Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-08-2013, 04:33
nogada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
nogada nogada isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart İslam Dünyası Gelişebilirmi...!!!

Uzun süreler bir çok arkadaşım ile seviyeli ve güzel bir uslüp ile tartıştığım TD sitesine artık eskisi kadar giremiyorum.Fakat arada her daim takip etmeyide unutmadım diyebilirim,hemde rahatlıkla...

Beni tanıyan insanlar geçmişten günümüze Tanrı inancını baz alarak ve genelde Tanrı sevgisi ve Tasavvuf üzerine bir anlayışım olduğunu bilirler.Bunun yanında pozitif ilimler her daim seçtiğim bir olgu olmuştur(sonuçta inanan bir insanım fakat,aynı zamandada bir mühendisim)İnsan hak ve özgürlüklerinede önem veren ve kişisel inançlara(her ne olursa olsun;ateist,agnostik,deist yada herhangi bir dine mensup şahıslar)saygı duymuşumdur.

Fakat artık İslam Dünyasına ve onun geleceğine dair hislerim daha doğrusu beklentilerim başka bir deyişle umudum kalmadı.Şu zaman zarfında Tüm İslam coğrafyasında olan bitenler,sivillerin katli,çocuklara cinayetler ve türlü suçlar işletmeleri,kadınlara tecavüzler,insanlık dışı ve kan donduran türlü uygulamalar(kafa kesme,çocuk katliamı vs vs)beni gerçekten bazı şeylerden ciddi anlamda soğuttu ve ümitsiz bıraktı.

Ben Türkiye'nin İslam Coğrafyasından farklı olarak,bir islam ülkesiolmakla birlikte,bu coğrafyaya bir model oalbileceğini ve araplarında eninde sonunda bu demokratikliğe entegre olacaklarına inandım...

Fakat benim beklentim sadece iyi niyetli ve belkide biraz safça bir bekleyiştenten fazlası değilmiş,bunuda itiraf ediyorum...!!!

Müslüman dünyanın içini karıştıran ve gelişimini engellemeye çalışan ve her daim onalrın ensesinde olan bir oluşum olan emperyaliz illeti,elbette bu coğrafyanın bu günkü durumunun oluşumunda çok etkili.Bu su katılmamış bir gerçek.

LAKİN...!!!

Bu İslam Coğrafyasını kendi haline bıraksandagelişeceğe,düzeleceğe benzemiyor.Bir kere kendi aralarında kan döküyorlar ve anti-demokratik olmak için birbirleri ile yarış halindeler...

Benim asıl üzüldüğüm nokta,bu ülkelerin halklarının bu tür siyasilere kucak açması yada bu tür terör oluşumlarına gönüllü olarak katkıda bulunması...

Bırakın bu Coğrafyanın bir gün düzeleceğini ummayı,ben Türkiyenindeçok yakın bir zamanda hamurunun o tarafa kayacağına eminim...

Kısacası bunlar beni derinden yaralayan ve ümitlerimi suya düşünren,güvendiğim dağlara kar yağdıran etkenler,özellikle son yıllarda demokrasi ismi altında ne kötülüklerin yapıldığına şahit oldukça...

İslam Ülkelerinin gelişmesi için öncelikle İNSAN olamın tanımını öğrenmeleri gerekiyor.Ama ortacağ insanı değil,modern çağ insanı olarak...

Bu güne kadar yapmadıkları ve yapmak zorunda olan şeyler o kadar çokki,hangisini desem bilemiyorum...!!!

Fakat özetle belirtirsek şunlar olmassa olmazlardır:

*İyi bir eğitim sistemi ve bilimsel gelişim
*Din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılması yani kısaca LAİK düzen
*Kadınlara eğitim,sosyal yaşam içinde iş imkanı ve her türlü destek
*Dinlerin ve inanışların içine eden tarikat,mezhep ve molla sisteminden kurtulmak ve eğer dini konulara danışılacaksa,bu konuda eğitim almış akedemik geçmişi olan insanlar(ilahiyat fakültesi gibi)
*Her fikir ve düşünceye ortak mesafede bulunmak
*İnsan hak ve özgürlüklerine saygı
*Ekonomik gelişim ve kaliteli bir orta sınıf
*Sanayinin gelişmesi ve bilgi toplumuna ulkaşma hedefi

Çok ama çok fazla uzatabiliriz maddeleri,lakin bunlar bu coğrafyada gerçekleşirmi yada bu insanlar bunları gerçekleştirebilirmi...!!!??????????????

İşte orası büyük bir sorun teşkil etmekte ve açıkçasıbenim güvenimi,samimiyetimi ve inancımı tüketmekte...!!!

Kısacası şu anki dünya düzeni ile bir ÜTOPYA...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!
Alt 30-08-2013, 12:01
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

nogada´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Fakat artık İslam Dünyasına ve onun geleceğine dair hislerim daha doğrusu beklentilerim başka bir deyişle umudum kalmadı.Şu zaman zarfında Tüm İslam coğrafyasında olan bitenler,sivillerin katli,çocuklara cinayetler ve türlü suçlar işletmeleri,kadınlara tecavüzler,insanlık dışı ve kan donduran türlü uygulamalar(kafa kesme,çocuk katliamı vs vs)beni gerçekten bazı şeylerden ciddi anlamda soğuttu ve ümitsiz bıraktı.
Vicdan fukaralığının, vahşetin, katliamların, ben merkezciliğin dini imanı olmaz. Bu tip iç kargaşalıklar Avrupada, Amerikada olsa, benzer cinâyetlerin gerçekleşmiyeceğine dâir bir gerekçeniz var mı ? Aziz Bartolomeus Yortusu kıyımında onbinlerce protestan'ın katolikler tarafında vahşice katledildiğini biliyor olmalısınız.

Tanrı fikri insanın insan yapacak bir erdeme hizmet edemediği müddetçe "iman" denen olgu, bir sosyal kimlik/aidiyet duygusu düzeyinden bir milim öteye geçemez. Bu durumda; bir Müslüman'ın imanı ile bir Hristiyan'ın, bir Mûsevi'nin, bir Hindû'nun hatta bir Budist'in imanı arasındaki en belirgin fark, inanç sistemlerinin isimleridir.
Alt 30-08-2013, 12:17
MadScientist MadScientist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Gelisemez imkansiza yakin.Bilimin isine geldigi kismini alirlar gelmedigi kismini almazlar
Alt 30-08-2013, 15:47
Baskoylu Baskoylu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

nogada´

Islam Dunyasinda Tecavuzler Hz. Muhammed ile baslamistir. 50 yasindaki bir insanin 9 yasindaki bir cocuga tecavuz etmesi, kaynaklarla tespit edilen 68 hatuna tecavuz eden bilinmiyenleri`de goz onunde bulundurursak Tecavuz olaylari bu dinin temel yapisidir. Cocuk katliamlarina, Bas, El, Kol ve bacak kesmelere gelince. Islamin dogusunu incelerseniz, orada bu tur gercekleri bizzat kaynaklarla sahit olacaksiniz....

Cunku Tarihte Savas Yolu ile, Katliamlarla Kendisini Zorla Kabul Ettiren Tek Din...... ISLAM DINI`DIR

Saygi ve Insani Sevgilerimle

MILLIYETCILIK COCUKLUK HASTALIGIDIR. INSANLIGIN DA KIZAMIGIDIR. EINSTEIN.
ADOLF HITLER VE MUSSOLINI GIBI IRKCILARIN USTASI, ATATURK`TUR
Alt 30-08-2013, 23:51
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

nogada´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben Türkiye'nin İslam Coğrafyasından farklı olarak,bir islam ülkesiolmakla birlikte,bu coğrafyaya bir model oalbileceğini ve araplarında eninde sonunda bu demokratikliğe entegre olacaklarına inandım...

Fakat benim beklentim sadece iyi niyetli ve belkide biraz safça bir bekleyiştenten fazlası değilmiş,bunuda itiraf ediyorum...!!!

Müslüman dünyanın içini karıştıran ve gelişimini engellemeye çalışan ve her daim onalrın ensesinde olan bir oluşum olan emperyaliz illeti,elbette bu coğrafyanın bu günkü durumunun oluşumunda çok etkili.Bu su katılmamış bir gerçek.
Sayin nogada;

Turkiye'deki mevcut yerlesik, onlarca yillik islam algisina, bahsettikleriniz entegre olamazlar. Ayrica emperyalizm onlarin icini karistiramaz, zira bizzat emperyalizm'le isbirligi icerisindedirler. (Tabi bunu halklar nezdinde soylemiyorum yonetimler bazinda soyluyorum.)

Gelisebilir belki ama, cok saglam bir reform gecirmesi gerekir. Bugun reformist tabir ettigimiz muslumanlar bile klasik islamin acik hedefidir. Gecmiste islamin henuz akil tutulmasi yasamadigi donemlerde de, akilci, sorgulayan, muslumanlara yapildigi gibi..

Dahasi tum dinlerde bu sekilde gelismistir.

Baskoylu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Cunku Tarihte Savas Yolu ile, Katliamlarla Kendisini Zorla Kabul Ettiren Tek Din...... ISLAM DINI`DIR

Saygi ve Insani Sevgilerimle
Sadece islam degil degil, gerek cok tanrili, gerek tek tanrili dinlerin tumu tarihte savas, katliam vb. yollarla kendini kabul ettirmeye zorlamistir.
Alt 31-08-2013, 01:15
nogada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
nogada nogada isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin nogada;

Turkiye'deki mevcut yerlesik, onlarca yillik islam algisina, bahsettikleriniz entegre olamazlar. Ayrica emperyalizm onlarin icini karistiramaz, zira bizzat emperyalizm'le isbirligi icerisindedirler. (Tabi bunu halklar nezdinde soylemiyorum yonetimler bazinda soyluyorum.)
Sayın Neva...

Türkiye'de dediğiniz gibi;her ne kadar gelişmiş ülkelerdeki kadar olmasada,yerleşmiş bir demokrasi ve gelişmişlik düzeyi,gözle görülür bir şekilde var,özellikle diğer kıyaslayacağımız coğrafyada bulunan ülkelere nazaran.Bu konuda hem fikiriz...

Lakin...!!!

Son dönemlerde ve özellikle geziparkı olaylarından sonra gözlemlediğim toplumsal sosyolojik bazı gözlemlere istinaden diyebilirimki,bizde o yöne rahatlıkla kayabiliriz.Bu negatif potansiyel içimizde mevcut.Eli sopalı kişilerce hunharca öldürülenler,yaralananlar,sosyal paylaşım sitelerinde sizinde kafanızın kesileceği gün yakındır diye iletiler yazanlar,palayla yoldan geçenleri yaralayanlar gibi kişileri ve olayları görünce,şimdi olmasa bile yavaş yavaş artan bu kılıktaki şahısların,yarın bir gün türkiyede,El-Nusra gibi katliamlar yapmayacağına dair bir garanti veremiyorum ben açıkçası...

Kaldıki kendi halinde bir ortadoğu ülkesi olan ve bazı bölgelere göre daha seküler bir yaşam tarzını benimseyen Suriye,bu gün adeta bir cehenneme dönmüş ve en acı insan katliamları en kötü ve gaddar yöntemeler ile gerçekleştirilmeye başlanmıştır...

Bu kulağımıza küpe olması gereken birazda canımızı sıkan bir örnek olmalı bence...

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Gelisebilir belki ama, cok saglam bir reform gecirmesi gerekir. Bugun reformist tabir ettigimiz muslumanlar bile klasik islamin acik hedefidir. Gecmiste islamin henuz akil tutulmasi yasamadigi donemlerde de, akilci, sorgulayan, muslumanlara yapildigi gibi..

Dahasi tum dinlerde bu sekilde gelismistir.

Sadece islam degil degil, gerek cok tanrili, gerek tek tanrili dinlerin tumu tarihte savas, katliam vb. yollarla kendini kabul ettirmeye zorlamistir.
Gelişebilir derken ben Türkiye ve benzeri bir kaö ülke dışında gelişebileceğine inanmıyorum açıkçası.Yerleşmiş ve kişilerin adeta DNA'sına işlemiş bir yozluk,yobazlık,bilimdışılık,kan,vahşey ve bağnazlık var bölge insanlarında.

Buraların havasındanmıdır,suyundanmıdır,hamurundanmıdır bilmem ama zor ilerlemeleri...!!!

Türkiyeye gelirsek,Türkiyenin'de gelişiminin önünü tıkayan işler,eylemler ve konuşmalar yapan sözde siyasi şahıslarda var ve sayıları oldukça fazla...

Mesela 4+4+4 eğitim sistemi hem anti sosyal nesiller yetiştirme konusunda tehlikeli,hem eğitim kalitesini düşürmede etkili,hemde insanların eğitiminde din figürünü içeriye almada etken.Bunun yanında geçenlerde kendine bakan diyebilen bir şahısta aynen şunları söyledi:

Sözde milletvekili olan aklıkıtın sözleri şunlar;

Türkiyede bilimsel gelişim yapmak için geç kalınmıştır.Bize düşen artık bilim adamı yada mühendis yetiştirmekten çok ara eleman yetiştirmek olmalıdır...

Bakarmısın söze,yani gelişmiş ülkelerin ucuz işçileri ameleleri olalım,onların esaretinde gelişmek yerine,onları keşiflerini,buluşlarını taklit eden bir sanayimiz olsun.

İşte tüm bunları baz alırsak,göz önünde bulundurduğumuzgelecekte Türkiye belki bu bataktan bir şekilde çıkabilir ama ben İslam Coğrafyasının bu bataklıkta kaybolacağına eminim.En azından şimdiki veri ve analizler onu göstermekte...!!!

İşi din yada İslama bağlamadım zaten baştan beri.Bende kendimi müslüman olarak niteleyen biri olarak,zaten bu şekilde olaya yaklaşmam.

Ben olayı bölgesel olarak ele aldım,bu bölgede İslam Coğrafyası içinde olduğu için ve görülen köyünde kılavuza ihtiyacı olmadığından,bu şekilde bir yorumsal analizyapmış oldum...Eh tabiki ülkemizinde içinde bulunduğu bir coğrafya olduğundanda ister istemez endişelerimi dile getirdim...!!!

Sevgi ve Saygılarımla...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!
Alt 31-08-2013, 01:49
prometheZEus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
prometheZEus prometheZEus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İslam dünyası gelişemez kardeşim.Bu kafayla hiçbir şey olmaz müslümanlardan.Öyle tek tük bilimadamı çıkar,dehalar çıkar.Bu hiçbir şey ifade etmez.Dünya'nın sayılı bilimadamları arasında Mısırlı,Pakistanlı müslümanlar var..Ama toplumlarına baktığımızda bunu göremiyoruz,en azından bu zekanın yansımasını..Geçmişte birçok filozof,bilimadamı,aydın çıkmıştır..Günümüzde çıkabileceğini hiç sanmıyorum..İslam tember bir din ve inanırları da tembel..O kadar petrole sahip İslami Arap coğrafyası parayı ne yapıyor?Çar çur ediyor.Veya işte ne yaparım da kabe'nin albenisini artırırım,daha fazla hacı çekerim derdinde..
Afrika müslümanları desen,zaten adamların durumu ortada...
Geriye ne kalıyor?

'ben ıskalamam bebeğim'.elWray-'tek gerçek kadın;Monica Belluci'.
Alt 31-08-2013, 02:29
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Müslümanlar, Batı gibi olmadıkça yani sekülerleşmedikçe Batı'nın tuvalet paspası olmaya maalesef mecburlar. Onlar, Batı'dan Müslümanlaştıkça kurtulabileceklerini düşünüyorlar, Batı ise onları Müslümanlaştırdıkça daha rahat kontrol edebileceğini düşünüyor. Garip değil mi? Durumsa zaten ortada.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 31-08-2013, 12:35
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Gerçek anlamda bir aydınlanma hareketi yaşamadan islam coğrafyasında bir kalkınmanın olması hayal. Bu aydınlanma olmadan elde edebilecekleri tek şey teknoloji olacaktır. Bunun dışında gerçekten bilgiye ulaşmaları söz konusu olamaz.

İslamın yapması gereken, eğer gerçekten kendine inananlara bir ışık olmak istiyorsa, elini dünya işlerinden çekmektir. İnsanların ne şekilde hareket etmeleri gerektiği gibi konulara müdahale etmeyi bırakmalıdır. Tabi bu sürecin onunda diğer dinlerde olduğu gibi taraftar kaybı yaşayacaktır.

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 01-09-2013, 00:04
Corpse Bride Corpse Bride isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

medya iletişim sayesinde, nasıl daha iyi kul olunur fetvaları daha fazla insana ulaştıkça ve soyguncu yöneticiler daha fazla semirmek,çalmak için dini, namusu kadını gündemde tutarak kulları oyaladıkça islam gelişmese dahi gerilemez.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil