Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-08-2014, 00:24
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili arkadaşlar,

Geçenlerde bir arkadaş yurt dışına çıktı. Vize vs. bir ton angaryayla uğraştı.

Kendi kendime "ben gitmek isteseydim, bana vize vermeselerdi ne yapardım?" diye düşündüm. Sanırım insan hakları mahkemesine başvururdum.

Bir ülke, -makul bir hukuki gerekçesi yokken- hiç bir insanı kendi ülkesine girmekten alıkoyamamalı. Çünkü bu bir insan hakkı, şimdilik dünyalıyız, yaşıyorsak dünyanın her santiminde hakkımız olduğu gibi bizden sonra yaşayacak olanların da hakkı var.

Bu bakış açısıyla sosyal/ulusal/uluslararası/ekonomik vs. sorunlar biraz daha sadeleşiyor.

İnsan/hayvan ve doğa hakları ciddiye alınsaydı, geliştirilse ve uygulansaydı günümüzde ne uluslar olurdu, ne sınırlar, ne nüfus 7.5 milyar olurdu, ne evrim dışında nesli tükenen hayvanlar, ne küresel ısınma, ne hava/su/toprak kirliliği.

--/--

Nerede okuduğumu unuttum, doğal süreçte tüm dünyada insan nüfusunun en fazla 10 milyon olması gerektiğini yazıyordu. Sığır familyasının tüm dünyada bir kaç milyon olması gerekirken sadece Türkiye'de bile bu kadar büyük baş hayvan besleniyor. Malum, nüfus fazla ve nüfusun doyması için eti/sütü/derisi/kemiği için mislilerce fazla büyük baş hayvan üretiliyor, tutsak ediliyor, sütü çalınıyor, öldürülüyor, eti/sütü/derisi/kemiği ticari meta olarak kullanılıyor.

"Yarabbim şükür, bu gün de doyduk" diyor, etini sütünü mideye indirip "hayat ne kadar güzel yau, Tanrı ne güzel bir düzen yaratmış" diye şükrediyoruz.

Yok güzel kardeşim, Tanrı yaratmışsa hiç güzel yaratmamış. Sen hırsızın, katilin, zorbanın tekisin, yaşamak için başka canları tutsak ediyorsun, sütünü yumurtasını çalıyorsun, onları öldürüyorsun. Bundan hiç rahatsızlık duymuyorsan tek kelimeyle "kötüsün". Dini ibadetlerini yerine getirmekle, dindaşlarına iyi davranmakla iyi insan olduğunu, cennette ödüllendirileceğini zannediyorsun. Zengin olunca "bol rızık" verdiği için Tanrıya şükrediyorsun. Bol rızık dediğin, doğadan çalınmış, yağmalanmış daha fazla can'dan, işgal edilmiş/tahrip edilmiş daha fazla yaşam alanından başka nedir? Hiç düşündün mü?

İşte, uluslar, ulusal sınırlar, siyasi/dini doktrinler, ulusal/uluslararası hukuk gibi kavramlar birer "hırsızların yasasıdır". Doğadan çaldıklarını, yağmaladıklarını nasıl bölüşeceğini sistemleştirmişsin alt tarafı. Sen daha bölgesini koruyan hayvanların içgüdülerini aşamamışsın, doğal düşmanlarını bir bir yok etmişsin, bölgelerini işgal etmişsin, hava/su/toprak gibi en temel yaşam unsurlarını zehirlemişsin, üstelik hem doğal sürecinde ölmüyorsun hem tavşan gibi ürüyorsun, bir de insanım diye böbürleniyor, kibirleniyorsun.

Daha insan olamadın güzel kardeşim, daha aklın gereğini yerine getiremedin. Daha çok yolun var.

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 23-08-2014, 02:09
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Oksitosinini bilmemde bu milletin üstüne "ölü toprağı serpilmiş" diye çook eskilerden beridir söylenir.
Artık biri sağlam bir büyü mü yaptı?
veya bu milletin genlerinde mi bir sorun vardı?
veya adı konduğunda mı lanetliydi?
veya çok mu saftı?
veyahutta hepsi birden mi gerçekleşti, n'oldu bilinmez ama 80-90 yıldır büyük bir savaş görmediği halde, dünyanın en pahalı ülkesi olmayı becermesi bile, eğer vatan/bayrak sevgisiyle bağdaşıyorsa, bende seni hiç sev(e)memişim. :\

ADAM GİBİ
Ben seni hiç sevmedim ki
Durgun akşamlarda söylediğimiz şarkıları sevdim
Bir çiçeğe gülmeni, bir güle benzemeni sevdim
Birde yıldızları sevdim
Eylül akşamlarında gelip,
Gözlerinde tutulan.
Ben seni hiç sevmedim ki
Beni yola koyduğunda ayrılmayı sevdim
Kurşunları sevdim beni vurduğunda
Ağlamayı sevdim unuttuğunda
Yalnız olduğumu anladığımda
Ayakta kalmamı sevdim
Yıkılmamı sevdim seni hatırladığımda
Ekmeği sever gibi sevdim sensizliği
Su gibi özledim Temmuz güneşinde sesini
İkindide yağmur gibi
Geceleyin yağan yağmur gibi sevdim seni sevdiğimi
Ben seni hiç sevmedim ki
Kuşlara şarkılar öğretmeni sevdim
Menekşeyle konuşmanı
Nisan'a hatırlatmanı
Baharın bir adının da yalnızlık olmadığını
Düştüğün zaman kanayan yaralarını
Ve tuhaflığını üşüdüğün zaman
Sakız satan çocukları
Yeni çıkan şarkıları
Her kaybettiğinde kazanan yanlarını sevdim
Denize düşmüş gül gibi düştüm ateşe
Ben yangını sevdim yandığım zaman böyle işte
Ben seni hiç sevmedim ki
Bir gece bir ceylan indi dağdan kalbine
Bir gece bir şiir gibi kibrit alevinde
Alemin ortasında, kimsesizliğin sesinde
Buğusunda sabahın, acımasızlığında ahın
Ağlayan yüzünde İsa'nın
Ferahlatan gücüyle duanın
Korkutan yanıyla nar'ın
İncenin, zeytinin ve kalbin üstüne
Gülün üstüne
Tutunduğum umudun üstüne
Korkunun üstüne
Hep senin üstüne, hep senin üstüne
Ben seni hiç sevmedim ki
Gittiğin zaman gitmeni sevdim
Evreni sevdim geldiğin zaman
Kalmanı sevdim
Korkuyordum sana alışmaktan
Yine de sevdim gülümsemeyi
Mendilimi sallarken, seni götüren trenin arkasından
Kırlara ilk kar düştüğü zaman
Ölümünün ne güzel olduğunu sevdim
Seni içimde öldürdüğüm zaman
Ben seni hiç sevmedim ki
Durgun akşamlarda söylenen şarkı neyse
Bir çiçeğe gülmeni, bir güle benzemeni sevdim
Birde yıldızları sevdim
Eylül akşamlarında gelip,
Gözlerinde tutulan.
Düştüğün zaman kanayan yaralarını
Ve tuhaflığını üşüdüğün zaman
Sakız satan çocukları
Yeni çıkan şarkıları
Her kaybettiğinde kazanan yanlarını sevdim
Denize düşmüş gül gibi düştüm ateşe
Ben yangını sevdim yandığım zaman böyle işte
BEN SEVDİM Mİ ADAM GİBİ SEVERİM
Yazar : İBRAHİM SADRİ

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 23-08-2014, 02:17
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Peki insanoglunun koleci toplumunda da vatan bayrak sevgisi var miydi?

Insanoglu cag degistikce yeni kavramlar inanclar ve ideolojiler yaratir. Eger tutucu, gerici, muhafazakar v.s. yani eskiyi koruma mucadelesi vermiyor ve caga ayak uyduruyorsa; bu sevgiler ne olursa olsun, donemseldir/gecicidir.

Yeterki beyninde yer etmis her turlu ayrimci ve ayristirici degerlerden zarar gorsun, rahatsizlik duysun, ya da sorun oldugunu algilayip; sorgulasin.

Cunku sorgulama eskinin gecersizligini ve yerine yeninin konmasi gerektigini cagdas olarak sorgulamada bulur cikarir.

Bu bahsedilen sevgiler; 19. yuzyila kadardir.

Aliskanliklardan, otomatiklesmis ve yerlesmis uygulamalardan da baska bir sey degildir.

Ayrica "babasever" diye bir kullanim var mi?

"Vatansever" de bu iceriktedir.

Ya da "vatani sevmemek" ne demek?

Yani sevmek ya da sevmemek eylemine vatan icin ne gerek var?

Bir kisinin mekanina saldirildiginda onu korumak eylemi "sevgi" ile mi olculur?

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti

Konu evrensel-insan tarafından (23-08-2014 Saat 02:32 ) değiştirilmiştir.
Alt 23-08-2014, 02:37
Kıdemli Üye

Aslinda butun bunlar "sahiplik/aitlik" egosal algisi ve duygusudur.

Gunumuzun sahipligi, bireysel bilinc olarak "ben bu vucuda sahibim/bu vucut bana ait" bilincidir.

Bunun bir ust asamasi ise tursel bilinc, yani "Ben turumun bir parcasiyim, ben insanoglu turune aitim" bilincidir.

Ne yazikki insanoglu henuz ne kendini ne de turunu algilayacak duzeyde tum dunyada gelismemistir.

O yuzden de ya toplumsal ya sosyal yani parcasal sahiplenmeyi one cikarir ve bireysel sahiplenme, henuz gelismemis ulkelerde mevcut degildir.

Cunku bu ulkelerde kisiler, kendi disinda her seyi sahiplenirler.

Bireyin kendini sahipligi, post modern cagdaki nihilism ve A.Rand bireyciligi ile kitlesellesmistir.

Ondan onceki tum sahiplenmeler, kisinin kendisi disindadir. Yani bireysel bilinc yoktur.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 23-08-2014, 05:11
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Örneğin mutluluk hormonu. İnsanlara aşılansa insanlar mutlu olur mu? Mesela afyon, mutluluk veriyor mu?

İnsan tüm organlarının birlikteliğiyle bir bütündür ve ama bu bile eksiktir, insan çevresiyle, tüm ilişkileriyle, nesnel-öznel(maddi, manevi), hatıraları, arzuaları, elde etmek istedikleri, zaruriyetleri vs koşullarıyla bir bütündür.

Atıyorum bu gün Afrika ülkelerine dilediğimiz kadar mutluluk hormonu enjekte edelim, mutlu olacaklar mı? Bence hayır. Bu yüzden sık, sık tekrar ediyorum, indirgeme metodu materyalist değildir, idealisttir diye...

Günümüzde yayın alanı ciddi maddi kaynak ve indirgeme metodu bu yönde bir hayli avantaj sağlayan bir yöntem. Ne yazık ki fazlasıyla kullanılıyor, zira indirgeyince ilgi çekiyor, cezbediyor, kafalarda kopuk, bağıntısız soru işaretleri, şaşkınlıklar yaratıyor. Eni sonu atomlar var, ama atomun yapısı, hareketi vs ile hiç bir canlı, cansız tanımlanamaz, ne yazık ki bu tür yöntemler(küçük, daha küçük, küçük önemlidir vb) maddi kaynak sağlamak adına çığ gibi büyüyor.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 23-08-2014, 05:29
Kıdemli Üye

Materyalizm de, idealism de herseyi tek bir tabana maddeye/dusunceye indirgemektir.

Zaten sorun da burdadir. Bir seyi teke indirgerken, digger ogeler ya goz ardi edilir, yas da indirgenene peskes cekilir.

Determinizm ve indirgemecilik varliksal ideoloji ve inanclarin en temel cikmazidir.

Zaten insanoglunun kendiligide bu indirgeme yuzunden algilanamaz. Cunku illa indirgenerek bir varliksal tabana ozdes gosterilme akilci inadi vardir.

Evet ayrimciligin ana temeli zaten indirgemeciliktir. Siyasette de ayristirma ve otekilestirme ve taraflari savastirma olarak gayet ise yarar.

Aslinda ilginc olan her turlu ayrimci indirgemeciligi yapan, kendince bu indirgedigi temelinde herseyi butunler.

Yani kendi ayirdigi temelinde herseyi karsisina alir, ya da kendi disinda kalanlari yok sayar, gale almaz.

Iste milliyetlerr toplami da kendini sadece bir milliyete ve ordan da milliyetcilige indirger.

Onemli ve sevindirici olan ise bilimin bilimsel olarak daimi degisir sekilde, seyin en kucugu ile en buyugu varliksal takintisinin olmamasi; sadece neyi gozlemliyor ve algiliyorsa; onu bildirmesidir.

Konu evrensel-insan tarafından (23-08-2014 Saat 05:42 ) değiştirilmiştir.
Alt 23-08-2014, 12:18
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

arkadaslar insanlar dahil suru halinde yasayan tum hayvan gruplarinda ve ozellikle memelilerde birlikte olmanin bir biyolojik temeli oldugunu unutmayin... istediginiz kadar insan baska diye tuttursaniz da bu temel biyokimyasal ve evrimsel gercegi gozardi edemezsiniz.. insan temelde ozgur degildir.. ayni diger canlilarin ozgur olmadigi gibi

oksitoksin sadece bunlardan biri .. belki en guclulerinden

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......
Alt 23-08-2014, 12:22
vishnu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vishnu vishnu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

uyar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
arkadaslar insanlar dahil suru halinde yasayan tum hayvan gruplarinda ve ozellikle memelilerde birlikte olmanin bir biyolojik temeli oldugunu unutmayin... istediginiz kadar insan baska diye tuttursaniz da bu temel biyokimyasal ve evrimsel gercegi gozardi edemezsiniz.. insan temelde ozgur degildir.. ayni diger canlilarin ozgur olmadigi gibi

oksitoksin sadece bunlardan biri .. belki en guclulerinden
biyolojik temeli olmadıgını söyleyen yok.

ama insan beyni daha fazla geliştiğinden hayvanlardan farklı özellikler kazanmıştır.

bu arada madem özgür değiliz unutma diye hatırlatma yapmayın özgür değiliz ki bu tavsiyeni tutalım.

insan olsak yeter
Alt 23-08-2014, 17:46
Kıdemli Üye

vishnu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ama insan beyni daha fazla geliştiğinden hayvanlardan farklı özellikler kazanmıştır.
ona ne suphe sevgili visnu..

paul zak'in TEDdeki konusmasini dinledin mi arkadasim cok ilginc

http://www.ted.com/talks/paul_zak_tr...y_and_oxytocin

Alt 23-08-2014, 20:19
Kıdemli Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kendi yazımdan;

İnsan tüm organlarının birlikteliğiyle bir bütündür ve ama bu bile eksiktir, insan çevresiyle, tüm ilişkileriyle, nesnel-öznel(maddi, manevi), hatıraları, arzuaları, elde etmek istedikleri, zaruriyetleri vs koşullarıyla bir bütündür.

İnsan içinde aynı..... Maddeler biribirlye ilişki, bileşim, dizilim oluşturunca ortaya çok farklı özellikler çıkıyor...
bu konu evet son donemde bircok kisi tarafindan dile getiriliyor

iki gorus gordum : embodiment yani insan sirf beyin degil vucutla birlikte beyindir.. hatta kullandigi aletler vs de buna dahildir.. http://en.m.wikipedia.org/wiki/Embodiment

emergence yani butun tek tek seyler/bireylerin toplamindan fazladir. sadece canlilar degil herseye uygulanir.. en meshuru kar taneleridir http://en.m.wikipedia.org/wiki/Emergence

her iki terimin turkceleri var ama bu terimleri ararsaniz internette oldukca cok link var

beyinle ilgili bottom-up ve top-down ile ilgili kitaplar da bu yonde...

ancak ben arastirma yapabilmek icin calismayi sinirlamak aliskanligina sahip oldugumdan hala parcalara bolmenin zarari olmadigini dusunuyorum

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil