Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-09-2007, 21:22
adrio adrio isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Tanrı Var mı? - İnanmak İçin Sebepler

Tanrı Var mı? - İnanmak İçin Sebepler

http://www.kampusweb.com/makaleler/varmi.html

Kara Cahilim anlamam anladığımıda anlatamam hele birde zehrimi kimseyle paylaşamam....

....................

ceza dan alıntıdır bana kızmayın
Alt 26-09-2007, 23:14
beelzbb beelzbb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

beelzbb - MSN üzeri Mesaj gönder beelzbb - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Re: Tanrı Var mı? - İnanmak İçin Sebepler

Ecmain kardeşim
Alt 26-09-2007, 23:48
Üye Değil

"Efes harabelerine ya da Dolmabahçe sarayına baktığınızda bu eserlerin şans eseri oluşmuş, doğal yapılar olduğunu düşünür müsünüz? Sınırsız zaman, rüzgar ve yağmur sağlansa bile doğa bu eserleri oluşturamaz." bu eserleri oluşturan beynin kendi kendine oluşmuş olması mümkün mü? gibi güzel yaklaşımlar içeriyor fakat ne kadar yeterli. Yeterli değil.

Ateistlerin "tanrının yokluğunu" birkaç milyon senelik ölçülmesi şu anda tam olarak imkansız "evrim" denen bir sürece bağlaması.

Tam tersi düşünenlerin de yukarıdaki örnekler gibi ucu bucağı açık "soyut kavramlara" boğulması gayet normal aslında.

Çünkü bu bir inanç meselesidir. Çürütülmesi ya da yüceltilmesinden çok varsa böyle bir olgu daha insancıl nasıl olabilir ona bakmak gerekiyor. *

Benim tavsiyem insanlık ölçüsü içerisinde toplum düzenini gözeterek kimsenin din/dinsizlik olgusuna karışmadan ama gerici unsurlarıda red ederek sivil düzenlerin desteklenmesidir. Sivil düzenlerden kastım "ezilenleri ittifakı" ya da "küresel sömürgecilerin" ortaya koyduğu düzenler değildir.

İnsanı gerçekten gözetecek yeni bir sistem. İçerisinde ekonomi, insan hakları ve eşitlikçi millet haklarını barındıracak. Afaki düşünerek küreselleşmeyi savunmaya dünyanın artık büyük bir köy olduğu saçmalığını savunmanın ne kadar büyük bir hata olduğundan bahsetmeye gerek bile duymuyorum. Küreselleşme Empreyalizmin bir ürünüdür. Ve kesinlikle başarılı olamayacak bizler için herzaman "soyut" kalacak, kapitaller için "pazar" yaratacak bir saçmalığın adıdır çünkü.

Özür dilerim konunuzu böldüm hatta dışına çıktım. Fakat artık işin boyutu bu derece basit incelenmemelidir. Zira bunları çoktan aşmış olmamız gerekiyor. Internet kullanan, medeni, belli sosyal çevrelere aidiyeti bulunan, eğitim görmüş bireyler olarak.

saygılar...
Alt 26-09-2007, 23:55
rebera_roni rebera_roni isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

1- ''Antropolojik araştırmalar, günümüzde en uzaklardaki, en izole olmuş ve en ilkel kabilelerde bile evrensel bir Tanrı inancı olduğunu gösterir.'' söz ettiği dönem insanların gelişime ve bilimin gelişimi göz önüne alındığında cvp zaten belli olur.dönemin insanı bir tanrıyı ne kadar ve neye göre değerlendirip eliştirebilirki.

2-''okyanus gel-gitleri ve hareketleri ile sular ne durgunlaşır ne de kıtaların üzerine tırmanır.'' daha bi iki sene önce görülen tusunami olayını unutmuş galiba yazarımız.

3-''İnsan beyni bir saniyede bir milyondan daha çok mesajı işleme tabi tutar. Beyniniz bütün bu veriyi tartar, önemine göre süzgeçten geçirir, göreli olarak önemsiz gözükenleri geri plana atar. Dünya üzerinde yaşamanızı ve işlev görmenizi sağlayan işlemci, beyninizdir.'' merak ettimde beyin özürlü insanlar içinde aynı şey geçerli mi bence değil bu durumda tanrı imalat hatası vermiş galiba

saygılarım...

HiÇ BiRŞeY HaKKıNDa HeRŞeY
Alt 27-09-2007, 00:04
Üye Değil

Strauss";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Efes harabelerine ya da Dolmabahçe sarayına baktığınızda bu eserlerin şans eseri oluşmuş, doğal yapılar olduğunu düşünür müsünüz? Sınırsız zaman, rüzgar ve yağmur sağlansa bile doğa bu eserleri oluşturamaz." bu eserleri oluşturan beynin kendi kendine oluşmuş olması mümkün mü? gibi güzel yaklaşımlar içeriyor fakat ne kadar yeterli. Yeterli değil.

Ateistlerin "tanrının yokluğunu" birkaç milyon senelik ölçülmesi şu anda tam olarak imkansız "evrim" denen bir sürece bağlaması.

Tam tersi düşünenlerin de yukarıdaki örnekler gibi ucu bucağı açık "soyut kavramlara" boğulması gayet normal aslında.

Çünkü bu bir inanç meselesidir. Çürütülmesi ya da yüceltilmesinden çok varsa böyle bir olgu daha insancıl nasıl olabilir ona bakmak gerekiyor. *

Benim tavsiyem insanlık ölçüsü içerisinde toplum düzenini gözeterek kimsenin din/dinsizlik olgusuna karışmadan ama gerici unsurlarıda red ederek sivil düzenlerin desteklenmesidir. Sivil düzenlerden kastım "ezilenleri ittifakı" ya da "küresel sömürgecilerin" ortaya koyduğu düzenler değildir.

İnsanı gerçekten gözetecek yeni bir sistem. İçerisinde ekonomi, insan hakları ve eşitlikçi millet haklarını barındıracak. Afaki düşünerek küreselleşmeyi savunmaya dünyanın artık büyük bir köy olduğu saçmalığını savunmanın ne kadar büyük bir hata olduğundan bahsetmeye gerek bile duymuyorum. Küreselleşme Empreyalizmin bir ürünüdür. Ve kesinlikle başarılı olamayacak bizler için herzaman "soyut" kalacak, kapitaller için "pazar" yaratacak bir saçmalığın adıdır çünkü.

Özür dilerim konunuzu böldüm hatta dışına çıktım. Fakat artık işin boyutu bu derece basit incelenmemelidir. Zira bunları çoktan aşmış olmamız gerekiyor. Internet kullanan, medeni, belli sosyal çevrelere aidiyeti bulunan, eğitim görmüş bireyler olarak.

saygılar...
Yukarıda yazdığın fikrlerin birçoğuna katılıyorum..
Alt 27-09-2007, 00:28
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

bu eserleri oluşturan beynin kendi kendine oluşmuş olması mümkün mü? gibi güzel yaklaşımlar içeriyor

* * * *benim aklımın almadıgı noktada bu. Beyin mükemmeldir kendi kendine oluşamaz, eee ne olacak mutlaka tanrı tarafından oluşturulacak. Peki Tanrı nasıl oluşacak, kendi kendine. Beynin kendi kendine oluşabilecegine aklımız basmayacak ama tanrının kendi kendine var olmasına aklımız çalışacak. Bu nasıl bir çelişkidir farkında mısınız.

* * * *Bunu ne tarafından çekerseniz çekin, tanrı hep vardır deyin, o yaratılmamıştır deyin bunun anlamı kendi kendinedir.

* * * *Beyni neden en son hali ile laıyoruz onu da anlamış degilim. Beyin bir anda mı beyin oldu yoksa milyonlarca süregelen bir evrim sonucu mu bu hale geldi. Beyni parçalayın tamamen ne bulacaksınz, atomlardan başka bir şey bulabilmeniz mümkün mü. Her şey *milyonlarca hatta milyarlarca yıldır süregelen bir evrimin eseri. Bu atomlar bir türlü elektron alışverişine giriyor ve yeni moleküller oluşturuyorlar. önce en basitinden bir ile bir birleşiyor ve iki oluyor, sonra buna bir adet daha ekleniyor üç oluyor. Demek ki şimdi elimizde bir, iki ve üç var. Bunlar birbirleri ile reaksiyona girebilirler. Bu sonuçta muhtemel şekillerde elimizde bir, iki üç, dört ve beş olabilir. Hatta üç molekül birden birleşerek bir altı yaparlar ama bu altı üç tane ikinin ya da iki tane üçün birleşmesinden daha farklı bir altıdır. Rakamlar biraz ters olsa da süreç böyle işlemiş. Ve milyarlarca yıl sürmüş. Şimdi bu olasılık dışı mıdır.

* * * * Hangi izahat daha mantıklı mıdır. Her şeyi Allah yarattı demek mi, yoksa bu zaten dogada gözledigimiz bir süreçtir bu türlü olmuş olabilir demek mi. Canlı ya da cansız hangi maddeyi didiklersek atom ve atomaltı parçacıklara ulaşıyoruz. Belii bir miktarda hidrojen atomu ile belli bir miktarda oksijen atomunun bir araya geldiginde su oluşturdugunu da biliyoruz. Bu atomlarda irade mi vardır, hayır mucize elektronlardadır. Biri elektron alır, digeri verir ve su oluşur ve hiç bir tanrının da bu atomlara gidin su olun demesine gerek yoktur. Ancak gelmiş, geçmiş ve gelecek tüm tanrılar da bir araya gelseler bir hidrojen atomu ile bir altın atomunu birleştirebilmelerine reaksiyona sokmalarına imkan yoktur. Tepkimeye girmezler çünkü. Neden, elektron özelliklerinden.

* * * * O halde kendi kendine diye bir şey yoktur. Tüm süreç bir elektron hareketidir. Beynin bu kadar uzun bir süre içerisinde de bu hale gelmesinde şaşılacak bir şey yoktur. Kaldı ki beynin gelişimini en temel güdüleyicisi konuşabilmedir, bu da insanlarda farklı bir dil mekanizmasının evrimleşmesi sonucudur. Dil ile merak ve problemlerin getirdigi gereksinim beynin gelişmesini saglıyor. Ne kadarlık bir zamanda 10 bin sene içerisinde, peki geriye kalan 186.000 sene içerisinde hiç bir kayıt yok.

* * * * Bir varlıgın yaratıcısız oldugunu kabul edebiliyorsanız ( Allah ) başka bir varlıgın da yaratıcısız olabilecegini kabul etmek zorundasınız. ( *madde ) aksi totoloji olur çünkü. Nöronlar olmasa beyin ne işe yarar ki. Ya da beyinsel özürlü olanların nedeni nedir. Allahın iömalat hatası mı bir mutasyon mu. Ya da bir tıkanıklık mı, ya da nöronların işlev görmemesi mi.

* * * * saygılarımla
Alt 27-09-2007, 09:33
thunderpoint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
thunderpoint thunderpoint isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Strauss";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Özür dilerim konunuzu böldüm hatta dışına çıktım. Fakat artık işin boyutu bu derece basit incelenmemelidir. Zira bunları çoktan aşmış olmamız gerekiyor. Internet kullanan, medeni, belli sosyal çevrelere aidiyeti bulunan, eğitim görmüş bireyler olarak.saygılar...
Saygılı davranış fikri zikri ne olursa olsun insanı yüceltiyor...

Hoş geldin Strauss..

Düşünebildiklerinin hepsini düşünülebileceklerin tamamı zannetme!
Alt 27-09-2007, 10:53
Üye Değil

adrio'nun linkini verdigi yazidan bir alinti;

"İsa Mesih 'in Tanrı olduğunu ortaya koyan en kesin kanıt, İsa Mesih'in en fazla tetkik edilmiş mucizesidir-Kendi Ölümünden Dirilmesi.

İsa Mesih, defnedildikten üç gün sonra tekrar yaşama döneceğini bildirmişti. Çarmıha gerilmesinden sonraki üçüncü gün, mezarının kapısına iki tonluk bir kaya dikilmiş, başında silahlı Roma askerleri dururken, kör edici bir aydınlıkta melek görülmüş ve geriye sadece İsa Mesih'in vücuduna sarılmış olan içi boş kefeni kalmıştır. Asırlar boyunca İsa Mesih'in ölümden dirilmesi üzerine yasal, mantıksal ve tarihsel analizler yapılmıştır, ancak her defasında diriliş sonucuna varılmıştır."

Bakin Isa'nin tanri oldugunu aklinca ispatlamis yazar.
Alt 27-09-2007, 11:19
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Burda anlayamadığım bir yan var.Adrio, neden bir hrıstiyan sitesinden alıntı yaparak ALLAH'ın değilde, tanrının!
ispatını amaçlamışsın.
Bu konuda senin amacını iki şekilde düşünebiliriz, adrio
1-Herhalde, sitenin bir hrıstiyan sitesi olduğunun farkında değilsin.
2-Hrıstiyan sitesi olmasına rağmen ,yazdıkları metin *seni çok etkiledi ve o yüzden alıntı yaptın.

Herhalükardada, senin düşünce iklimine ,bu yazının ne faydası olacağını öğrenmek isterim, adrio.

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 27-09-2007, 14:00
larra larra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"Dünya . . . boyutu mükemmeldir. Dünyanın boyutu ve yer çekimi, oksijen ve nitrojen gazlarından oluşan ince bir tabakayı, yerden 50 mil yukarıya kadar tutmaktadır. Eğer dünya daha küçük olsaydı örneğin Merkür gibi, bir atmosferi olması imkansız olacaktı. Eğer dünya daha büyük olsaydı örneğin Jüpiter gibi, atmosferi özgür hidrojen içerecekti. Dünya, hayvan, bitki ve insanları yaşatabilen, doğru bir karışımdan oluşan atmosfere sahip tek gezegendir.

Dünya, güneşten en doğru bir mesafede durmaktadır. Eğer dünya, güneşten daha fazla uzakta olsaydı, biz tamamen donardık. Daha yakın olsaydık hepimiz kavrulurduk. Dünyanın konumunundaki küçük bir değişiklik bile yaşamı imkansız hale getirirdi. Dünya, güneş etrafında 67,000 mil/saat hızıyla dönerken bile bu mükemmel mesafeyi korur. Bunu gerçekleştirirken aynı anda kendi ekseninde de dönmektedir. Böylece yüzeyinin ısınmasını ve soğumasını sağlar."

Neden sonuc iliskisi tersten incelenmis. Dunya boyle oldugundan dolayi bu sekilde bitkiler ve canlilar olusmus. Bitkiler bu sekildedir bu yuzden de dunya boyle boyuttadir, gunesten bu kadar uzaktadir felan degil. Neden dunyanin boyutu konumu, sonuc etrafinda gordugun bitkiler ve organizmalar. bir seyleri ispatlamak icin oyun oynanmis, basarili da olmamis. Biraz belgesel izleyen birisi bile bunlara inanmaz. Ne diyelim, bilgisizlik cehalet...Her zamanki gibi..

Dunya Gunesten en dogru mesafededir felan da yalan. Gunes her saniye buymektedir. Belirli bir surec sonrasi, onceki butun gezegenleri ve ondan sonra da Dunyayi yutacaktir. Sizin gibiler icin Kiyamet gunu gelecek, kiyamet gunune inanmayanlar icin de, dunyayi terkedip, baska gezegenlerde kolonilesme zamani gelecektir. )))

Saygilarimla,
larra

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil