Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-05-2007, 22:01
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart '' AYDIN''

AYDIN OLMAK, üniversite mi bitirmektir ?Yoksa çok okuyup ezber yapmakmıdır? Yoksa entellektüel birikime sahip olmakmıdır?
* '' Aydın insan'' olmak ,sübjektif bir kavramdı.herhalde bilgi dağarcığı dolu olan, her insanın kendi kafasında bir aydın tanımı mutlaka vardır.

* * İnsan üniversite bitirmekle aydın olmaz. Aydın topluma ,yol göstermeli ,barışa yol göstermeli, hoş görülü olmalı.
Başkalarının ona uymayan fikirlerini yanlış addetmekte *direnmemeli ,nedenlerini anlatmalı .''Belki *benim düşündüklerim de ona göre yanlış olabilir. Belki ikimizde yanlışın içinde olabiliriz '',düşüncesini geliştirmeli. Kendi
fikir ve düşüncelerini ,düz hatlarla sınırlamamalı. Kendine ait fikirlerini'' doğru'' olarak düşünüp başkalarının fikirlerini
''yel değirmenleri'' olarak görüp Donkişot'ça saldırmamalıdır.
* Aydın olan insan ,kendi egolarını vazgeçilmez zannetmemeli. Kendi zaaflarıyla iç benliğinde tartışmalı ,başkalrına karşı *bu egolarını kullanmamalı. Bu zaaflarına karşı ''aydın ''olmalı ve bu aydınlık düşüncelerini zaaf ve egolarının
üstüne örtmeli *ve savunmamalıdır.
*Bu gün doğru bildiğin yarın değişebilir. Bunu unutmamalı ,aydın. *Bu inatta giderse yarın kör kuyulara düşeceğini hesap etmelidir.
* Aydın ,hata yaparsa özür dilemeli. *bunun bir erdem olduğunu, bilmelidir. Kimseyede yukardan bakmamalıdır.
Alt 30-05-2007, 22:13
Cemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cemal Cemal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: şirrinmişirrin egemino canlıuzurlu bi sayilgassabasının şirim bi beldesimden tefrişediyom sitteye.
Standart Re: '' AYDIN''

yaw tarif etmekiüçm ne kadan uraşmış..saol amcamsaol..
.öSgür amcam..neden bu kadan yoruldun. 8O saamet ettin amcam..Canımbenim..bana Sadecene CEMALım desedin yeterdi. ops: .açıklamaa gerenk kalmasdın. savol bana çok güsel tarifetmişin.. :?
ceMAL.mükemel vede aydın issan.aynı zamanda pırof.

'Biri senin hakkında kötü bir şey söylerse
sakın kızma ama şöyle karşılık ver:
Hakkımda bunu söyleyen hiç şüphesiz başka kusurlarımı bilmiyormuş.
Bilseydi, sadece bunu söylemekle kalmazdı!
'
Alt 30-05-2007, 22:18
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Aydin baska lisanlarda karsiligi olmayan bize ait bir terim galiba. entelektuel desek degil, biraz da humanizm karisiyor isin icine. Yalniz cevresini degil, butun insanliga hitap edebilmeli aydin vasfina sahip bir kimse. Rengine irkina inancina ehemmiyet vermeden karsisindakinin insanlik vasiflarini gorebilmeli aydin biri.
Empati yapabilmeli, kendini karsisindakinin yerine koyabilmeli sanal ortamda bile saygisizligin yeri olmadigini bilmeli, saldirganlik yerine bilgisi ve tecrubeleriyle ikna edebilmeli karsisindakileri..

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 30-05-2007, 22:43
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

,

* *Aydının en temel özelligi herşeyden evvel ve gerektiginde çekinmeden bedel ödeyebilmesidir. Aydın bilimsel düşünür, düşünsel olarak bilim yöntemini kullanır. Bu yönteme göre de hiç bir önyargının, ideolojinin, inanç biçiminin onu yönlendirmesine izin vermez. Aydın yalnız somutu esas alır ve somuttan soyuta gider. Gerçekler varolan ögretilere ters bile olsa açıkça söyleyebilen, karşı çıkabilen kişidir aydın.

* * Şahsi çıkarını asla toplum çıkarlarından önde görmeyen kişidir aydın. Daima merak eden, acaba diyen kişidir aydın. Çelişmeleri örtbas eden degil, çelişmelerin üzerine giden, onları öne çıkararak çözümüne katkıda bulunan kişidir aydın. İnsanlıga saygısı olan, insanı herşeyin üzerine tutabilen ve her şeyin üstünde ben insanım diyebilen kişidir aydın.

* * * saygılarımla
Alt 30-05-2007, 23:06
commandante commandante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

commandante - MSN üzeri Mesaj gönder

aydın osmanlıda münevverdi yakın çağ avrupasında ve ingilizcede entelligentsia olarak tanımlıdır.aydın insanın ırkı,dini,yurdu ve dili yoktur.aydın insan dünyalıdır ve insan milletinin mensubudur.aydın insan nazım gibi aydın insan dino gibi duygusaldır,aydın insan yeri geldiğinde mustafa suphi gibi muhalif che gibi eylemci aydın insan yeri geldiğinde marx gibi bilge ve yeri geldiğinde turan dursun gibi erdemlidir.hayatı pahasına gerçekleri savunan halkının yanında olandır ve özlem duyandır kardeşçe bir dünyaya ve bunun için yürüyendir yılmadan

dinlerin olmadığı beyinlerin zehirlenmediği bir dünya için....

http://commandantembaran.blogcu.com
Alt 31-05-2007, 00:38
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili arkadaşlar, ''AYDIN'' *adlı yazıyı ,beni bu sitede ,etkileyen bir olay için yazdım. Yoksa bir aydın şablonu çıkarmak için değil. Biz iki lafı bir araya getirebilen ,duygu ve düşüncülerimizi kelimelerle ifade edebilen, insanlarız.
* *Üst kimliğimiz insan olduğuna göre, birbirimizi anlamalı ve saygı göstermeliyiz . Hakareti ,küfürü kullanmadan bir
birimize bir şeyler anlatmalı ve anlamalıyız.BRUNO'ları yakmaktan vazgeçip *NESİMİ'lerin derilerini yüzmemeliyiz.
*İnsanlığa yakışan insanlar olmalıyız. Benim şiarım bu.

* BRUNO'nun adı geçmişken ona ait şu sözleride *hatırlayalım.

* * *"Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu aşıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, bilim ve cehalet arasındaki savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde zorlukla karşılaştım ve cehaletin babaları olan resmi akademisyenlerin yanı sıra kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım."
Alt 31-05-2007, 11:34
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Yanış biliyorsunuz değerli arkadaşlar.

Size kim bu fikirleri veriyor hayret. Nerelerden okursunuz, nerelerden bulurusunuz bu tip AYDIN benzetmeleri bilemem.
Doğruyu mu öğrenmek istiyorsunuz? Takip edin...

Aydın kimdir?
Üniversite yıllarında, Romantizm akımı ile köylü ve işçi sınıfının ezilmişliğine karşı baş kaldıran arkadaşları ile yumruğunu havalarda sallayan, askere gitmemek için hümanizm nutukları atan, orta yaşın üzerine çıkanca, önemli bir şirketin, önemli bir mevkisinde dolgun maaşla çalışırken, şirketin karı için işçilik ücretleri ve sosyal haklarından kesintiyi düşünen bir solcudur!!! aydın!

Her şeye rağmen demokrasi ve insan hakları savunuculuğu yaparken, ansızın gelen darbelerde ve balans ayarlarında sivilliği ve demokratlığı askıya çıkarıp, "AMA" kelimesi ile başlayan cümleler eşliğinde, alkış tutan, vatanperverdir!!! aydın!

Çalıştığı Üniversitede kıyımlar için duymadım, görmedim, konuşmayacağım üç maymununu oynarken ipin ucu kendisine dayanınca, karşıt gazetelere çarşaf çarşaf özgürlük ve demokrasi ilanları veren demokratlardır!!! aydın!

İktidarın gölgesinde, ilan paraları ile semirirken, karşıt parti ve görüşlere, ne olursa olsun çamur atan köşeyazarlarıdır!!! aydın!

Düşünmeden yazanlardır!!! aydın!
Çalışmadan kazanandır!!! aydın!
İlim sahibi olmadan, bilgi sahibi olanlardır!!! aydın!
.
.
.

Velhasıl kelam, dostlarım siz yanlış bellemişsiniz AYDINI.
Bi zahmet, bir daha baksanız derim yazdıklarınıza!!!

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın
Alt 31-05-2007, 11:52
zincari zincari isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

evet biz yanlış biliyoruz "mhmmd" tebrik ederim çok güzel anlatmışsın. (!) herşeyin iyisini mhmmd bilir arkadaşlar biz boşa çabalıyoruz. bak bu aydın tanımına bir seyde ben eklemek isterim yüksek müsadenlen.
"Siz bişe bilmezsiniz ben herşeyi bilirim diyendir AYDIN"

aramızda aydın var beee

Onu ancak varolmamış olması affettirebilir.. A.Einstein
Alt 31-05-2007, 11:57
aldostu aldostu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Özgür,Dilaver;Vartor,Commandante Dostlarımız olması gereken aydını tarif etmişler..

Muhammed dostumuz da, ne yazık ki yurdumuz aydınlarının/aydın görünme gayretinde olanların bir çoğunu tarif etmiş.

Üzücü ama, ne yazık ki gerçek..

Aldostu

Sevmeyin, inanmayın, sınırsız tenkid edin.
Ama, bir başka fikre hakaret etme hakkınızın -sıfır- olduğunu unutmayın.
Başkalarını alçaltarak yükselmeyi amaçlayanlar,
sadece yükseldiklerini zanneden insanlardır.
www.aldostu.blogcu.com
Alt 31-05-2007, 12:05
Üye Değil

birde demagog diye bir başlık açsak, sanrım demagog tarifine en iyi sn mhhmd uyar

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil