Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Aktüel Haberler

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-09-2019, 10:04
RollingStones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
RollingStones RollingStones isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Öte yakada olsaydın, abin, amcan, baban, kendisine devlet diyen bir yapının, sırf sen kültürel olarak farklısın diye, resmi üniformalarla gelip yakıp, yıktığında, bunlardan herhangi birisini öldürdüğünde de yine aynı tepkiyi verecektin, lakin bu sefer tepki verdiğin sembol yer değiştirmiş olacaktı...
Sevgili spartacus
Yetkin biri değilim ama bir kaç bişey de ben söylemek istedim.

İster bu yaka, ister öte yakada olalım, bizi yöneten, yönlendiren, organize eden üst akıl yada hakim kişilerin olduğu bir gerçek.
Eşi, babası, kardeşi, abisi, oğlu öldürülen, öte yakadan insalar olduğu gibi, bu yakadan insanlar da var. Hepsi kötü insanlar de değil üstelik, bunları kullanan insanların da hepsinin iyi olmadığı gibi.

Tepkilerimiz, olduğumuz taraf ile ilgili olması zaten doğal olanı.

Ama benim anlamadığım bir şey var.
Siz, tepkilerinizi ya bulunduğunuz yakaya göre veriyorsunuz yada tarafınızla ilgili bir seçim yaptınız.

Öte yaka her durumda, her söylemde, her eylemde haklı, bu yaka hepsinde haksız.

Peki bu seçim yapılabilinecek bir durum mudur?
Her iki taraf da hatalı olamaz mı?

Saygılar

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 12-09-2019, 13:22
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sn.spartacus;''tarafsızım'' diye bin defa yazdım ama ısrarla benim taraf olduğumu,ahmak olduğumu filan söylüyorsunuz..Ya da size ''insan sevmiyorum'' diyorum,beni statüko yanlısı gibi lanse ediyorsunuz..İnsanı sevmeyen,insanların var olmasını istemeyen birisi,insanlar arasında ayrım yapabilir mi?!
Benim gözümde ateist veya müslüman,asker veya terörist farklı değil ki..Ben mesela dağda birbirini silahla öldürmeye çalışan iki tane homo sapiens görüyorum..Bu homo sapienslerin asker veya terörist olması beni bağlamaz ki..Taraf olanı bağlar..
Asıl taraf olan sizsiniz..Bu tarz konularda hep devleti terörist olarak yaftalayan,bunun üzerine özellikle basan sizsiniz..
''Şehit annesi yerine kendinizi koyun'' dediğimde,anında ''terörist annesi yerine kendini koy'' diyorsunuz..Bu tepkidir..Burada bir tarafsızlık filan göremiyorum ben..

Devlet denilen şeye karşıyım,bunlar ayrı mesele..Burada devletin rolünden bahsetmiyoruz..Devletin işleyişinden bahsediyoruz..Devlet muhakkak,kendisine karşı olanları cezalandırmak zorunda..Çünkü devletin işleyişi böyle..Bir benzetme yapayım..Namaz mesela..Namaz kılmak dinin işleyişi için gereklidir..''Ben namaz kılmıyorum ama dindarım'' deme şansınız yok..Çünkü dinin içinde ritüel muhakkak olmalıdır..Namaz kılmadığınız zaman,bu din değil,inanç olur..

Devletten bahsedebilmek için de,muhakkak devlete karşı olanlar cezalandırılmak zorundadır..Bu insanlık tarihi boyunca,Sümer'de devletin kurulduğundan beri böyle olmuş..

Bir devlet içinde yaşayıp,devlete isyan edenlerin kucaklanmasını savunmak,budalalılıktır..Bunu sadece devletin ne olduğunu bilmeyen gerizekalılar yapabilir..

Somut örnek vereyim..Yakındoğu'da ASUR diye bir toplum..Bilirsiniz..Bu toplumun bir geleneği var..MEZARLARI TAHRİP ETMEK..Şöyle yapıyorlar..Savaştıkları insanların atalarının bulunduğu mezarları açıp,kemiklerini filan kırıyorlar,mezarları alt üst ediyorlar..Niye?Niye,terörist/hain/isyankar dedikleri insanların babalarının/analarının/dedelerinin/nenelerinin mezarlarını tahrip ediyorlar?Çünkü böyle yaparak,hayatta olan bu hainlerin atasız kalacaklarına inanıyorlar..Çünkü ölü atanın öteki Dünya'daki varlığı,kalanların mezarı başında dua etmesine bağlı..Mezar ortadan kalkınca,ata da ortadan kalkıyor..
Bu aynı geleneği Abbasilerin yaptığını da biliyoruz..Bu toplumlar,Anadolu'da da hüküm sürmüş toplumlardır..
Demek ki,devlet/toplum dediğimiz şeyin,kendisine ihanet edenleri yok ettiği bir gerçek..
Anlamadığınız nokta şu;
DEVLET EMPATİ YAPMAZ..
Alt 12-09-2019, 14:02
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksızdan alıntı
Akp;İstanbul,İzmir,Ankara'yı kaybetti..Kaybetmeden önce Abdullah/Osman Öcalan'ın ağzına baktılar,kürtlerden yardım istediler ama kürtler bu siyasi manevrayı yutmadı..

Bana göre bu seçim döneminde bu tavır tartışmaya açık.
Bu bir taktik mi, yoksa gelecek korkusu mu, veya bir projemi
her kes hatırlar geçmişte bir cumhur başkanı seçimi yapılmıştı CHP .mhp ortak adayı olan E.İhsanoğlunu HDP desteklemedi kendi adayını çıkardı Daha sonra anayasa değişikliği oldu HDP sandığa gitmedi AKP sonuçtan galip çıktı. Bu gün bir yerel seçim yapılıyor HDP hiç bir beklenti içine girmeden CHP nin adaylarını destekliyor. Ve bu geçmişlerden kalan düşüncelerle HDP ye bir çok soru soruluyor. Neden böyle bir karar aldın ?

HDP nin geçmişteki tavrı ile bu günkü tavrı arasında 180 derecelik fark oluşuyor.
Bizim de kafamızda sorular.
Aslin da biz bunu anlamalıyız ne değişti de bu fark oluştu. Bu bir faşizm korkusu mu yoksa yeni bir projenin ilk adımları mı
Bu ara iktidar her türlü seçim hilelerine baş vuruyor A.Öcalan ı da PKK yı da kullanıyor.

Bu gün yine bir siyasi hile ile karşı karşıya kalıyoruz 3 ile kayyum atanırken HDP nin kapısına gelen annelerin HDP ye cocuklarının hesapını sorması ile karşı karşıyayız.

Bu konuyu tarihin derinliklerine taşımak gereksiz geliyor bana AKP kaybediyor bunun içinde hileye baş vuruyor. HDP anadoludan vaz geçmiyor yeni ittifak arıyor CHP iktidar istiyor demokrasi liyakat peşinde. Evet bazı şeyler bizi şaşırtıyor haksız da sayılmayız.
Ama osmalıda hile bitmez der çakıcı mehmet efe daha farklı şeyler görebiliriz.
Alt 13-09-2019, 01:56
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn.spartacus;''tarafsızım'' diye bin defa yazdım ama ısrarla benim taraf olduğumu,ahmak olduğumu filan söylüyorsunuz..Ya da size ''insan sevmiyorum'' diyorum,beni statüko yanlısı gibi lanse ediyorsunuz..İnsanı sevmeyen,insanların var olmasını istemeyen birisi,insanlar arasında ayrım yapabilir mi?!
Sevgili Ahlaksız esasında ayrımdan söz etmedim, bütünden değil tek bir tarafa GÖRE kıyastan söz ediyorum.
Benim gözümde ateist veya müslüman,asker veya terörist farklı değil ki..Ben mesela dağda birbirini silahla öldürmeye çalışan iki tane homo sapiens görüyorum..Bu homo sapienslerin asker veya terörist olması beni bağlamaz ki..Taraf olanı bağlar..
Asıl taraf olan sizsiniz..Bu tarz konularda hep devleti terörist olarak yaftalayan,bunun üzerine özellikle basan sizsiniz..
Hayır, "terörst" kelimesini sen kullanmıştın, tek taraflı olarak, bende doğru olanı yaptım, objektif olarak baktığımızda terörün en önemli ayağı ve hatta kaynağı devlet, çıban başı bir kurum, söylememek mi gerekir?

Şöyle örnek vereyim, Hitler devletini düşünelim, faşizme karşı artık isyan eden mi teröristtir, sebep? Sırf egemen stotüko böyle dedi denebilir mi? Devlet faşist ise mecbur muyuz faşizmi kabullenmeye ve savunmaya? Sırf DEVLET'i var diye? Faşizm uygulanırsa, öncelile oradaki toplum birbirini yemeye başlar, çatışır ve zamanla toplum direnir, isyan da eder, çatışır da... Bakınız devlet faşist diyelim, faşist şiddet uyguluyor, kolluk kuvvetlerini kullanıyor değil mi? O kolluk kuvvetlerindeki her bir insan=devlet=faşist denemez, söyleyene değil söyletene bakmak gerekir. Tersinden de böyledir... O asker de ölse, o faşizme karş direnenlerden birileri de ölse, ölen insandır... O faşizm hakim olduğu sürece o çatışma ve ölümler bitmez, çatışmaların sebebi neyse, çözümü de o ebbei kaldırmaktır, İHANET kelimesini kullanıyorsun ya, en bariz ahmak aldatımıdır. AKP de çok sever, bütün tiranlıklar, faşist egemenlikler, despotlar,,,, ihanet kelimesini çok sever, onalr bunu kullanıyorlarca, demek ki aslında ihanet etmektedirler ve kendi ihanetlerini perdelemek için bu propagandayı aşılıyorlardır. İHANET diyorsun, tamamen subjektif, oysa esas olan nesnel koşullara bakmaktır. Örneğin TIRLAR dolusu silahı Suriye'de IŞİD e(paravanlarla) aktaranlar mı ihanet etmiştir, yoksa o tırda, o silahları tespit edenler mi?...BUYUR KENDİN YANITLA, İHANET EDEN KİM? Devlet çıkıp, silahları haber yapanalrı İHANETLE suçladı, sebep? kendi ihanetlerini örtmek için, işte eyle... sende her türlü sorgulayanı, koşulalra isyan edeni, egemen zihniyete karşı geleni, aynı AKP ağzıyla ihanet etmekle suçlayailiyorsun, çünkü kıstasın devlet, kim ki, devleti ve ihanetlerini eleştirir sana göre ihanettir, bana göre ise, toplumları sosyo-kültürel, inanç-mezhep diye ayırıp, güçlü olanı baskı-zor-hüküm gücü haline getirmek tüm topluma, insanlığa ihanettir, hangisi ihanet? bu anlayışa karşı çıkmak ve bu yapıyı değiştirmek için çalışmak, direnmek mi yoksa bu haramiler saltanatı mı? Daha dolasyız biçimde sen de bir ihanetçisin çünkü diyorsun ki, din2im yok, din şudur, budur, kıstasın din ve egemenliği olur, egemen olduğu içinde meşru görürsen tabi ki senin varlığın gayr-ı meşru ve ihanet gibi yansıtılır. Devlet empati yapmaz, yok devlet şunu düşünmez vs diyorsun=din emati yapmaz, din affetmez, öyleyse dinden çıkan ihanetçidir vs. farklı bir şey söylemiyorsun. İçinde olduğun egemen anlayışın, kişi ya müslüman olacak, şartları yerine getirecek ya da yok hükmünde -efendim kişi ya sünni türk olacak ya da yok hükmünde- vb tavrına girersen varacağın nokta elbette farklı olmayacak, aynı zihniyet, aynı bağnazlık. devletin dini olmayacağı gibi milleti de olmaz, bunlar devlet değil çete örgütlenmesi, mafya birliği vs, o sebeple bazı farklılıkları kullanırlar... Devlet empati yapmazmış vs, dini, millet de olmaz(!)... peki, farklı olduğu veya farklı düşündüğü için dışlanan, örselenen de gül dağıtmaz, öyleyse demek ki mesele şu ya da bu kişi vs değil, bu koşulları doğuran esas kaynağın(egemen olan ve egemen zihniyet, bağnazlık, yobazlık!) tespitinde düğümlenir!.

Bak önce terör ne demektir, terörist ne demektir bunu kavramak gerekiyor, insanı seversin, sevmezsin, bu; kavramı bağlamaz.

Terör, bireyden, aileye, aileden mahalle, gruba, gruptan, ilçe, il, merkez düzeyine, kişiden kuruma kadar kullanılan bir yöntemdir.

Birey örneği mi vereyim;
1.) Bu dediklerimi yapmazsan sana şunu yaparım, şantaj, şöyle ederim tehdit, kafanu kırarım...
2.) Ebeveynlerin çocuğa uyguladığı örnekler, seni banyoya hapsederim, dediğimi yapmazsan sana bir daha çikolata almam, kulağını çekerip, ederim, mederim vs.
3.) İşyerlerinde vb, işten atma korkusunu yaşatmak, bunun için çeşitli yaptırımlar kullanmak, kişilerin KORKUSUNU kullanmak - terör.
4.) kan davaları vb içerikli eylemler.
5.) En demokratik hakkın dahi, polis şiddetiyle bastırılması - terör.
6.) Şu ya da bu kesimi, şu ya da bu görüşü yaftalayarak katl-i vacip haline getirmek ve içlerinden bazılarını dara çekmek, korku yaymak, başınıza gelecek budur vb propagandaları, yönetimi- terör.
7.) Savaşan 2 gücün, birbirlerinin lojistiklerine, yakınalrına vb tehdit, şantaj yolalrını kullanmak, aksi taktirde bunlar olur demek vs, TALEPLERİNİ KABUULLENDİRMEK için korku yönetimlerini kullanmak vs - terör.
8.) Şu ya da bu anlayışın, şu yada bu grbun, şu ya da bu örgütün, şu ya da bu kurumun ileri gelnelerine suikastler, çeşitli korku salıcı eylemler - terör (ayırmıyorum görüldüğü gibi)

TERÖR ESTİRMEK deyiminin şuncusui buncusu yoktur.

TERÖR ŞU YA DA BU HEDEF, ŞU YA DA BU TALEP NAMINA, KORKUYU kullanma yöntemine denir.
''Şehit annesi yerine kendinizi koyun'' dediğimde,anında ''terörist annesi yerine kendini koy'' diyorsunuz..Bu tepkidir..Burada bir tarafsızlık filan göremiyorum ben..
Göremiyorsun çünkü tek taraflısın, ben sana şu ya da bu annenin yerine koy demedim-bu şekilde gelen sensin, tek taraflı olmadı mı?-, bu örnek sana ait ve senin asıl hiddetlendiğin, o annenin oğlunun terörist olması, nasıl olurda böyle bir anneye müsamaha gösterilir!!!! tutumun. taraf olan kim? Burada demek istediğimi gerçekten hala anlayamadın mı, gerçekten burada sorun yok mu? Ben ise ne yazık ki ölen askerinde, dağdakinin de terör yöntemine sahip olduğunu biliyorum ve her durumda "efendim devlete silah sıkana devlet gül mü dağıtacak" denirken, aynı biçimde "devletin halka silah sıkmasına gül mü verilecekti" denmesi farklı olmuyor. Egemenlerin ve egemen olanın, güçlü olanın ister bilerek, ister bilmeyerek, içind eoldığı yanlış ve geri zihniyeti savunmak, güçlüden yana olmak, ifadelerinle çelişir.

AKSİNE ben sana taraf olma diyorum, anlaman için de örnek veriyorum, empati demiştin! Yap o halde, bu tür konularda kişilerin yerine konmuşluk, objektif ve bilimsel yaklaşımı yok eder...
Demek ki,devlet/toplum dediğimiz şeyin,kendisine ihanet edenleri yok ettiği bir gerçek..
İnsana ihanet eden devletlerinde, bizzat o toplumlarca yok edildiği de bir gerçek, gördüğün gibi tek taraflı ve taraflısın, devlet tarafından bakıyorsun, oysa tarih yok olmuş devletler çöplüğü değil mi? Ne halt etti de yok oldular?
Bir devlet toplum üzerinde kendisini tanrı olarak görüyorsa, kutsal görüyorsa, toplumu koyunlaştırmak ve gütmenin kurumu haline geliyorsa, sosyo-kültürel farkları ayrıştırıp birisini egemen kılarken diğerine zulmediyorsa, zulmedilen taş değil bu zihniyetin savunulacak bir tarafı olamaz ve zaten olumsuz koşulalrın tepesinde bu yatar, tiranlıklara karşı şu ya da bu ayaklanma ihanet değildir, ası ihanete uğrayan o devletin sınırlarında yaşayan insanlar, halklardır(oukey?)
Anlamadığınız nokta şu;
DEVLET EMPATİ YAPMAZ..
Devetten ne anladığına bağlı, senin devlet olarak anladığın= Allah. Sual olunmaz vb, ancak iliklerine kadar sana kanıtsatılan şartlanmalarla değerlendiriyorsun.

Devlet kim? Türkiye, ortadoğudakiler mi? Allah ilan edilmiş despotik bir kurum, bir araç, silah, vergi adıyla haraç toplayan büyük mafya, başka anlamı yok. Allah empati yapmaz, bu senin inancın...

Elbette böylesi devletlerde esasında gayr-ı meşrudurlar, güçlü olanın hüküm sürdüğü(aslında güçlü değiller, toplumsal cehalet, subjektif boş siyasetler, mankurt zihniyetleri, toplumsal körlük, cehalet, DEVLET BÖYÜKTÜR, KUTSALDIR-ALLAHTIR zihniyetleri vb onları güçlü kılıyor) saltanatlar, tiranlıklar olarak gayr-ı meşrudurlar... azıcık 10 yılı değerlendir göreceksin, mesele öyle Ali, Ayşeden kaynaklı falan değil, bizzat ilahlaştırıp, putlaştırdığın-ız adına da resmi ideoloji, egemen stotüko, böyük mafya-ağa, kutdal devlet(ilah) dedikleriniz ve onların size enjekte ettiği bu köleleik zihniyeti, devlet dediğiniz mekanizmanın yapısı... bu yapı ne mutlaktır ne ilahtır, yıkılır da, yıkılmalı da, yerine sosyal nitelikli ve devletin despot kral rolünü oynamadığı, amaç değil ARAÇ olduğu yapılar da devlet olabilir. Tabi bu devlet bu en normal düşüncenize dahi baskıyla, şiddetle karşılık verecektir...

Örnek vereyim: En basitbir hak talebiniz olsun. Konusu ne olursa olsun. örneğin soyguna, talana karşı da oalbilir, örgütlenin, en demokratik haklarınızı kullanın, örneğin basın aıklaması, polis gelip sizlere şiddet uyguluyor ve resmi ideolojide sizi bu en tabş haklarınızı kullandınız diye terörist ilan ediyorsa, senin durduğun yer neresi olmakta? Sana bu görmezliği, körlüğü aşılayan, şartlandıran nedir, hangi kutsallar sana bunu yaptırıyor, o ısrarla ret ettiğin dinsel siyasetenden ne farkın kaldı? Allah'ın yerine devlet, abuk subuk semboller, EGO ve kişilik bozuklukalrını yerleştirmişler... İşte bu v benzeri konualrda o cendereyi aş, gözlerini tamamen kapatıp, minicik bir delikten bakma ve sen devlet değilsin, empati de yapabilirsin, sorgulayadabilirsin(bu tür devletler sana sınırlar koysa da, sorgulamakla yanlış yapmyorsun, mürted olmaktan korkuyor olabilirsin...), hakim olan sorgulamayı yasak etti veya seni şartlanmış bir müm'in yaptı diye sen haklı olmuyorsun...

Teörist annesiymiş, kırın kafasını diyecek gibi duruyorsun, AKP nin bank asyada hesap açanları teörist, FETÖ cü birisinin annesini, arkadaşlarını teyzesi, amcasını terörist, hatta her türlü demokratı, solcuyu bile TERÖR yönteminde sindirmek için, FETÖ diyerek işten atması, hapis vermesi vb yaptığı onca rezilliği ilan etmesi gibi, senin de bir çeşit İLAN haline gelmiş tutumunun hiç bir farkı yok ve yaptığının farkındasın o sebeple de ölen askerin annesini karşısına koymamızı sağlamak için, kendinizi o annenin yerine koyun diyorsun, yani çatışma zihniyeti, çatıştırma karşı, karşıya getirme biçimiyle otomatik işliyor...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 13-09-2019, 08:57
Üye

Bu konuya sadece davasında kim haklı kim haksız diye bakabilirsiniz. Öteki taraf egemen olsun aynı baskıyı bu taraf üzerinde kurardı.
İnsanın doğası böyle.
Bu durumda o bunu yaptı, bu şunu yaptı, çok da anlamlı değil.

Türkler azınlık olsaydı farklı şeyler konuşuyorduk.

Bu yüzden eylemlere değil, davaya odaklanmalı.
Kim ne istiyor, istenilen şeyler adil mi, ortak müştereklerde buluşuyor mu, bu topraklarda yaşayan herkesin menfaatine mi vs vs.

diğerleri teferruat. eğer böyle bakılmayacaksa bu yıllarca daha böyle devam eder.

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 13-09-2019, 09:28
Üye

RollingStones´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Türkler azınlık olsaydı farklı şeyler konuşuyorduk.

Bu yüzden eylemlere değil, davaya odaklanmalı.
Kim ne istiyor, istenilen şeyler adil mi, ortak müştereklerde buluşuyor mu, bu topraklarda yaşayan herkesin menfaatine mi vs vs.

diğerleri teferruat. eğer böyle bakılmayacaksa bu yıllarca daha böyle devam eder.
Evet biz ne istiyoruz. O ne istiyor, bu ne istiyor dan çok biz ne istiyoruz.
Biz demokrasi Adalet liyakat istiyoruz. Bu ülkede ben yargılanabiliyorsam her kes yargılanmalı hak ettiğim hakkı istiyorum. Bu ülke liyakat içinde yönetilsin istiyorum.
Bu gözle olaylara bakıyorum.

Türkler azınlık olsa ne düşünülür değil bu gün azınlıklara karşı nasıl politika uygulanıyor diye düşünüyorum.Yani var olanı, olasılıkları değil.

Biri tiwit atıyor o tiwit 6 yıl önce yazılmış ceza alıyor biri altı YIL önce koyun koyuna ( FETO İLE)ilişki içinde hiç bir savcı ortada yok.İşte ben onu da gör diyorum görmüyorsan diğerini de görme ben bunu istiyorum

hdp den dağa kaçanların hesabı soruluyor ama seçim dönemi A.Öcalanın kardeşini kim tv ye çıkardı sorulmuyor.
İşte ben adeletin her kese eşit kullanılmasını istiyorum. Olasılıkları değil.

HER KES MAHKEME KARŞISINDA İŞİT OLMALI . Birilerine terörle ilişkisi var diye kayyum atanıyor diğerleri cemaatlerle koyun koyuna gık yok. belediyeler soyuluyor bir savcı o tarafa bakmıyor bile.
Alt 13-09-2019, 09:58
Üye

Bunları ben de istiyorum, her normal insanın da istemesi lazım zaten.
Ülkede adalet olmaması başka bir konu. Bu sorunun din, dil, ırk ayrılıkları ile alakası yok. Bu bir rant meselesi, kültür meselesi, medeniyet meselesi.

Eğer ülkede yukarıda bahsettiğiniz konularda tam bir değişim yaşanırsa, tüm sorunlar giderilir ve ülke yaşanılır bir durumu gelirse, Kürt sorunu biter mi sizce?

Sorun bu mu?

Alt 13-09-2019, 13:40
Üye

RollingStones´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bunları ben de istiyorum, her normal insanın da istemesi lazım zaten.
Ülkede adalet olmaması başka bir konu. Bu sorunun din, dil, ırk ayrılıkları ile alakası yok. Bu bir rant meselesi, kültür meselesi, medeniyet meselesi.

Eğer ülkede yukarıda bahsettiğiniz konularda tam bir değişim yaşanırsa, tüm sorunlar giderilir ve ülke yaşanılır bir durumu gelirse, Kürt sorunu biter mi sizce?

Sorun bu mu?
Kürt sorunu biter mi ?Bitmez. Bitmesi için Türk, Çerkes, Arnavut, Müslüman Hiristiyan Yahudi gibi bütün sorunların bitmesi gerekir. Yani insanlar Kürt Türk Müslüman Hiristiyan olmadan önceki hali olan insan olma hali ortaya çıktığında bütün bu görünen sorunların tümü biter.
Ayrıca Kürt diye var olan bir nesnel durum varken sorunun bitmiş veya bitecek gibi düşünmek sorunları çözmek değil gizlemek görmemezlikten gelmektir.

Neden bitsin var çünkü.
Sorun varsa çözüm aranır bu çözümde var olanı saklamak değil daha çok dışarı çıkarmaktır ve uzlaşma aramaktır.

İşte burada devlet ve niteliği ortaya çıkıyor.
Alt 13-09-2019, 14:41
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bu yapı ne mutlaktır ne ilahtır, yıkılır da, yıkılmalı da, yerine sosyal nitelikli ve devletin despot kral rolünü oynamadığı, amaç değil ARAÇ olduğu yapılar da devlet olabilir.
Sevgili spartacus;O kadar şey yazıyorsunuz ama konuya hakim olmadığınız o kadar bariz ki..

Devlet-terör bağlantısı yapıyorsunuz ya,bunlar filan çocukça şeyler..''Terörist devlettir'' demek,''Aslan ısırır'' demek gibi bir şey..Aslanın ısırdığını niye söylüyorsunuz?!Aslan bu,ısıracağı zaten belli..Haliyle bu söylemin bir anlamı/mantığı yok..Sizin de terörist devlet söyleminizin bir anlamı/mantığı yok..Soru şu;askeri/ordusu olmayan bir devlet var mı?YOK..Olabilir mi?OLAMAZ..
Devlet dediğiniz şey,bizatihi şiddet sayesinde ayakta kalabilen bir yapıdır..
Yani devlet denilen şey,kurulduğundan beri yıkılmadı..Türk devletinden bahsetmiyorum,Dünya'daki tüm devletlerden bahsediyorum..O yıkılan devletlerin yerine,yeni devletler kuruldu..Aynı b.ktan düzen Sümer'den beri devam etti işte..Mesele bu ama siz tutup bu devlet denilen şeyin sosyal/adaletli bir yapı olabileceğini söylüyorsunuz..
Ne dedim?Aslan ısırır..Aslanın ısırmama ihtimali yok,yapısı böyle..Devlet denilen şey de ÖLDÜRÜR,YOK EDER,İŞKENCE EDER,SOYUNU KURUTUR..Devletin aksini yapma ihtimali de yok ama siz var sanıyorsunuz..!

Devlet terörist ilan ettiklerini öldürür,hatta yakınlarını da öldürür..Asur'dan örnek verdim size..Devlet,terörist gördüklerinin mezarlarını bile alt üst eder..Devlet budur..5000 yıldır bu böyle..

Haliyle bugün Türkiye'de bir asker annesinin,teröristlerin annelerine sahip çıkılmasına itiraz etmesi gayet doğaldır..Çünkü devlet,teröristine sahip çıkmayacağını,şehitlere sahip çıkacağını feryat ederek bana lanse ettiği için,ben çocuğumu askere yolladım..Siz bu basit cümlelerimi çarpıtıyorsunuz işte..Sen aslında şehit annelerinin yanındasın filan diyorsunuz..Yahu,banane şehit annesinden,terörist annesinden..Defalarca ''umurumda değil'' dedim size..

Terörist adlandırmasını da bir benzetmeyle açayım;

Devlet bir takım insanlara ''terörist'' diyor..Burada devlet ''iyi'',terörist ''kötü'' olarak lanse ediliyor..Devlet kendi kendine iyi olduğunu söylüyor..
Buraya dikkat..
Teistler,bir takım insanlara ''ateist'' diyorlar..Teistler,teizmi ''iyi''olarak lanse ederken,ateizmi ''kötü'' olarak lanse ediyorlar..Burada da teistlerin kendi kendilerini iyi/doğru olarak lanse ettiklerini görüyoruz..

Ne kadar benzer şeyler olduklarına dikkat edelim..
Devlet,kendi içinden çıkanlara ''terörist'',teistler de kendi içinden çıkanlara ''ateist'' diyor..Yani farklılıklara tahammül edemeyen devletin ve teizmin ne kadar gaddar olduğunu buradan anlıyabilirsiniz..
Ben ateist olarak kendimi tanımlıyorum ama ateist değilim..Ateist aslında bir küfürden başka bir şey değildir..Teistlerin,kendileri gibi olmayanlara toptan ettikleri küfre ateizm deniyor..Halbuki ateizm diye bir şey yok..Tıpkı terörizm diye bir şeyin olmadığı gibi..Terörizm de,devletin toptan ettiği bir küfürden farksızdır..Uyum sağlayamayan,oryantasyonu beceremeyen,devlet içindeki her birey,tarih boyunca SAPIK-HAİN-TERÖRİST damgası yemiş ve işkencelere uğramış,öldürülmüştür..

Ben size dedim ki,DEVLET EMPATİ YAPMAZ..Anlamıyorsunuz işte bunu..Devlet laf dinlemez,devlet öldürür,devlet yok eder,çünkü devletin misyonu bu..Devleti birileri yıktığında,yerine yeni bir devlet kurduğunda da aynı şeyler olacak..Yine devlet s.kecek,yine öldürecek,yine işkence edecek..Çünkü devlet bu ama siz iyi bir devlet kurulacağını sanacak kadar naifsiniz
Alt 14-09-2019, 00:58
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Sevgili spartacus;O kadar şey yazıyorsunuz ama konuya hakim olmadığınız o kadar bariz ki..

Devlet-terör bağlantısı yapıyorsunuz ya,bunlar filan çocukça şeyler..''Terörist devlettir'' demek,''Aslan ısırır'' demek gibi bir şey..Aslanın ısırdığını niye söylüyorsunuz?!Aslan bu,ısıracağı zaten belli..Haliyle bu söylemin bir anlamı/mantığı yok..Sizin de terörist devlet söyleminizin bir anlamı/mantığı yok..Soru şu;askeri/ordusu olmayan bir devlet var mı?YOK..Olabilir mi?OLAMAZ..
Devlet dediğiniz şey,bizatihi şiddet sayesinde ayakta kalabilen bir yapıdır..
Allah'ı tarif eder gibi...

İsviçre, Kanada bunlarda da devlet yok mu?

Devlet terör bağlantısı yapıyorsunuz diyorsun, devlet=örgüttür(organizasyon, organ demek örgüt demektir) değil mi? Eee?
Yani devlet denilen şey,kurulduğundan beri yıkılmadı..Türk devletinden bahsetmiyorum,Dünya'daki tüm devletlerden bahsediyorum..O yıkılan devletlerin yerine,yeni devletler kuruldu.
Demek ki devlet yıkılıyormuş, devlet demek kutsal bir ilah demek değildir...

Bir devlet ciğerine kadar terör devleti ise, nasıl oluyorda en tabi kalkışma, itiraz, aydınlanma, bilinçlenme gerektiğinde savaşımı salla pati İHANET olarak mimliyorsun(bak sorun bu, taraflısın, tipik bir müslümanın, refleksleri gibi, ben bu tutumunu eleştirdim, literatüre girmeye gerek duymuyorum... Devletler, zihniyetler yıkılır, devlet ile -kavramı-, devlet olanı karıştırma. devlet olan = örgüttür...
Devlet bir takım insanlara ''terörist'' diyor..Burada devlet ''iyi'',terörist ''kötü'' olarak lanse ediliyor..Devlet kendi kendine iyi olduğunu söylüyor..
Buraya dikkat..
Teistler,bir takım insanlara ''ateist'' diyorlar..Teistler,teizmi ''iyi''olarak lanse ederken,ateizmi ''kötü'' olarak lanse ediyorlar..Burada da teistlerin kendi kendilerini iyi/doğru olarak lanse ettiklerini görüyoruz..

Ne kadar benzer şeyler olduklarına dikkat edelim..
Devlet,kendi içinden çıkanlara ''terörist'',teistler de kendi içinden çıkanlara ''ateist'' diyor..Yani farklılıklara tahammül edemeyen devletin ve teizmin ne kadar gaddar olduğunu buradan anlıyabilirsiniz..
Evet, bunlara itirazım yok,
Ben size dedim ki,DEVLET EMPATİ YAPMAZ..Anlamıyorsunuz işte bunu..Devlet laf dinlemez,devlet öldürür,devlet yok eder,çünkü devletin misyonu bu..Devleti birileri yıktığında,yerine yeni bir devlet kurduğunda da aynı şeyler olacak..Yine devlet s.kecek,yine öldürecek,yine işkence edecek..Çünkü devlet bu ama siz iyi bir devlet kurulacağını sanacak kadar naifsiniz
Ahlaksız sen devlet değilsin... Sen teizmin haksız, ama güçlü halini esas alarak, teist tarafta durup örnekler verme.
Örneğini değiştirelim;
Aşırı dinci bir devlet içinde, bir kaç grup anlayış vb desit, ateist düşünüyor olsun, baskı görmeyecek mi? Görecek, baskı kuranlar bunlara hain, küfürbaz, teörist vs demeyecek mi? Diyecek.
Böyle bir devletin varlığı, o devletin eleştirilemez ve yıkılamaz olduğu anlamına da gelmez. Öyle bir ülkede, bir ateistin annesine müsamaha gösterilmesinden rahatsız olursan, sırf ateistin annesi diye sert davranılmasını beklersen, üste çıkmak içinde, kendinizi, ateistlerce öldürülmüş bir teist annesi yerine koyun dersen, konumun neresi olur? peki ya teistlerce öldürülen, sürülen, yok sayılan, öteki ilan edilenler ne olacak, isyan da eder, direnir de, ayaklanır da, EMPATİ YAPMAMIZI İSTEMEDİN Mİ? YAPIYORUZ İŞTE!... Burada sorun nerede yahu? Aslında tümü de sistemin işleyişinden hareketledir, ama konumuz gereği subjektif alanda, teist zihniyet, başka türlü düşünme ve inanmaya ya da inanmamaya hayat şansı tanımayan, doğuştan düşman teist zihniyetin egemenliği ve bunu kurumsallaştırdığı bağnazlığı değil mi? ısrarla bunu görmek gerekir diyorum. Bu tür egemen zihniyetlerin, bizzat zihniyeti ve kurumsallaşmış statokosu, bir çok sorunun, çatışmanın anasıdır, bunu görmek gerekir, bu görülene kadar bilimsel, objektif yaklaşım mümkün değildir. Bir teistin, taptığı, kutsallaştırdığı ayrımcılığı, ötekileştirmeyi, bunlara dair yemin etmişliği, bağımlılığı hakimken, objektif yaklaşabileceği düşünülebilir mi? İnanç başka bir şey, siyaset, ekonomi politik başka...

Ağa, tek başına 1000 kişinin sahibi nasıl oluyorsa, günümüz kapitalist modeli de öyledir, sürüleştirmek adına bir çok şey kullanılacak, toplumsal birlikler, sosyal hayatlar, bilinçler, ötekileştirilip, çatıştırılıcak, en çok hangi ötekileşirilen, egemen olanın çıkarlarına uyuyorsa, onu resmileştirip, diğerleriyle sürekli dost-düşman edebiyatıyla çatıştıracak.... Bu öyle kimsenin oturup masabaşında özel bir eğitimle anlatıldığı bir kon değil, ekonomi-politik ve sistem ve haliyle çıkarlar bu tür saflaşmaları, istismarları otomatikman, kendiliğinden örgütler...

AKP ne zaman nüfuz kaybetse, bir anda tüm medya organlarında hainler, teröristler bilmem neciler, dost-düşman edebiyatı yükselir. defalarca dikakt edin demişimdir, ne zaman AKP vb egemen sınıfların çıakrına bir şeyler lazım olur, düşmanlar peyda olur, hainler vs yaygarası çıkartılır(daha yeni belediye seçimi AKP+MHP nin bu yöntemi kullanıp, tüm diğerlerini hain, beka, teörist lafızları gibi - ama ters tepti-), askeri operasyonlar da o zamanlar bilinçli olarak arttırılır, kaçınılmaz çatışmalar yaşansın, bazıları ölüsn bize malzeme çıksın, bu sayede hem propaganda hem de ortamı terörize edebilelim diye oyunlar oynanır vs... Çok basit bir örnek. Neyse başka bir konu...

hala anlamatım, sen olgulara duygusal zeminden bakıyorsun ve kendini hakim anlayışın saflarında bir yere yerleştiriyorsun, o sebeple de, ilgili sorunu-konuyu bilimsel, objektif olarak sorgulamak yerine, duygusal biçimde, hislerinle vs yorumlamaya çalışıyorsun, tepki veriyorsun... benim eleştirdiğim nokta burası

Konuya dair ise gayet basit bir resim paylaşmıştım... Bir asker annesinin gözünden bakmamız gerekmiyor, zaten bu, konu itibariyle bilim dışı olur, yani konu bir annenin, diğer anneye olan sıcak yaklaşımdan rahatsız olup, olmayacağı değil, hükümetin bariz ikiyüzlü olmasıdır...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil