Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-03-2008, 01:55
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Standart Re: TC kendi oz benligiyle ne zaman yonetilecek?

Sayın evrensel insan, yazınızda bazı varsayımlar var, bunları henüz bize kabul ettirmeden, sanki bu varsayımları hepimiz kabul ediyormuşuz gibi bir yaklaşımla "özbenliğimizle" nasıl yönetileceğimizi soruyorsunuz. Yani tartışmanın ilk noktasını atlamışsınız. Bence önce temel varsayımınızı tartışmaya açmanız daha uygun olurdu.

Doğu'nun vicdanı şeklinde bir kavram geliştirmişsiniz. Nedir bu "doğu vicdanı". Temel dayanaklarını milliyetçilikten alan bir Türk sevgisi ise eğer, bildiğiniz gibi milliyetçilik doğunun değil batının icadıdır. İlk milliyetçi akımlar Fransa'da daha Fransız devrimi olmadan önce doğmuştu, daha 13. yüzyılda bir Jean D'arc doğmuştu. "Doğu vicdanı"nı dini bir duygu olarak ele alırsanız, bu da oldukça büyük tartışmalar yaratacak bir "vicdan"dır. Çünkü dinsel "vicdan" birkaç yüzyıldır ciddi bir sorgulama geçirmekte. İster doğu ister batı temelli olsun dinsel "vicdan"lar bu sorgudan kurtulabilmiş değil. Kısacası dayandığınız temel algıyı iyi tanımlayabilmeniz lazım ki, sonraki tartışma bir anlam kazansın.

Bir başka açıdan, örneğin dünya egemenliğini elinde tutan ve bu egemenliğin pençesinde acı çeken halklar arasındaki çatışmalar açısından ele almak da mümkün. Doğu'dan çok bir Güney'den bahsetmek belki daha uygun olur. Dünya'nın kuzey ülkeleri büyük bir ekonomik, teknolojik, bilimsel, sosyal güce ve birikime sahipken, güneyde büyük bir sefalet varlığını sürdürmekte ve buna karşı dünyada bir tepki oluşmakta. 20. yüzyıl boyunca bu tepki güney ülkelerinde sosyalist ideolojinin bir tür kendini koruma ve ekonomik gelişme planı olarak kullanmasına yol açtı. Yani sizin aradığınız vicdanı birçokları "sosyalizm"de bulmuşlardı o zaman. İslam ülkeleri de dahil bütün güneyde sosyalizm büyük bir sempati kazandı ve hatta birçok ülkede milliyetçilikle karışık sosyalist, hatta darbeci partilere tanık olduk. Arap milliyetçiliğini örnek olarak verebilirim.

Sosyalizmin çöküşü ile birlikte dengeler yeniden değişti ve kendini koruma güdüsü İslam dünyasında islama sarılarak geliştirilmeye çalışıldı. Bu sefer vicdanın adı "islam" oldu. İslamcı partiler hızla büyüdü ve daha da militanlaştı. İslamın kazancının önceki dönemin milliyetçi-sosyalizan dönemden daha da az olduğunu düşünüyorum. Ancak bu "vicdan"ın ölçüsü, yada ideolojinin sağlamlığı ile ilgili bir sorun değil. Ortada ABD-SSCB dengesi kalmadığı için politik eksen gelişmiyor ve sadece şiddet denizinde yüzüyoruz. Böyle bir durumda da ne bir doğu gelişmesi ne de kurtuluşu söz konusu oluyor tabii.

Görüldüğü gibi doğu "vicdanı" diye birşey yoktur aslında. İdeolojiler, dinler, ekonomik çıkarlar vb. vardır. "Anadolu vicdanı", "doğunun temizliği" gibi ifadeler sadece bir takım ideolojilere yada anlayışlara destek sağlamak için kullanılan argümanlardır. Bence bırakalım Anadolu insanının saflığı, temizliği, vicdanlılığı gibi şeyleri, bunlar işin edebiyat kısmı. Doğunun da batının da anadolunun da afrikanın da avrupanın da vicdanı aynıdır. Olmayan farklılıklara dayanarak kimseyi kurtarma şansınız olmayacaktır.

Kavramlarınızın birçoğu bence tartışmalı. "Özbenlik" ne demek örneğin. Eğer ortaya attığınız konu üzerine koca bir ideoloji inşa etmeyi gerektirecek kadar büyük olmasaydı "özbenlik" kültürdür deyip geçerdim. Ama siz bu şeyin üstüne bir ideoloji inşa edecekseniz o zaman bu "özbenlik"i sorgulamak gerekiyor. "Özbenlik" eğer türklük ise zaten bunun üstüne inşa edilmiş bir ideolojimiz var. Yok eğer "islam" ise onun üstüne inşa edilmiş bir ideolojimiz de var. Eğer ezilen sınıflar gibi birşeyse, eee, o da var: sosyalizm. Bence özbenlik kültürdür ve de onun üstüne hiçbir akım inşa edilemez. Çünkü kültürler ideolojiler için zayıf dayanaklardır, ancak belli payandalarla güçlendirilerek (milliyet, din vb.) iktidar aracı yapılmaya çalışılırlar.

Bir yazıda kurtuluş reçetesi sunmayı başarmışsınız ama kavramlar, tarihsel gelişim herşey bir yazıya sığmaz. En azından kavramsal düzeyde bazı noktaları belirtmekle yetindim şimdilik. İyi düşünmeler, iyi tartışmalar.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 09-03-2008, 02:16
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Re: TC kendi oz benligiyle ne zaman yonetilecek?

Saygideger sargon;

Ben dogu vicdani derken ,bilinen dini-milli kokensel bir ayrimcilik temeli olan kisi,vatandas,birey v.s. vicdanindan degil;insani insan yapan ve butunleyici vicdandan bahsettim.Ayrica bu vicdanin-kisada olsa bir acilimini"Insanlik"baslikli yazimda verdim.Vicdanin neden doguda olduguna gelince ,bana gore bati vicdani nihilizm ile birlikte tamamen rafa kaldirmistir ve vicdan tarihsel temelde geri kalmis ama insan ve onun insanligina daha yakin toplumlarda daha kolay algilanabilecek bir temel insan duygusudur.Ayrica simdiki zamanin gecmisi ve gelecegi yazimda milliyetciligin nasil ortaya ciktiginida anlattim.

Soyut kavramlar,kisilerin dusuncelerinde nasil bir anlam tasirsa oyle algilanir ve hic bir soyut temelin ne oldugunun evrensel bir tanimi yoktur ve soyut terimler ve algisi gorecelidir.Zaten benim felsefem ayrilmislik temelli ayrimciligin bir evrensel sorun oldugunu ve birlestirici ve butunleyici bir temelde olmadigini ayrica Adem-Havva ayrilmislik felsefesi yazimda dile getirmeye calistim.Benin yazilarimda ki amac evrensel sorunun resmini ortaya koymak ve bunu resmin hicbir yerinde yer almadan yapmak.Daha ben yeni bir uyeyim zamanla benim dusuncelerimi ve onun icerigini daha detayli algilama olanagi olacaktir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 09-03-2008, 04:11
Kıdemli Üye

Standart Tarihimizi Kimler Yaziyor

Tarihimizi Kimler Yaziyor

Saygideger akadaslar;

1923 'te Turkiye Cumhuriyeti kurulduktan ve1938'de Ataturk'u kaybettikten sonra hic dusundunuzmu,bizim tarihimizi,bizim adimiza kimler yaziyor?
1941-45 yillari ikinci dunya savasi yillaridir ve Ismet Inonu'nun iradesiyle Turkiye savasa girmemeyi basarmistir.(Bilindigi gibi Osmanli Imparatorlugu birinci dunya savasina girmemeyi basaramamistir).
1950 'ler Turkiye'nin cok partili doneme gecis yillaridir.(Bunun boyle olmasina kim karar verdi dersiniz, iyi bildiniz Amerika) Ayni zamanda Turkiye'nin "ulkeyi gelistirmek icin"borclandigi yillardir.(borclar nereden alindi dersiniz,iyi bildiniz Amerika'dan).1960'li yillar ilk darbeyi gordugumuz yillardir.(Darbeyi kim yaptirdi dersiniz,iyi bildiniz,Amerika)
Yine 1960'li yillar sokaklarin"devrimci-karsi devrimci(biri digerine gore)
olaylariyla dolu yillardir.(Genclerimizi kimler kiskirtti dersiniz,iyi bildiniz.Biri Amerika digeri Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birligi(Gencler icin bir aciklama SSCB parcalanarak 1991 de Rusya adini almistir).
O yillari biraz acalim,1960-70'li yillar SSCB'nin, komsu ulkelerini "sosyalist yapma yillaridir-Bugunki ABD'nin Irak'i "demokratik yapmasi"gibi,yine oyillar ABD'nin,SSCB'nin girisimlerini onlemek icin teror ve terorizmi dunya ya tanittigi yillardir.Donelim Turkiye ye 1971 yili ikinci darbe donemi ve gencecik cocuklarin asildigi donemdir.1970-80 arasi -Turkiye ye"yabanci eliyle teror nakli" donemidir.Bilindigi gibi bu teror 1980'lerde "bizim terorimiz"e yani PKK terorune donusturulmus,boylece teror belasi bizim "onunla yasamayi ogrenme"surecimizi baslatmistir.
Yine 1980'li yillar ucuncu darbeyi getirmis,ve bu uc darbe turkiye'yi dusunce ve yasamsal anlamda en az 30 yli tarihte geriye goturmustur.Yani Menderes donemine derken Turgut ozal eliyle ikinci Menderes yaratilmis,tabi bu sefer "kimlik"tartismalari ile birlikte.yil 1990'lar.2000'lerle birlikte butun bu eklentilere "ilimli islam"eklenmistir.Aslinda bilmem hatirlatmama gerek varmi,1970-80 arasi kiskirtmalarda SSCB ABD ye yardimci olmus,1980'LERDEN ITIBAREN KISKIRTICILIK GOREVIN YINE ABD yuklenmistir.Sonunda ABD SSCB 'NIN DE "BASINI YEMIS VE ONUN FELSEFESINIDE DAGARCIGINA KATARAK HEM IDEOLOJIDE HEMDE KISKIRTILICIKTA YALNIZ KALMISTIR
Surasi sevindirici olmali ki 2000'lere kadar hicbir seyi sezemeyen kamuoyu "birdenbire" sanki hersey yeniymis gibi AKP'de her seyi sezer ve tartisir hale gelmistir.Demekki Turkiye tarihi 1950-2000 arasi kayiptir.
Simdi soruyorum sizlere tarihimizi baskalarina yazdirmaktan bikmadikmi? Ne zaman kendi tarihimizi kendimiz yazmaya basliyacagiz?.Yoksa simdiye kadar oldugu gibi"bizim kaderimiz boyle yazilmis"aynen devam mi edecegiz?. Simdi soyleyin dostlar!biz kimiz ve kimler bizden.
Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 09-03-2008, 04:31
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Re: Tarihimizi Kimler Yaziyor

Kapıldım gidiyorum bahtımın rüzgarına
Ey ufuklar diyorum yolculuk var yarına
Ayrılık görünmüşken yar tutmuyor elimden
Misafirim bugün ben gurbet akşamlarına

Gençler ülkeden kaçmayı düşünmekte
Gelecek göremiyorlar kendi ülkelerinde
Herkesin kaçması mümkün değil
Kalanlar kendi ülkelerinde yabancıların hizmetkarı olacak

Ya da birlikte bağımsızlık savaşı vereceğiz
Emperyalistlerin oyununu bozacağız
Bağımsız Demokratik Halk Cumhuriyetini kuracağız

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 09-03-2008, 23:44
Kıdemli Üye

Standart Turkiye'nin guncel sorunu nedir?

Saygideger arkadaslar;

Turkiye'ye soyle bir baktigimizda bir haber yogunluguyla karsi karsiyayiz.

Hangisi acaba guncel sorunumuz.

Teror ve terorizm mi,ekonomide ki cokus mu,halkimizin sadakaya "alistirilma"cabalari mi,iktidarin her alanda kadrolasmasimi,kuzey Irak konusumu,buyuk ortadogu projesimi,alt kimlik ust kimlik tartismasimi,KKTC mi,Avrupa topluluguna girip girmeme mi,uniter yapinin tehlikede olup olmadigimi,Turkiye Cumhuriyeti'nin kazanimlarinin kaybedilip kaybedilmedigimi,"ummet"toplumuna donusturme cabalarimi,ulke topraklarinin karis karis satilip satilmadigimi,medyanin caresizligi,bagimliligi,suskunlulugumu,dostlar daha bu liste uzar gider.

Bence en ana ve can alici sorunumuz,kendimize kendi yapi ve karakterimize uygun fikir uretemememizdir.Bu neden boyledir bu bir tartisma konusudur.Yalniz surasi bir gercekki bizler ya bize yapilani"bu da yapilirmi?,yi tartismakta yada yapilani sikayet etmekle mesguluz.

Turkiyede su anda olan"suyun basini tutanlarin"verilen direktifleri harfiyen yerine getirme cabalaridir.Bizim yapmamiz gereken bunlari"kabullenmek" yada" karsi cikmak" tartismasi degil;Turkiye'nin gelecegini aydinlik yarinlarini belirleyecek Turkiye'nin sesini dunyaya duyuracak"bizim gelecek icin planimiz bu"yu kararli ve azimli olarak dunya kamuoyuna ve beyin takimina sunmamiz dunyanin "onune gececek ve baska toplumlara ornek olacak onlarin "gozunu acacak" felsefi acilimlari sunmak bu konuda batinin yalniz olmadigini gostermek gunceldir.

Bence guncel olan batiya alternatif fikirler ve acilimlar uretmektir onlara insan ve insanlik nedir?ogretmektir.Onlardaki korelmis insani vicdani yuzlerine vurmaktir.Bir ayna tutup kendi gercek yuzlerini gostermektir.Iste o zaman akillari baslarina gelir belki"yahu biz ne yapiyormusuz butun yaptigimiz dunyayi yasayanlar icin cehenneme cevirmek insanliktan cikmakmis,meger ne bencil ne egoistmisiz,kendi cikarlarimiz icin gozumuz hic bir seyi gormemis,insan ve insanligin sonunu hazirliyormusuzda haberimiz yokmus"diyerek tekrar insanlik yoluna girerler.Haydi onlara ANAdolu'nun orta dogu,nun beyin gucu neymis gosterelim.
Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 09-03-2008, 23:51
Kıdemli Üye

Standart Insanlık mı, insanlar arası üstünlük yarışı mı?

Saygideger arkadaslar;

Eger insanlik bir yarissa ve buyarisi insanligin bir bolumu kazanacaksa o zaman hic bir sikayette bulunmaya hakkimiz yok .

Hayir insanlik bir butunlukse birlikte yasamaksa ve bu yasamda cesitliligiyle birbirini kucaklamaksa ozaman durum baska.

Insanlar yeryuzune geldiginden beri biri birini cekememekten baska birsey yapmiyor.Artik insan dusunce kapasitesinin bunu algilamasi biri birini yok etmek yerine egitmesi gerekiyor aksi taktirde vicdanimiza insani acidan nasil cevap veririz?.

Mevlanayi hatirlayin,ne demis:"yuz bin kere togbe olsan yine gel".Bence bu yaris ya zarar verme yarisidir yada birlik icinde birbirimizi algilayarak insanlik yolundan cikanlari fikirlerimizle egiterek onlara insanligini hatirlatarak verilen insanlik dusuncesi uretme yarisidir.Aksi taktirde guce doneriz ve "guclu olan kazanir." deriz.

Ben insanlarla kutuplasmak yerine onlari beyin gucuyle insanliga davet etmekten yanayim.
saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 09-03-2008, 23:56
vgm.1 vgm.1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Insanlik mi? Insanlar arasi ustunluk yarisi mi?

Sevgili evrensel insan bu kadar arka arkaya başlık açmasanız, düşüncelerinizi seslendirebileceğiniz açılmış bir çok benzeri başlık vardır, çok başlıkta sizi daha iyi anlamamız da zorlaşıyor. Tabiki siz bilirsiniz, benimkisi bir öneri.

Selamlar.
Alt 10-03-2008, 00:05
Kıdemli Üye

Standart Re: Insanlik mi? Insanlar arasi ustunluk yarisi mi?

Saygideger peker;

Onerini dikkate alacagim,konular o kadar cok ve acil ki kusuruma bakma.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 10-03-2008, 00:22
Kıdemli Üye

Standart Birey ve dusunsel degisim

Birey ve dusunsel degisim

Saygideger arkadaslar;

Hic bir vatandas ve birey tarihin degisken gelisiminde ve dusunsel gelisiminde sabit fikirli kalamaz,daha once savundugunu,daha sonra savunmayabilir.Hic bir dunya gorusu,ideoloji bagimsiz degildir.Butun tarih boyunca bir ideoloji oburunu beslemis(ki ona tamamen zit olsa bile) ve onun gelismesine yardimci olmustur.Iste o yuzden belirli bir ideolojiye,dunya gorusune takilip kalmak hele hele uzun zaman takili kalmak,ogun ilerici goruneni bugun gerici kilar.O yuzden hic kimseyi sucu,bucu diye damgalamak, hem damgalayani sabit fikirli kilar hemde damgalanani tedirgin eder.

Bence gelisen dunyada degismeyen kisi yoktur.Eger ben bu konuda degismedim diyorsa kendini kandiriyor,ya da farkinda degildir.

Onemli olan herkesin insan yapisindan,insanligindan odun vermemesi bu konuda bulundugu konumdan daha ileri gitmesidir.

1990'larda SSCB'nin yikilmasiyla ve Marxismin nihilizm temelinde amerikan idealizmine katilmasiyla . beyin ideolojik gelisimini tamamlamistir.(Bireyci akilcilik bazinda).O yuzden bugun herkesin yaptigi kendiyle hesaplasmak "ben neye,kime hizmet ediyorum? sorusuna bireysel temelde cevap bulmak buldugu cevap temelinde kendini ve dusuncelerini yenilemek (eskiye ters dusse bile) ve hayatina,dusuncelerine ve davranislarina o noktadan devam etmek.

Daha oncede dedigim gibi "ben buyum,sen busun" gibi damgalayici-etiketleyici ve sabit kilici tanim ve fikirler ileride herkese dusunsel ve davranissal zarar verir.

Ayrica sabit kalma esyanin,canlinin temeline terstir.

BU KONUDA SIZE IKI BUYUK DUSUNUR'den iki alinti verecegim.
1) bildigim birsey varsa o da hic birsey bilmedigimdir.
2)ben babamdan ileri ,oglumdan geriyim.

Birinci soz ogrenmenin ,bilinclenmenin,kendini yenilemeniin yasi ve sonu yoktur.cumlesini,ikinci sozde eger bu boyleyse ozaman benim oglumu daha iyi algiliyabilmek,onunla daha iyi ilskiye gecebilmem icin kendimi gelistirmem,yenilemem v.s. gerekiyor cumlesini iceriyor.Bugunu ve yarini algilayabilmek,takip edebilmek hatta onune gecip ileriyi gorebilmek gerekiyor.

Saygilarimla
evrensel-insan

Alt 10-03-2008, 00:50
Kıdemli Üye

Standart Re:: Gunumuz aydinlari ve duzeyleri

Saygideger arkadaslar;

Gunumuzde aydin olarak bilinen,taninanlarin en buyuk cikmazi vatan mi,ben mi ikileminde kesin taraf belirtememeleridir.Once de belirttigim gibi bilincsiz olarak gelisen bu degisimin yansilari cok yonlu oldu.

Gunumuzun aydinlarini ana olarak uc katagoride toplamak gerekir.
Bu kategoriler onlar bir birey mi,vatandas mi sorusuna da aciklik getirecektir.

1) Birey agirlikli vatandas:Bu tip aydinlar,bireysel haklarini elde etmek icin,bireysel ozgurlukleriyle cikis yapan aydinlar ve bireysel haklarina yapilanlari elestiriyorlar ama bireysel ozgurluklerinin pesindeler.Buna enguzel ornek Emin Colasan,Fatih Altayli bu tip aydinlar su an yasamlarini bireysel olmaya agirlik vermekle ve bu alan da gelismekle mesguller.Bunlara vatandastan birey olmaya karar vermis bireyler diyebiliriz. Kendileri adina ilericidirler ve dusunce ve davranislariyla vatandasin onunu acip onlarin bireysel hak ve ozgurluk bilinci almalarina yardimci olurlar.Siradan bir bireydirler ve bireysel cikislariyla gundeme geleceklerdir.

2) Vatandas agirlikli birey:Bu tip aydinlar bireysel cikislariyla-ki bunun bir hak oldugunu algilamislardir-vatandasi,toplumu,kitleleri Atatuk'un kurdugu duzeni korumaya ve Ataturk'un 1920'lerdeki getirdiklerini aynen(gunumuzun gelisen dunyasina paralel hic bir gelisme eklemeden) bugun savunarak ve su anda yonetenlerin yonetim seklini tamamen 1923 oncesine donus olarak algilayarak isyan eden ve halkida bu isyana ortak etmeye calisan bir cesit devrim oneren (en azindan demokrasi yoluyla gelmis olsa bile bugunku iktidari devirmek) ve bu konuda halka onculuk ederek kitlesel eylemler duzenleyen aydinlar.Buna en guzel ornek Tuncay Ozkan'dir.Bu aydinlarda az da olsa bir Cheguara,Fidel Castro v.s. yapisi vardir.Turkiye'den ornek verecek olursak Deniz Gezmis'i verebiliriz.

3)Aydin birey:Bu katagoride bireysel hak ve ozgurlukler temelinde hem kendini gelistiren hem de kendi disinda,baskalari,ulkesi,milleti,dunya ve olup bitenler hakkinda dusun,fikir ureterek ve bu uretim temelinde davranis uyguluyarak Turkiye'yi ve dunya'yi icinde bulundugu cikmazdan kurtarip dunyanin tikanan onunu acmak icin oyle veye boyle caba harcayan ve bunun icin bireycilik yerine insan ve insanligi onemseyen aydin.

Bu gun Turkiye ve dunyayi ortacag geriligine donmekten kurtaracak olan bu 3uncu birey cesididir.Ulkemizde ve dunyada bu tip birey sayisi ne kadar artarsa o kadar dunya ileri gider insan ve insanlik en azindan korunur.Ben de bu tip bireyler arasindayim o yuzden tehlikenin odaginda insani ve insanligi goruyorum, ve diyorum ki eger ilerici aydin olmak isteniyorsa yolu budur ve bu yol cogu zaman yalniz kalinilan bir yoldur bu yolda yola cikan birey cok guclu,guvenli,kararli ve azimkar olmali ve bireysel hak ve ozgurluklerinden,korku felsefesinin hangi duzeyiyle karsilasirsa karsilassin bu ilkesinden odun vermemesidir cunku bu ilke caninin varligiyla esdegerdir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil