Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Sanat > Müzik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-03-2018, 21:02
tonyukukcuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
tonyukukcuk tonyukukcuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Alt 10-03-2018, 16:34
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ses bu kadar yakın demek gibi bir şey...

neşe ve sade neşe içten neşe
gibi bi şey

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 11-03-2018, 12:48
Üye

-kayıp etiketi-
Ra Ekonomi tıkırında - Ekonomi Tıkırında Timur Yüksel

-kayıp etiketi-
Fikret Kızılok Süleyman Hep Başbakan

güzel bunu seviyorum...tarih kaydı gibi..ve özden..
...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 16-03-2018, 22:43
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Adami zorla anarsik yapar parcalar

Siya Siyabend - Ağrı Dağından Uçtum

devlet dedikleri köhne virane,

kurmuş gönüllere tenha kerhane
Alt 16-03-2018, 22:58
gandalf gandalf isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Alt 17-03-2018, 10:43
Üye

Son bir kaç gündür oluşan boşluklar üzerine (yaşama geri dönüş senfonisi) boş ve serbest zaman üretmek ve yaşamak üzerine, kafa toparlamak üzerine, müziğe sardım. Vaktim oldu. Youtube'dayım bol bol.

Otantik-folklorik dinlemeler ,toparlayıcı dinlendirici/yenileyici (özgünleyici) -içerik- şeyler ya da ilginç özgün sesler ve ses denemeleri, kullanımları arıyordum

Dünyanın orasından burasından o ses bu ses, o kayıt bu kayıt gezerken en son bu "Yarsan Kürt Alevileri" (ve belki birazda yine oralar epik/folk kayıtlarında) kaldım.
Arı kovanı gibi demek istedim duyar görür olur olmaz..

Sabah sabah Siyabend, Ahmet Aslan kısa kısa bir şeyler dinledikten-tıkırattıktan sonra
Baba ve oğul "Shajarian"'lardan (İran'a) girdim. ağır ve sıkıcıydı..
Sonra "Shahram Nazeri" bir tık dinledim/bakındım. Adam sesi-ötüşü iyiydi ama kullandığı müzik, etki yanlış gibi bir şey. doğaçlamalı.. Yanlış şeyi söylüyor ve ötüyor gibiydi..
Oralarda gezindim.. Yani bu İran-Farsi gırtlağını ve gırtlak kullanımını tınıdım-bakındım/ölçtüm-seçtim-dinledim...
Ağlayan bülbül ötüşü olmalı.Çok fazla ağlamaksı var.

İran müziği ve makam denilen ya da arabesksi islamsı ağır etki almış ezgin sesler yorucuydu-ezgin etkiler, ezik etkiler yorucuydu.
O çok bağlamalı "Yarsan" kaydına girdim evet arı kovanı gibiydi. neşelendim-umutlandım-sevdim.başka dünyada hissettim. yenicil hissettim. otantik hissettim. köylü/doğalı ve eski tip yeni hissettim, yeniden..
Tek bir kişiyi/insanı dinleyemez/dinlememeli hisettim sonra.. o topluluk işleri-birliktelik.. Bir tür tek kişiyi onamadım. tek kişi ötmeyi -olmayı- sanki. böyle oldu..

Aile orkestra'ları var. Çok fazla müzik ve kütür var..

Yine bir kaç def/arbane kaydı izledim/dinledim. def kayıtlarındaki arabesksi-islamsı tonale, arka söyleyişe sinir oldum
Araya "Aynur & Morgenland" kayıtlarını kattım. Bu kayıtlardaki özgünün daha doğallarını/topraklarını dinledim..
Keçe Kürdan kaydını/daha büyük orkestra senfoni, senfonik duymalı-ydım/duymalıydık..
Kültüre hayran kaldım. Bir yandan yaşatılmalı dedim, bir yandan temizlenmeli, aştırılmalı, korunup saklanmalı -özelleştirilmeli (özel kılınmalı) dedim kendi kendime .oralara yardım gerekiyor. Kan savaş ve kaos var böyle hissettim. Dünya orayı talan ediyormuş gibi hissettim. Bunu hissederken o kültürü de saklayıp gizliyor ve talana
bunun gibi hissettim..

Orda gördüğüm şeyi iki tarih geçse unutamam. orda olan şeyi-bugün olan şeyi..
bir şeyler olmaya karar verdim gibi oldu-düşler ürettim.

bağlamaları dinlerken orda olmalı dedim/bir ömür böyle geçmeli dedim. valla bunları dinleyerek.öyle ne yaşanırdı dedim. ömür yetmez-ömür yetmez
kültür paralellikleri ve insan paralellikleri kurdum düşündüm. kaynaştırma ve kardeşleştirme üzerine etkinleşme his ürettim/doğaç ürettim-müzikteyim...

Alt 18-03-2018, 21:36
Carl Sagan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Carl Sagan Carl Sagan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şu sıralar şunları sık sık dinliyorum.

Çok var da bu kadarı yeterli.

''Nikola Tesla, Carl Sagan, Demokritos, Albert Einstein, Friedrich Nietzsche ve daha niceleri cehenneme gidecek. Bu yüzden sizler de cehenneme gitmekten korkmayın. Çünkü eğer cehennem varsa, bu insanlar cehennem ateşine bir çözüm bulacaklardır.''
Alt 19-03-2018, 02:13
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ne giyse yakışıyor.

Ken Hensley - Lady in Black

--/--

Rebelution - Lady In White

--/--

Chris DeBurgh - Lady In Red

--/--

Joe Dolan - Lady in Blue

--/--

Magnetics - Lady In Green

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil