, işte itiraf niteliğinde cevapları. Fatih'teki, yavuz sultan selim gençlik derneği hocasından başlayarak, islamda kriter, naklin emrindeki akıldır diyen hocalar; anlasamda anlamasamda teslim olacaksın, teslimiyet budur. islam teslimiyet dinidir, nakil dinidir, mantık dini değildir diyorlar kendi ağızlarından.

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir
Alt 30-03-2018, 09:17
bursali68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bursali68 bursali68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Merhaba,

Sevgili Dialectics, genel anlamda yazının, mesajınızın tamamına katılıyorum diyebilirim.En azından kendi açımdan böyle...Sadece bir kaç ayrıntı gözüme çarptı ve bunu buradaki bir veya iki mesajımda da dile getirdim zannediyorum.Küçük bir ayrıntıdır bu, ne kadar önemlidir bilemiyorum, ancak benim için toplumsal yaşayışta ve özellikle insan ilişkilerinde önemli bir ayrıntıdır...

Dialectics´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yahweh, İbrahim’den kendi öz oğlunu öldürmesini istemiştir. İnancın, psikopatça bir imtihanının ta kendisidir bu. Ve sonsuza kadar utanılacak bir davranış ile İbrahim buna razı olmuştur.
Yahweh, İbrahim'den kendi öz çocuğunu öldürmesini İSTEMEMİŞTİR...! Ayrıntı burada başlıyor...İbrahim, ileri yaşta çocuğu olacağı müjdesini alınca diğer çocuğunu " kurban edeceği/sunacağı " na dair SÖZ VERİYOR...İbrahim'e diğer çocuğunu kurban edeceksin emri verilmiyor, İbrahim kendisi bu sözü veriyor...

Yahweh de bu SÖZÜNÜ YERİNE GETİRMESİNİ istiyor...

Bana göre bu bir ayrıntı, gözlerden kaçan bir noktadır...

Bu olaydan ben şunu anlıyorum...: Çocuğunu kurban etmeyi falan değil, VERDİĞİN SÖZÜ TUTMAN GEREKTİĞİ...Bir söz veriyorsan o sözü tutacak/yerine getireceksin, tutamayacağın/yerine getiremeyeceğin sözler vermeyeceksin...

Toplum ilişkilerinde de böyle değil mi...En azından eski esnaflar arasındaki gelenek : SÖZ SENETTİR...!

Ancak insanlar bu ayrıntıyı görmeyip, konunun KURBAN/BOĞAZLAMAK kısmına takılı kalmışlardır.Belki de öyle yönlendirilmişlerdir.Ve doğrudur, bu da İbrahimi dinler üzerinde son derece yanlış yöne doğru gitmiştir...Hatta belki de bunu fiili olarak yapanlar dahi olmuştur...

Amacım konuyu sulandırmak değil asla, sadece konuya küçük bir ayrıntı girişimdir bu mesajım, yoksa dediğim gibi bu mesajımdaki ayrıntı dışında tüm yazılanlara katılıyorum...

Sağlıcakla kalınız...

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke
Alt 30-03-2018, 09:40
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

3 tane gerzek böyle dedi diye böylemi olacak.
İsamda felsefe ne olacak bundan 1000 yıl öncesine baksınlar islamın felsefesini görecekler bu gerzek gibiler o zamanlarda da vardı. Bu gerzek gibiler o zamanda iktidarlara yalakalık yapıyorlardı şimdide aynılar.

1000 öncede bu gerzek gibilerinin sözlerine karşı çıkışlar yapılıyordu işte o zamanda bu karşı çıkanlara islamın felsefesini iddia edenlere bunlar gibiler dinsiz zındık gibi yakıştırmalarla zenginlerin şakşakçılığını iktidarların palyoçalığını yapıyorlardı.

Bu insanlar ne zaman unuttu Hallaç ı Mansur u Hasan Sabah ı Ömer Hayyam ı Pir sultan Abdal ı Hacı Bektaş VELİ yi Mevlane yi Şeh Bedrettin i
Şiiri sanat ı felsefeyi ne zaman unutuldu da bu şarlatanları kabelerine koydular.

İslam mantık dini değilmiş. Onlarda mantık yok ki mantıktan anlasın onlar animal düşünceye sahip insanlar Niyazi Kahvecinin dediği gibi.

Çocuğunu kurban etmeyi falan değil, VERDİĞİN SÖZÜ TUTMAN GEREKTİĞİ...
Bunlar Tevrat ın masalları çocuğunu kurban edecekmiş. ne olmuş etmiş mi işte etmemiş.

Kimse çocuğunu kurban etmiyor ama o masalda geçen bir idealin peşinden hala koşuluyor. Vadedilmiş topraklar Aden dicle fırat arası topraklar için hala entrikalar ve iddialar devam ediyor.
Tevrat İncil Kuran ın iddiası ve siyaseti bu gün bizim hayatımızda hala var. Neresinde mantık yok
Alt 30-03-2018, 16:35
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
..Yahweh, İbrahim'den kendi öz çocuğunu öldürmesini İSTEMEMİŞTİR...
Tekvin ya da yaratılış bölümü..22.Bab veya bölüm..Şöyle bir başlığı var;İbrahim'in Sınanması
İlk iki ayeti;
1 Daha sonra Tanrı İbrahim'i sınadı. "İbrahim!" diye seslendi. İbrahim, "Buradayım!" dedi.
2 Tanrı, "İshak'ı, sevdiğin biricik oğlunu al, Moriya bölgesine git" dedi, "Orada sana göstereceğim bir dağda oğlunu yakmalık sunu olarak sun."
İfadeler çok açık..Yehova ya da tanrı,açıkça EMİR veriyor..Burada İbrahim TEST ediliyor..Niye?
Çıkış 20-5'de şöyle deniliyor;
Putların önünde eğilmeyecek, onlara tapmayacaksın. Çünkü ben, Tanrın RAB, kıskanç bir Tanrı'yım. Benden nefret edenin babasının işlediği günahın hesabını çocuklarından, üçüncü, dördüncü kuşaklardan sorarım.
İbrahim,yahudilerin de,hristiyanların da,müslümanların da atasıdır..Haliyle ata,tanrıya itaat etmek zorundadır..Atanın tanrıya olan itaati,bu atadan kaynaklanan diğer insanlara nüfuz etmektedir..Bu yüzden İbrahim sınanır ve sınavı başarı ile geçer..Yani İbrahim'in tanrıya olan bağlılığı sayesinde,yahudiler kendilerinin kutsal bir halk olduğuna inanırlar..
Alt 30-03-2018, 20:15
bursali68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bursali68 bursali68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tekvin ya da yaratılış bölümü..22.Bab veya bölüm..Şöyle bir başlığı var;İbrahim'in Sınanması
İlk iki ayeti;

İfadeler çok açık..Yehova ya da tanrı,açıkça EMİR veriyor..Burada İbrahim TEST ediliyor..Niye?
Çıkış 20-5'de şöyle deniliyor;

İbrahim,yahudilerin de,hristiyanların da,müslümanların da atasıdır..Haliyle ata,tanrıya itaat etmek zorundadır..Atanın tanrıya olan itaati,bu atadan kaynaklanan diğer insanlara nüfuz etmektedir..Bu yüzden İbrahim sınanır ve sınavı başarı ile geçer..Yani İbrahim'in tanrıya olan bağlılığı sayesinde,yahudiler kendilerinin kutsal bir halk olduğuna inanırlar..
Merhaba,

Sevgili Ahlaksız, Tevrat açısından bakınca evet doğru...Direkt ayetler yukarıda paylaştığınız gibi...

Ancak Kur'an biraz muamma...

Çünkü Kur'an'da İbrahim'e " oğlunu kurban etmesi emrinden bahseden bir tek ayet dahi yoktur"...

İbrahim rüyasında oğlunu kestiğini/kurban ettiğini görmüştür...Ayet böyledir, oradaki kelime hem kesmek, hem kurban etmek için kullanılan bir kelimedir...

Ancak tekrar ediyorum, Kur'an'ın Yaratıcı tarafından " oğlunu Kurban et " emri verdiğine dair hiç bir ayet yoktur, ne bu olayın öncesinde ne de sonrasında...

Ayrıca İbrahim durumu oğluna anlatınca İsmail de " emrolunduğun şeyi yap " diyor...Peki emrolunan nedir...Kurna emri mi, yoksa verdiğin sözü yerine getir emri mi...? Hangisi...İşte bir muamma daha....

Bu durumda bir kaç şık karşımıza çıkmakta...:
1-İbrahim kendisi adakta bulunmuştur, yani kurban etmeyi adamıştır...
2-Gördüğü rüyanın kurban olayıyla uzaktan yakından ilgisi yoktur...

Bana burada 1 şık daha yakın ihtimal olarak gözüküyor...

Bu durumda " oğlunu kurban et " emri olmadığına göre, İbrahim'in kendisinin adamışlığı yani sözü oluşmakta...Dolayısıyla İbrahim'in yaptığı " adağı hatırlatıldığında " sözünü yerine getirme hamlesidir...

Ki ben bu ayetleri yıllardır da böyle görürüm...

Ki ayrıca ayetler bu olayların sonunda gerçekleşenlerde direkt kurban demez...Yani kurban kelimesini kullanmaz...Kesme hamlesine karşılık FİDYE den bahseder...

Yani Kurban Bayramına mihenk oluşturan bir durum yoktur ortada...Çünkü FİDYE (eğer hikayelerde anlatılan gibi bir hayvan ise ki bu da bir muamma ), Tanrı'dan gönderilmiştir...Yani ters bir durum var...!

Ancak ne olursa olsun o FİDYE ile İbrahim verdiği sözü tutmanın ödülünü almıştır...Burada da önemli olan verilen sözün yerine getirilmesidir...

Bilemiyorum ben böyle düşünüyorum...

Haaa bu arada Hayvan kesme bayramına da sonuna dek karşıyım...Milyonlarca hayvanın telef edilmesi şeklinde bir bayram bir dinin özelliği olamaz...

Sağlıcakla kalınız...

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke
Alt 30-03-2018, 21:50
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bursalı68;İbrahim'i sözünde duran ''düzgün'' birisini sanıyorsunuz galiba ama aynı kişi karısını kardeşi olarak tanıtmış veya homolukları ile ünlü toplumları tanrının bir anda yok etmesini istememiştir..

Kuran,eski ahiti,ahdi atiki,kitabı mukaddesi veya müslümanların söylemi ile tevratı tasdik eden bir kitaptır..Haliyle İbrahim'in eski ahitte sınanmasını veya İbrahim'e oğlunu öldürme emri verilmesini,müslümanlar da onaylamak zorundadırlar ama dediğiniz gibi,kuran bu önceki sözde kutsal kitaplardaki hikayeleri kendine göre değiştirdiği için,müslümanlar açısından bu konuyu anlamak ve anlatmak çok zordur..

Bu sınama,test etme,imtihan konusu kuranda geçiyor;
2-124 Ve İbrâhîm’i Rabbi kelimelerle imtihan etmişti.
İbrahim'in oğlunu kurban etmesi de,saffat suresinde geçiyor;
102-Böylece onunla beraber çalışma çağına eriştiği zaman dedi ki: "Ey oğulcuğum! Gerçekten ben, uykuda seni boğazladığımı gördüm. Haydi bak (bir düşün). Bu konudaki görüşün nedir?" (İsmail A.S): "Ey babacığım! Emrolunduğun şeyi yap. İnşaallah beni sabredenlerden bulacaksın" dedi.
Kuran yazarları,yahudilerin İshak üzerine temellendirdikleri teolojilerini alıp,İsmail üzerine temellendiriyorlar..Bu yüzden bu konuda özellikle bir karışık bir anlatıma gidiyorlar..İbrahim'in hangi oğlunu kurban ettiği belirtilmiyor(İshak diyemezler işte..!) ama parantez içinde İsmail yazılıyor..Mevzuyu da rüya içinde anlatıyorlar..Ayrıca eski ahitte İshak babası tarafından yakılacaktı,burada İbrahim oğlu İsmail'i kesecek gibi lanse ediliyor..
Bunlar da çok doğal..Çünkü yakın bölgelerde,yüzlerce yılda,mitolojilerde böyle değişimler mutlaka olacaktır..

Önerilen Siteler