Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-07-2007, 10:58
Üye Değil

Standart maide suresi 33.ayet hakkında

maide sureisine baktığımız zaman birçok emir ve yasaklar vardır bunu ilk ayetlerden itibaren görebilirsiniz.fakat islamiyetin hoşgörü dini olmadığını belirten ayetlerden biri de maide suresinin 33.ayetidir.ayete bakacak olursak;
Allah'a ve Resûlüne savaş açanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası; ancak öldürülmeleri, yahut asılmaları veya ellerinin ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut o yerden sürülmeleridir. Bu cezalar onlar için dünyadaki bir rezilliktir. Ahirette de onlara büyük bir azap vardır.

Evet gördüğünüz ayet net ve açıktır.Tabi bazı islamcı arkadaşlar yine kabul etmeyeceklerdir bu iddiaları ama görünen köy kılavuz istemez.Örneğin ellerin ve ayakların çaprazlama kesilmesi israiloğulları zamanında da vardı.hatta mısır firavunları kendisine karşı gelenleri de bu yöntemle cezalandırırlardı.tevratta bunlar yazılıdır.Asıl konumuz bunlar değil tabiki..Asıl konumuz,islamiyetin sanıldığı gibi hoşgörü dini olmadığının kanıtlarıdır...Bu ayet *bir şeriat hükmüdür, bu ayetleri kabul etmemek,yada onları kendi kafalarına göre yorumlamak islam dinine göre kesinlikle yasak olan şeylerdir.Bir ayeti öyle ya da böyle inkar etmek dinden çıkmanın sebeblerinden biridir.Ayette allaha ve resulüne savaş açanlardan kasıt onları eleştiren,onları sorgulayan onlara inanmayan kişilerin öldürülmeleri asılmaları el ve ayaklarının kesilmeleridir.Bu bir vahşettir,kendi inancında olmadığı için insanların öldürülmesi kadar büyük bir insanlık suçu yoktur..Bunu yakın zamanlarda görmüştük türkiyemizde de görmekteyiz.maide suresinin bu ayeti, kuranın bütün ana fikrini ortaya çıkaran ayetlerden biridir.Savaş hukukundan bahseden arkadaşları duyar gibiyim ama bunun savaş hukuku ile hiçbir alakası yok.Mekke'den medineye göç etmek zorunda olup,kureyş kabilesinin zulmü altında inleyen bu insanlar güçlendikten ve bu ayetin gelmesinden sonra kendisine inanmayanları ve ona karşı olanları kılıçtan geçirmiş onları öldürmüşlerdir.buna örnek;yahudilerden oluşan beni kureyza kabilesidir.tabi örnekler çoğaltabilir..tabi gerçekleri kabul etmek biraz zordur,ama yine de gerçekler değişmez..saygılarımla
Alt 19-07-2007, 12:23
spartan-troy spartan-troy isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: maide suresi 33.ayet hakkında

felsefeci sen hakkaten isi bilmiyorsun...ne yorumlaya biliyorsun nede dusune biliyorsun...
simdi mehmetciksin..ve gorevin hakkariye dustu...catısmadasın? buyur bakalım....bu biiiiirrrrrrrr

ikincisi..... savasa girmişsin karsılıklı,ölen yada sag kalan olmaz mı senin icin ?
herkes savasa girecek ama kimse olmeyecek boyle mi?

3.cusu:::: Allah a ve peygambere savas acanlar sucsuz mu ? size gore massallah sucsuz..

4.cusu :::: israil ,filistinde ki onca cocukları masumları katletti....sesini cıkardın mı kardesım? mescidi aksaya saldırsalar gıkın cıkar mı ?

ve PEYGAMBERE kufredip,ona savas acanlara karsı ,peygamber davasını ve sahabileri korumak ıcın onlarla savasmıyacak mı ?

bunlara cevap ver bakalım...

ve en onemli sorum su:::: peygambere savas acanlar sucsuz mu ?
Alt 19-07-2007, 12:29
Üye Değil

herşeyi sen çok iyi biliyorsun iki tane ezbere ayet bilip burda ötmekle iş olmuyor dostum.soruların cevabına gelince sakın olaki mehmetçiğin yaptığı görev ile muhammeddin yaptıklarını kıyaslama çünkü mehmetçik muhammeddin beni kureyzalılara yaptığı gibi bütün insanları öldürmedi öldüremez..manayı hemen duygusallığa taşımaz isen sevinirim..birinci yanıtım budur.ikinci soruna cevab ise şudur bu sadece savaş ile alakalı değildir.iranda bile bugün muhammed aleyhine konuştuğun zaman katli vaciptir fetvası çıkarılır..üçüncü soruna gelince hayır onlarda sütten çıkmış akkaşık değil ama onların gelenek ve göreneklerine karşı çıkan bir akıma karşı mutlaka seslerini çıkarmaya çalışmışlardır..onlar hatasız değildir..kusurları da vardır..dördüncü soruna cevabım evet sesim çıktı...bizler israili amerikayı ve onun yandaşlarını şiddetle eleştirdik sloganlar attık...ordaki insanların yanında olamazsak bile,onların hakkını savunmaya çalıştık bazı dindar MÜSLÜMANLAR GİBİ(!) AMERİKALARDA KALMADIK..ORDA YAŞAMADIK VE HALENDE YAŞAMIYORUZ YAŞAMAYACAĞIZDA..
Alt 19-07-2007, 12:36
Üye

felsefeci beni iran ilgilendirmiyor....ben de muslumanım ama....ben gidipte her ateist olana savas acmıyorum cunku bana saldırmıyor...kureyza olayına gelince...1000 defa yazmısımdır belki bu sitede...kureyzayı peygamber katletmeseydi...bir gece ansızın sahabiler mahallesi havaya ucacaktı

bkz...ibni kesir -islam tarihi,kureyza olayı
ayrıca bkz.hzmuhammedin evresel mesajı-ibrahim sarıcam
ayrıca bkz.hz.muhammedin savasları ve savas hukuku

okumadan etmeden sallamayın burda...arama motorunuz bile kureyzadan bıktı artık...k yazsan kureyza cıkartıyor..asın artık bunları asın...

mehmetcik ne icin savastı kardesım?
vatan icin,millet icin sevdikleri icin....

peki peygamber ne icin savastı?
sen soyle bakalım....

peygamber galip gelmeseydi bugun herkes ateist olurdu...oyle değil mi?
o zaman gururlanırdınız ama değil mi kardesım.....ona buna pislik atmayın..dogru okuyun ayetleri.
hiç bir sekilde bir ayeti parca metoduyla degerlendiremezsiniz.

sen benim musriklerin boyunlarını vurun..fitne beterdir ölümden soruma cevap veremedin daha...
hadi cevap ver...peygambere karsı savas acanlar musrik miydi değil miydi?
Alt 19-07-2007, 12:38
Üye Değil

şu da bilinmelidirki;islamiyet güçlendikten sonra birsürü katliama *ev sahipliği yapmıştır...mekke'den mazlum bir şekilde ayrılan müslümanlar,medine'den güçlü bir şekilde geldikleri zaman birçok insanı kılıçtan geçirmiştir.

Burda mehmetçik ile muhammed zamanındaki olayı karşılaştırırsan senin iyi niyetinden şüphe ederim,Askerlerimiz vatanımızı korumakla mükelleftir ve canları pahasına ülkemizi savunmaktadırlar.Ama senin anlattığın olay islamı herkes kabul edinceye kadar,onlarla savaş onları cihada teşvik et gibi sözlerle islamiyet hızlı bir şekilde yayılmıştır..zorla dayatmayla..kan,kin ve gözyaşı ile..Bunu anlamayacak kadar kıt beyinli bir insana benzemiyorsun...ama işine gelmediği zaman herşeye muhalefet olursun...

karar senin,fikir senin ve düşünce senin.. :wink:
Alt 19-07-2007, 12:38
Üye

peki sen mi cok iyi biliyorsun her seyi...iki tane td okumussun ezbere konusuyorsun...bende o cumleni degistirdim bak...nasıl oluyor iyi geliyor mu sana....hangimiz dogru acaba
Alt 19-07-2007, 12:40
Üye Değil

spartan-troy";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
peki sen mi cok iyi biliyorsun her seyi...iki tane td okumussun ezbere konusuyorsun...bende o cumleni degistirdim bak...nasıl oluyor iyi geliyor mu sana....hangimiz dogru acaba

ben iki tane turan dursun okumadım,zaten iki tane turan dursun okumak ile ateist ya da din karşıtı falan hemen olunmaz.. bir zamanlar senin gibi yobazdım evet kabul ediyorum..ama gerçekleri gördüm ve anladım..senin gibi zavallı değilim bunu kabul et..ama fikirlerin senindir yeterki millete saldırma
Alt 19-07-2007, 12:41
Üye

peki aynı katiliamlar bugun musluman olmayanlar tarafından gerceklestiriliyor buna ne diyceksin..amerika ıragı bombalıyor...hadi buyur burdan yak....ateistler hz.muhammed pankartlarını indirdiler ankarada...buna ne diyceksiniz....hadi bakalım felsefeci....

her turlu yazına antitez gelistiririm ben senin..benimle hiç bir ateist savasamadı simdiye kadar.
Alt 19-07-2007, 12:43
Üye

felsefeci benim icinde sen yobazsın....bende cok kitap okudum ama ateist olmadım...senin gibide ben zavallı değilim....hadi buyur burdan yak...hangimiz dogru...daha benim hakkımda sozler edicek misin...aynen sana geri doner...
Alt 19-07-2007, 12:45
Üye Değil

spartan-troy";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
peki aynı katiliamlar bugun musluman olmayanlar tarafından gerceklestiriliyor buna ne diyceksin..amerika ıragı bombalıyor...hadi buyur burdan yak....ateistler hz.muhammed pankartlarını indirdiler ankarada...buna ne diyceksiniz....hadi bakalım felsefeci....

her turlu yazına antitez gelistiririm ben senin..benimle hiç bir ateist savasamadı simdiye kadar.

Onlar çok mu iyi insanlar sanıyorsun ya da onları savunduğumu mu düşünüyorsun? bugün dini dili ırkı ne olursa olsun insanlarla barış içinde yaşanması gerektiğini düşünüyorum..Savaşa karşıyım..yani her türlü antitez diyorsun da buna sen bahane de istersen senin gibilerle ben çoook karşılaştım o yüzden fazla önemsemiyorum sende diğerleri gibisin çünkü..ateistler bari pankart indirmiş,sizin gibi,oruç tutmadığı için bir insanı öldürmemiş ya da dövmemiş dime ama 8)

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil