Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-11-2011, 13:22
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Ekşisözlük’teki dine hakaret(!) içeren entryye 1,5 yıl talebi

Ekşisözlük’te dine hakarete 1,5 yıl

Ekşisözlük’te dine hakarete 1,5 yıl

Ekşisözlük’te açtığı “din saçmalığı” başlıklı yazısında İslam dinine inananları aşağıladığı iddiasıyla şikâyet edilen makine mühendisi Ahmet M.S. hakkında “dini değerleri alenen aşağılama” suçundan 1.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ahmet M. S., hakaret kastı taşımadığını, sadece kendi fikirlerini dile getirdiğini belirterek suçsuz olduğunu söyledi. Ahmet M.S., İslam dinine inananların ibadetlerini, kâinatı Allah’ın yarattığına ilişkin inançlarını aşağıladığı gerekçesiyle 9 aydan 1.5 yıla kadar hapis istemiyle İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.
Habere konu olan entry buymuş sanırım.

şimdi saçmalık derken, gereksiz olarak anlaşılmasın, gayet de gereklidir din dediğimiz beyin uyuşturucusu. insanoğlu doğru, yanlış, ahlaki, etik gibi kavramların içinden kendi başına çıkabilecek kapasiteye sahip değildir, bu sebeple eline bir yanlış-doğru rehberinin verilmesi çok da dahiyane bir fikirdir aslında. burada garip olan durum, milyarlarca insanın hala kayıtsız şartsız güncellenmemiş ve fantastik masallar silsilesi halinde bulunan bu dinlere inanıyor olmasıdır. bundan daha da garip olanı, bu insanların inanmayana acıyan gözlerle bakması, ve saçma sapan argümanlarla kanıt olduğunu iddia ettiği bir takım görüşlerin diğerlerinin aklına yatmadığı için onların zekasını aşağılamasıdır. güzel kardeşim, tamam sen inan, saygım var. hatta bak şimdi bir ay ben senin tacizlerine maruz kalmamak için sikimde olmamasına rağmen ortalık yerde yeme içme özgürlüğümden feragat edeceğim, sene boyu sabahın beşinde ezan sesiyle uyanmak zorunda kalıyorum, din odaklı yönetimlerin akıl almaz icraatlarının sonuçlarına katlanmak durumundayım, bunları düzeltmek için yapabileceğim birşey de yok, kabul. ama benim bir saçmalığa inanmamam, sırf sen inanıyorsun diye beni aşağılama, kendinden alt seviyede görme hakkını sana vermez. "bak ne kadar mükemmel bir kainat, kusursuz bir sistem, bunu allah yaratmadıysa başka nasıl olabilir" gerizekalılığındaki bir yaklaşımla "bu kainat zumbak tarafından yaratılmıştır, yoksa nasıl olabilirdi" şeklindeki bir yaklaşım arasında bir çokları için en ufak bir fark yoktur, ikisi de ispatlanamaz, ikisi de bilinmeyene bir açıklama getirmek için ortaya atılmış düşüncelerdir. işte düşünmeden inananların* bu kadar net ve basit bir gerçeği anlayamıyor olmaları, dinin saçmalık olduğunun en net ve basit ispatıdır.
Bundan kat ve kat fazlası her gün internette yazılıp çiziliyor. Biz de yazıyoruz. Hatta aklı başında ateistler bunu tasvip etmese de Allah'a, peygambere düz giden tonla insan cirit atıyor net ortamında. Neden kurban olarak bu girdinin sahibinin seçildiği üzerine çeşitli spekülasyonlar yapılabilir.

ekşisözlük'te dine hakarete 1.5 yıl

Bu arada ekşi sözlük gibi bir kaç sene evvele kadar entelektüel seviyenin çok yüksek olduğunu düşündüğüm bir ortamda ceza talebini haklı bulan bir sürü üye var.

paris'te pkk'lıların türklere saldırması

Şu başlığa denk geldiğimde ekşi sözlüğün seviyesinin nerelerde olduğunu görme fırsatı bulmuştum. Yapılan yorumların ciddi bir kısmında sadece Pkklılara değil topyekün Kürtlere yönelik ırkçı bir kızgınlık, aşağılama var.

Aklıma şu geliyor ister istemez:

Bir kaç sene evvel internetin başta din olmak üzere pek çok tabuyu kısa vadede ciddi ciddi sallamasının, devrilmesine zemin hazırlamasın yakın olduğunu düşünürdüm. Geldiğimiz noktada ise tam bir hayal kırıklığı yaşıyorum. ''Hayvalı mikiş, liseli çitır, gizli çekim Türk amatör, baldan tatlı baldız'' vs. vs. tarzı google aramaları artarken beklediğimiz şekilde, o seviyede bir uyanış görülmüyor. Oysa dinin kaynağına iki fare hareketiyle ulaşmak çok kolay. Gene objektif haber yapma gayretinde olan internetteki haber sitelerine. Ama ülkenin geldiği nokta zaten malumu herkesin.

Bir de eğer bu girdi dava açma gerekçesi olabiliyor ve açana da ''Ha sitttir oradan tosba!'' denmiyorsa ileri demokrasinin her yanımızı kuşattığının resmidir bu.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!

Konu murted tarafından (17-11-2011 Saat 13:30 ) değiştirilmiştir.
Alt 17-11-2011, 13:46
c m c m isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Din ve Kuran ile ilgili yazılarından dolayı Ekşisözlük yazarları sorgulanmış ve bu nedenle Ekşisözlük'ten ayrılan yazarlar olmuştu. Din dışında Erdoğan'a Facebook'ta hakaret ettiği için hapis isteminde bulunulanlar da olmuştu.
Alt 22-11-2011, 18:37
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ekşi'nin amele kaynaması mevzusuna dönersek geçen yıllar içinde eski üyelerin (ciddi bir kısmı kaçmış sanırım) yobazlaşmadan ve trollerin artışından rahatsız olduğuna dair iletilere denk geliyorum sıklıkla Ekşi'yi açıp da neler konuşuluyor diye takip etmek gibi bir alışkanlığım olmamasına rağmen. Tabi Google araması ile sık sık yolum düşüyor.

Türkçe bir albüm, ilk filmini çekmiş yeni yetme bir yönetmen ya da internetin emeklediği, hatta bugünkü haliyle var olmadığı dönemlerde gerçekleşmiş olaylar gibi internette hakkında doğru düzgün yazı bulunmayan sayısız konu hakkında bir şeyler bulmak yalnızca orada mümkün oluyor. Hatta açıkçası bir adam hakkındaki olumsuz yorumlar olumlulardan çok bariz şekilde fazlaysa o adam hakkında üzerinde fazla kafa yormadan olumsuz bir fikir sahibi olacak kadar ciddiye alırdım sözlüğü.

Ama bakıyorum ki sahiden yobaz ve ırkçı kaynıyor artık Ekşi. Anladığım kadarıyla yönetim bunların artışını çeşitlilik olarak falan sunmuş ama gelinen durum feci. Öyle ki sözlük yazarları arasında sözlük kapansın diyen adamlar var. Kapanmasın ama inamayanları kovsunlar diyenler de. Orada da bir karşı devrim havası var gibi. Her yeri olduğu gibi orayı da mı içten fethetmişler acaba? Bilemiyorum tam olarak neler olmuş, halen olmakta ama görünen sahiden yobaz ve ırkçı olup entelektüel açıdan amele üyelerin sayısı göze batacak kadar fazla olduğu. Bağlaçları doğru şekilde kullanamayan adamlara dahi çok sık denk geliyorum.

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t...zlukkapatilsin

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 22-11-2011, 20:28
bodos bodos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

bu tarz şeylerde hemen aklıma şu şarkı gelir

Önerilen Siteler