Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-06-2010, 23:22
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Post Rüşvetle Müslüman Olanlar

Malik İbn-Avf, Muhammed'e karşı savaşanların başkumandanıydı. 630 yılında Huneyn, bir başka adıyla Hevazin savaşında Müslümanlara yenilmişti. Mekke ile Taif arasındaki Huneyn vadisinde yapılan savaş, Arapların Hevazin ve Sakif kabileleri ile , Müslümanlar arasında olmuştu. Malik İbn Avf, Huneyn'i; terk ederek Taif'e gitmişti. Kendisi İslam düşmanı idi. Ama öneriyi ilgi çekici buldu. Çünkü öneri peygamberden geliyordu : Eğer Müslüman olursa, tüm malları ve tutsak ailesi kendisine geri verilecek, ceza görmeyecek, dahası 100 deve alacak, bir de kendisine yönetimde yetki verilecekti. Hemen kabul etti ve Müslüman oldu.

Buhari, Mütercimi Kamil Miras'a göre bu öneri, "olağanüstü peygamberlik cömertliği "idi.

Ama temel tefsirlerden olan Taberi tefsirine göre ise bu düpedüz "rüşvet" idi. (Kaynak: Camiu'l-Beyan fi Tefsiri'l Kuran c.10, s.141)

Peygamber;"Rüşvet verene de alana da Allah lanet etsin" demişti. Rüşveti veren İslamın peygamberi idi.

Rüşvet verilenler:"Müellefetü'l-Kulub"

"Müellefetü'l-Kulub", gönülleri İslama ısındırılan ve pekiştirilen kimseler demektir. Hevazin savaşından sonra Arap kabilelerindeki güçlü ve etkili kişilerin gönülleri İslama kazandırılmak isteniyordu. En iyi yol ganimetlerden pay vermekti. Ortada da bir ganimet vardı. Hem de o tarihe kadar alınan ganimetlerden benzeri görülmedik derecede çoktu, bunlar:

6000 kadın

24000 deve

40000 davar

4000 okiyye gümüş'tü. (Kaynak: Sahih-i Buhari)

Peygamber kabile üyeleri arasında kimlerin daha etkili, nüfuzlu olduğunu çok iyi biliyordu. Müellefetü'l-Kulub için , yani rüşvet verilecekleri bunlar arasından seçti.

İslam hukukçuları ne diyor ?

Maliki fakihlerine göre bunlar İslama özendirilmek istenen kafirlerdir. Kimilerine göre de bunlar yarı Müslüman olmuş olanlardır. Ama müslümanlık henüz kalplerine yerleşmemiştir.

Görülüyor ki İslamı güçlendirmek için kimlerin güç ve destek sağlayabileceklerine inanılıyorsa, onlara rüşvet kapısı açık tutulmuştu. Toplumda güçlü olacakları görülen kimseler, gerek ganimetlerden, gerek zekat mallarından yararlandırılmışlardı.

Peygamberin, İslamı güçlendirmek gerekçesiyle, kimi insanları kazanmak için başvurduğu örtülü ödenek, ganimet, mal ve develeri, hurmalıklar, araziler ve zekattı.

alıntı

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.

Konu Nova tarafından (30-06-2010 Saat 22:04 ) değiştirilmiştir. Sebep: Bizim link eklendi :)
Alt 27-06-2010, 23:54
Herkesi Sev - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Herkesi Sev Herkesi Sev isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Her Dinden insanın,Her ırktan insanın,Her Yöreden insanın iyisi ve kötüsü elbet vardır.Bu bakarsan(Teizm) görürsün bakmazsan (Ateizm)görmezsin gibidir.

Sevgiyle Kalın...
Alt 27-06-2010, 23:57
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Yahu sevgili nova

niye yabancı siteleri linkliyorsun?

Turan Dursun'a ait bu makale bizim ana sayfamızda aslen.
=> Rüşvetle Müsüman Olanlar
Alt 29-06-2010, 11:55
Ovidius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ovidius Ovidius isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Rüşvetle ilgili en güvenilir kaynak(bir müslüman açısından)Kuran olsa gerek.

TEVBE:60
''Sadakalar Allah tan bir farz olarak ancak fakirlere,düşkünlere,onlar üzerinde çalışan(zekat toplayan)memurlara,KALPLERİ İSLAMA ISINDIRILACAK OLANLARA,kölelik altında bulunanlara,borçlulara,Allah yoluna ve yolcuya mahsustur.''

Kalpleri islama ısındırılacak olanlar kimler?
Ne yapılması gerekiyormuş?

-Müslüman olmayanlara para veya mal(rüşvet) vererek müslüman etmek.

Birde utanmadan hıristiyanlar ''İncil arasına para koyup halkımızı hıristiyan edecekler''demezlermi..

''Havva anan dünkü çocuk.ANADOLUYUM ben.
A.Arif
Alt 29-06-2010, 12:27
Herkesi Sev - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Herkesi Sev Herkesi Sev isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

canip atay´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Rüşvetle ilgili en güvenilir kaynak(bir müslüman açısından)Kuran olsa gerek.

TEVBE:60
''Sadakalar Allah tan bir farz olarak ancak fakirlere,düşkünlere,onlar üzerinde çalışan(zekat toplayan)memurlara,KALPLERİ İSLAMA ISINDIRILACAK OLANLARA,kölelik altında bulunanlara,borçlulara,Allah yoluna ve yolcuya mahsustur.''

Kalpleri islama ısındırılacak olanlar kimler?
Ne yapılması gerekiyormuş?

Birde utanmadan hıristiyanlar ''İncil arasına para koyup halkımızı hıristiyan edecekler''demezlermi..
Sn canip atay Arkadaşım,

Cevabını nasıl çıkardınız şaşırdım açıkçası.Fakir fukaraya yardım et diyor olarak algılıyorum ben onu.

Birde utanmadan hıristiyanlar ''İncil arasına para koyup halkımızı hıristiyan edecekler''demezlermi

Ben arakargoda çalışırken çok yere bedava incil dağıttım.yani kargo parasını klise ödemiş.Bundan gocunmadım.Elbet dediğiniz türden kişilerde vardır.Ama Bütün müslümanlar böyle derseniz çok doğru olmaz.

Sevgiyle Kalın...

"BİLİMİNSANI HER ŞEYİ İNCELER, BİZ İSE BİLİMİNSANINI" Osho
Alt 30-06-2010, 20:18
meRnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
meRnn meRnn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"mucize" diye lanse ettikleri kuran,
"iman" ettirmekte yetersiz
bu "ısındırma" çabası da açıkça bunun itirafıdır
Alt 02-07-2010, 13:42
Ovidius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ovidius Ovidius isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Herkesi Sev´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn canip atay Arkadaşım,

Cevabını nasıl çıkardınız şaşırdım açıkçası.Fakir fukaraya yardım et diyor olarak algılıyorum ben onu.

Birde utanmadan hıristiyanlar ''İncil arasına para koyup halkımızı hıristiyan edecekler''demezlermi

Ben arakargoda çalışırken çok yere bedava incil dağıttım.yani kargo parasını klise ödemiş.Bundan gocunmadım.Elbet dediğiniz türden kişilerde vardır.Ama Bütün müslümanlar böyle derseniz çok doğru olmaz.

Sevgiyle Kalın...
Peygamber Taif kuşatmasını kaldırır ve bölgeden ayrılmaya karar verir.
Dönüşte Hevazin den aldığı esirleri ve ganimetleri dağıtmak için Ci'rane de durur.

Mekkenin yeni müslüman olmuş ve olma ihtimali olan eşrafına,kabile liderlerine ganimetten fazlaca pay verir.
Ebu Süfyan ve Muaviye bunların içindedir.Bunlar fakir ve gariban mıdır?

''Havva anan dünkü çocuk.ANADOLUYUM ben.
A.Arif
Alt 28-05-2012, 04:07
YasasinBilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YasasinBilim YasasinBilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

<<güncelleme>>
kahvehane sohbetlerinden iyidir.

dinlerin kitaplarını; okuyup anlayana dinsiz, okuyup anlamayana dindar, okumadığı halde inanana yobaz denir.
Alt 29-08-2014, 05:30
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Kalplerin islama isindirilmasi bahsi, dinde hayli yer tutmus haldedir.
Alt 29-08-2014, 22:03
Alim52 Alim52 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nova´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Malik İbn-Avf, Muhammed'e karşı savaşanların başkumandanıydı. 630 yılında Huneyn, bir başka adıyla Hevazin savaşında Müslümanlara yenilmişti. Mekke ile Taif arasındaki Huneyn vadisinde yapılan savaş, Arapların Hevazin ve Sakif kabileleri ile , Müslümanlar arasında olmuştu. Malik İbn Avf, Huneyn'i; terk ederek Taif'e gitmişti. Kendisi İslam düşmanı idi. Ama öneriyi ilgi çekici buldu. Çünkü öneri peygamberden geliyordu : Eğer Müslüman olursa, tüm malları ve tutsak ailesi kendisine geri verilecek, ceza görmeyecek, dahası 100 deve alacak, bir de kendisine yönetimde yetki verilecekti. Hemen kabul etti ve Müslüman oldu.

Buhari, Mütercimi Kamil Miras'a göre bu öneri, "olağanüstü peygamberlik cömertliği "idi.

Ama temel tefsirlerden olan Taberi tefsirine göre ise bu düpedüz "rüşvet" idi. (Kaynak: Camiu'l-Beyan fi Tefsiri'l Kuran c.10, s.141)

Peygamber;"Rüşvet verene de alana da Allah lanet etsin" demişti. Rüşveti veren İslamın peygamberi idi.

Rüşvet verilenler:"Müellefetü'l-Kulub"

"Müellefetü'l-Kulub", gönülleri İslama ısındırılan ve pekiştirilen kimseler demektir. Hevazin savaşından sonra Arap kabilelerindeki güçlü ve etkili kişilerin gönülleri İslama kazandırılmak isteniyordu. En iyi yol ganimetlerden pay vermekti. Ortada da bir ganimet vardı. Hem de o tarihe kadar alınan ganimetlerden benzeri görülmedik derecede çoktu, bunlar:

6000 kadın

24000 deve

40000 davar

4000 okiyye gümüş'tü. (Kaynak: Sahih-i Buhari)

Peygamber kabile üyeleri arasında kimlerin daha etkili, nüfuzlu olduğunu çok iyi biliyordu. Müellefetü'l-Kulub için , yani rüşvet verilecekleri bunlar arasından seçti.

İslam hukukçuları ne diyor ?

Maliki fakihlerine göre bunlar İslama özendirilmek istenen kafirlerdir. Kimilerine göre de bunlar yarı Müslüman olmuş olanlardır. Ama müslümanlık henüz kalplerine yerleşmemiştir.

Görülüyor ki İslamı güçlendirmek için kimlerin güç ve destek sağlayabileceklerine inanılıyorsa, onlara rüşvet kapısı açık tutulmuştu. Toplumda güçlü olacakları görülen kimseler, gerek ganimetlerden, gerek zekat mallarından yararlandırılmışlardı.

Peygamberin, İslamı güçlendirmek gerekçesiyle, kimi insanları kazanmak için başvurduğu örtülü ödenek, ganimet, mal ve develeri, hurmalıklar, araziler ve zekattı.

alıntı
Sevgili Nova,
Hadislerden yola çıkarak, Islam'ı ve Kur'an inanırı insanları zor duruma düşürmeyi amaçlaman etik değil...

Önerilen Siteler