Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-09-2008, 15:43
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Ol denince 13.7 milyar yıldamı oluyor?

Bu yaratılış (evren/insan) hikayelerinde tanrı ol deyince olmuş, 6 günde yaratıp şabatta (cumartesi) dinlenmiş vs.

Basitçe irdeleyelim;

Evrenin yaşı 13.7 milyar (13,700,000,000) yıl.
Dünyanın yaşı 4.5 milyar (4,500,000,000) yıl.
Bildiğimiz insanın ortaya çıkışı 240 bin (240,000) yıl.

Rica ediyorum zaman görelidir diyip kenara çekilmeyin, bildiğiniz zaman birimleri veya tanrının zaman birimiyle hesaplarınınzı gösterin.

Arkadaşlar hesap ortada, yaratılış mitlerini hangi mantığa oturtabilirsiniz.

Selamlar.

Konu qw19 tarafından (04-09-2008 Saat 16:04 ) değiştirilmiştir.
Alt 04-09-2008, 16:02
emil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emil emil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bilimsel olarak baktığımızda senin verdiğin bilgiler üç aşağı beş yukarı doğru.Yani kabaca evren kurandaki gibi yaratılmış olsa ilk iki gün dünya yaratılırdı.sonra 4 gün canlılar yerleştirilirdi.son iki gün diğer uzay, güneş ay ve yıldızlar yaratılmış olurdu.burda bir sürü hata ortaya çıkıyor.birincisi önce dünya var olmadı.ikincisi eğer güneş dünyadan sonra yaratıldıysa güneş yaratılana kadar dünyadaki canlılar nasıl yaşadı?(muhammed ya da önceki yalancılar dünyadaki canlılığın güneşe bağlı olduğunu ne bilsin o da haklı)son olarak pek çok ayette 6 günden bahsedilir.ama toplama bilen herkes bu hesapta 8 gün çıktığını bulur.
Alt 04-09-2008, 16:11
breymin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
breymin breymin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sevgili vgm,dünyanin kendi cevresindeki bir tura gün diyoruz,günesin etrafindakinede yil diyoruz.
Daha Allah yeri ve gögü yaratmadan nasil günden bahsedebilir?onun anlatmak istediyi geldiyi yerdeki gün,oradaki bir gün bizim zamanimiza göre 2.28333333 milyar yildir,yani ayetlerde bi anormallik yok,bizler anliyamiyoruz.saygilar

Bir dinin tabii olmasi icin akla,fenne,bilime ve mantiga uygun olmasi lazimdir.
M.K.ATATÜRK
Yalan ne kadar büyükse inanani o kadar cok olur.
adolf hitler
Söylesem tesiri yok,sussam gönül razi deyil.Fuzuli
Alt 04-09-2008, 16:34
emil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emil emil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sayın kabasakal kuranda allahın bir gününün 5000 yıl ya da 10000 yıl gibidir. tarzında ayetler var diye hatırlıyorum.işler iyice karıştı galiba.
Alt 04-09-2008, 16:47
çakırcalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
çakırcalı çakırcalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bir başka topicte bu konuyla ilgili düşüncemi aktarmıştım. Yani tanrının "Bir şey istedik mi, ona Ol! deriz, anında oluverir" şeklindeki tüm ayetlerin dökümünü yapmıştım. Burada tartışılması gereken bilimin evren yaşını açıklaması veya tanrıya göre bir yılın veya günün ne olduğu değil. Tanrı "Ol!" dediği anda oluyorsa (ister tanrı zamanına, ister insan zamanına göre olsun) 6 gün uğraşması ne anlama geliyor? Yani tanrıya göre "an" mevhumu (kendi deyimiyle "göz açıp kapama" kadar geçen zaman) 6 gün mü sürüyor? Oysa "an", her anlamda olası en kısa zaman birimidir ki bu tanrının nitelikleriyle düşünüldüğünde ışık hızının dahi erişemeyeceği bir zaman birimini akla getirir.

6 gün niye???
Alt 04-09-2008, 16:56
Unbeliever Unbeliever isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sevgili VGM, EMİL, KABASAKAL ve ÇAKIRCALI kardeşlerimin gözlerinden (benden büyüklerse ellerinden) öperim. İşte budur! allah ve din saçmalıklarına bir örnek daha. teşekkürler dostlarım!...umarım bir gün dünya üzerindeki herkes aydınlanır...
Alt 05-09-2008, 01:29
katre_07 katre_07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

katre_07 - MSN üzeri Mesaj gönder

bir şey istedik mi ona anında ol deriz o da oluverir..
burda ben dünyanın altı günde(pzrs,salı,çrşmba,perşmbe,cuma,pzr) yaratıldığını tanrının şubatta da dinlendiğini çıkaramıyorum... bu ayetle bu saçmalıkları nasıl bağladınız ...o ayet Allahın azametini kudretini ona hiçbir şeyin zor gelmeyeyeceğini anlatmak içindir..
Alt 05-09-2008, 01:52
çakırcalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
çakırcalı çakırcalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

katre_07´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bir şey istedik mi ona anında ol deriz o da oluverir..
burda ben dünyanın altı günde(pzrs,salı,çrşmba,perşmbe,cuma,pzr) yaratıldığını tanrının şubatta da dinlendiğini çıkaramıyorum... bu ayetle bu saçmalıkları nasıl bağladınız ...o ayet Allahın azametini kudretini ona hiçbir şeyin zor gelmeyeyeceğini anlatmak içindir..
Yani Allah'ın azameti ve kudreti, dünyayı, gökleri, canlıları vesair varlığı "Ol!" deyip olduracak kadar yeterli değildi de mi 6 gün uğraştı, yoksa bunları isteyerek yapmadığı için mi 6 gün uğraştı? Ne demek istediğini anlayamadım...

"Ol!" dediğinde olduracak kadar yetkin olan Allah, "Ol!" deyip de göz açıp kapayıncaya kadar oldurmamış da, niye 6 gün uğraşmış? Bağlantıyı anlatabildim mi, sayın katre_07?
Alt 05-09-2008, 02:46
katre_07 katre_07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

katre_07 - MSN üzeri Mesaj gönder

çakırcalı´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yani Allah'ın azameti ve kudreti, dünyayı, gökleri, canlıları vesair varlığı "Ol!" deyip olduracak kadar yeterli değildi de mi 6 gün uğraştı, yoksa bunları isteyerek yapmadığı için mi 6 gün uğraştı? Ne demek istediğini anlayamadım...

"Ol!" dediğinde olduracak kadar yetkin olan Allah, "Ol!" deyip de göz açıp kapayıncaya kadar oldurmamış da, niye 6 gün uğraşmış? Bağlantıyı anlatabildim mi, sayın katre_07?
şöyle söleyim O izin vermeseydi şu an kainattaki tüm hareket dururdu elbette bir günde de yaratırdı 1 saniye de .. kainatta her şey olan durumda..o istediği için... umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir...6 günde yaratılmış ayetine gelince bu konuda farklı yorumlar var elbette bunun vardır bir hikmeti..belki şimdi söledikleri şey ya da ileriki bir zaman da bulunacak bir şey olabilir en doğrusunu Allah bilir
Alt 05-09-2008, 03:00
imhotep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
imhotep imhotep isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kendisini ne zamandır forumda göremiyorum ama sevgili Mep'in bu konuda çok güzel bir yazısı vardı Yaratılış Destanı'nda

Elini 6 günde yarattığı Dünyaya uzattı, bir avuç toprak aldı. Sonra derin bir iç çekti Dünya’ya bakarak. O günleri hatırladı bir an…

''OL''demiş ama olmamıştı nasıl paniklemiş heyecanlanmıştı!
Tekrar tekrar haykırmıştı;
-OL! OL! OL!...

Olmamıştı Dünya ama olsundu sonuçta oturup 6 günde yapmıştı Dünya’yı. Önce yeri yapmıştı mum yakıp onun ışığında. Karanlıktı henüz gökleri yapmamıştı. Güneş bile yoktu daha ortalıkta. Sonra duman halinde bulunan göğe yönelmiş; güneşi, gezegenleri filan yapmış ''Yuh be!! Karanlıkta uğraştık keşke önce gökleri güneşi filan yapsaydım'' diye hayıflanmıştı. Tuhaf bir tanrıydı. Bazen böyle ters şeyler yapabiliyor kendisi bile anlamıyordu bazen yapıp ettiklerinden.

“Hey gidi günler!” dedi içinden avucundaki toprağı usulca bırakırken leğenin içine.

Acayip uyuz olmuştu meleklere. Bir yandan leğenin içindeki değişken balçığa dönmüş toprağı yoğururken bir yandan da kendisini hayretle izleyen melekleri kesiyordu. Tırsmıştı. ''Andolsun ki biliyorum evet! Evet! Biliyorum ben, her şeyi bilirim zaten.'' diyordu içinden ''ol diyecem olmuycak madara olucaz iyisi mi ben bildiğim gibi yapayım Âdem’i''

Melekler şaşkındı, fısıldaşıyorlardı. Kendi aralarında ''İyi de hocam ya! Bizi ateşten, dumandan, nurdan filan yarattı bunu topraktan yaratıyor. Yani yoktan bişey yapamıyor ki! Hadi malzeme kullanmadan bişi yapsın da görelim di mi ama'' diyordu Şeytan.

''He valla'' diyordu Şeytan’ı başıyla onaylarken Cebrail; ''Ya bişey diil şimdi yarın öbür gün bana ekşiycek durcak. Git şunlara bunu söyle! Git şunlara şunu söyle! Öff ya! Rahat dürttü sanki he!”

Konu imhotep tarafından (05-09-2008 Saat 03:03 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil