Turan Dursun Sitesi Forumları
Alt 16-11-2017, 01:04
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Allah var !
İnsanın beyninde.
Alt 16-11-2017, 12:08
Durak Durak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ölüm ve ötesi hakkında tasavvuf ne hoş bilgiler veriyor denemeye değer
Alt 08-02-2018, 09:59
mert25 mert25 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

deistlerle ateistlerin tanrı var mı, yok mu tartışmalarına bir anlam veremiyorum.

her iki taraf da dinleri reddettiğine göre, yaşam için gerekli kuralların akılla bulunabileceğine inandığına göre, ölümden sonrası ile ilgili herhangi bir iddiaları olmadığına göre bu tartışma neden?

önemli olan dinsel kuralların terkedilip, evrensel kuralların benimsenmesi değil mi?

her iki taraf da hukukun üstünlüğü, özgürlük, eşitlik konularında benzer düşünüyorlarsa (ki öyle olduğuna inanıyorum) ortadaki fark ne?

yani tanrının var olduğuna inanmak ya da inanmamak neyi değiştirecek?
Alt 12-02-2018, 09:23
Gercegedogru Gercegedogru isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Bir de kovulup lanetlenen şeytanın nasıl tekrar Cennete girip Ademle Havvayı kandırabildiği sorusu akla geliyor Kurandaki olayı okuyunca.
Alt 19-03-2022, 16:53
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

uzun zamandır bir müslümanla tartışmaya girmemiştim.
bugün biriyle girdim ve tartışmanın ne kadar zor olduğunu hatırladım.

allahın var olduğuna o kadar emin ki bana acıyıp beni sözde cehennemden kurtarmaya çalışıyor.
en sonunda maymunla insanın benzetilmesini çok saçma buluyorum diyince tartışmayı kapattım.

insan psikolojisinde tanrı inancı çok kuvvetli gerçekten.
tanrının var olmama fikri bile korkutuyor bazı insanları.
bu yüzden tartışması çok zor bir konuya dönüşüyor.
Alt 04-07-2022, 15:02
LEVH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
LEVH LEVH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Müslüman olmak ve Tanrı'nın var olma fikrine sahip olmak aynı şey değil yalnız. Birincisi fiziksel yetersizlikten, yani zihinsel bir eksiklikten kaynaklanır, insanın özgüven eksikliği filan, olayları, dünyada işlerin nasıl yürüdüğünü idrak edemeyen aciz beyinler, bir şeylere dayanmaya kendini mecbur hisseder; bu kadar sistem kendi başına nasıl oluşsun, Veyahut işlesin diye düşünür, mecburen başında onu yaratan ve idare eden birisi olması gerekir, bir Baba figürü gibi, herkesi yaratan bir Tanrı fikri, insana cazip gelir. Tanrı bir nevi göksel Baba'dır ve istediği ya da onların ihtiyacı olduğu zaman yeryüzündeki evlatlarına enerjisini aktarır. Bu fikir mantıksal olarak böyle ama pratikte böyle bir şey yok, hatta tam tersi var. Bir dünya aciz, minnak oyuncaklar yaratmış olsan, onlara evladın gibi davranmazsın, onlarla eğlenirsin, dalga geçersin. Neyse.

Veyahut bunu birisi simüle ediyor olabilir, bizim gibi birisi, ya da bizden herhangi birisi, sonsuz tane olasılık vardır. Diğer davranış şekli mantığın gereği olarak, birincinin tam tersidir. Dünyada Tanrı olmaması, Tanrı'nın (sözde) yasalarının tam aksinin geçerli olması, adeta Şeytan tarafından dünya her saniye tecavüze uğruyor da Tanrı etkisiz, pasif, nötür bir şekilde seyrediyor gibi olması, Tanrı'nın evrensel manada olmadığı manasına gelmez, Tanrı'nın olmaması, bir sürü seçenek içinden sadece birisidir. Dünyayı başka birisinin yaratmış olması, Tanrı var olmasına rağmen dünyayı diklememesi, ya da zaten simülasyon olduğumuz için var olmak için bir Tanrıya ihtiyacımız olmaması gibi. Bu öyle genişletilebilir ki, seni bile içine alır çok uğraşırsan.

Ayrıca da evrim masalı en ilkel teizm karşıtı söylem. Evrim masalının gerçek olduğunu iddia edenler aslında teistlere çok büyük hizmet ediyorlar. İnançsızlar böyle saçma bir teoriye dayandığına göre demek ki Tanrı var dinler gerçek diye insanı ister istemez zararlı dinlere yönlendiriyor bazı arkadaşlar. Dinlerden kaçış olmaması için belki de bu kişiler bilinçi olarak non teist akımları bu şekilde manipüle ediyorlar. Ve bu sayede islamic ve christianic coğrafyalarda büyük çoğunluk hala anlamsız şekilde dindardır. Çünkü dini az bir şey sorgulamaya başladığınızda karşınıza hemen birileri çıkıyor "gel kardeşim, aferin bak iyi anlamışsın, maymundan geliyoruz tabi ki, değil mi?". Şimdi bu yol da saçma olduğuna göre kişi bir kez daha düşünüyor. "Acaba Tanrı var da ben mi hesap hatası yapıyorum?".

Teistler gibi nonteistler de büyük oranda "inançlılar"dan oluşuyor. Yani teknik olarak konuyu çözememiş, ama öyle olduğuna inanan insanlar. Ve bu insanlar karşıt görüşle karşılaştıklarında ne yapacaklarını şaşırıyor ve en kolay yöntem olarak kaçmayı seçiyor doğal olarak. Oysa, elbette maymundan gelmedik, Tanrı fikrinden uzaklaşmak için maymundan gelmemize gerek yok. Daha bir sürü şeyden gelebiliriz, ve hiç bir şeyden gelmeyebiliriz de. Ama bir kısım non teist görünümlü teist, maymundan geldiğimizi savunuyorlar, bunu bilinçli yapıyorlar, böylece kaçış kapılarını tutuyorlar.

Ayık kafayla da forumda yazılmaz ki.

Yasal Uyarı: İçki zararlıdır.

Günde beş sefer hakarete uğruyorum, hiç kimseye hakaret davası açmıyorum.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Susuyorsak adamlığımızdan.

Önerilen Siteler

Etiket
allah, hadis, muhammed, İslam

Başlık Düzenleme Araçları
Stil