Turan Dursun Sitesi Forumları
Alt 08-06-2014, 01:33
Deep Deep isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Hindu Metinlerinde Mucize Var Mı?

Bu konuyla ilgili çok şey yazılıyor.Türkçe olarak birkaç site haricinde hiçbir yerde bulamadım.İşin gerçeği nedir?

Bu metinlerde gerçekten mucize var mı?Aramızda bu metinleri kontrol eden kişiler var mı?

Cevap bekliyorum arkadaşlar.Yoksa meraktan öleceğim.
Alt 08-06-2014, 01:35
alpeerkara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
alpeerkara alpeerkara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Mucize derken ? Ben de bir konu açmıştım Zakir Naik ile ilgili. Hindu metinlerinde Muhammed'in geçtiğini söylüyordu çok güçlü de kanıtları vardı. Ama benim sorum da havada kalmıştı.
Alt 08-06-2014, 01:55
Deep Deep isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Günümüz biliminin bulgularını söyleyen cümleleri kastediyorum.

Dünya'nın Güneş etrafında dönmesi,Güneş'in aslında batmaması vs vs şeyler.
Alt 08-06-2014, 02:00
alpeerkara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
alpeerkara alpeerkara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yanlış anlamışım özür dilerim
Alt 08-06-2014, 11:01
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Deep´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu konuyla ilgili çok şey yazılıyor.Türkçe olarak birkaç site haricinde hiçbir yerde bulamadım.İşin gerçeği nedir?

Bu metinlerde gerçekten mucize var mı?Aramızda bu metinleri kontrol eden kişiler var mı?

Cevap bekliyorum arkadaşlar.Yoksa meraktan öleceğim.
FratGnosis" müsteralı üye Hinduizm hakkında epey bilgili sanırım. Aradığınız cevap ondadır. Fakat epeydir foruma uğramıyor. Kanâtimce mûcize; sözlerin sahibinin Tanrı olduğu noktasında bizi iknâ eden ve iman etmemize yol açan cümleler/beyanlardır. Misâl; sn. FıratGnosisden aldığım şu Hindu metinlerindeki muhteşemliğe bin tane Kur'an olsa ulaşamaz.

"Ben tezahür etmemiş halimle içine giriştiğim kozmik evrendeki tüm yaratıkları ve canlıları kapsarım ama onlar beni kapsayamazlar. Ancak buna rağmen bütün yaratılış ve evren benim içimde bulunmaz. Benim akıl almaz mistik gücümü gör! Tüm canlılara hayat verdiğim, her yerde olduğum halde kozmik evrenin ifade şekillerinin bir parçası değilim. Benim benliğim yaratılışın özüdür yaratılmış tüm varlıklar bendedirler, anlamaya gayret et" (Bhagavad Gita)

"Tüm yaratıkların aslı iki tip doğada ifadesini bulur.Ben bu dünyadaki maddesel ya da spiritüel her şeyin hem aslı hem de çözülüp yok oluşuyum, her şey ipe dizilmiş mücevher taneleri gibi bendedir" (Bhagavad Gita)

"Yaşam boyunca acının ve mutluluğun bir görünüp bir kaybolması, mevsimlerin gelip gitmesi gibidir, onlar 5 duyunun algılamasıyla oluşurlar kişi paniğe kapılmadan bunları anlayışla karşılamasını öğrenmelidir" (Bhagavad Gita)
Alt 19-08-2014, 21:32
anthemoessa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
anthemoessa anthemoessa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bence Hindu kutsal metinlerindeki asıl mucize, Arthur Schopenhauer gibi ünlü ve "ağır başlı" diyebileceğimiz (bir şeyi övmekten çok hoşlanmayan) filozofları dahi kendisine hayran bırakan, onlara "yaşamımın tesellisi budur insan bilgeliğinin en yüksek ürünleri bunlardır" dedirten seviyede felsefi/mistik/derin, insanı motive edip vizyon kazandıran manalar içermeleridir. Hem de binlerce yıl önce yazılmış olan metinlerde...

Bunun dışında iddia edilen bilimsel verilerin ilgili metinlerde o kadar açık bir şekilde geçeceğini sanmıyorum. Zaten ilgili linklerde verilen bilgileri doğrulamak çoğunlukla mümkün olmadı çünkü ayet numaraları..vs yanlış verilmiş. Bilindiği gibi Hindu metinleri birkaç kütüphane genişliğinde... Doğru referans verilmeden kontrol edilmesi çok zor. Bu nedenle verilen ayetlerin yarısını doğrulamak mümkün olmadı. Ayrıca pek çok Hindu kitabının ingilizce çevirisini netten bulmak çok zor hatta imkansız, pek çok Hindu kutsal kitabı var toplasak onbinlerce sayfa eder. Ama bazılarını doğrulamak mümkün çünkü bu kutsal kitaplar nette ve bende var. En azından aşağıdaki ayetlerin gerçekten de doğru olduğunu ve ilgili kitaplarda geçtiğini kesinlikle söyleyebilirim, doğrulayabildiklerim şimdilik şunlar:

Şöyle bir şey var örneğin: "..... ateşin konacağı şu yer (altar) yuvarlaktır, aynı şekilde dünya da yuvarlaktır, kesinlikle yuvarlaktır" (Satapatha Brahmana 7.1.1.37)

Vedalar yani Samhitalar, Brahmanalar, Upanişadlar ve Aranyakalar "birinci derece kutsal" yani Shruti kabul edilen metinlerdir, Hindulara göre bunlar direk Tanrı esinlemesidir. Satapatha Brahmana MÖ 1000 ila MÖ 800 yılları arasında yazılmış, binlerce sayfa büyüklüğünde daha çok sembolik ritüelleri açıklıyor ama içinde felsefi ve masalsı bölümler de var.

Doğrulayabildiğim başka bir bölüm: "Güneş gerçekte doğmaz ya da batmaz, siz onun gerçekten battığını düşürken o (yani güneş) diğer tarafı aydınlatıyor siz onun doğduğunu düşürken de diğer kısım karanlıkta kalıyor" ( Aitareya Brahmana 3.4.4 ve 3.14 )

Bu metin de Milattan önce 800 ila 600 yılları arasında yazılmış... Puranalar da bir başka Hindu kutsal kitapları grubudur. MÖ 100 yılında yazılmış Vishnu Puranada şöyle denir:

" Güneş gerçekte batmaz veya doğmaz, onun battığını ve doğduğunu görürsün, fakat gerçekte o hep aynı yerde durur" ( Vishnu Purana Kitap 2 bölüm 8)

Yukardakiler dışında diğer mucize iddiaları için ise temkinli olmakta fayda var.
Alt 20-08-2014, 02:09
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üyeler

Peki süt olayındaki oyun nedir?
Alt 28-08-2014, 02:18
vishnu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vishnu vishnu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

"There are suns in all directions, the night sky being full of them." (Rig Veda)

bunu doğrulayabilirmisin dost

insan olsak yeter

Önerilen Siteler

Etiket
hindu, mücize

Başlık Düzenleme Araçları
Stil