Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Teknoloji & Elektronik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-04-2020, 15:35
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Virüs-kapitalizm-halk ilişkisi

Her devrin virüsü o devrin teknolojisine göre oluşuyor.
Bugün basit olarak görülen bir çok virüs kendi döneminin Coronası gibidir.
Doğadan ve doğaldan koptukça virüsün gücü de artıyor.
Virüsler teknolojiyi takip ettiği için teknolojiyi geliştiren bilimi de takip etmiş oluyor.
Bu nedenle virüs karşısında bilimin ilerde veya geride olmasının çok bir anlamı kalmıyor.
Başka deyişle, virüs ile bilim (fifti fifti) eşit oranda ilerliyor.
Bugün Corona'ya çözüm bulunsa yarın daha azılı başka Corona'lar türeyecek.
Bilim de her zaman için hem çaresiz kalacak hem kısmi önlem olacak.

Tarihte daha önceleri de bir çok salgın olmuş ama bilinen en büyük ölümcül salgın 540'lı yıllarda İstanbul'da (Konstantinopolis) yaşanmış, Justinyen adı verilen virüs iki yüz yıl içinde 100 milyon insan öldürmüş.
Daha sonraları Kara Veba, suçiçeği, Cocoliztli, Kolera, Tifüs, İspanyol Gribi, Asya Gribi, AIDS, Ebola, Sars gibi bir çok virüs salgınları olmuş.

Ee, hadi sonuca gelelim!
Bu salgınlar kapitalizmi var eden temel koşulları ne zayıflatmış ne de ortadan kaldırmış.
Hani bazı arkadaşlar bu Corona'dan bir şeyler umut ediyorlar ya.
Bence hayallerine devam etsinler.
Kapitalizmi oluşturan koşulları sadece halk bitirir.
Halkta bu koşullara karşı bir tepki görüyor musunuz, ben şahsen göremiyorum.
Görünen tepkiler kapitalizme değil, sadece yönetimleredir.
Kapitalist sisteme olan tepki ile yönetimlere olan tepkinin farkını herhalde biliyorsunuzdur.
Biri devrim getirir, diğeri sistemi sadece cilalar.

Virüs teknolojiye göre evriliyor ve hiç bir virüs halkta sömürü sistemine başkaldırıyı getirmemiş diyorum, siz ne düşünüyor sunuz?
Alt 20-04-2020, 20:34
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Baba,kapitalizm krizden beslenir..Savaş,salgın hastalık,borsanın çökmesi filan;tam da kapitalizmin istediği şeylerdir..Bazı yerlerde sosyalizm ilan edilmesi de öyle..
Kapitalizm,her türlü yürür gider..Kapitalizmi,Japonya'da geçen yıllarda oluşan tsunami gibi düşünün..Önüne geçemezsiniz,durduramazsınız,yutar geçer sizi..Kapitalizm budur..
Kapitalizmin nasıl beslendiğini anladık,peki kapitalizm nasıl ortaya çıktı?
İnsan yüzünden..İnsan varsa,kapitalizm vardır..İnsan yoksa,kapitalizm de yoktur..Yani insanın olduğu yerde SÖMÜRÜ olur,savaş olur,ekonomik kriz olur,hastalık olur,..vb
Kapitalizmi sadece birkaç yüzyıl önce ortaya çıkmış bir sistem olarak görmemek lazım..

Bu bakımdan insanların bir gün akıllanacağını sanmak bir hayaldir..İnsanların bir gün komünist bir sistemde yaşayacaklarını sanmakta..Hayal demek,inanç demektir..Rasyonel insanın böyle hayallerle/inançlarla işi yoktur,olamaz da..

Soru;Gerizekalı bir insan,maske taktığı zaman ne olur?
Cevap;Maske takmış gerizekalı bir insan olur..
Çokta şey etmeyin yani..
Alt 21-04-2020, 00:18
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu bakımdan insanların bir gün akıllanacağını sanmak bir hayaldir..İnsanların bir gün komünist bir sistemde yaşayacaklarını sanmakta..Hayal demek,inanç demektir..Rasyonel insanın böyle hayallerle/inançlarla işi yoktur,olamaz da..
Karl Marks, kapitalizm pekala yenilir dedi, gerçekten en az 20 ülkede yenildi.
Oysa Marks'tan önce herkes bunun ütopyadan ibaret olduğunu söylüyordu.

Sevgili Ahlaksız, bizim hayalimizin geçerli bir argümanı var.
Senin elin ateşe değerse acıtır ve o acıyı dindirmek için bir şeyler yaparsın.
Sömürü, baskı da öyledir, insanlara acı ve yokluk verir, insanlar buna her zaman duyarsız kalamaz, bir yerde patlar.
Bu bir süreç meselesidir, bundan bin yıl önce kimse ateistim diyemezdi, şimdi ateist siteler, ateist dernekler var.
Demek bir şeyler değişebiliyormuş, suyun yatağını bulması için akması gerekiyor.
İşte baskı-sömürü sistemi de akan suyun kendisidir.
Baskı-sömürü varsa yatak da vardır, sadece oraya ulaşması için süreç gerekiyor.
Ha, kapitalist anlayış elbette ölmez ama etkisizleşebilir, gücünü yitirebilir, bu da bahsettiğim nedenle mümkün olduğu kanıtlanmıştır.
Şimdi evrim diye bir şeyin varlığını ve etki-tepki diye bir olayı düşünüyorsan sana sorayım.
Maden evrim var ve madem ki, etki-tepki olayı var o halde sömürü-baskının karşılıksız kalacağını düşünebiliyor musun?
Alt 21-04-2020, 08:39
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Marks denince her kesin aklına komünizm geliyor Bende merak ediyorum Bu aklı kullananlar hiç Marks ın kitaplarını okudu mu Yoksa Marks ı Marksistlerden mi okudu.

Sn Ahlaksız

Sen hiç Marks ın kendine ait Marks ın yazdığı bir kitap ı nı okudun mu ? Kesin okumadın.

Eğer okumuş olsa idin Marks ın komünizm konusunda yazdığı çok az şey olduğunu görecektin. Mark daha çok kapitalizm i anlatır ve kapitalizm i eleştirir Hatta bu eleştirinin içinde kapitalizm öncesi düzenler ve insan nasıl bu günkü duruma ulaştığını Eleştirilerinin içinde din, felsefe, sanat, gibi şeyler de vardır.

Eğer Marks ı okumuş olsan böyle bir yorum yapmazdın.

Çünkü Marks insanı da eleştirmiştir. Bu eleştirisi insanın önüne iki çıkış koyması ya senin dediğin insan olarak kalacaklar ya kendini kurtaracaksın demiş. Yani Marks akıl sunmamış seçenek koymuş

Ahlaksız Arkadaşım. Sen çok okuyan insansın Marks ı da oku. Boş ver Marksistleri sen onu kendinden öğren.Çok seveceksin eminim.
Alt 21-04-2020, 13:53
Üye

bilgivehis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...
Maden evrim var ve madem ki, etki-tepki olayı var o halde sömürü-baskının karşılıksız kalacağını düşünebiliyor musun?
Sn.bilgivehis;Kapitalizm insan demek,insan..İnsan var olduğu sürece kapitalizm yenilmiş sayıl(a)maz..Kapitalizmi ayakta tutan şey insandır..İnsanların sağa sola savrulmaları,kapitalizmin işine gelir..Çeşitlilik/çatışma/rekabet olur işte..

Yani ''kapitalizm yenildi'' söylemi doğru değildir..Kapitalizm hiç bir zaman yenilmiş değildir..

Sömürünün olduğu yerde çatışma olur,farklı söylemler olur,savaş olur..vb
Tarih boyunca böyle olmuştur zaten..

''Biz ortaya farklı(sosyalizm) bir şey/söylem koyduk'' demek,kapitalizmi mağlup ettik demek değildir,bilakis kapitalizmi beslediğinizi itiraf etmeniz demektir..Evet,kapitalizm karşıtlığı,kapitalizmi besler/beslemiştir..
Chp'nin 18 senedir Akp'yi beslemesi gibi düşünün bunu..
kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...…
Sen hiç Marks ın kendine ait Marks ın yazdığı bir kitap ı nı okudun mu ? Kesin okumadın.
Sn.kartopu;''Kesin okumadın'' nedir?
Okudum babacığım..Kapitali okumadım ama..
Karl Marx,insanlık tarihinin en önemli kişilerinden birisidir..
Adam insanlığın fotoğrafını çekmiş..Nasıl b.ktan bir Dünya'da yaşadığımızı göstermiş..Daha ne yapsın?!
Bu bir tespit/teşhis..Tedavi değil işte..
Şu basit şeyi iyi anlamak lazım..Dünya stabil değil..Dönen bir Dünya'da,bugün,20.ya da 19.yüzyılın söylemleri ile bir yere varamazsınız..Marx'ı veya Lenin'i veya Atatürk'ü veya İsa'yı hap gibi yutup,bir tedavi yaratamazsınız..Bu geçmişte yaşayan veya yaşadığı söylenen(peygamberler) kişilerle bir yere varamazsınız..Çünkü,o kadar farklı bir Dünya'da yaşıyoruz ki,bunu tarif etmeye bile gerek yok..
Bir de Dünya tek bir şehir gibi düşünülmemeli..Sen şimdi fabrika/sanayi/işçi/artı değer filan diyorsun ama şu an Dünya'da birkaç milyar insan,hayatında fabrika bile görmemiştir..
Ya da bir yerde devrim yaparsın ama geçici bir süreliğine veya sadece o yerle sınırlı kalarak..
Bu bakımdan sosyalizm veya komünizm umutları,bazı Müslümanların şeriat umutları gibidir..Dünya'nın her yerinde şeriat hakim olamaz..Böyle bir şeyi düşünmek bile mümkün değil..Aynı şekilde,Dünya'nın her yerinde sosyalizm hakim olamaz..Mümkün değil bu..Çünkü dediğim gibi;
1-Dünya'daki insan popülasyonu çok farklı..
2-Geçmişte söylenen/yapılan şeyler,günümüze uyumlu değil/olamaz..
3-Bir de insanın biyolojik yapısı buna engel..
Alt 21-04-2020, 16:01
Üye

Sn.kartopu;''Kesin okumadın'' nedir?
Okudum babacığım..Kapitali okumadım ama..
Karl Marx,insanlık tarihinin en önemli kişilerinden birisidir..
Adam insanlığın fotoğrafını çekmiş..Nasıl b.ktan bir Dünya'da yaşadığımızı göstermiş..Daha ne yapsın?!
Bu bir tespit/teşhis..Tedavi değil işte..
Şu basit şeyi iyi anlamak lazım..Dünya stabil değil..Dönen bir Dünya'da,bugün,20.ya da 19.yüzyılın söylemleri ile bir yere varamazsınız...
Sn ahlaksız

Ben seninle din ler tarihi veya onun anlatmak istediğini veya istemediğini tartışamam benim bilgim yetmez. Sadece ne düşündüğümü söyleyebilirim. Sen de Marks konusunda ne düşündüğünü söylüyorsun. Belli ki Marks okumamışsın

Belki marks hakkında bazı kitaplar okudun belki Marksistlerden bir şeyler okudun Ama yazdıklarına bakarsan sen Marks ı Marks tan okumamışsın.Lenin Atatürk İsa gibi karışımlar yaptığına göre.

Bence sen kendi fikrini söyle elbette tartışırız Hatta Marks istlerle de tartış elbette doğru bildiklerini yazacaksın.

Sana hiç saygısızlık yapmadım biliyorsun Farklı düşünsek bile

Kapitalizm bir sermaye biriktirme düzeni kendinden önceki düzenlerin devamı ve en gelişmişi ama kendinden önceki düzenlerin bir bitiş tarihi varsa onunda var olacak Ha biterse ne gelir onu biz kendimize soracağız. İşte Mars da öyle diyor.Şunu da söyleyeyim Bir sistem dünyanın her yerinde aynı ölçüde gelişmediği gibi aynı zamanda son olmaz kırıntıları var olmaya devam eder. Ama biz genel olarak konuşuruz.

Örneğin Hindistan bir ülkede bile çok farklı insan yaşamları var .

Kendimize soracağız ne istiyoruz diye.
Alt 21-04-2020, 17:35
Üye

bakarsan sen Marks ı Marks tan okumamışsın.
Sayın kartopu, bir şeyleri anlamak için aslında bırak Marksı, okumak bile gerekmeyebilir, yaşamın kendisi öğretebilir, yeter ki, yaşamın kendisi iyi okunsun.

Bir gün biriyle tanıştım, kısa bir arkadaşlıktan sonra bunun konuşmaları beni hayretler içinde bıraktı.
Adamın öyle bir dünyaya bakışı var ki, ben ağzı açık kaldım.
Adam açıkça komünist, ama bırak komünisti daha ne okuma-yazma biliyor ne de bu kelimeyi duymuş.
Adama sen komünistsin haberin yok dedim.
Komünist nedir? dedi.
İşte senin bu konuştuğun dünya görüşüne komünist diyorlar dedim.
Adam çok sevindi, neden biliyor musun?
Görüşlerinin bir ideolojik kaynağa dayanmasından ve görüşlerinde yalnız olmadığına sevindi.
İşin daha da garibi, adam okumadan komünist görüşe sahip olduğu gibi yine okumadan ateist görüşe sahipti. Dinleri, peygamberleri, tanrıyı hep uydurma olarak görüyordu.
Hatta o sıralar komünist partisi yoktu, olsaydı gidip üye olacaktı.
Maalesef adam genç sayılabilecek bir yaşta öldü ama benim üzerimde çok etki bıraktı, huzur içinde uyusun.
Alt 21-04-2020, 20:42
Üye

Sn ahlaksız

Ben seninle din ler tarihi veya onun anlatmak istediğini veya istemediğini tartışamam benim bilgim yetmez. Sadece ne düşündüğümü söyleyebilirim. Sen de Marks konusunda ne düşündüğünü söylüyorsun. Belli ki Marks okumamışsın

Belki marks hakkında bazı kitaplar okudun belki Marksistlerden bir şeyler okudun Ama yazdıklarına bakarsan sen Marks ı Marks tan okumamışsın.Lenin Atatürk İsa gibi karışımlar yaptığına göre.

Bence sen kendi fikrini söyle elbette tartışırız Hatta Marks istlerle de tartış elbette doğru bildiklerini yazacaksın.

Sana hiç saygısızlık yapmadım biliyorsun Farklı düşünsek bile

Kapitalizm bir sermaye biriktirme düzeni kendinden önceki düzenlerin devamı ve en gelişmişi ama kendinden önceki düzenlerin bir bitiş tarihi varsa onunda var olacak Ha biterse ne gelir onu biz kendimize soracağız. İşte Mars da öyle diyor.Şunu da söyleyeyim Bir sistem dünyanın her yerinde aynı ölçüde gelişmediği gibi aynı zamanda son olmaz kırıntıları var olmaya devam eder. Ama biz genel olarak konuşuruz.

Örneğin Hindistan bir ülkede bile çok farklı insan yaşamları var .

Kendimize soracağız ne istiyoruz diye.
Sn.kartopu;Marx'ın ne kadar önemli birisi olduğunu söylemek istedim..Yoksa Marx'la İsa'yı kıyaslayacak kadar kafayı yemedim daha..

Şöyle söyleyeyim..Marx bana ya da günümüze hitap etmiyor,edemez..Aynı şekilde Atatürk'te öyle veya bir dinin peygamberi de öyle..Geçmiş geçmişte kaldı..Geçmişte yaşananları tekrar etmeye gerek yok..
Kemalistler,20.yüzyıl başında yapılan devrimi tekrarlamak istiyorlar veya o günleri özlüyorlar..Hatta Atatürk'ün dönmesini isteyenler bile var..
İsa'ya tapanlar,İsa'nın yeryüzüne dönüp,bir devrim yapmasını istiyorlar..Mesih beklentisi işte..
Marksistler de,işçilerin bir devrim yapmasını istiyorlar..
Ya da başkaları..
Bunların hepsi hayal,inanç,umut,ideal..

Okumak konusuna gelirsem..Hitleri anlamak için kavgam kitabını okumaya gerek yok..Marx'ı anlamak için kapitali okumaya gerek yok..Ya da Atatürk'ü anlamak için Nutuk'u okumaya gerek yok..

Eski ahit kalın bir kitaptır..Bir ateistin Yahudi dininin uydurma olduğunu anlaması için eski ahiti okumasına gerek var mı?Yok işte..Niye okusun?Çözmüş işte konuyu..İlla her şeyi okumasına gerek yok ki..

O kadar takılmışsınız ki bu konuya,illa Marx'ı okumanın gerekli olduğunu söylüyorsunuz..Bir dogma bu..Sanki kutsal bir şey okuyacağız..Yahu,iki ekonomik parametre,iki sosyolojik tahlildir en fazla..Ne yazacak yani?!

Sermaye biriktirme filan,değil mi?Yahu,ne sermayesi?Adamın Dünya'dan haberi yok,sen bu adama sermayeden bahsediyorsun..
''Sermaye'' kelimesini,şu an Dünya'da ne kadar insan anlayabilir sizce?Bir tahmin edin..Bence kabaca 8 milyarlık nüfusun içinde,500 milyonu anca anlar..Sizce?
Alt 22-04-2020, 08:38
Üye

Sn.kartopu;Marx'ın ne kadar önemli birisi olduğunu söylemek istedim..Yoksa Marx'la İsa'yı kıyaslayacak kadar kafayı yemedim daha..

Şöyle söyleyeyim..Marx bana ya da günümüze hitap etmiyor,edemez..Aynı şekilde Atatürk'te öyle veya bir dinin peygamberi de öyle..Geçmiş geçmişte kaldı..Geçmişte yaşananları tekrar etmeye gerek yok..
Kemalistler,20.yüzyıl başında yapılan devrimi tekrarlamak istiyorlar veya o günleri özlüyorlar..Hatta Atatürk'ün dönmesini isteyenler bile var..
İsa'ya tapanlar,İsa'nın yeryüzüne dönüp,bir devrim yapmasını istiyorlar..Mesih beklentisi işte..
Marksistler de,işçilerin bir devrim yapmasını istiyorlar..
Ya da başkaları..
Bunların hepsi hayal,inanç,umut,ideal..
Sn Ahlaksız
Marks ı Okumadığını kabul ediyorsun yani.

Bizim oralarda bir söz söylenir Şöyle İyi bir çoban koyunun karnını doyurur da getirir Kötü çoban koyunu kurt a kaptırır.
Evet insanların büyük çoğunluğu ekonomiden anlamaz Ama insanların büyük çoğunluğu dinden de siyasetten de anlamıyor ama onları birileri güdüyor. Sonunda ne yaparsan yap insanla yapacaksın onları inandıracaksın.

Şimdi gelelim Marks günümüze hitap etmediği ve geçmiş yaşananlara. Sn Ahlaksız Muhammed Markstan 1200 yıl önce yaşamış söylemiş bak hala peşinden gidenler hatta onun için ölenler var. Demek ki bazı şeyler kalıcı Ne zaman biter yerine daha iyi bir şey koyduğunda. Diyelimki 7,5 milyar insandan sadece 500 milyonu bir şeyler biliyor İşte o 500 milyon 7,5 peşine takacak ki istedikleri olsun.

Biz burada doğruları tartışıyoruz bizim için doğru olanı. Başarır da insanı peşimize takarsak değişecek yoksa ya böyle kalacak ya daha kötüsünü göreceğiz.

Birde şu var Umut bittiğinde hayat bitmiştir

Marks ı konuşurken İsa yı Atatürk ü konuşma bence hepsi ayrı ayrı konuşulur. Bak bu şekilde AKP lilere benziyorsun. Hatırlatayım.
Alt 22-04-2020, 08:58
Üye

bilgivehis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın kartopu, bir şeyleri anlamak için aslında bırak Marksı, okumak bile gerekmeyebilir, yaşamın kendisi öğretebilir, yeter ki, yaşamın kendisi iyi okunsun.

Bir gün biriyle tanıştım, kısa bir arkadaşlıktan sonra bunun konuşmaları beni hayretler içinde bıraktı.
Adamın öyle bir dünyaya bakışı var ki, ben ağzı açık kaldım.
Adam açıkça komünist, ama bırak komünisti daha ne okuma-yazma biliyor ne de bu kelimeyi duymuş.
Adama sen komünistsin haberin yok dedim.
Komünist nedir? dedi.
İşte senin bu konuştuğun dünya görüşüne komünist diyorlar dedim.
Adam çok sevindi, neden biliyor musun?
Görüşlerinin bir ideolojik kaynağa dayanmasından ve görüşlerinde yalnız olmadığına sevindi.
İşin daha da garibi, adam okumadan komünist görüşe sahip olduğu gibi yine okumadan ateist görüşe sahipti. Dinleri, peygamberleri, tanrıyı hep uydurma olarak görüyordu.
Hatta o sıralar komünist partisi yoktu, olsaydı gidip üye olacaktı.
Maalesef adam genç sayılabilecek bir yaşta öldü ama benim üzerimde çok etki bıraktı, huzur içinde uyusun.
Sn bilgiehis
Bence Marks konusunda iddialı konuşanlar Marks ı okumalı ve anlamalıdır.Yoksa kuran ı bilmeyen müslüman a döneriz.

İnsanların büyük çoğunluğu bulunduğu sosyal yapının farkındadır. Tek sorunları hiç bir şeyin değişmeyeceğine inanmasıdır.

Hepimiz 1970 li yılları biliriz yaptığımız miting ve gösterilerde polis yanımız bile sokulamazdı. Şimdi görüyoruz gösteri başlar başlamaz devlet dağıtıyor. Neden belli. İnsanlar güçlülere inanır Çünkü korku hakimdir. Bizim işimiz bu insanları kendimize inandırmamızdır. Bu davanın onların da davası olduğuna inanmalarıdır.

İnanç çok güçlü bir kalkandır.

Önerilen Siteler