Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-08-2017, 16:13
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Neden Buradayız?

Hayatın anlamını kavrama macerası, varoluşun doğuşundan beri insanlığı sık sık ziyaret eden bir şey olmuştur. Modern tarihin kendisi bizlere, teşebbüs edilmiş olan cevaplar bolluğu sağlamıştır ve bu teşebbüslerin içerisinde Steve Jobs, Stanley Kubrick, David Foster Wallace, Anais Nin, Ray Bradbury ve Jackson Pollock'un babası da vardır. 1988 yılında LIFE dergisinin editörleri bu büyük soruyu – meşhur yazarlardan aktörlere, sanatçılara, evrensel manevi liderlerden çiftçilere, berberlere ve kimsesiz annelere – 300 "bilge erkek ve kadına" sordu. Sonuçları ise 1991 yılında The Meaning of Life: Reflections in Words and Pictures on Why We Are Here (Hayatın Anlamı: Neden Burada Olduğumuza Dair Kelime ve Resim Yansımaları) isimli kitapta topladılar ve kitaba derginin arşivinden, bu soruya görsel ve soyut bir şekilde de cevap veren siyah-beyaz fotoğrafları da eklediler. Sizlere bu cevaplardan bir birkaç parça sunuyoruz.
Hayatın anlamı nedir?
Bu soru, insanlığı varoluştan bu yana rahatsız etmiştir. Camus’yü, Sartre’ı, Kafka’yı ve nice düşünürü, yazarı, sanatçıyı, filozofu ve her insanı sorgulamaya iten, varoluş sancısı, bizleri “Neden buradayız” sorusuna getirir. Modern tarih bizlere, bu sorunun bir dolu cevabını verdi. Din, kutsal kitaplar, devlet, para, kapitalizm, bilim, evrim, evren ve dahası. Cevap ise, ne yazık ki hâlâ yalnızca bireyin kendisine ait.

Ancak 1988 yılında, ABD’nin Life dergisi editörleri, bu soruyu 300 “bilge adam ve kadın”a yöneltmiş. Ünlü yazarlardan aktörlere, sanatçılardan global liderlere, çiftçilerden berberlere ve annelere. 1991 yılında ise aldıkları cevapları, derginin arşivinden seçtikleri sarsıcı siyah-beyaz fotoğraflarla derleyerek, “The Meaning of Life: Reflections in Words and Pictures on Why We Are Here” (“Hayatın Anlamı: Neden Burada Olduğumuzun Fotoğraflarda ve Sözcüklerdeki Yansıması”) isimli bir kitapta yayımlandı. Kita*bın Türkçesi ne yazık ki yok. Ancak aralarından bazılarını sizler için seçtik ve derledik, işte o cevaplar:
Pulitzer ödülü almış olan Annie Dillard:

Yaratılışa şahit olmak ve ona yardım etmek için buradayız. Her şeyin farkına varmak için buradayız, böylece her şey farkına varılmış olur. Biz hep birlikte yalnızca her dağın gölgesinin ve deniz kıyısındaki her taşın değil, aynı zamanda güzel yüzlerin ve birbirimizin karmaşık doğalarının farkına varıyoruz. Etrafımızdaki güzelliğe ve güce bilinçlilik katmak için ve bizimle birlikte burada olan insanlara şükretmek için buradayız. Kendi neslimize ve kendi dönemimize şahitlik ediyoruz. Havayı izliyoruz. Aksi takdirde, yaratılış boş bir eve tiyatro oynamak olurdu.

Isı dinamiğinin ikinci kuralına göre, eşyalar parçalara ayrılır. Yapılar bozulur. Buckminster Fuller burada olmamızın nedenini şöyle ima etmiştir: Bir şeyler yaratarak, yeni bileşimler düşünerek bu düzensizlik akımını etkisiz hale getiririz. Yeni yapılar, yeni bütünlük yaratırız ve böylece evren düzenli bir hale gelir. Bir tepenin üzerinde durarak yıldızların karmaşıklığına bakan ve "Burada bir avcı, bir kürek, bir balık var" diyen bir çoban; yıldızların kendisinde bulunan ateşlerin evrendeki gücü kadar gerçek bir güce sahip olan zihinsel bağlantılar yaratıyordur.
Efsanevi bilim yazarı Stephen Jay Gould:

İnsan türü bu gezegende yalnızca 250,000 yıldır – ya da yaşam tarihinin yaklaşık olarak yüzde 15'i kadar, evrensel milin son inçi kadar – yaşamaktadır. Dünyadaki zamanın son anları hariç geri kalan her şey için, dünya biz yokken de oldukça iyi bir şekilde gidiyordu. Bu yüzden de bizim görüntümüz; daha önceden yapılmış bir planın sonucuna değil de, daha çok, kazara olan ve sonradan gelen bir düşünceye benziyor.

Üstelik evrimimiz ile sonuçlanmış olan yollar garip, olanaksız, tekrarlanamaz ve tamamen öngörülemez yollar. İnsan evrimi gelişigüzel değildir; anlaşılır bir şeydir ve gerçek üzerinden açıklanabilir. Ne var ki; kaseti zamanın doğuşuna geri sarıp tekrar oynatalım – o zaman ikinci bir kez insanları bulamayız.

Buradayız çünkü garip bir balık grubunun, kara yaratıkları için bacaklara dönüşebilecek olan özel bir yüzgeç anatomisi vardı; çünkü dünya bir buzul çağında hiçbir zaman tamamen donmadı; çünkü Afrika'da çeyrek milyon yıl önce ortaya çıkmış olan küçük ve seyrek bir tür, olta ve kanca aracılılığıyla hayatta kalmayı başardı. Daha "büyük" bir cevap istiyor olabiliriz – fakat öyle bir cevap yok. Bu açıklama – korkunç değilse bile, yüzeysel olarak rahatsız edici olmasına rağmen –özgürleştiren ve canlandıran bir açıklamadır. Hayatın anlamını pasif bir biçimde doğanın gerçeklerinde bulamayız. Bu cevapları bizler – kendi aklımızdan ve etik algımızdan faydalanarak – kendimiz inşa etmeliyiz. Başka yolu yok.
Frank Donofrio,
Berber

Kendime çoğu zaman neden burada olduğumu sorup duruyorum. Eğer bir maksadı varsa bile ben artık ilgilenmiyorum. Yetmiş dört yaşındayım. Ben gitmek üzereyim. Bırakalım da zor olanı genç insanlar öğrensin, tıpkı benim yaptığım gibi. Bana kimse hiçbir şey söylemedi.
Bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke:

Bir keresinde bir bilge bütün insan eylemlerinin bir çeşit oyun olduğunu söylemişti. Oyunun en yüksek biçimi de Gerçeği, Güzeli ve Sevgiyi aramaktır. Bunlardan başka ne gerekir ki? Bonus olarak bir "anlam" da mı olmalıdır?

Eğer hayatın anlamını arayarak zaman harcarsak, yaşayacak ya da oynayacak zamanımız kalmayabilir.
Edebiyat ikonu John Updike:

Antik dinler ve modern bilim şu konuda hemfikir: şükretmek için buradayız. Ya da, ifadeyi hafifçe değiştirmek için, dikkat etmek için. Bizler olmasak, antropik ilkenin bizlere söylediği şeyi benimsemiş olan fizikçiler olmasa, evren şahitsiz kalırdı ve bir anlamda, var olmazdı. O şaşırtıcı bir şekilde, bizim için var. Bu formül (evrenin korkunç büyüklüğü hakkında bildiğimiz şeyleri bilmemiz) bizim sezgilerimiz için; Eski Ahit'in ıstırap çeken, şımartılmak isteyen, emir veren ve hatta (Eyüp'ün Kitabı'nda) ibadetin yararını fark edebilmek adına ve kendi yarattığı Eser'den övgü alabilmek adına insanlarla tartışan bir Tanrı hipotezinden daha inanılmazdır. Bunun ötesinde şüphe ettiğimiz şeyin içerisinde ise, yıldızımsı gökcisimlerinden, kuramsal zerrelere kadar evreni merak eden içgüdüsel kısmımız, merakımızın kendi var oluşu ve tamamen kör bir minnettarlığın nadir dalgalanmaları vardır.
Şair Charles Bukowski:

Tanrı'ya inananlar için, çoğu büyük sorular cevaplanmıştır. Fakat Tanrı formülünü kolayca kabul edemeyen bizler için, büyük cevaplar kesin kalmıyorlar. Yeni koşullara ve keşiflere adapte oluyoruz. Uysalız. Sevginin bir emir ya da bağlılık hükmü olmasına gerek yok. Ben kendi kendimin Tanrısıyım.

Kilise, devlet ve eğitim sistemimizin öğrettiklerini unutmak için buradayız.

Bira içmek için buradayız.

Savaşı öldürmek için buradayız.

Garipliklere gülmek için ve hayatlarımızı, Ölüm'ün bizi almaktan ürpereceği kadar güzel yaşamak için buradayız.

Bizlere farklı nedenlerle ve aynı nedenle burada olduğumuzu söyleyen tüm bu bilgin adamların ve kadınların kelimelerini okumak için buradayız.
Avangart besteci ve filozof John Cage:

Sebebi yok.
Sadece buradayız.
kaynaklar;
http://tabutmag.com/savasi-oldurmek-icin-buradayiz/
https://oggito.com/hayatin-anlami-nedir-04201728476

peki;
neden/ne için burdayız? iyi bir sorumu bilmiyorum ama peki
ne için burdayız ya da (o değilse) nasıl açıklanır? Bu soru nasıl daha anlamlı sorulabilir?
ve burada olmanın (ya da olmanın ve varolmanın) bu tuhaf karmaşası nasıl sorulur ve çözümlenir?

(neden/ne için burdayız? iyi bir sorumu bilmiyorum çünkü
neden orada değil de buradayız
ve neden orada değil de (o ya da şu koşulda ya da yerde değilde bu kötü dünyası koşulda burada varız -gibi ikilemleri bünyesinde taşır
ve bu durumuyla bu soru, neden burdayızdan önce neden varız durumuyla da yüzleşir
ve bu da neden yok değiliz anlamını içerir

Ya da burda olmak olmamakla ya da orda olmakla orda değil olmakla çelişir mi?
Burda olmak yer üzerine bir sorgu ve olmak yokluğa dair ve ilişkin...
bu tartışmaların bir sonu var mı? dahası bir engini ve açıklaması ve açılımı var mıdır?
bu evren/gerçeklik/realite ya da dünya bu anlamda bu çelişkileri bünyesinde taşıyacak sanırım ve bizlerde sanki bu ikilemden çıkamayacakmışız gibi.... ve 75 ine gelip bu işi gençlere bırakmadan ya da ben hayatıma bakarım demekten başka söylenebilecek -başka bir şey/yeni bir şey/ var mı?
ya da bu tartışmayı bırakmalı mı? bizler takılıyor muyuz?

nedenlerden sonuçlara gidiyoruz ve sonuçlardan nedenlere mi gitmeliyiz?
Tıpkı Bukowski gibi; Bunları yapıyorsak ve bunlar oluyorsa bunlar için burdayız. O halde çocukları öldürmek için de burdayız
biz kimiz?,
O halde savaşı varetmek içinde ;
Bukowski bunu derken sanırım iyiyi seçiyor
Evren varlık bozuk ve biz düzeltmek, karşı durmak ve direnmek için burdayız-varız
O halde biz kimiz?
Tanrıcılığa mı soyunuyoruz?
Göremediğimiz -varsa- nedir? Bulamadığımız varsa nedir?

Bira içmenin de keyfi olsa/kalsa-kalmadı...
yaşamanın da...
varlık mısın? darlık mısın?
nesin-kimsin? neysi ne haltsın nasıl açıklanırsın?_
sorucu ve bilinç-gözlem; gözlem birleştirimi ve diğerleriyle tartışma bilim ve gözlem yapma
yapmadık mı? neden sonuçlar oturmuyor ve neden bunca kavram karışıklığı var
ve neden 3-5 akl-ı selim olsun uzlaşamıyor ve tantanalı durumlar bitmiyor?

şimdi onu geçtim de neden burdayız? bura olan yer ve T.D Forum

(T.D Lemon ları geldi aklıma...)

Bu arada matematik nedir? diye bir soru vardır. İşte bu bence matematiktir. Hayatı anlamını 300 kişiye sormak ve mantık derlemek veri derlemekte bence matematik yapmaktır ya da bu bence hayatı anlamıyla matematik yapmaktır...
Alt 28-08-2017, 16:36
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ölmek için buradayız. Hayatın anlamı ölümdedir bence. Bütün canlıların kurtuluşu olarak görüyorum ölümü. Ve bütün canlılar için ölümden daha değerli, daha faydalı başka bir şey daha olduğunu sanmıyorum. Tum canlılar acı çekiyor. Hayat acı üzerine kurulu, ölüm ise acısızlık üzerine.
O halde neden kendimizi öldürmüyoruz? Çünkü bu fikrin yanlış olma ihtimalinden dolayı. Yani üstte yazdıklarım hakkinda yanılma ihtimali bir merak uyandırıyor.
Alt 28-08-2017, 16:44
SelGom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SelGom SelGom isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ölmek için buradayız. Hayatın anlamı ölümdedir bence. Bütün canlıların kurtuluşu olarak görüyorum ölümü. Ve bütün canlılar için ölümden daha değerli, daha faydalı başka bir şey daha olduğunu sanmıyorum. Tum canlılar acı çekiyor. Hayat acı üzerine kurulu, ölüm ise acısızlık üzerine.
O halde neden kendimizi öldürmüyoruz? Çünkü bu fikrin yanlış olma ihtimalinden dolayı. Yani üstte yazdıklarım hakkinda yanılma ihtimali bir merak uyandırıyor.
Ölümden sonra yaşam var mıdır sence?
Alt 28-08-2017, 16:51
Üye

SelGom´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ölümden sonra yaşam var mıdır sence?
Yaşayan bir şeyler her zaman vardir. Ama hafızam devam etmeyecek. Hafızadaki farkındalık dolduysa devam etmesine de gerek yok zaten.
Alt 28-08-2017, 17:12
Yasaklandı

Yaşayan bir şeyler her zaman vardir. Ama hafızam devam etmeyecek. Hafızadaki farkındalık dolduysa devam etmesine de gerek yok zaten.
Yok ben onu kastetmedim, insanoğlu veya biz öldükten sonra başka canlılar yaşar mı, hayat olur mu demiyorum. Dinlerdeki öteki dünya inancıyla ilgili sormuştum, öldükten sonra dirilme ve öteki dünyada yaşama var mı sence?
Alt 28-08-2017, 17:19
Üye

SelGom´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yok ben onu kastetmedim, insanoğlu veya biz öldükten sonra başka canlılar yaşar mı, hayat olur mu demiyorum. Dinlerdeki öteki dünya inancıyla ilgili sormuştum, öldükten sonra dirilme ve öteki dünyada yaşama var mı sence?
Ona da cevap verdim aslinda. Hafızam devam etmeyecek. Yaşam denilen şey bilginin kaydedilmesinden ibaret. Yaşamımı ortaya cikaran da, yaşamı sürdüren de, onu hissettiren de bilginin deneyimle kaydedilmesi.
Alt 28-08-2017, 17:33
Yasaklandı

Ona da cevap verdim aslinda. Hafızam devam etmeyecek. Yaşam denilen şey bilginin kaydedilmesinden ibaret. Yaşamımı ortaya cikaran da, yaşamı sürdüren de, onu hissettiren de bilginin deneyimle kaydedilmesi.
Teistler bu duruma şöyle bakıyor. Seni bu bedende 1 kere yaratan Allah, neden öldükten sonra tekrar yaratamasın? Böyle bakıyorlar. Yani öldükten sonra toprak olduk ama tekrar bi bedende neden yaşam olamasın, neden imkansız olsun?
Alt 28-08-2017, 17:46
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ölmek için buradayız.
Gözümsün

Niye geldik!

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 28-08-2017, 17:49
Yasaklandı

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Gözümsün

Niye geldik!
Üstadım, vaaz verseniz de dinlesek yahu.
Alt 28-08-2017, 17:58
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Eheh, öyle şeylerle işim olmaz, böylesi iyi.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil