Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > İslami Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-12-2018, 20:00
Barlas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Barlas Barlas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sünnilik neyse, Alevilik de o bence.

Sünniler Arap Muhammed'e tapıyorlar, Aleviler'in de her köşesinde Arap kasap Ali'nin resimleri var, onu önder bellemişler herhalde.

Al birini vur ötekine.
Alt 25-12-2018, 20:05
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bilgivehis zaten anlıyorum da konuyu hortlattım benim demek istediğim aleviliği aleviyim diyenler bilmiyor ki.
bence alevilik çoktan unutulmuş ve kalanlar da unutacaktır. çünkü alevilerin büyük bölümü bağnaz değil.
bağnaz olmayan gruplar evrilmeye değişmeye açıktır.

dikkat edilmesi gereken alevicilik, alevilerde alevici kesim de var bunları yurtdışına göçenlerde özellikle görürsün. alevicilik
pek hoş bişey değil. özellikle türkiye algıları, topluma entegrasyonları ve sosyal durumları hiç uygun değil. burada öyle insanlar olmamasına rağmen forumu deşsen girmeyenlerden çıkarırsın. ama konudan çıkarıyorsun aleviciliği.
alevicileri yahudi refleksinden anlıyorsun zaten. biz burda islamı ve her türlü kutsalı itin g*** sokuyoruz, sırf kültürel arkaplanları
böyle diye başka forumlarda ban sebebi oluyor.

kaldı ki aleviler hakkında düşüncem de genel anlamda olumlu ama aleviciliği gördüğüm de rahatsız oluyorum. aynı şekilde ben türk ve milletini seven belki milliyetçi sayılmama rağmen türkçüleri görünce de rahatsız oluyorum. islamcıları görünce zaten rahatsızlığı bırak boğmak falan istiyorum

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 26-12-2018, 11:27
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Barlas´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sünnilik neyse, Alevilik de o bence.

Sünniler Arap Muhammed'e tapıyorlar, Aleviler'in de her köşesinde Arap kasap Ali'nin resimleri var, onu önder bellemişler herhalde.
Al birini vur ötekine.
Karşıdan bakılınca öyle görülür Ama hiç bir şey karşıdan bakılınca anlaşılmaz. Yaklaşmak gerekir anlamak gerekir.

Örnek: Hiç bir Alevi (eğer Aleviliğini inkar etmemişse) haç ziyareti için hicaz a gitmez. Onun yerine Kırşehir in hacı Bektaş ilçesine deki Hünkar Hacı Bektaş dergahına gider.

Eğer sevdalı oldukları Ali Olsa idi onun mezarına giderlerdi ama sevdalı oldukları Hünkar Hacı Bektaş Veli ki onu ziyaret etmeyi daha uygun görüyorlar.
Ama ŞİA lar öyle değil onlar hicaz a gider hem Muhammedi hem Aliyi ziyaret eder.
Bu ayrıntıda küçük bir parça
Alt 26-12-2018, 12:25
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bilgivehis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Teslis, bu konuda kafan karışık, her şey siyah ve beyazdan ibaret olmadığı için şöyle bir örnek vereyim:
Bugün baş düşman ülkenin başındaki faşist diktatördür, lakin bu faşist diktatör eğer ciddi anlamda emperyalizme karşı savaşırsa bu konuda onu destekleriz, faşlist diktatör diye emperyalizme karşı duruşunu es geçemeyiz. Örneğin Saddam da diktatördü ama işgalden sonra antiemperyalist saflarda yer aldı. Bir diğer farklı diktatör ise Kaddafi'ydi, diktatör olduğu halde bütün yaşamı boyunca emperyalizme karşı durdu.

Aleviler ise dinci bir tarikat görüntüsündedir, bu görüntü ateiste elbette terstir. Ancak Alevilik kültürü ve anlayışı dincilikten ziyade ateiste çok daha yakındır. Sırf dinci görüntüsü için onu diğer dinlerle eşit anlamda göremeyiz. Hatta ben Aleviliği bizler ateist olmadan önce onlar daha doğuştan kısmi ateist olarak doğuyor görüyorum.
Uydurmaya, ilaha, kulluğa, din ve her türlü esarete bizler de karşıyız onlar da karşı. Bu kadar benzerlik olduğu için onları doğrudan dincilikle bağdaştıramayız.
Aslında din baskısına bu kadar uğramamış olsa Alevilik din ile anılmaz.
dostum

senin de kafan oldukça karışık

faşist diktatör nasıl emperyalizme karşı savaşır.

faşizm kapitalizmin bir biçimidir.
emperyalizm de öyle.

emperyalizmin kendi iç çelişkisi gereği çıkan savaşlarda emperyalizme karşı savaşmaktan bahsetmek aymazlıktır.

yaşadığı dünyayı tanımamanın verdiği cehalet örneğidir.

hadi Teslis'in mazareti var.
imzasına bile yazmış
senin mazaretin ne..
Alt 27-12-2018, 04:21
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Arkadaslar, Saddam, emperyalizm, kapitalizm vs. tarzi tartismalariniza asagidaki linkten devam edebilirsiniz.

https://turandursun.com/forumlar/show...ghlight=Saddam
Alt 07-05-2020, 07:30
tolonbey tolonbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

iste böyleee,
Kerbela olayiyla aslinda Alevilerin hicbir bagi yoktur.
Arapla ALEViNiN nasil bagi olurku?
Arap fellahdir Aleviyse TÜRK.Osmanli yamyamlari araplasmamis Türklere karsi büyük düsmandi.Bunlar kizilbaslar ,Türkmenler ve ALUViLERDILER.
Aluviler osmanli katliamlarindan kurtulmak icin bir yol denediler.Kendilerini ALICI göstermeye basladilar.Zamanlada gercektende ALICi oldular Aluvilik yaparak nasil Alici olunursa.Ama Ali Alevici olmadi.Türk olan Aleviler Ali icin yüz takla atsalardaAlici araplar Alici Türkleri görecek gözleri yoktur.Dedikya bizdeki aleviler 14 kola ayrilmistir.Kimi gercekten muhammedci kimisi,ateist kimi Alici olmus.Düsünmezki Ali sunni arap,senseAluvi TÜRK nasil korkak Alici olursun,onlarda karismislar müslümanlarin bölündügü gibi.Ali alevilerin anlattigi aslanlar aslani,kaplanlar kaplani degil bir korkak tilki gibidir.Ömerden korkudan altina kacirirdi.Ömer 3 dafa evini basti,evde oldugu halde kapiya cikmadida karisi cikti kapiya son baskinda FAdime kapiyi acmadi Ömere, Ömer kizip kapiya yüklenince kapi acilir kapininardinda olan Fadimenin karnida kapinin civisi batar bir aysonrada Fadime ölür.Ali aslan falan degil.Ama Alevilerin büyük bir bölümü Aliyi pek cok severmisler.Ali oruc tutar,namaz kilar,haccada gider Alevilerse bunlarin hicbirini yapmadan Alici oluyorlar,Yani kendilerini kandiriyorlar.

Mevlana derki gidiyim bakiyim Semse verdigim cariyem gene kactimi.Mevlana kapiyi calmadan iceri girerki semsin sirti kapiya dönük verdigi cariyesini pompaliyor.Kapiyi ceker disari cikar ULU muazzam Ahlakli Mevülana,.Az sonra Sems icerden seslenir Mevlanaya ,Mevlanada iceri girerki yalniz icerde SEMS var.Mevlana derki nerde benim sana vrdigim cariye.Sems derki o iki gün önce evden kacti.Mevlana derki yahu ben kapiyi calmadam iceri girdigimde gördüm senin altinda benim sana verdigim cariye vardi.Evet görünüsü senin cariye seklineydi ama o senin cariye deyildi,beni cokmu cok seven ALLAHTI.Ben kimi arzu etsem hemen onun sekline girip geliyor yatagima der.Ve bunlarin kitaplarinda bu SAPIKLLIKLAR yaza dursun biz bu Allahla yattigini kitaplarinda yazanlara ALLAHINA kadar inanip ve GÖTLERINI yaladikca yaliyoruz. Daha %0 de 999,9 umuz bu TANRIYA enbüyük hakaretleri edenlerin daha kitaplarini okumadan ondan bunday duyduklarimizla bu iki TANRI düsmanini tanrinin en yakin dostlari sanip götlerini yalamakztan dillerimiz zara dönmüstür.
Bir gün CHPli kanali actimki adam mevlanayi övüp duruyor.
Actim telefonu dedimki sen Mevlanayi övüyorsun bu sapigin kitaplarini okudunuzmu?Dediki nasil öyle konusuyorsun?Dedimki söyle bakiyim okudunmu okumadinmi?.Okumadim dedi.Peki adamin nasil bir adam oldugunu okuyup ögrenmeden nasil bu adamin sen bize övebiliirsin.Adam tak deye telefonu kapatti.
Almanya kölnde DiTiP e biri sorar kuranda kadini dövme konusu varmi diyenetin almanya temsilcisi derki kuranda öyle bir ayet yok.Almanyada bir alman almancaya cevrilen bir kuran alir,okurku kuranda kadini dövme ayeti var.Alman alir almanca kurani gider kölünde diyenet temsilciligine derki,sIz gazatada demisinizki kuranda kadini dövme konusunda bir ayet yok.Alma Almanca kurani acip gösteriyor pekiiii bu kitapdaki karinizi su durumda dövebilirsiniz ayetini buuraya yazan siz degilmisiniz der?Diyenetin Almanya temsilciligi TUTUSÜR,efendim bir yanlislik yapmisiz,siz okittabi verin bize istede kitabin parasi derler.Almanca yayinlanan kuranlar piyasadan toplanir.
-

Bir gün Hürriyette adamin birinin kocaman resmiyle bu konuda birseyler yumurtlar adam bu yayini inkar eder.Actim telefonu hurriyete dedimki yaptiklarini inkar edIP,kadini dövme diye bir ayetin kuranda olmadigina iddia eden din adamina karsi ben size o ayati söyliyecem sizde benim söylediklarime gazatada ver vereceksiniz dedim.Gazata biz bunu yapamayiz demesinmi?Verelim adamin telefon numarasini onlan konusun bu konuyu,Dedimki YALAN söyleyenin yalanini yayinliyorsunuzda dogru söyleyenin sözlerini neden yayinlamiyorsunuz deyince TAK deye telefon kapatildi.Bizim en akillilarimiz böyle,normal sanilanlari siz hesap edin.
Bizde EGRi DOGRUDUR,DOGRUDA cogunlukla EGRiDiR.
Dedeniz

ONUN ICIN BATTIKCA BATIYORUZ:
Alt 07-05-2020, 09:07
Üye

iste böyleee,
Kerbela olayiyla aslinda Alevilerin hicbir bagi yoktur.
Arapla ALEViNiN nasil bagi olurku?
Arap fellahdir Aleviyse TÜRK.Osmanli yamyamlari araplasmamis Türklere karsi büyük düsmandi.Bunlar kizilbaslar ,Türkmenler ve ALUViLERDILER.

Sen kafayı Türk le bozmuşsun Sn tolonbey

Bir inançtan söz ediliyor bir ırktan değil İnsan hangi ırktan olursa olsun ortak inançları olabilir Alevi İllada Türk olacak diye bir şey yok Bak Mevlana kim olursan ol gel der. Hacı Bektaş Veli Mevlanaya ilaveten temizlen paklanda gel der.Yani Mevlana ile H.B.Veli nin arasında ki fark Bu fark detaylandığında elbette çok şey ortaya çıkacak ama Irk çıkmayacak.

Hiç sen Alevi Baktaşilerin cem ine gittin mi Hüseyin derler de başka bir şey demezler ki Sen kerbela dan söz edersin.Sonra Alevi nin anlamı Ali Evi demek Osman-Muaviye-Yezit le babasının hayrına mı kavgalılar Aleviler.

Alevi inançlarında ki özellik 4 kapı 40 makam dır. Evet osman lı ile sorunları var Ama osmalı padişahlarının büyük kısmını namaz kılarken kimse görmemiş ama içki içerken çok insan görmüş. Öyle osmalının dini arabın inandığı gibi bir şey değil Onlar çok farklı. Araptan daha çok Romalılardan bir şeyler almıştır Osmanlı. Örnek Devlet model olarak Roma (bizans) modelidir.
Alt 07-05-2020, 11:46
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Alevi inançlarında ki özellik 4 kapı 40 makam dır. Evet osman lı ile sorunları var Ama osmalı padişahlarının büyük kısmını namaz kılarken kimse görmemiş ama içki içerken çok insan görmüş. Öyle osmalının dini arabın inandığı gibi bir şey değil Onlar çok farklı. Araptan daha çok Romalılardan bir şeyler almıştır Osmanlı. Örnek Devlet model olarak Roma (bizans) modelidir.
Bizans değil bildiğimiz Roma İmparatorluğu ve Abbasi İmparatorluğundan bir şeyler almıştır. Osmanlı aynen Roma ve Abbasiler gibi çok kuvvetli bir devlet yapısına, çok ulusluluğa ve diplomasiye sahipti. Bugün Roma veya Osmanlı ABD olmuştur. Küresel, maddi ve diplomatik şartlar özellikle dünya savaşı sonrası ABD'yi bir numaralı devlet haline getirmiştir, ancak ABD Roma veya Osmanlı gibi uzun yıllar devam edecek gibi durmuyor.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 07-05-2020, 16:33
Üye

Turdur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
B Küresel, maddi ve diplomatik şartlar özellikle dünya savaşı sonrası ABD'yi bir numaralı devlet haline getirmiştir, ancak ABD Roma veya Osmanlı gibi uzun yıllar devam edecek gibi durmuyor.
Neye dayanarak böyle iddiada bulunuyorsun. Osmanlı istanbulun fethinden sonra dünya devleti oldu yani 1453-1916. Birinci dünya savaşı Osmanlı ve Çarlık Rusyasının sonu. Yani (OSMANLI) 500 yıl ABD 1776 ve hala. (240) yıl takriben.Bir 250 yıl daha olmayacağının garantisi ne.
Hangi göstergeler ABD nin osmanlı veya roma devletinin yaşını bulmayacağını anlatıyor.
Alt 07-05-2020, 17:05
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neye dayanarak böyle iddiada bulunuyorsun. Osmanlı istanbulun fethinden sonra dünya devleti oldu yani 1453-1916. Birinci dünya savaşı Osmanlı ve Çarlık Rusyasının sonu. Yani (OSMANLI) 500 yıl ABD 1776 ve hala. (240) yıl takriben.Bir 250 yıl daha olmayacağının garantisi ne.
Hangi göstergeler ABD nin osmanlı veya roma devletinin yaşını bulmayacağını anlatıyor.
ABD 240 yaşında olsa da 240 yıldır bir numaralı devlet değil. Büyük sıçramasını Avrupa buhranlarından sonra elde etti. 1. ve 2. Dünya savaşları, gelişen üretim gücü ve devamında ham madde yataklarını ordu gücüyle ele geçirme başarısı. Osmanlı fetih olayından sonra dünya devleti oldu ama sadece bir İstanbul'un alınması değildir bu gelişim, diplomatik boyutta olsun, devlet düzeninde olsun, çok uluslu yaşama açık olmasından olsun bir çok faktör yan yana geldi. 1916 yılında Osmanlı dünyanın bir numaralı devleti değildi, daha önceleri bu kademeden düşmüştü.

Nükleer silahların yaygınlaşması ve buna benzer bir çok sebep olabilir. Amerika bugün Çin'in etki alanını ve ticaret yollarını kapatamıyor. Osmanlı'ya karşı bir çok ordu birleşip savaşmış olsa da çoğu kez kazanamıyordu, bugün nükleer savaş stratejisi her şeyi alt üst edebilir. 3-5 ülkeden atılacak nükleer bombalar Amerika ana karasına kadar rahatlıkla ulaşabilir. İletişim bugün çok kısaldı, anlık iletişim kuruluyor, ulaşım ise baya kısaldı. Bugün bir günde sınır komşuluğu bulunmayan 2 ülke gezilebilir duruma indirgenebildi. Her işin yavaş işlediği bir çağda büyük devlet uzun yıllar yaşayabilirdi ancak bugün o kadar sürat çok yol aldı.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil