Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-08-2021, 22:40
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu haklardan birisi de RAHATSIZ EDİLMEME HAKKIDIR.
Birinin rahatsız edilmeme hakkı başkasının özgürlük hakkını engelliyorsa durum değişir.
İbadet etme özgürlüğü de bir haktır.

Ayrıca nelerin rahatsız edici olduğuna karar vermek çok öznel bir şey. Her şeyden rahatsız olunabilir. Bu mantıkla birisi ''ahlaksızla aynı gezegende yaşamaktan rahatsız oluyorum, rahatsız edilmeme hakkıma dayanarak ahlaksızın yasaklanmasını istiyorum'' diyebilir.

Ambulans sesi de gürültülü, okulda çalan zil sesleri de gürültülü. Ne yapalım, hastaneleri ve okulları da mı yasaklayalım?
İnsanlar bir arada yaşayacaksa birbirlerine tahammül etmeleri gerekir.

Ben de gürültüden rahatsız oluyorum. Evimi cami ve okuldan uzak konumda seçiyorum.
Ezan hakkında da yasaklanmasını değil de düzenlenmesini isterim. Daha düşük seslerle, daha kısa sürecek şekilde vs ayarlanabilir.
Alt 21-08-2021, 10:56
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Birinin rahatsız edilmeme hakkı başkasının özgürlük hakkını engelliyorsa durum değişir.
İbadet etme özgürlüğü de bir haktır.

Ayrıca nelerin rahatsız edici olduğuna karar vermek çok öznel bir şey. Her şeyden rahatsız olunabilir. Bu mantıkla birisi ''ahlaksızla aynı gezegende yaşamaktan rahatsız oluyorum, rahatsız edilmeme hakkıma dayanarak ahlaksızın yasaklanmasını istiyorum'' diyebilir.

Ambulans sesi de gürültülü, okulda çalan zil sesleri de gürültülü. Ne yapalım, hastaneleri ve okulları da mı yasaklayalım?
İnsanlar bir arada yaşayacaksa birbirlerine tahammül etmeleri gerekir.

Ben de gürültüden rahatsız oluyorum. Evimi cami ve okuldan uzak konumda seçiyorum.
Ezan hakkında da yasaklanmasını değil de düzenlenmesini isterim. Daha düşük seslerle, daha kısa sürecek şekilde vs ayarlanabilir.
Ezan özgürlük değildir. Senin ezan duyma özgürlüğün varsa, benim de duymama özgürlüğüm var.

Kanun, gürültünün kişinin huzurunu bozduğunu alenen yazıyor;
Gürültü:
Madde 14 – (Değişik: 26/4/2006-5491/11 md.)
Kişilerin huzur ve sükununu, beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde ilgili yönetmeliklerle belirlenen standartlar üzerinde gürültü ve titreşim oluşturulması yasaktır.
https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2872.pdf
Ezanın desibel'ini düşürmekle filan olmaz.Desibel'i düşürmek,bir eğlence yerindeki müziğin sesini kısmakla bir görülemez.

İnsanların ibadet etme özgürlüğü var, kanun da yazılı zaten. Yaptığınız ibadet başkalarını en ufak bir şekilde etkilemeyecek, mesele bu.

Ben ezan duymak istemiyorum, sen de ezan dinlemek istiyorsun. Kimin dediği olacak? Çoğunluğun mu? Sen çoğunluktan yanasın. Çoğunluktan yana olan birisi, laiklikten yana değildir. Laiklik azınlığın haklarını korur. Batı niye gelişti sanıyorsun.
Kurtul şu sürü psikolojisinden.

Bir mahallede 100 tane yahudi ve bir tane sinagog var. 100 tane hristiyan ve bir tane kilise var. 100 tane müslüman ve bir tane cami var. Hepsi de ibadet zamanında mikrofonla dışarıya ses veriyor. Bu mahalledeki ateistlerin ne suçu var?!
Ve bu 3 dini cemaati kafanda çoğaltmayı dene. 300 farklı din düşün.
Bir mahallede 300 tapınaktan ses çıkarsa ne olur? Bir düşün bunu.
Konuya sadece cami/ezan olarak bakma.
Özgürlük üzerinden filan bakma.

Suudi Arabistan bile bu konularda kendine çeki düzen veriyor ama sen burada ezanın okunmasının doğru olduğunu söylüyorsun.!
camilerdeki hoparlörlerin namaz sırasında da kullanılması, bu durumun cami yakınlarındaki evlerde bulunan yaşlı, hasta ve çocukları rahatsız etmesi
https://www.yenisafak.com/dunya/suud...ilacak-3634728
Alt 21-08-2021, 13:51
Üye

Ezan özgürlük değildir.
Bal gibi de özgürlüktür. Dünyanın hemen her yerinde din var, avrupada çan çalar, onlar da laik ve özgür.

Senin bu kafa ateizmin talibanı, ışidi.
Müslümanlar içinde de aşırılık var, ateizm içinde de senin gibi aşırılar var.
Sen ateizmin talibanısın.

Ben ezan duymak istemiyorum, sen de ezan dinlemek istiyorsun. Kimin dediği olacak? Çoğunluğun mu? Sen çoğunluktan yanasın. Çoğunluktan yana olan birisi, laiklikten yana değildir. Laiklik azınlığın haklarını korur. Batı niye gelişti sanıyorsun.
Kurtul şu sürü psikolojisinden.
Nereden uyduruyorsun bunları? birincisi ben çoğunluktan yana değilim, hukuk ve etik temelli yaklaşıyorum.
İkincisi ezan dinlemek istemiyorum.
Söylemediğim şeyleri söylemişim gibi aktarıyorsun.

Laikliğin ne olduğunu da bilmiyorsun malesef.
Batı dinleri yasaklayarak mı gelişti?
Ben söyliyim, batı senin kafada olmadığı için gelişti.
Dediğim gibi sen ateizmin talibanısın.
Alt 21-08-2021, 16:29
Üye

Sevgili yıldıztozu; ödediğin vergilerden beslenen imamlardan rahatsız oluyorsan, laik bir ülkede ezanın/diyanetin/caminin yeri olmadığını söylemek zorundasın.

Sen takılmıyorsun bunlara. Yaşayıp gidiyorsun. Tam neoliberalsin.

Ben de bir grup insanla bir tapınak inşa etmek ve bu tapınaktan günde 100 defa ''kahrolsun liberaller'' diye bağırmak istiyorum.

Buna itiraz edeni de ''özgürlük karşıtı'' ilan etmek istiyorum. Ne dersin?

Sana kaç defa dedim. HUKUK diyorsun ya.
Benim için ezan işkence. Hukuğa başvursam, sence ne olur? Hukuk, benim haklarımı savunur mu, yoksa bana s.ktir mi çeker? S.ktir çeker, çünkü bu ülkede hemen herkes senin gibi düşünüyor. Sen düşünüyor musun, mesele bu.!

Selefiler bile İNSANLARI RAHATSIZ ETMİYELİM diyorlar artık ama Türkiye'deki bir dinsiz, bu forumda ezanı savunuyor.
Alt 21-08-2021, 16:55
Üye

Ezan duymak istemiyorum diye bir hak çeşidi yok.
Ama ezan okumak istiyorum diye bir özgürlük çeşidi var.
Duymak istemeyen mağaraya taşınabilir Celal Şengör'ün dediği gibi

Ben de evde sokakta ezan duyduğumda rahatsız oluyorum. Ama yasaklansın deme hakkı görmüyorum.
Allahu akbar allahu akbar
Alt 21-08-2021, 21:41
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ezan duymak istemiyorum diye bir hak çeşidi yok.
Ama ezan okumak istiyorum diye bir özgürlük çeşidi var.
Duymak istemeyen mağaraya taşınabilir Celal Şengör'ün dediği gibi
Beni dağa yolladığına göre şeriatçısın sen.

Teşbih yapayım.

Sokak köpeği diye bir şey var ülkede. Ben sokakta köpek görmek istemiyorum. Niye?
Sokak benim gibi insanlar sayesinde var oldu da ondan. Huzurumu bozuyorlar, çevreyi kirletiyorlar deyip, köpeklerden rahatsızlığımı dile getirebilirim ama sana göre sokak köpeklerinden rahatsız olanlar dağa çıkmalı. Çünkü sana göre sokak köpeklerinin özgürce sokakta gezme özgürlükleri var veya bu köpeklere sahip çıkan insanlar var.

Vergiyi kim ödüyorsa, sokakta onun söz hakkı vardır. Anlıyor musun?

Ezan duymak istemiyorsam, istemiyorumdur. Devlet bu konuda bir adım atmak zorundadır, çünkü BURASI ŞERİATLE YÖNETİLEN BİR ÜLKE DEĞİL.!
Kaldı ki, şeriatle yönetilen ülkeler bile bu konuda adımlar atıyorlar artık.

Tam değişiksin. Rahatsız olduğun şeye tahammül etmeye devam edecek kadar değişiksin.
Alt 21-08-2021, 22:56
Üye

Sokak köpeği diye bir şey var ülkede. Ben sokakta köpek görmek istemiyorum. Niye?
Sokak benim gibi insanlar sayesinde var oldu da ondan
Köpek ben de sevmem, hele apartmanda beslenince.
Ama yine haksızsın.
Sokağı bizim inşa etmiş olmamız köpeklerin gezme hakkını engellemez.
Çünkü biz her yere beton dikerek onların doğal ortamını işgal etmişiz, onlara yer bırakmamışız. Sonra da onları kovma hakkına sahip değiliz.
Burada çözüm onları kısırlaştırmak veya belediyeye ait barınaklara toplanması olurdu.

Hak ve hukuk konusunda analizlerin hep berbat.

Rahatsız olduğun şeye tahammül etmeye devam edecek kadar değişiksin.
Çünkü rahatsız olup da engellenemeyecek bir sürü şeyin var olduğunun farkındayım.
Doğayı, toplumu, insanı ve hayatı iyi biliyorum iyi tanıyorum.
Alt 21-08-2021, 23:59
Üye

Avrupa'da sokak köpeği yok ki.!
Berbatmış.
Bir gün ateistlerin yanılgısı diye konu açıyorsun, ertesi gün rahatsız olduğunu söylediğin halde ezan hakkında bir şey yapılamayacağını söylüyorsun. Ne düşündüğün, ne anlattığın belli değil burada.

Kapitalist sistemde, kim vergi veriyorsa, söz/hak sahibi olmuş olur.
Sen tıpkı hocan Celal Şengör gibi, farklı düşünenleri dağa yolluyorsun. Halbuki dağa çıkması gerekenler, farklı düşünenleri özümseyemeyenlerdir.
Alt 22-08-2021, 03:45
marcos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
marcos marcos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ezan okumak veya bir topluluğun kendi topluluğuna herhangi bir şeyi okuması yüksek sesle veya kısık sesle işte hukuk buna hak der.

Amma kimse kendi toplumundan olmayana muhataplık bağı bulunmayan herhangi bir şiiri şarkıyı vesaireyi yüksek sesle ha bire okuyamaz.Hukuk okunamamasına hak der.

Ezanı cami cemaatine istedikleri zaman istedikleri vakit istedikleri şekilde okuyabilirler.Amma tüm kente okuyamazlar.

Ezanın amfi aracılığı ile hoparlörden tüm kente okunmasının hak ile hukuk ile bağı yoktur tahakküm etme ile bağı vardır.

http://bizimsokagincocuklari.com/wp-...EMES%C4%B0.pdf

" Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi." / W. Ralph Inge
Alt 22-08-2021, 09:55
Üye

Sen tıpkı hocan Celal Şengör gibi, farklı düşünenleri dağa yolluyorsun. Halbuki dağa çıkması gerekenler, farklı düşünenleri özümseyemeyenlerdir.
Celal ve ben farklı düşünenleri dağa yollamıyoruz. Farklı düşünenlere tahammül etmek istemeyenler için tek seçeneğin dağa çıkmak olduğunu söylüyoruz.
Sen de zaten ''farklı düşünenleri(örneğin ezan okuyanları) özümsemeyenler dağa çıksın'' diyerek kendine yönelik itirafta bulunmuşsun.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil