Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Teknoloji & Elektronik > Donanım & Yazılım > Bilgisayar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-08-2017, 20:21
ereninthenature - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ereninthenature ereninthenature isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Bitcoin Hakkinda...

Kritpo para birimlerinin en onemli ozelligi herkesin gozunden kacmis gorunuyor, Satoshi'nin kendisinden bile.

Ama o orada, gizli ve uzaklardaki bir firtina gibi guclenerek yaklasiyor.

Gizlilik ozelligi, hala aktif hale gecmemis ozellik.

Aktif oldugunda butun dunyayi etkileyip toplumun her kesimini her yonden etkileyecek.

Nedenini anlamak icin paranin tarihi hakkinda konusmamiz gerek.

==== PARANIN YUKSELISI ====

Para guctur.

Bunu en iyi antik dunyanin krallari biliyordu. Bu yuzden kendilerinden baska hickimsenin sikke dokmesine izin vermediler. Sikke dokulmesi uzerinde saf monopoli kurdular.

Parlak metali sikkelere donustup askerlerine verdiler ve askerler lokal marketlerde alisveris yaptilar. Sonrasinda kral tuccarlara askerleriyle su basit mesaji yolladi: "Vergilerinizi bu sikkeyle odeyin yoksa sizi oldururuz."

Bu nerdeyse paranin tek paragraflik butun tarihidir. Zorlayarak kontrol etme "violence hack", "siddet hacki". Butun hacklerin en ustunudur.

Guc monarsiden ulus devletlerine gectiginde, guc tek guclu insandan bir grup guclu insana gecti ve para basma gucu devlete gecti. Her kim kendi parasini basmak isterse gucle ezildi.

Sebep basit: merkezi dusmanlar cok kolay yok edilebilir. Yilanin kafasini kesersiniz ve bu devletin para basma gucune karsi cikan herkese ders olacak sekilde dusmani bitirir.

2008'de e-gold'a aynen bu oldu. Ilk alternatif para birimi. 1996'da basladi 2004 de milyonlarca hesap vardi, 2008'de 2 milyar dolarlik para transferi yapildi.

Amerika Birlesik Devletleri sistemin dort sahibine saldirdi. Para aklama ve lisanssiz para transferi suclariyla yargilandilar. Butun mal varliklarina el koyuldu ve sonuc olarak E-Gold sirketi batti. Burda dikkat edilmesi gereken "lisanssizlik" kelimesidir. Bununla saldirdilar, saldiriyorlar.

Lisans verme gucu de monopolistik bir guctur.

Krallar ve ulus devletleri tek altin kurali cok iyi bilir: Parayi kontrol et, tum dunyayi kontrol edersin.

Bu binlerce yildir bu boyle suruyor. Cin'in ilk imparatoru Qin Shi Huang (MO 260-210), butun lokal para birimlerini yok etti ve tek bakir sikkeyi uretti. O devirden beri aynisi yapiliyor, "Tek para birimi uret, butun alternatifleri yok et" ve bunu ne pahasina olursa olsun yap. Saf guc ve kanla, ne gerekiyorsa.

Sonunda butun sistemlerin acigi siddettir. Nerdeyse hepsinin .

===== HIDRA =====

Merkezi olmayan sistemlerinde yilanin basi yoktur. Bu sistemler cok basli mitolojik ejdarha hidraya benzetilebilir.

Bir kafasini keserseniz baska bir yerinden baska bir kafa daha cikar ve ejderha yasamaya devam eder.

2008'de gizlilikle calisan bir programci "siddet hack"'ine cozum buldu ve dedi ki "Devletler merkezi calisan sistemleri kapatmakta cok etkililer ama merkezi olmayan aglara yayilmis P2P sistemler yasamini koruyabiliyorlar".

Ve ilk merkezi olmayan para dogdu: "BITCOIN".

Bitcoin ozellikle siddet hack'ine ve kontrole direnmesi icin dizayn edilmisti.

Satoshi bilgece hep gizli kaldi. Kendisinin bitcoin'in sembolik kafasi oldugunu biliyordu ve pesinden geleceklerini de biliyordu. Cok bilge bir programci...

Kendisinin Satoshi oldugunu iddia edenler veya medya tarafindan Satoshi budur denilen herkesin pesine devlet dustu, evleri basildi (Craig Wright). Sebebi yilanin basini kesmek.

Bitcoin'in degeri arttikca Satoshi avi da artacak. Cunku Bitcoin'i ilk urettiginde ilk hesaplardaki bir milyon bitcoini hala orda duruyor. Eger VC Chric Dixon hakliysa ve bitcoin 100.000 dolari bulacaksa o hesaplar 100 milyar dolar olacak ve bu sadece sonunu hizlandiracak. Emin olabilirsiniz karanlik guc odaklari, mafyalar pesinde olacaktir. Cok bilge bir programci olarak hala hala gizliligini koruyor.

Satoshi hernerdeyse benim tavsiyem olene kadar anonim kalmasidir. Dunyaya en onemli icadlardan birisini biraktin ama onu ustlenmemelisin. Oldukten sonra kanitlariyla kendini ifsa edebilirsin ve insanligin kalani seni iftiharla yad edecektir.

Sansure ve siddete direnc bitcoin'in sadece bir kac inanilmaz ozelligidir. Bu ozelliklerin bircogu diger birkac kripto para birimlerinde ve merkezi olmayan uygulama projelerinde hala kullaniliyor, en onemlisi ise blockchain'dir.(Blok zinciri olarak dusunebiliriz)

Blockchain'ler dagitilmis defter kayitlaridir, dunyanin ilk uc girisli hesap kayit sistemleridir. Insanligin ekonomisi buyudukce hesap kayit yontemleride gelismistir. Blockchain'ler bu tarihin en onemli bulusudur.

Bitcoin'in en onemli ozelligi sonralari goze carpan ozelligidir. Blokchain bile degildir.

Kripto para birimlerinin en buyuk gucu parayi merkezi bir guc olmadan uretmek ve dagitmaktir.

Ilk basta apacik denilebilir ama o kadar degil. Ozellikle ikinci kismi.

Guc hep krallarda ve ulus devletlerinin elinde tutuldu.

Simdiye kadar.

Simdi bu guc hakli sahiplerine geri donuyor. Insanlara.

Sadece tek bir problem var.

Hic kimse asil ihtiyacimiz olan kripto parayi yaratmadi. Daha degil.

Satoshi problemin ilk ayagini iyi anlamisti, parayi uretmek. Kacirdigi nokta ise parayi dagitmakti.

Bu ikinci kisim, parayi dagitma kismi yap-boz'un en onemli parcasi. Bunu kacirmak Bitcoin ekosistemindeki en kritik kusuru yaratti. Parayi uctan uca dagitmak yerine, merkezi bankerlerle "un-elected miners - secilmemis bitcoin ureticileri"'ni degistirdi.

Bu miner'lar sistemde karisikliga sebep oluyorlar. Yazilim gelismelerine uyum saglamayarak, agir guncellemere karsi koyarak sisteme yuk oluyorlar.

Ya baska bir yol varsa?

Ya butun ekonomik sistemi tamamen degistirecek bir sistemi dizayn edebilirsek?

Asil onemli olan paranin olusturuldunda nasil dagitildigidir.

Ve bunu ilk farkeden grup dunyayi degistirecek ilk grup olacak.

Bunu anlamak icin bugun paranin nasil olusturulduguna ve sisteme nasil girdigine bakmamiz gerek.

Science is not only compatible with spirituality; it is a profound source of spirituality.
-Carl Sagan

All ideology is toxic because ideology is a kind of insult to the gift of human free thinking.
-Terence McKenna
Alt 03-08-2017, 20:39
Üye

Kripto para birimlerini 2011'den beri izliyorum ve 2 dolar oldugundan beri ara ara takip ediyorum. Ilk ciktiginda tum insanligi degistirecek guce sahip oldugunu soyledim ve yanilmadim.

20 dolar oldugunda bin liralari bulacak dedim yanilmadim.

Simdi 10 bin lira tanesi ve tekrardan soyluyorum bu teknoloji dunyada Marksizm'den daha buyuk etki birakacak. Zamanla gorecegiz gucunu ve etkisini.

Kripto para birimleri hakkinda ceviri ve analizlerime bu basliktan devam edecegim.

Science is not only compatible with spirituality; it is a profound source of spirituality.
-Carl Sagan

All ideology is toxic because ideology is a kind of insult to the gift of human free thinking.
-Terence McKenna
Alt 06-08-2017, 13:09
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

2010-2011 yıllarında tanesi 1 dolardan 1000 dolarlık 1000 tane bitcon alanların 2017 itibariyle tanesi 3200 dolardan 3.200.000 doları varmış..
Alt 06-08-2017, 17:19
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
2010-2011 yıllarında tanesi 1 dolardan 1000 dolarlık 1000 tane bitcon alanların 2017 itibariyle tanesi 3200 dolardan 3.200.000 doları varmış..
Ben elimdeki parayi mining'e yatirip uzerine ilgilenmedigim icin cok para kazanamadim.

Uzerine urettigim bitcoin'leri tutmak yerine 20-40-50 dolardan darknette alisverise harcadim...

Cok bir gelir elde edemedim ama yabancilarin dedigi gibi SHIT GOT REAL.

Tren kalkti ve durdurulamaz bir sekilde ilerliyor.

Simdi akillandim ve sadece yatirim yapiyorum.

1000 liralik Etherium aldim bakalim 2-3 yila nolacak.

Yakinda da Cinlilerin Etherium'u diye adlandirilan ANS/NEO'dan 5-10 bin civari alip bekliycem.

Dogru Altcoin'e yatirim bize kazanc getirirken sisteme kazik aticak.

Kredi cekip altcoin'e yatirmak mukemmel bir yatirim olabilir. 5 bini 2 yilda 6.5 olarak odesen o 5 bin 2 yilda 20-30 belki 100 bin olabilir. Ama zarar edecegini dusunmuyorum.

Eger buna yuklenirse insanlar teknolojinin oturmasi, farkindaligin artmasiyla ciddi ciddi bu elitlerin para duzeninin dibine kibrit suyu dokebiliriz.

-Carl Sagan

-Terence McKenna
Alt 12-12-2017, 17:28
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu yorumu yazdığım zaman 1 tane almış olsaydım şu an değeri 5 katına çıkmış olacaktı.
Bugün bi parça almaya karar verdim artık.! Belki de geç kalmışımdır.
Alt 06-08-2017, 17:14
Üye

==== BUYUK PIRAMIT ====

Bugun para en ustte olusturulur ve asagi dogru akitilir. Bunu bir piramit olarak dusunebiliriz.

Bir dolarin ustunde meshur piramit vardir, ucuncu gozle birlikte.

Bitcoin'e karsi kullanilan en buyuk arguman "Ponzi semasi" yada "Piramit" semasidir. Turkiye'de saadet zinciri olarak bilinir. Piramid semasi sistemi ilk olusturanlarin elindedir ve sisteme katilanlar servis veya urunler icin para oderler. Sonunda semaya katilan insan sayisi azalir/durur ve sema coker. Semanin kuruculari ve ilk katilanlar kazanirken sonradan katilanlar kaybeder. En eski ticari tezgahlardan biridir.

Ironi ise itibari paralarin (fiat currency), devletlerin bastigi paralar Yen, Dolar, TL piramit semasina bitcoinden daha benzer olmasidir. Neden mi? Cunku itibari paralar piramitin ustunde uretilir ve guya insanlara akitilir.

Problem ise asagidaki insanlara o kadar iyi dagitilmamasidir.

Bu paralar bir kac buyuk bankaya verilir ve onlarda kredi veya emek karsiligi insanlara verir. Dogrusu borc almak veya calismak asagidaki insanlar icin paraya ulasmanin tek yoludur. Diger bir deyisle insanlar para icin zamanini (bir is ile) ya da gelecekteki zamanlarini (kredi ile) takas ederler. Insanlarin zamanlari kisitlidir ve bitmeden once sadece limitli bir kismini takas edebilirler.

Ekonomiyi bir oyun olarak dusunelim. Sistemdeki herkes bir oyuncu, kendi cikarlarini ve takimlarinin(sirket) cikarlarini maximize etmek icin daha fazla para ariyorlar.Ama oyunu baslatmak icin parayi dagitmaniz lazim yoksa kimse oynayamaz. Parayi dagitmak oyun alanini olusturur.

Simdi paranin kontrolu sende olsaydi network'e nasil dagitirdiniz? Kendi cikariniz icin kendinize olabildigince fazlasini saklar, digerlerine olabilidigince az verirdiniz. Evet aynen oyle yapardiniz! Akli basinda herkes boyle yapardi, kendi gucunuzu maximize edip olabildigince uzun sure korumak icin.

Antik dunyanin krallari ve kraliceleri aynen bunu yapti. Naval Ravikant'in epic tweet serisinde dedigi gibi gunumuzun network'leri "krallar, sirketler, aristokratlar ve ceteler" tarafindan yonetiliyor. "ve bu networklerin sahipleri toplumun en guclu insanlari".

Bu yuzden dunya tarihindeki butun sistemler parayi ayni sekilde dagitti:

YUKARDAN ASAGIYA.

Cunku bu krallarin ve cetelerin avantajini maximize eder.

Malesef bunun anlami paranin buyuk bir bolumu yukaridan asla inmedi. Orda duruyor, zebil olmus, potansiyeli dondurulmus ve hic anlasilmamis bir sekilde. Bu paranin hareket etmesi icin hic veya birazcik istekleri var. Para guc oldugu icin, onu biriktirmek guc biriktirmek demek ve kimse bu gucten vazgecmek istemiyor.

Diger bir deyisle. Oyun hileli.

Ihtiyacimiz olan sey oyunu yeniden baslatmak.

Ornegin, bir yasa gecirsek "Evrensel Temel Gelir", butun oyun alanina para dagitilsa ve sistemde bulunma hakki verilse. Eger daha fazla insan katilabilirse gizli ve kullanilmayan degerleri aciga cikarirdik.

Kac tane mucid paradigma degistirecek icatlarina haftada 6-7 gun calisarak, otobuslerde sikisarak, borcunu odemek icin calisirak zaman bulamiyor? Kac tane buyuk yazar eserini birakamadan mezara gitti? Kac bilim adami kansere veya kalp hastaliklarina care bulamadi?

Bugune kadar olan butun planlarin problemi, ETG'nin sosyalizm'nin(zenginden yuksek vergiler alinarak paranin oyuna dagitilmasi) paranin dagitildiktan sonra tekrar dagitilmasi nerdeyse imkansiz olmasidir. O paranin sahipleri dagitmaya direnc gosteriyorlar. Ve Margret Thatcher'in dedigi gibi "Sosyalizmin problemi eninde sonunda diger insanlarin parasinin bitmesidir".

Ya para hic dagitilmasa? Ya hic kimseden almak zorunda olmasak.

Bu gunumuzun kripto paralarinin kacirilan firsati. Kripto paralar yeni para uretiyorlar. Ve kismi reserv bankaciligi ile 10 katina cikariliyormus gibi gosterilen kredi marketinin aksine kripto paralar gercekten para basiyor. Ve onu insanlara kredi vermiyorlar, sisteme olan servisleri icin direk veriyorlar.

Bu mikro kredi gibi ama kredi olmadan.

Naval'in dedigi gibi "Toplum senden istedigine karsilik sana para verir, blokchain network'u istegine karsilik sana para verir".

Butun parayi kucuk bir miner(kripto para ureticileri) grubuna vermektense daha iyisine yapabilsek? Cok daha iyisini?

Yapabiliriz.

Dusundukce onlarca farkli fikir bulacagiz.

Yapilmasi gereken paranin dagitiminin oyun haline getirilmesi ve olusturuldugu anda sisteme uctan uca dagitilmasidir.

"Satoshi'inin Kutusu"ndan cikip farkli dusunmek kilit nokta.

Mining, para uretimi ve dagitilmasi tam demokratik hale geldiginde sistem exponensiyel gelisim gosterecek. Fiyatlar roket hiziyla artip simdiki sistemi egale edecek.

Networklerin Network Efekti vardir. Yeni uyelerin katilmasi var olan uyelerin degerini artirir. Simdi kripto networklere yeni uye katmakta yeterince efektif degiliz.

Eger sistem yeterince buyurse, hizli buyurse durduralamaz bir cig halini alacak ve geriye kalan ekonomik evren yeni alana gelmek zorunda kalacak. Amazon, Google gibi devlerin kendini koruma hisleri aciga cikip girecekler.

Yeni sistem farkli isleyecek. Tarihin basindan beri hile yapan yukardakileri odullendirmek yerine yeni sistem yepyeni kurallara sahip olacak.

NETWORK ICIN EN IYI OLAN EN IYIDIR, YUKARDAKI AZINLIK ICIN DEGIL.

-Carl Sagan

-Terence McKenna
Alt 15-03-2018, 04:37
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Çiftlikbank 2016-2017 arasında 77,843 kişiden toplam 511.7 milyon TL toplamış ve 62,877 kişiye 398 milyon TL ödeme yapmış. 114 milyon TL'yi Kuzey Kıbrıs'a aktarmış sonra 120 milyon TL daha Kıbrıs'a aktarmış. Çiftlik Bank'ın sahibi Mehmet Aydın dün Uruguay'a kaçmış. Kıbrıs'a aktardığı 114+120=234 milyon TL ile ömrü boyunca müreffeh, gönenç biçimde yaşar 77,843 enayi sayesinde.

Mehmet Aydın gider ayak Bitcoin benzeri Papara'yı kurmuş. Bu nedenle Papara'dan uzak durun. Metro'ya binenler olarak Papara reklamı ile çok karşılaşıyoruz. Metro içerisindeki sessiz ekranlarda 5 dakikada 1 Papara reklamı veriliyor. Dün'e kadar Papara'nın sahibinin Mehmet Aydın olduğunu bilmiyordum.

Dualarla, tekbirlerle, Cumhurbaşkanı’na övgülerle açılan Çiftlikbank’ın sonu para yatıranlar açısından hazin bitti. Bu Türkiye’nin karşılaştığı ilk dolandırıcılık örneği değildi. Bu ülke daha önce kombassan ve Jet Fadıl dolandırmalarına şahit olmuştu. Jet Fadıl her yeni projeye dualarla, tekbirle başlayıp aradan bir süre geçtikten sonra ortadan kayboluyordu. Defalarca dolandırdı, ortadan kayboldu, tekrardan ortaya çıkıp ellerini semaya açarak işine yeniden koyuldu. Diğer islamcı iştirakler de öyle yaptılar.

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir
Alt 16-03-2019, 20:43
Üye

kripto paralar sayesinde borsayla tanıştım.
yaklaşık 100bin liralık yatırımımda yarısını kaybettim. 50 bin tl zarardayım.

bir şeyleri düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmanın felsefesini öğrendim, sorguladım.
''düşükten alıp yüksekten satmak''

kolay yoldan para kazanmayı ve kaybetmeyi öğrendim.
öğrendiğim için diyebilirim ki bu sistemden iyi para kazanacağım.
Alt 16-03-2019, 21:02
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kaldıraçlı scalp mı yapıyosun
çok yüksek zarar yapmışsın.

muhtemelen kaldıraçlı orta vadeli işlem açıp ters dönüş beklemişsin.

o parayla high stakes poker oynasan bu arada dünyayı gezerdin.
hem iş hem de artık aklına ne gelirse.

kripto paralar statik hayata mahkum eder.
poker ise çok renkli dinamik bi hayat sağlardı sana

sonuçta ikisi de stratejik olasılık yönetimi
Alt 16-03-2019, 22:04
Üye

Blitzkrieg´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
kaldıraçlı scalp mı yapıyosun
çok yüksek zarar yapmışsın.

muhtemelen kaldıraçlı orta vadeli işlem açıp ters dönüş beklemişsin.

o parayla high stakes poker oynasan bu arada dünyayı gezerdin.
hem iş hem de artık aklına ne gelirse.

kripto paralar statik hayata mahkum eder.
poker ise çok renkli dinamik bi hayat sağlardı sana

sonuçta ikisi de stratejik olasılık yönetimi
altcoinlere girmiştim.
çoğu %90 değer kaybetti 1 yılda.
çoğu scam, gerçek hayatta kullanabilirliği yok.

2017de yüz katına çıkmış birçok altcoin.
2018de de doğal olarak %90 düştüler.
bilmeden girmiş olmam benim hatamdı.
ama bu kaybımı 'öğrenme bedeli' olarak görüyorum.
şimdi ise öğrendiklerimi uygulama vakti.
teknik analiz öğrendim biraz.
bitcoinin birkaç yıla tekrar değerleneceğini düşünüyorum.

Önerilen Siteler