Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Tarih

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-01-2021, 13:58
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yaşadığımız çağda Irkçılık ne dir artık her kes küresel olmaya çalışırken bir ırktan söz etmek çağın epey gerisine düşmektir.
Ayrıca ari ırk mı kaldı .Bolitikacılar insanları guruplara ayırıp onları bir yerlerde kutuplaştırıyor ve kendi siyasal maksatları için kullanıyor. Artık Irklar değil sınıflar var.
Alt 28-01-2021, 14:44
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Saint, yazdıklarını artık detaylıca okumuyor, yorumlamıyorum, senin yaptığını Erdoğan tayfası yapıyor.
yahu sen sosyalizm nedir, komünizm nedir bilmiyorsun, Lenin'i, Marx'ı anlaman mümkün değil, kendin, süreğen nelerin neye dair, nerede, ne zaman ve ne için söylendiğinin ayrdımında değilsin. Konuları, dönemleri, süreçleri anlamıyorsun, örneğin Marx "Felsefenin Sefaleti" eserinde, yöneldiği zemin nelerle ilgili olabilir, orada sana sosyalsit iktidardan söz etmesini bekliyorsun... Lenin'nin Ne Yapmalı kitabında, komünist toplum, sovyet iktidarı üzerine tez sunmasını bekliyorsun, ilgili kitabın konusu ile, yani Parti ideolojisi sorununun ele alındığı konuyu, sosyalist iktidar ve komünist toplum tezleri gibi anlıyorsun, bu kitapları da okuduğunu düşünmüyorum... Sonra da ilgili konu başlıkalrının ele alındığı eser ve görevlerden söz edilince ilk defa duyduğunu düşünüyor ve Parti içi meselelerin ağırlıklı olduğu söylemlerle, sosyalsit toplum, sosyalist iktidarın karakteri, biçimi, komünist toplumun yapısı, sosyalist devletin yapısı, biçimi, bileşenleriyle ilgili meseleleri de, parti içi ve partinin örgütsel platformuyla ilgili ele alınmış meselelerle bir ve aynı minvalde okuyorsun...

İçinde olduğun koşullar kapitalist Türkiye koşulları, bu koşullarda elbette gündem ve hedef kapitalizmdir, izim sözünü ettiğimiz dönem ve gündem ise, kapitalsit devletin yıkıldığı dönemden sonra başlayan gündem, politika ve görevlerle ilgilidir, nasıl ki, kapitalizmi yıkmayı hedeflemeyen bir yapı, anti-kapitalist olamaz ise, kapitlaizm sonrası sosyalist ve sobyet iktidarını öngörmeyen, örgütlemeyen, görev bilmeyen bir yapı da komünist olamaz. Oysa bu parti ile ilgili bir meseledir bir de sosyalist ve komünist toplumun NASIL OLDUĞU MESELESİ YANİ TEORİK MESELE VARDIR. Burada ise, olmaz ise olmaz kriterler, kaideler vardır, işte bu kaideler eksik ise, sosyalizm de inşa edilememiş demektir, sen bunları anlayabilecek birikim de değilsin.

Sen devlet nedir, kapitalizm nedir, sosyalizm, komünizm nedir, nasıl hayat kazanırlar henüz yeterli bir birikime sahip değilsin, sana bir şeyler anlatabilme şansımız pek yok bu durumda, sen belki de zor yoldan öğrenirsin, belkide bu halinle yani burjuva sosyalist ideolojiyle kalırsın, senin sorunun...

Ama benim kzıdığım bir şey vardır ki, o da iki yüzlülük, alçaklıktır, buna müsade etmem, hem benden Lenin'den alıntı getir dedin, getirdim bu seferde alçakca, show yapmak dedin, hayal alemi dedin, istisnasız benim sana söylemem gereken gerizekalı olduğundur. neden gerizeka çünkü show dediğin, madde, madde sıralanmış GÖREVLER maddesidir, ben sie sana senin de anlayacağın dilde, sosyalsit toplumun nasıl olduğunu, sovyetlerin ne olduğunu, neden görev olarak sovyet iktidarını kurma hedefinden söz edildiğini, sosyalizmde bildiğin türde bir burjuva develtin olmayacağını, neden olmayacağını, nasıl olmayacağını, sınıfın iktidarının nasıl bir şey olduğunu, hangi yollardan geçtiğini detaylandırdım sadece... Böyle bir derdin var ise aç bir başlık ben sana Bilal'e anlatır gibi anlatarım, sen sosyalizme hayal diyorsun, savunduğun ise burjuva devlet modeli, sosyalizm senin savunduğun burjuva devleti parçalayıp, tedavülden kaldırınca hayata geçiyor yani komünist partiler, bu görevi yerine getirmek zorunda, getiremez ve aksine burjuva devlet kalıcı hal alırsa, o ülkelerde hem sosyalist inşa tamamlanamamış hem de burjuva develt aygıtı(sırf geçici bir süre zaruri olarak kullanılacak model!) kalıcılaşmış oluyor, yani burada parti üzerine düşen vazifeleri de yerine getirmemiş oluyor ve haliyle kaçınılmaz olarak askeri-bürokratik devlet makinesine dönüyor, devletin bu biçimi, bu karakteri burjuva devlettir, detaylıca da dile getirdim...

darkafalı, hem bilmiyor hem de itiraz ediyorsun, senin itirazın neyedir? Orwell'den banane, biz zaten askeri-bürokratik devletin nasıl olacağını biliyoruz, Orwell yokken de analizlerimiz vardı, hatta bu analizler taa 19. yüzyılda, 1917'lerde de vardı... Ulan komünist partilerin görev ve hedeflerinden sapması, savsaklaması da yeni bir şey değildir, tarih sol ve sağ sapma "komünist" partilerle doludur ve açıkcası, bunlardan sovyet iktidarını, sosyalist toplumu, proleter develt ve proleter demokrasi benimsemeyen ama proletaryayı, seçkin bir azınlığın elinde hizmetçi gören, askeri-bürokratik aygıt, burjuva devlet aygıtı hedefleyen partiler de komünist değildir, bunlar kaderin cilvesi gibi, hem sağ, hem de sol sapma olabiliyorlar(sonuç olarak buluşacakları nokta aynıdır, aynı zemindedirler, yolları farkıdır)... Orwell şöyle, böyle dememiş de olsa, sergilediği pratik farklı olmuyor, senin kalın kafanın anlamadığı, askeri-bürokratik devlet aygıtının ne olduğu, nasıl bir iktidar sergileyeceği, sonuçlarının ne olacağıdır... 50 kere izah ettim, askeri-bürokratik devletler, devlet kapitalizmi uıygulamasına rağmen, neden kendilerine sosyalist derler? Çünkü devlet kapitalizmi ile, serbest piyasacı kapitalizm arasında farklar vardır, en önemli fark piyasa farkıdır, dolayısıyla birisinde genel oy hakkı yokken, diğerinde vardır, bu halde birisi askeri-bürokratik, kastlaşmış oligark iktidarının çıkarlarına terstir, diğeri ise develt kapitalizmi olmakla, bu oligarkların yerini güvenceye alır, üstelik gerekçeleri de olur, üstelik senin gibi cahilleri de kullanma, güdümüne alma, baskın karakter olma şansına erişirler.. Sosyalizme en büyük zararı ise bu bürokratların burjuvalaştığı, semirdiği, devletin burjuva sınıfı olarak örgütlendiği, devlet kapitalizmi ve sosyalizm istismarı verir, oysa bunalr sosyalist olduklarını, kendi konumlarını korumak için alet etmek yönünde kullanırlar(yoksul, tamamen edilgenleştirilmiş, iradesizleştirilmiş, askeri-bürokratik burjuva diktatörlüğü altında köleleştirilmiş işçi-çiftçi, halk ise, bu egemen burjuvalar için hizmetten öte anlam ifade etmez, halk yoksul, emre amadelikle görevlendirilmiş, sahte kıyamet alametleriyle korkutulmuş, ezilmiş halk, sosyallizmi değil, bürokratik burjuva diktatörlüğünü yaşar-korkutmak burjuva diktatörlüğünün en önemli politika malzemesidir, zira insanlar kendisini güvende hissetmediği sürece her şeye katlanır hale gelebilir, burjuva diktatörlük zora düşerse güvensizlik ortamı yayamaya çalışır, örneğin AKP de aynı taktiklere başvurur, heleki son zamanlarda, böylece güvenlik kaygısı yaşayan halkalr, devlete, iktidara daha bir yanaşır, gücende hissetmeyen halk yığınları, bir çok sorununu görmezden gelmeye eğilimlidir, kısaca kurbanlar, kasaplarına kroku anlarında daha fazla sığınırlar ve gözleri daha fazla kapalı hale getirilir-neyse ayrı ele almam gereken bir konu ve Orwell'e kimsenin ihtiyacı yok, CİA'mış, AKP'lilerden farklı bir piskolojiye sahip olmamana da şaşırmamak gerekir, herkes hain, herkes terörist, işte bürokratik burjuva develt dikattrölüklerinin tipik müritliği böyle bir şey-).. Ben bu konuyu, aklı-başında kimsenin savsaklayamacağı biçimde tane, tane, detay, detay, somut örnekleriyle, gerekçeleriyle, pratiğiyle sayfalarca yazabilirim... Arkadaşım, bu askeri-bürokratik burjuva devlet anlayışıdır, bu seçkinlerin, ayrıcalıklıların, şefler diktatörlüğüdür... Senin gibi çocuklar, bu şeflerin, senin duygularını kullanması, istismarından dolayı göremiyor, çünkü onlar sosyalist sembolleri bir zırh gibi, bir güdüleme, gütme aracı olarak istirmarla kullanıyor hem de genel oy hakkına geçmemelerinin de gerekçesi yapıyorlar, ancak senin gibi ittihatçı, milli burjuva bilince sahip olanları aldatıyorlar, bir taşla, iki kuş misali... Neyse sende anlayacak, irdeleyecek birikim yok, bana oradan kişisel, abuk-subuk laflarda bulunuyorsun ya, önemsemiyorum, ama tartışmaya bu biçimde Erdoğan mantığıyla, müritçe devam ettiğin sürece cevabını da alırsın.

Lenin'i okumak mı istiyorsun, "Halkın Devlet Yönetimine Katılması Üzerine - Lenin", "Devlet ve Devrim - Lenin" oku, bu kitapları okurken, alıntılarda Marx'ın hangi eserlerini okuman gerektiğini de görürsün... Belki bir nebze devlet denen mekanizmaya dair, belki birazcıkta olsa(çünkü henüz bu kafayla çok azını anlayabilirsin) sovyet iktidarı, sosyalizmde devlet nedir, neden yarı devlettir ve neden sosyalizmde develt denince, resmi binalar değilde, bizzat sovyetin kendisi, canlı ve yerinde organizmadır, az çok bilgi sahibi edinebilirsin...
neden böyle diyorum çünkü tabiatın böyle, dindarsın, illa ezber yapmalısın, illa mürit olmalı ve illa peygamber ilan ettiğin kişilerden duymalısın, oysa yeterli komünist teorik bilgisi olan, düşünebilmeyi becerebilen, aynı kapıya çıkabiliyor zaten bunu başardığın zaman bilinçlenmiş olacaksın, şu an, kaprisli, aşırı savunmacı, saldırgan, dar-sekter, sığ bir propaganda slogan erisin, bu aidiyet duygusunun ve inanç eksenli her aidiyetin ve inanç eksenli her dar yapılaşma ve propagandacılığın en doğal, çözülmesi gereken en sığ, istismara en açık davranışıdır ve bu hal-aşamada iken, el ve ayaklara olan gereksinimin kadar, kafaya gereksinimin yoktur...

Bu konuda başlık açarsam, açılırsa yazarım, ama şimdi, bu konuda senle muhataplığı kesiyorum, yoksa sen biraz daha gitsek, sidik yarışı da yaparsın, kim daha fazla inançlı, sebatlı(oysa ben inanç tanımam) vs, zaten söylediğim basit bir olguyu, bir yığın alakasız aklınca tehlikeli mecralara çekmekle yeterince halt etmiş oldun...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 28-01-2021, 16:25
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yaşadığımız çağda Irkçılık ne dir artık her kes küresel olmaya çalışırken bir ırktan söz etmek çağın epey gerisine düşmektir.
Ayrıca ari ırk mı kaldı .Bolitikacılar insanları guruplara ayırıp onları bir yerlerde kutuplaştırıyor ve kendi siyasal maksatları için kullanıyor. Artık Irklar değil sınıflar var.
Örneğin Arabistan'da hiç bir mezhep, inanç sorunu yok öyle mi? Halbuki bu feodal sisteme dayalı bir üst-yapıydı... Sizin söylemleriniz miili burjuva söylemler, esasında siz milli devletçi, milliyetçisiniz, o yüzden inkar edebilmek için, sorunları görmezden gelmek için gerekçe üretmeye şartlanıyorsunuz...

Diyelim ki, bir konuda öyle, egemenler ayrım üretiyor, sonuç itibariyle bu bir sorun olmuyor mu? pekala şunu da diyebiliriz, kapitalistler sömürüyor, o halde demek ki sömürü diye bir sorunumuz yoktur, öyle mi?... Oysa sınıf sorunu bizim bilince ettiğimiz bir sorundur, anlamadığınız asıl sorun sömürü, ezilmişlik sorunudur, sınıflar gökten paket olarak gelmiyor, sistemin alt-yapısı, üretim ilişkileri var, sınıflar bu alt-yapı üzerinden oluşuyor, demek ki sömürü gibi bir sorunumuz, demek ki alt-yapıyı değiştirmek gibi bir meselemiz var(çözüm olarak!).. Bununla birlikte ezilme gibi sorunlarımız, sistemin ürettiği bir yığın sorunlar da varmış, çözümlemesi ve aşması, çözmesi gereken yine bizleriz, hiç bir sorunu çözmeyecekseniz, siz neyden söz ediyorsunuz?...

Örneğin Türkiye'de bırakın milli gerekçelerle dışlanmayı, MİLLİYETÇİ POLİTİKANIN temel politka olmuşluğunu, feodal edinimlerle de dışlanabiliyorsunuz, bölünebiliyorsunuz, örneğin aleviler gibi, yani demek ki Türkiye de, ezilenler cephesinden aklıma gelenler;
1.) Ulusal sorun
2.) Kadın sorunu
3.) Mezhep sorunu - feodal sorunlar
4.) Cins sorunu

varmış... demek ki bu sorunları çözmedikçe, andığınız egemenlerin işleri rayında gidecek. Basit akıl yürütmemiz dahi yeterli... Burada milli burjuva düşünce ile sorunları inkar etmek yerine, nasıl çözdüğünüzü neden dile getirmiyorsunuz, doğru ya size göre sorun yoktu değil mi(inkar edersem, ortada sorun kalmaz anlayışı)?

Diyelim ki Kürtler ayrılmak istiyor, size ne, neden bu kadar tepki veriyorsunuz, Türk olduğunuz ve kutsal devletinizinde Türk devleti olduğu için, zira egemenlerin politikaları umrunuzda olsa ayrımcı politikaları desteklemez, aksine inkarı değil -o yapılmış zaten-, birlikteliğin koşullarına yönelirdiniz, burada bilinçaltınızı ele veriyorsunuz...

Diyelim ki ezilen kadınlar özgürlük istiyor, hadi kabul etmiyorsunuz, karşısında durma gereksiniminiz nereden geliyor, onuda söyleyim ataerkilliğinizden, peki gerekçeniz nedir? Kadın diye bir şey yoktur, öyle mi? Kadını inkar edersen sorunu da inkar edersin, bir halkı inkar edersen, sorunu da inkar edersin. Faşist ittihat terakki bunu öğretti, daha doğrusu bu Osmanlıdan kalma hanedan ve kul-teba, kutsal devlet anlayışı, hala hakim anlayıştır, bizim toplumumuz hala bu sorunu aşamadı, mevcut durumumuz da gayet ortada değil mi?... meselelere böyle bakılır, tahliller böyle yapılırsa anlamlı sonuçlar çıkartabiliyoruz ve sizin de, bu tür konularda, bilinçaltınızı ele verirken dikkat etmeniz gerekir...

Eğer egemenler, milli, inanç, dil, cins gibi faktörleri, ayrılık esaslı ele alıp, çıkarlarına kullanıyorsa, 2 yol vardır;
1.) Egemenlerin bu taktiğini boşa çıkartmak(BİRLİKTEN YANA TAVIR ALMAK, GÖRMEZDEN GELMEK DEĞİL(bu sizin yaptığınız, görmezden gelerek egemenlere hizmet)
2.) Birliktelik sağlanamıyorsa ayrılığın hakkını vermek(böylece her iki milletin burjuvazisi, kendi egemenliğinde milli ayrımları kullanamaz, sınıfı bu kadar etkili biçimde bölemeyecek... Türkiye'de kürtler olmasaydı, AKP, MHP siyaseten %70 temel kaybı yaşardı, neyin politikasını yapabilirdi... Siz farklılıkları, siyasileştirir -anti-laik- ardından da bir tanesine BİAT DAYATIRSANIZ, haliyle asıl sorun siz ve anlayışınız olur, sizin durumunuz budur, kabullenmek istemediğiniz ayrıcalıklı konumunuzdan vazgeçmemek, bu bir takıntıdır da)

Kısaca sizin ifadeleriniz, hem sorunu üretip, hem de inkara gerekçe üretmektir, sırf inkar politikası için sınıfları öne sürüyorsunuz, halbuki sınıfları öne sürenler, sınıfın birliğinden yanadır, bununda yolu, sınıf içerisinde oluşturulan yapay ayrımları etkisiz kılmaktır, nasıl olacak bu? İnsnaalrı inancı, cinsinden, dilinden, renginden dolayı dışlayıp, inkar ederek mi?

Erdoğan'da, örneğin Türkiyede kriz, yoksul, aç, açlık sınırı altında yaşayan yoktur, abartmayın diyor, bunu öyle gördüğü için demiyor, gayet iyi biliyor sorunları, bunu söylemesinin sebebi, mevcut stotükosunu korumak içindir, bizim milli burjuva devrimcilerimizde bu meselede aynı taktiği uyguluyor, bunların bu taktiği uygulamasının sebbei de, kendilerinin milliyetçi, şoven ve milli develtçi bir saplantıya sahip olmalarıdır...

halklar kardeştir, bunlar bir ayrım değil, binlerce yıllık farklılıklardır. İnsanlar henüz dünyaya yayılmışken, koca dünyada çok az nüfusa sahipken, birbirinden çok uzakta, aile, kabileler halinde yaşardı. Dolayısıyla birbirinden uzak bu insan toplulukları, kendi aralarında ileşimlerini sağlamak için, dil geliştirdiler, haliyle dünyada birbirinden uzak ve kopuk aile-kabilelerin geliştirdiği dil, çeşitli sosyo-kültürel edinimlerde farklı oldu... Temeli budur, siz şimdi, bu kabile dillerinden birisinin ve o kabile mensuplarının egemen, diğerlerinin de bunlara biat etmesinden yanasınız, ama ne gariptir ki, kabileci anlayışla, sınıftan söz ediyorsunuz... Dilini, kültürünü, içinde yaşadığı sistem gereği aidiyet edinmiş bir insana, ben Türk kabilesiyim, ya sende Türk kabilesi olursun ya da sana zindan ederim mantığını taşıyorsunuz, ee o da Kürt kabilesiymiş, ne olacak şimdi? Emperyalistler mi üfürmüş bunu, kapitalistler mi uyduruyor, sen bölmedin mi şimdi, boşa mı diyoruz ideolojiniz milli burjuva ideolojisi, sosyalizminiz de burjuva sosyalizmi diye? Kapitalistler 50.000 yıl geriye gidip dil mi uydurmuşlar, kabile mi uydurmuşlar, , siz insanları daha dilinden dolayı dışlıyorsunuz yahu, hangi emerpaylizm hangi kapitalizm hikayesi okuyorsunuz, önce kendinize bir bakın...

Hadi ben kürdüm, senin dilini kabul etmiyorum, ne yapacaksın şimdi? Sen kimsin ki, beni kabule tmezken, senin dilini, kabileni kabul edeyim, hadi ben aleviyim, mecbur muyum senin mezhebini kabul etmeye, sırf sen egemensin diye mecbur muyum namaz kılmaya, oruç tutmaya, hacca gitmeye, hem sınıftan söz ediyor hem de bu stotükoyu savunuyor bana da bunalrı dayatıyorsan, şimdi ben ne yapmalıyım, seninle birlik olmayacağım kesin......

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 28-01-2021, 17:51
Saint-Just Saint-Just isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Spartacus, ikimiz arasında tek inançlı ve burjuva sosyalisti var o da sensin. Abuk subuk ithamlarını da aynen iade ediyorum.

Kafasında ideal bir sosyalizm kurup onu bunu aforoz etmektir asıl inanç olan. Halbuki sosyalist ve komünist toplumun nasıl olacağına dair hem Marx ve Engels hem de Lenin tarafından çok az şey yazılmıştır. Ki ben onlardan böyle bir şey bekliyormuşum? Peh.

Sosyalizmin tanımı belli. Üretim araçlarının devletleştirildiği, planlı ekonomiye ve proletarya diktatörlüğüne dayanan ve en nihayetinde emperyalist yayılmaya karşı ve komünizm'i hedefleyen ekonomik ve toplumsal düzen.

Partinin bu süreçte üstlendiği öncü ve yönetici rol Lenin'in ifadesiyle "olmazsa olmaz" konumdadır. Burda kimse sınıfın yerine kendilerini ikame etmiyor. Zaten sınıfla bir alakası olmayan devrimcilik narodniklerin marksist terminoloji kullanılırsa küçük burjuva devrimciliğidir. Lenin'in. İfadesiyle "maceracılıktır"

Şu sosyalist değildi. O sosyalizme yaklaştı. Yok o sosyalizmi başaracakmı göreceğiniz falan gibi inançlar insanların sosyalizm'e ulaşılamaz bir ideal düzen, bir cennet bahçesi gibi görmelerine sebep olur. Asıl bu egemenlerin eline koz verir ve SSCB gibi harika örnekler üzerinden sosyalizmin başarıları ve kazanımları sahiplenilemez.

Bir de o kitapları okuduğumu düşünmüyormuşsunuz.(hangi kitapları?) ben burda gelip size bunu kanıtlamakla falan uğraşacak değilim. Bak ısrarla dedimki Ne yapmalı'dan örnek getirin. Çünkü konu parti örgütlenmesi, partinin üstlendiği rol ve görevler bunların bürokrasi ile ilişkisi idi. Yaptığınız sosyalizm' den komünizm'e geçiş için cımbızlanmış pasajlar. Baaak sovyet diyor. Baaak Paris komünü diyor diye konu bağlamında alakasız şeyler getirirseniz ben de buna show derim.

Özellikle Lenin'in yazdıkları gözü hep devrimi arayan bir siyasetçi olduğu için hangi koşullar altında ve ne için yazıldığında bakılmaksızın anlaşılamaz. Herkes istediği yere çekebilir. Al bak troçkistler Lenin'in "Alman devrimi olmazsa mahvoluruz" sözünü getirir. Oldu mu sana Lenin sürekli devrimci, tek ülkede sosyalizm olabilemezci. Burda ne söylemek istediğim anlaşılabiliyormu?

Siz bana yok büyük birader, yok orwell i yazdıran sizsiniz (kimmiş bunlar "Stalinist" ler mi yoksa?) gibi liberal zırvalıklarıyla gelirseniz benim Orwell'in referans alicak kadar düştüğünüzü söylemek dışında bir seçeneğim kalmaz. Bu noktada Orwell'den banabe falan da diyemezsiniz.

Ben Orwell'in ajanlığını bir yerimden uyduruyorum. Orwellin listesi diye Google amcadan araştırırsanız bazı sonuçlar görebilirsiniz. Orwell in İngiliz devletine komünistleri ihbar ettiği ve mi5 ajanı olduğu belgelerle bir gerçektir. Cahil cühela haliyle yazdığı propaganda eserlerin de(sizin aksinize ben Orwell'in kitaplarını okudum) cia tarafından fonlandığı da belgeli bir gerçektir.

Ne Yapmalı hakkında vikiden bakıp ta ahkam kesmek yerine gerçekten okuyun (tavsiyem yazılama yayınevinden çıkanı okuyun) belki gazeteler hakkında falan sürekli açıklayıcı dipnotlar ya da ağır bir teorik yazım olduğundan sıkıcı gelebilir. Bu konuda işçi sınıfının yerine ikamecilik, profesyonel aktörcülük, yok bürokrasicilik gibi lafızlarınıza da cevap bulabileceğinizi düşünüyorum. Yapıtla ilgili yinede sorularınız olursa yardıma da hazırım.

Kusura bakmayın ama işin felsefi boyutuna hakim olsanızda siyasi tarafına çok kafanız basmıyor. En iyi ifadesiyle burjuva ideolojisi tarafından çarpıtılmış şekliyle duruyor.

Ulusal sorun ile ilgili hala daha yazabileceğiniz bir şey yoksa tartışmayı bitirebiliriz. Zira hep kendi bildiğinizi okuyorsunuz. Ne söylesenizde haklısınız.

görüşmek üzere.
Alt 28-01-2021, 19:30
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kişiselleştiren mesajlar sandık odasına alındı.

TuranDursun.com moderasyonu.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 28-01-2021, 20:12
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Saint sen kendi kafandan çarpıtıyorsun, Perinçekcisin desem alınırsın da bu senin tarzın... Sana durduğun konumdan Perinçek nasıl geliyorsa, bana da senin konumun öyle bir yerlerde duruyor... bak ne dedim Orwell okumadım, Orwell beni bağlamıyor dedim ve üstüne basa, basa diyorum ki, burjuva sosyalizmi, ve onun BURJUVA bürokratik asker-şefler diktatörlüğü, sosyalizme en büyük zararı veren anlayıştır, ben bunu bu başlıkta detaylı yazamam, değiniyorum sadece, bu zarar sadece temsilen değil ki, milyonlarca emeği de heba etmesiyledir de... Orwell'i geç, isimlerini verdiğim kitapları oku, ben sana Kautsky oku diyor muyum? O kitaplardan sonra, Tasfiyecilik Üzerine'yi de oku, Sol Komünizm Bir Çocukluk Hastalığı'nı da , Marx oku... Ama oku, ezberi geç, parti merkezi olarak profesyoneller örgütüdür de, bak bunu da anlayacak, öğreneceksin, yoksa sisteme göbekten bağlı bir insanın, geçim derdi, borç, harç içinde savrulmaması düşünülemez, sonra o profesyoneller örgütü legal de olamaz, kapitalist ülke yasalarıyla da hareket edemez, neyse sen beni yanlış yerlerle yaftalıyorsun, o çamurun, eline, yüzüne bulaşır haberin olsun...

Avare Perinçeği, Erdoğanın yerine koysan, ya da Erdoğanın yerine Kim Jong'u, Brejnevi ya da bürokratik burjuva devlet tüm kurumalrıyla aynı, iktidar aynı iken seni koysak ülke sosyalist olur mu? Burjuva ideolojisini aşamadığında, böyle tasavvur edersin, başka türlü düşünemezsin, ettiğin, bildiğin, örneğin bu... Anlamadığın senin öne sürdüğün meseleye dair yazmamış olmamdır, o tür parti programı, stratejisi meselelerini zaten bu başlıkta ele alamam, ama varsa bir derdiniz, başlık açın, o zaman da bak meselenin o yönüne, parti önderliği, parti varlığı, etkisi üzerine nasıl da yazarım, hatta sana komünist partinin legal bir parti olmayacağını da söylerim, aklın sıra sosyalizmin nasıl bir eşy olduğunu yeni duyuyorsun, oradan senin burjuva ideolojine, burjuva askeri-devletçi darbeci anlayışına sığmıyor diye muhatabanı sağda bir yerlerde sanıyorsun...

Sosyalizmi gerçekten bilmiyorsun, dost-düşman edebiyatından öte birikimin yok, kapitalizm nedir bilmiyorsun, senin bildiğini sandığın burjuva devletini sosyalist ilan etmek, başına da bir Perinçek dikmek(hadi perinçeğin ırkçı olmayan versiyonu olsun, sonuç olarak sor Perinçeğe, o da sosyalistim diyecektir, sana göre burjuva devlet aygıtının başına, sosyalistim diyen birisi geçerse ülke sosyalist oluyor!)

SINIF SORUNU -> SINIFIN SORUNU -> ALT-YAPI, ÜRETİM İLİŞKİLERİ SORUNU (üretim ilişkisiz sınıf mı, sınıfsız üretim ilişkisi mi paşam?)
SINIF SORUNU -> SINIFIN SORUNU -> SÖMÜRÜ SORUNU
SINIF SORUNU -> SINIFIN SORUNU -> MÜLKİYET ve ilişkileri SORUNU(mülksüzleştirenlerin mülksüzleştirilmesi, SOVYET, devlet mülkü diye bir şey yok, sovyet(genel) var. DEVLET(özel) ancak sovyet iktidarının mecbur kaldığı durumlarda, gelecekte kullanmamak üzere başvurduğu bir araçtır sadece. tüm mülksüzleştirenlerin mülkü SOVYETLERİNDİR, o mülk, mülk olmaktan çıkmak üzere, birilerinde mülk iken alınır ve artık sovyetindir, artık mülk filan da değiller, sadece ARAÇTIRLAR)
SINIF SORUNU -> SINIFIN SORUNU -> İKTİDAR SORUNU(SOVYET)
SINIF SORUNU -> SINIFIN SORUNU -> DEVLET SORUNU(SOVYET İKTİDARI)
SINIF SORUNU -> SINIFIN SORUNU -> ÖNDERLİK SORUNU(PARTİ, ANLADIN MI, SINIF PARTİ İÇİN DEĞİLDİR, PARTİ SINIF İÇİNDİR ve partinin hedefi komünizmdir, sınıfsız toplumdur, o ana kadar parti sınıfın partisidir, sınıf partinin sınıfı değildir, hiç bir sınıf, parti için değildir, hiç bir sınıf da devlet için değildir, hiç bir devlet de parti değildir, her parti sınıfının partisidir, ama hiç bir sınıf o partinin sınıfı değildir, dolayısıyla iktidarlarda sınıf iktidarıdır. NOKTA)
SINIF SORUNU -> SINIFIN SORUNU -> SINIFIN BİRLİĞİ SORUNU(TÜM BURJUVA ANLAYIŞ VE İDEOLOJİLERİN BERTARAF EDİLMESİ)
SINIF SORUNU -> SINIFIN SORUNU -> EZİLENLER SORUNU(ulusal, cins, ırk dil, inanç tüm ayrımların ortadan kaldırılması ve çözümü sorunu)
SINIF SORUNU -> SINIFIN SORUNU -> DÜZEN SORUNU
SINIF SORUNU -> SINIFIN SORUNU -> YÖNETİM SORUNU
SINIF SORUNU -> SINIFIN SORUNU -> POLİTKA SORUNU
SINIF SORUNU -> SINIFIN SORUNU -> STRATEJİ SORUNU
SINIF SORUNU -> SINIFIN SORUNU -> TAKTİK SORUNLAR

Andığım sınıfın sorunlarıdır, parti sınıfın partisi olmakla, tüm bu sorunları bunlara bağlı görevleri edinir, bir partinin politikaları, stratejisi, taktiği, sınıfla olan bağı ve sınıfın sorunlarına dair politikaları, açılımları, programı, stratejisiyle irdelenir. Sovyet iktiarından yana olmayan -bıraktım sovyet iktidarı görevini- parti, ancak burjuva partisi olabilir, elinde geriye burjuva devrim, brokratik merkeziyetçi burjuva devlet(asker-polis-şefler diktatörlüğü, darbe dönemlerinde gördüklerimiz tipik, özgül biçimidir) anlayışı kalır, elbette her türlü bürokratik diktatörlük, altında olanlar adına yönettiğini iddia eder, sosyalizmde sınıfa rağmen sınıf adına yönetmek diye bir şey yoktur, sosyalizmde sınıfın yönetilmeye de ihtiyacı yoktur, sosyalizmde insanlar değil, iş yönetilir, birde burjuvazi yönetim altında tutulur ve bu da bir iştir. Bunu idrak edemezsiniz çünkü şu an hali hazır burjuva sistemle düşünüyorsunuz...

Burada senden, ötekinden, şundan bundan söz etmiyorum, proletarya diktatörlüğü diyorsun, proletarya nasıl iktidar olacak? Burjuva devlet aygıtının başına Perinçeği mi yerleştireceksin? Erdoğanı komünist yapıp, yürü ya kulum aynı devlet, aynı kurumlar, aynı toplum mu diyeceksin? Yani bütün meselen bürokratik burjuva devletini alıp, koltuklarda oturanları mı değiştirmek? Neden ittihatçı devrimcilik diyordum, neden milli burjuva devrim anlayışı(ki Türkiye bu anlayışla kuruldu) diyorum acaba? Bir şey bilmiyorsun, yaftalarının sonunda seviyene ineceğim, Kim Jonng, Pol Potçusu seni... diyeceğim de, garip bir çelişkisi içindesin de, çarpıttığın konuyu tartışmak istersen açarsın başlık, sonra orada ben sana komünist partilerin çok çeşitli legal araçları kullanması olağandır, ama partinin bir bütün halinde legal olması, parlamentarist mücadeleyi de kendi üzerinden aşırı abartması, sağ tasfiyeciliktir derim, bana yafta olarak atmaya kalktığın çamur, eline-yüzüne bulaşır... ben bu konuda parti tartışmıyorum ki, sosyalizmden söz ettim, partilerin programatik sorunlarıyla ilgili bir şey yazmadım, yazamam da, konu başka, sosyalizm öyle ise, eas olan sovyet iktidarı ise, demek ki parti de buna göre görev alacak, organize çalışacak, bu yönde önderlik etmeli demektir, çıkan sonuç budur

Sosyalizmde, BURJUVA DEVLET MODELİ DİYE BİR DEVLET YOKTUR, en donanımsız insan dahi, burjuva devletin hadi geçtim teorik birikiminiz yok, burjuva devlet, azınlığın-ayrıcalıklıların, sosyalizmde ise çoğunluğun katılımı esastır. Bunu nasıl yapacaksın, katılımdan ne anladığın önemli.

Proletarya diktatörlüğü diyorsun, ama kemikleşmiş inancında proletarya yok, sen neyin iktidarından, diktatörlüğünden, kime diktatörlük, kime demokrasidir, proleter demokrasiyi nasıl inşa edeceksin, sınıfın varlık göstermediği, sınıfın olmadığı, sınıfın katılmadığı, sınıfın yasama-yürütme işlerini kendisinin yapmadığı, ÖZEL, dar, grupçu iktidar aygıtınla mı? Yahu işte bu burjuva devlet modelidir, sınıfsız sınıf iktidarı anlayışı nedir? Bu model sınıflar üstüymüş gibi görünür, oysa özel devletin müdavimleri bizzat ayrıcalıklı sınıfı, burjuvaziyi temsil eder, renginin kızıl olması bir şeyi değiştirmiyor, o özel aygıtın bürokratı olmakla o zaten ayrıcalıklı burjuva olmuştur, heleki bir de orada kazık çakıp, saraylarda brifing verme işini, kalıcılaştırma taraftarı ise, o artık partiye de, sınıfa da, komüne de, sosyalizme de ihanet içindedir. Burjuva ideolojisnin temsilci olmaktan da başka çaresi yoktur(niyeti bağlayıcı değil)... bürokratik her ayrıcalık, burjuva ideolojisidir.

Böyle bir şey olabilir mi , "komünist" olduğunu iddia eden birisi sosyalizmi, komünizmi bilmiyor, kabul, hiç sorun değil, sorun sen ilk defa duyuyorsun diye -öyle olmadığı anlamına gelmez- böyle olmadığını düşünüp, katılım gökstermektense yafta peşinde koşup savunuya geçiyorsun, yahu neyi savunuyorsun, ben saldırmıyorum ki, sosyalizmde böyledir diyorum, şunlar, bunlar bu kalıba sığmıyorsa, kabahat benim mi?

Sosyalizmde devlet, bir tercih değildir, SOSYALİZMDE ASLOLAN İKTİDARDIR. Günümüzde her DEVLET, burjuva karakter taşır, sosyalizmde ise devlete olan gereksinim TERCİH DEĞİLDİR, SOVYET İKTİDARI, devlet organıyla yapılacak işler olursa, mecbur kalınırsa, mecbur kalınan konularda sovyetler yetkinleşene, yani YASAMA-YÜRÜTME, devlet işlerinin gereğini ortadan kaldırdıkça, devlette ortadan kalacaktır. Sosyalizmde asker-ayrıcalıklı-memur iktidarı diye bir iktidar yoktur, olmayan bir iktidarın da asker-devlet-memur devleti olmaz, eğer ikisinden birisi oluyorsa, orada sınıf iktidarı(sovyet iktidarı), proleter demokrasi, sosyalist iktidar, sosylalizm yok demektir, lamı, cimi yok bunun... DEVLET DAİMA ÖZEL, BROKRATİK BİR YAPIDIR, devlet bürokratik bir aygıttır ve sosyalizmde esas, olabildiğince bürokratik aygıtları lav etmektir, son bürokratik aygıt, son bürokratik araç lav edilmedikçe, burjuva ideolojisi, burjuva devlet sönümlenmiş olmayacak.
Bilmemek, senin sorunun, ne söylediklerimi anlayabiliyorsun ne de anlamadığın konuda durup, dinlemeyi seçiyorsun, anlamıyorsun, ama yanlış anlamayı başarıyorsun...

Hadi fabrikadayız, şimdi burada sovyetimiz olur, efendim fabrikada şu işlerden kim sorumlu olacak kim seçecek? Sen, ben bu işi yapabilirklen, sınıf olarak bu işimi görürken, hop, sen kimsin ki sorumlunu seçesin der, atama usülü memur-yandaşını- tayin edersen, yetkini de, ben kutsal, yüce devletten alıyorum, her sözüm yasadır ayağı çekersen, işte sen sosyalizm düşmanı-karşıtı, anti-komünist, karşı-devrimci, bir burjuva hödüğüsün demektir, bunun da lamı cimi yok. Sovyet karar alır, sovyet uygular, bu, sosyalizmin özgül karakteridir, bu sınıf iktidarının, bu proleter demokrasinin(her demokrasi bir diktatörlüktür, ezilen, sömürülenler için demokrasi, ezen sömüren için diktatörlüktür) özgül ve vazgeçilemez biçimidir. KARARI SOVYET ALDI, UYGULAMAYI SOVYET YAPTI, bürokratik mekanizmaların bürokratik aygıt devletin, amir, memurun da orada hiç bir anlamı, gereği yok.. Sovyetin özel, seçkinler ve özel seçilmişler kuruluna gereksinimi olmadı!. Bu sovyetler, tüm sınıfın katılımıdır, tüm sınıf iktidarı buradan gerçekleşir. Bu iktidar, tüm sovyet konseyinde merkezileşir, tüm işletmeler sovyet denetimindedir, devlet değil(!), devlet ihtiyaç duyulan işlerde kullanılıp, atılacak bir araçtır sadece, orada aslolan sovyet iktidarıdır, devlet ise zaruriyetler temelinde bir araçtır ve talidir, devlete biçeceğiniz rol yönetim değildir, çeşitli organizsyonlardır ve hizmet esas alınır, yönetmek değil, sosyalizmde yönetim devlet işi değildir, o iş sovyetlerindir. Senin aklının almadığı partiye ne olacak, bu söylediklerimin gerçekleşmesinin de önderidir parti, yahu partidir sovyetlerin bu yönde kurulması, icraası ve işlevinin sağlanmasında asli görevli olan, bu partinin en temel görevidir de... SEN PARTİYİ, BURJUVA DEVLET MEKANİZMASININ YERİNE KENDİSİNİ KOYUP ORADA ÇAKILIP KALACAK, milliyetçi değil ama SOSYALİST(!) PERİNÇEKLERDEN oluşan özel, seçkin kurulunca oluşan özel bir aygıt GİBİ ANLIYORSUN(yahu bu model, burjuva devlet modelidir), oysa PARTİ'nin işi komünizm, komünist toplumdur, sosyalizm de, işte o sovyetlerde komünist topluma geçiş sürecinin KÖPRÜSÜDÜR, elbette sovyet iktidarı için parti çalışacak, elbette partininasli görevi olacak, elbette partinin önderliği olacak. Önderlik demek, önderlik ettiklerinin yerine kendini koymak demek değildir paşam, parti sınıfın önderidir, sınıfın kendisi olamaz, parti sınıfın partisi olabilir, sınıf partinin sınıfı olamaz, bunu anlayamazsan, sosyalizmde sınıf iktidarını da anlamazsın tabi, sınıfa rağmen, sınıf adına, özel askeri-bürokratik, böylece burjuva bir aygıta dönüşür, devletleşir... Sana kızamıyorumda, kendisini süreğen kapitalist hükümet politikalarına muhalefet etmekle ajite etmiş bir ülke ve milli burjuva-devletçi sol siyasetinde, süreğen ajite halindesin...

Bana kızacaksın, Perinçek deme diye, iyi de Perinçeğin milliyetçi olmayan versiyonunu düşün, aldın burjuva devletin başına koydun, ee şimdi kim yönetiyor?... Sosyalizm devletçi bir sistem değildir, aksine sosyalizm devlet karşıtı bir sistemdir ve sosyalizmde özel aygıtların halkı yönetmesi diye bir kavram, kurum yoktur, sosyalizmde sovyetler vardır ve yönetmekten ziyade idaredir öne çıkan ve bu iş ve sorunların idaresi temelindedir, insanın, insanı yönetmesi anlayışı da sınıflı toplumlara ait, güncel olarak da burjuva bir anlayıştır, sen başkasını yönetemezsin, başkası adına sen karar veremezssin, sınıfın iradesi üzerinde tahakküm oluşturamazsın, gönülülük ve katılım esastır...

Sınıfsız sınıf iktidarı olmaz, iktidar partinin değil, sınıfın sorunudur, partinin asli stratejisinde iktidar, devlet kurmak gibi bir amaç yoktur, sınıf iktidarı hedef değil, mecburen geçilecek bir köprüdür, bir süreçtir, bu süreçde tüm burjuva kurumların(alt-yapı, üst-yapı -devlet de üst yapı kurumudur) tasfiye zorunluluğundan doğar, yani sosyalizm sınıflı toplumun tasfiyesi, komünist topluma geçiş köprüsüdür ve işte o sovyetler de, komünsit toplum da idarenin nüveleridir, sınıf sovyetlerle öğrenecek, hazırlanacak, toplum böylece devletsiz, sınıfsız topluma hazır olacak... Söylediklerim, alfabesidir, daha sen bunları ilk defa duyuyorsun, ama ben seni anlıyorum, meselen kılavuzu karga olanın durumudur.

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
------

Konu spartacus tarafından (29-01-2021 Saat 03:07 ) değiştirilmiştir.
Alt 28-01-2021, 20:40
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

. *Türkiye'de sol siyasetin kürt milliyetçilerinin kuyruğuna takılmasından gına geldi artık"
türkiyede sol siyasetin , türk milliyetcilerinin , türk ulusalcılarınon , milliyetci hareket partisinin , arkasına
takılmasından gına geldi artık

Kuyruguna demiyorum çünkü insanda b kuyruk yoktur.
Halbuki "auuuuu " diyenlerin bu zââfından faydalanıp kuyruklular diyebilirdim.

Ulusal ayrılık isteyen bir halkı , eleştirmek dışında olduki ayrılma konusunda harekete geçtiler
Sizmi durduracaksınız?
Durdurmak içün İhalemi edeceksiniz
Aksi uluscularla birmi olucaksınız?

Bu sorularım çok samimi sorular.
Ayrılırlarsa ne yapacaksınız

De ki ayrıldılar ve engelleyemedinde
gidip onlara çooook samimi oldugun o aykusu yüksek gomenez fikirleri nasıl anlatacaksın? Belkide götürdüğün fikirleri ćöp kutusuna atıp hadi naş diyecekler. Biz kapitalizmi tercih ettik keyfimizin kahyasımısın diyecekler

Yook olmazzz. Zorla gomenez yapacagız sizi diyip kalmayan troçkinin kızıl ordusunun yerine , putinin ordusu ve turkiyedeki şurekası ile üzerlerinemi saldıracaksın ?

Zorlamı bu işler?
De ki ben kürt milliyetcilerinin ardına takıldım ,. Sanamı sorucam , mecburmuyum , ulusal kafalarla art arda gitmeye

Zorla ne demek biliyormusun , anlayabiliyirmusun.

Kimse burada sana kürt siyasetinin ardına takıl yada takılma dedimi.
Keyfin bilir. Ama. DAYATMA dendi.

Bu dayatmacılıktan , zordan, baskıdan zaten gına gelmiş birde sscb de böyleydi , şöyleydi. Tıpkısının aynısından. Çogunlu olan halkın dilinden bir gomuniiz dövlet gurah başınada bi reis koyak dersen filim bandı orada kopar izlenmez.

Bu halkın tepesine TEPEDEN İNME FİKİRLERLE GELMEYİN artık

Sokturma rus halkına , iyi bi mok olsalardı , ellerine geçmiş en muhteşem yönetimi kapitalizme kaptırıp baßlarına diktatör seçmezlerdi

Sokturma çininede , k.koresinede. Aynı mokun laciverrti olmuşlar.

Ordaki rustan çinliden korelidense , kapı komşum kürtlen , lazlan , gürcüyle , çerkezle. Şayet olursa komun bir tercihte bulunuruz.

Deki yok olmadı birbirimizi dışlamadan gittigi yere kadar. Yaşarız

İnsanlar komun yaşamı illa bir yönetim altında olmadanda naçizane ellerinden geldiğince yaparlar.

Sen ve gibilerin halen anlayamadıgı , üüc beş kelime ögrenip halkları ayar edebileceginiz zannıdır.

Sen insanları bilinçlendir gerisine karışma , stalinistmi , trockistmi daha haklı diye halka bunları anlat dur , anlamaz , anlamadıgı gibi dinlemezde

Komunu sekilden sekile sokma , insanlara getirecegi olanaklardan bahset.

Ulan sizin gibiler yüzünden komunizm sadece din düşmanlığı olarak biliniyor.

Komunizmin , servetci , soyguncu ,talancı , yagmacı sermayenin , halk dilinde ZENGİNLERİN önündeki sizi kurtaracak tek çare oldugunu anlatsana

Bu nedir lan yok rus bilmem nenin hayatı , dincilerin sahabe hikayeleri gibi

Tamam o devrimciler saygı duyulasıda, her kes onların fikirlerini analiz edemezki,
Papagan gibi , onların fikirlerini tekrar edecegine , sadeleştir ve anlat.

Bak spartaküs öyle yapıyor.
Sen hikaye yazıyorsun..

Baydı artık ırkçı söylemler.
Alt 28-01-2021, 22:01
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sn. Finneas

Rojava bir pratiktir.
Teorisi hiç umurumda olmadı.
Bu pratiğe tek teorik eleştirin abd israil falan filan diye başlayan yerli-milli putinin bıdı bıdıları

Ps: senin tkp'li olduğunu elbette biliyorum

Teori-pratik denen soyutlamayı sen liner mi algıladın
Algın linerse pratik-teori soyutlaması üzerine düşün

Sovyet pratiği teoriden öncedir derken de ben ne söylediğimin farkındaydım.
Yunan anarşistlere iftiralarınızı ortaya koyduğumda bunlardan haberim yok dediğin günlerden beri biliyorum senin tkpli olduğunu

Ben yazılarını okuyorum
Satıraralarını da

Savrulduğunuz yer topalın dizinin dibi
Alt 29-01-2021, 16:37
Üyeliğini Sonlandırmış

Spartacus bir ideolojik bir fikir ayrılığı yaşıyoruz sanırım.

Görüşlerinizin dünya komünist hareketinin genelinde bir karşılığı yok maalesef. Hayır desenizde anti-leninizm in kalıplaşmış argümanlarını kullanıyorsunuz. Size en fazla katılacak troçkistlerdir. İnanmıyorsanız deneyebilirsinizde.

Ben Sscb yi ve sosyalizmin kazanımlarını sonuna kadar sahiplenen biriyim. Kafam çalışmaya başladığından beri de kendimi marksist olarak tanımladım. En nihayetinde bolşevizm'i (Marksizm-Leninizm'i) benimsiyorum.

Ülkede kapitalistler mülksüzleştirilmiş ve üretim araçları devletleştirilip (kamulaştırılıp) sosyalist planlı ekonomi uygulamaya konmuşsa, herkes bedava konut, iş, aş, eğitim, sağlık, ulaşım, kültür faaliyeti, daha az çalışma saatleri ısınma ve aydınlanma, vs haklarına sahipse, alt yapı ya dair konuşuyorum, kısaca üretim biçimi ve ilişkileri değişmişse, kim jong olmuş, brejnev olmuş çok da umrumda değil açıkçası. Dolayısıyla başa bu gelince sosyalist olucaz diye bir şey dediğim yok.

Benim özlemim sosyalist cumhuriyet'dir. Bunun için partili mücadele ve parti yönetiminin olmazsa olmaz olduğunu ve bürokrasi lafızlarının burjuva ideolojisi kökenli olduğunu düşünüyorum. Benim leninizm'e dayanan görüşüm bu şekilde.

Ek olarak yok sosyalizm i komünizm i bilmiyorsun etmiyorsun nidalarından sıkıldım. Ben çoçukluğumdan beri bu konu üzerine okuma yapmaya çalışıyorum. Çok yetkin veya uzman olduğumu da iddia etmiyorum. Bahsettiğiniz kitaplarında tasfiyecilik üzerine ve halkın devlet yönetimine katılımı hariç hepsini okudum. Burada okumadığım hiç bir kitabı da paylaşmadım.

(halkın devlet yönetime katılımı üzerine diye Lenin'in bir kitabı yoktur. Orda ilgili konuyla Lenin'in yazdıklarından pasajlar toplanmıştır. Elimde var ama okusam da çulhaoğlu topladığı için oldukça önyargılıyım)

Hepimiz aynı ideolojik düzlemde komünist olacaz diye bir şey yok.

Orwell umrunuzda değilse büyük birader gibi orwell lafızlarını kullanmayın lütfen. Benim size orwell okuyun diye bir önerimde yok. Zaman kaybı zaten. Ben karşıt düşünce veya eleştiri de okumak ve anlamak istediğim için önyargısız olmaya çalışarak okumuştum. Yalan dolan saçmalıklar dışında bir şey de bulamadım. Hayır bir de okurken Orwell'i çok derin bir yazar olarak falan ifade ediyorlar ya, kahkahayı basarsınız hakikaten.

görüşmek üzere.
Alt 29-01-2021, 16:52
Üyeliğini Sonlandırmış

Khaos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn. Finneas

Rojava bir pratiktir.
Teorisi hiç umurumda olmadı.
Bu pratiğe tek teorik eleştirin abd israil falan filan diye başlayan yerli-milli putinin bıdı bıdıları

Ps: senin tkp'li olduğunu elbette biliyorum

Teori-pratik denen soyutlamayı sen liner mi algıladın
Algın linerse pratik-teori soyutlaması üzerine düşün

Sovyet pratiği teoriden öncedir derken de ben ne söylediğimin farkındaydım.
Yunan anarşistlere iftiralarınızı ortaya koyduğumda bunlardan haberim yok dediğin günlerden beri biliyorum senin tkpli olduğunu

Ben yazılarını okuyorum
Satıraralarını da

Savrulduğunuz yer topalın dizinin dibi

Kim kime iftira ediyormuş anlamadım. Siz KKE'yi polislerle işbirliği gibi ağır suçlamalarda bulundunuz. KKE'nin orda yaptığı eylemcilerin içerisine sızmış provakatör polisleri engellemek ve alana almamaktan ibarettir.

Diyorum ya topalın ideolojisini (neyse o artık) veya geçmişini bilseydiniz zaten bu ideolojik ayrımlara dair daha sağlıklı bilgileriniz olabilirdi.

Keşke Putin'in Lenin veya Stalin düşmanlığını da bilseydiniz. Gerçi halkın çoğunluğunun onlara olan sevgi ve saygısından dolayı hala onların gölgesinden kurtulamıyorlar. Daha önceki bir mesajında bahsetmiştim. Putin, benim dedem de Stalin'in aşcıydı falan diyerek sempati ve güven toplamaya çalışıyor. Çünkü bu isimlerin halkta bir karşılığı var.

Rojava da benim umrumda değil açıkçası. Beni bu ülke ve bu ülkenin işçi sınıfının sorunları ilgilendiriyor. İnsan onuruna yakışır bir yaşam sürmeleri ilgilendiriyor.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil