Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Mitoloji & Esoterisizm > Sufizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-06-2008, 15:59
milomanara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
milomanara milomanara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Mevlana'nın eşcinselliği

Yıllar önce Mevlana'nın rubailerini okurken eşcinsel olduğu sonucuna varmıştım. (özellikle 4.kitap)

Bu neyi değiştirir derseniz, tabi ki büyük düşünce adamının bizlerde bıraktığı izlenimi değiştirmez. İslam coğrafyasında yaşamış bir felsefe, bir inanç adamının eşcinsel olup olmadığı herkesce bilinmelidir bence. Çünkü bu utanılacak değil tam tersi övünülecek bir durumdur. O yüzyılda bu hoşgörü ortamında yaşayabilmiş diye.

Osmanlı padişahlarının eşcinsel eğilimlerine bir başka konuda değinmek istiyorum. Önce sufiler!

Henüz konuyu bende yeterince araştırmadım, buradan gelecek cevaplar belki beni de yönlendirir ve doğru kaynaklara ulaşırım.

Teşekkürler,
Alt 12-06-2008, 17:48
Lestat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Lestat Lestat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Prof. Bayram, iki alim arasındaki gerginliğin temelini şöyle anlattı: Mevlana bir Moğol ajanıydı. Mevlana'ya maaş bile bağladılar. Türkmen çocuğu olan Nasreddin Hoca ise Moğolların Anadolu'yu hâkimiyet altına almalarına karşı direndi.

Kimya Hatun kitabından alıntı:

Kimya Hatun, annesi Kerra Hatun’un Mevlana ile evlenmesi sonucu Konya’ya, Mevlana’nın haremine yerleşiyor. Her şey güzel giderken ortaya Şems adında bir adamın çıkmasıyla tüm Konya çalkalanmaya başlıyor. Mevlana ile Şems halvete kapanıp haftalarca kimseye görünmeyince hakkında fetvalar bile veriliyor. Kitabında Mevlana ile Şems arasındaki ilişkiye “Minberlerde onun (Mevlana’dan bahsediliyor) esrar kullanmaya başladığı, İran ve Bağdat’taki hangahlarda görüldüğü gibi eşcinsel eğilimleri olduğu ve nihayet şer’i kuralları ayaklar altına aldığı ve bidat çıkardığı anlatılmaya başlanmıştı.” şeklinde değinen Saide Kuds, Kimya Hatun ile 2006 Pervin Etesami Edebiyat Ödülü’ne de değer bulunmuş. İşte kitapta yer alan olay yaratacak cümleler...

“Kulaktan kulağa Şeyh’in mecnuna döndüğü söyleniyordu. Bu tabir, halkın Şeyh için kullandığı en nazik tabirdi.”

Şems Mevlana’yı kısa süre terk ettiğinde...

“Halvetgahına birileri girecek olsa bakıyor ama onları tanımıyordu. Tek başınaydı, dışarıyla ve dışarıdakiyle bir ilgisi yoktu. Ne onlarla bir işi vardı ne de konuşmayı gerektirecek bir ilişkisi. Yanmış yüreği ve iştiyak ateşinden odada kendisi için bir ateşgede inşa etmişti ve yirmi dört saat onu tavaf edip duruyordu. O ateşgedenin etrafında o kadar dönmüş, o kadar ayaklarını yere vurmuş ve o kadar yanık gazeller okumuştu ki nihayet ayakları tutmaz olmuş ve olduğu yere çakılıvermişti.”

“En sonunda Şems’i buldukları ve onu dönmeye razı ettikleri haberi geldi. Maşukun sevgiliye, “Seni böyle bırakıp gittiğim için çok üzgünüm. Biliyorum, sen bunları hak etmeyecek kadar yüce bir insansın” diye yazdığı mektubu, parmaklarını üzerinde gezdirerek okuyan Mevlana, bu mektubun ondan geldiğini anlamış, öpüp koklayarak başının üzerine götürmüştü. Böylelikle biraz kendine gelebilmişti. Aynı zamanda saniyeleri saymaya başlamıştı bile. Fakat bu sefer endişe ve korku değil, daha farklı bir intizardı onunki.”

“Sürekli ya birilerinin gönlünü almaya çalışıyor ya gerçek sevgilisi ve can-ı cananına şükrünü eda etmek için alnını secdeye koyuyor ya da döne döne şiirler okuyordu: Küçelere su serpin zira ki yar geliyor...”

Gerçeğin ne kadarına dayanabilirsin?
Alt 12-06-2008, 17:53
Lestat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Lestat Lestat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

milomanara neden islam ve kadın başlığı altında açtığını anlayamadım burdan gelicek bilgilerle doğru kaynaklara ulaşırım demişsin ama sen kabul etmişsin zaten olayı

Gerçeğin ne kadarına dayanabilirsin?
Alt 12-06-2008, 18:34
Kıdemli Üye

Lestat Ben kendi rubailerine dayanarak eşcinsel olduğunu düşünüyorum. Ama birisi çıkar derki hayır allaha karşı eşcinsel bir aşkı vardı, gerçek fiziksel bir olayı yoktur, onu da anlarım.
Alt 12-06-2008, 22:24
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Milomanara,
Eşcinsellik dışında bu başlığın başka bir konusu var mı?
Cinsellik tartışmaları bu forumun konularına dahil değil çünkü.
Yok eğer amacın Mevlana'yı tartışmak ise "arama" ya Mevlana yazdığında daha önce açılmış başlıklarda sorularının yanıtını bulabilir, kendi görüşlerini belirtebilirsin.

Kafasına esen böyle abuk sabuk başlık açarsa, forum kirliliği olacaktır.
Üstelik de ilgisiz bir yere "Kadın ve İslam" forumuna kasıtlı olarak yazman, birilerini tahrik etme, rencide etme amacı taşıdığını gösteriyor.
Henüz araştırmadığını söylediğin bir konuyu sunmak yerine, biraz emek sarfedip araştırır ve daha ciddi bir sunum yaparsan bizler de yararlanabiliriz belki.
Alt 12-06-2008, 23:49
Kıdemli Üye

Pante,

Amacım kimseyi tahrik etmek falan değil. Konuyu hangi başlıkda açmamı önerirdin?

Mevlananın eşcinsel olup olmadığının bu forumla ilgisi en azından "köylü ve kentli kadının cinselliği"nin ateizmle ilgisi kadar vardır diye düşünüyorum. konuyu açarken de belirttiğim gibi Mevalana'nın eşcinsel olması yada olmaması sadece o dönem şartlarıyla ilgili bir tespit yapılmasına olanak verir.
Burada düşünürü aşağılamak gibi bir amacım kesinlikle yok.

Konu eşcinsellik ve saygı değer insanlara gelince yükselen tepkininde canlı örneği oldunuz. Forumda Mevlana ile ilgili yazılan bir çok şey var fakat böyle bir başlık yok. Başka başlıklar içinde ucu açık kalmış tartışmalar okudum konuyla ilgili.

Bu konu muhammedin eşcinselliği olsa doğru mu olur du? Din düşünürü, peygamber vs açıkça tartışılmıyor mu? Açılan konuyu neye dayanarak saçma sapan buluyorsunuz? Mevzu eşcinselliğe gelince hakaret mi sayılıyor?
Alt 13-06-2008, 11:39
AYATA AYATA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

mürit ve mürşit arasındaki ilişkiyi, metafizik muhabbetin uçsuz bucaksızlığını çözemeyen kişilerin bu suçlamaları yapmaları elbet normaldir...soyadı Küçük olan araştırmacı yazarımızda...Fatih sultan Mehmet'in Akşemsettin ile bir çadıra kapanıp sabahlara kadar çıkmamasını buna yormuştu.....bunlar bakış açısı....

bir eve her gün dört beş erkek girip çıkıyor....bunlar ****lerdir alem yapıyorlar........Esrarkeş bunlar, eroinman, bunlar, kumarbazdır kumar oynuyorlar.........bunlar yazar ortak bir eser için çalışma yapıyorlar....bunlar müzisyenler beste çalışması yapıyorlar..........yani bakış açısıdır bütün bunlar.....İnsan kalbindekini görür...
Alt 13-06-2008, 19:38
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Mevlananın eşcinsel olup olmadığının bu forumla ilgisi en azından "köylü ve kentli kadının cinselliği"nin ateizmle ilgisi kadar vardır diye düşünüyorum. konuyu açarken de belirttiğim gibi Mevalana'nın eşcinsel olması yada olmaması sadece o dönem şartlarıyla ilgili bir tespit yapılmasına olanak verir.
Burada düşünürü aşağılamak gibi bir amacım kesinlikle yok.

Konu eşcinsellik ve saygı değer insanlara gelince yükselen tepkininde canlı örneği oldunuz. Forumda Mevlana ile ilgili yazılan bir çok şey var fakat böyle bir başlık yok. Başka başlıklar içinde ucu açık kalmış tartışmalar okudum konuyla ilgili.

Bu konu muhammedin eşcinselliği olsa doğru mu olur du? Din düşünürü, peygamber vs açıkça tartışılmıyor mu? Açılan konuyu neye dayanarak saçma sapan buluyorsunuz? Mevzu eşcinselliğe gelince hakaret mi sayılıyor?
Milomanara,
"Örnek İnsan Mevlana" başlığında da yazmıştım. Şöyle ki;
Muhakkak ki Mevlana'nın da eleştirilecek tarafları vardır.
Bu nereden baktığınıza bağlıdır.
İslam penceresinden farklı , ateist pencereden farklı eleştirilir.
Eleştirilmediği takdirde zaten , bir gariplik var demektir.
Çünkü ortada farklı bir felsefe var.Diğer düşüncelerin eleştirmemesi mümkün mü?

Ancak eleştiriler felsefe konumundan çıkıp kişiselleştiği ve gerçek dışı isnatlara , yalanlara başvurulduğu takdirde çirkinlik oluşturur.
Diyelim ki ben Marx'a karşıyım.Görüşlerine katılmıyorum.Fikirlerini tartışacağım yerde ;
" Marx Yahudidir.Türk düşmanıdır.Eşcinsel olduğu rivayet edilir.Fransız casusudur gibi saçma sapan iddialar ve iftiralar da bulunursam bu yakışık almaz.

http://www.turandursun.com/forumlar/...mevlana&page=2

Mevlana'nın o kadar çok tartışılacak konuları var ki, bunlar yerine kanıtı olmayan bir yakıştırmanın tartışılması Mevlana'ya değil, o yakıştırmada bulunanlara zarar verir.
Çünkü Mevlana bir büyük insandır. Onun gözünde "Tüm müminler kardeştir" değil, tüm insanlar kardeştir. O kafir, gavur vb. sözlere karşıdır. Ayırım yapmadan her inançtan insanı kucaklar.
Örneğin İncil'in, kur'an'ın sürekli propagandası yapılır. Bedava kitapları dağıtılır.
Buna rağmen İncil'den sonra Mesnevi, dünyada en çok okunan kitaptır.
Okuyucuları bir dincinin kitabını okumadığını bilir. Değerli bir insanın, insanları kucaklayan kitabını okur.

Mesnevi'de yer alan birkaç açık sözlü cinsel hikayeleri nedeniyle ahlaksızlıkla, dönemin büyük felsefecilerinden Şems'le olan çok yakın ilişkisi eşcinsellikle, Moğolların Mevlana'ya saygılı davranması ve yardımda bulunmaları ajanlıkla örtüştürülmeye çalışılır birileri tarafından.
Hatta Nasreddin hoca'yı eşcinsel olduğu için öldürttüğü iddia edilir.
Tabi bu durumda hem eşcinsel olduğu, hem de eşcinsel olduğu için birini öldürttüğü iddiasının ikisi birden doğru olamaz. Aslında bu 2 iddia, iddiaların ne derece tutarsız, dayanaksız olduğunu gösterir.

Milliyetçilik, ulusalcılık 19. yüzyılda başlamıştır. Ama Mevlana, milliyetçi olmamakla, Moğollardan yana olmakla suçlanır. Aslında buradaki asıl suçlama milliyetçilik konusunda değil, müslümanlık, İslam konusundadır. İhanetinin de İslam'a olduğu, müşrik Moğolların saygısı ve yardımının, Mevlana'yı kendilerine yakın görmelerinden kaynaklandığı düşünülür.
Bu konuda farklı bir örnek vereyim. Örneğin, Anadolu'yu Hristiyanlar-Rumlar işgal etseydi eğer, onlar da Mevlana'ya birşey yapmaz, saygı gösterir, yardımda bulunurlardı. Bu defa da Rum ajanlığıyla suçlanır, kafirlerden yana olduğu söylenirdi.

Mevlana, eşcinsel de olabilir belki.
Bu Hakkındaki düşünceleri etkilemez, değerinden kaybettirmez.
Sadece "Mevlana da eşcinselmiş" diyen eşcinsellerin elini güçlendirir.
İslam'ın elini güçlendirdiği gibi. Müslümanlar Yunus'u, Mevlana'yı örnek gösterir, onlarla İslam'ın propagandasını yapar. Ama onların felsefesine uymaz, onların çizgisinde olmazlar. Zaten olamazlar, çünkü İslam'dan çıkmış olurlar. "Tanrı herşeydir" diyen, "Hacca gerek yok" diyen, evrimi, tekamülü savunan insanların fikirlerini değil, isimlerini kullanırlar.
Aynı halkçılıkla, devrimcilikle, devletçilikle, laiklikle bağdaşmayanların Atatürk üzerinden siyaset yapmaları gibi.

Bu arada başlık yerini bulmuş. Demek ki senin istemenle Mevlana kadınlaşmıyor.

Şimdi ben sorayım Milomanara:
Bir insanın eşcinsel olduğunu nasıl anlarsın?
Hangi göstergelerle "Bu kesinlikle eşcinsel" diyebilirsin?
Alt 13-06-2008, 23:09
Kıdemli Üye

pante´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

" Marx Yahudidir.Türk düşmanıdır.Eşcinsel olduğu rivayet edilir.Fransız casusudur gibi saçma sapan iddialar ve iftiralar da bulunursam bu yakışık almaz.
Şimdi ben sorayım Milomanara:
Bir insanın eşcinsel olduğunu nasıl anlarsın?
Hangi göstergelerle "Bu kesinlikle eşcinsel" diyebilirsin?
Pante,

Yazılarında tamda belirtmek istediğim noktaya değiniyorsun. Birinin casus olmasıyla eşcinsel olması aynı şey değil. Casusluk bir iftira olabilir ama eşcinsellik değil. Bu utanılacak bir şey değil ve öyle görülmemeli.

Kütüphanemde şu anda bulunmayan fakat sipariş ettiğim Mevlana rubailerinde aklımda şu satırlar kamıştı "ben senin sazın olam parmakla beni, çığlıklarımdan komşular uyuyamasın" düşünürün eşcinsel olduğu kanısındayım ve bu ona bir hakaret olmamalı. Özellikle sufi bir düşünürün eşcinsel olması, islam reformu adına (bence) büyük bir adımdır. Kara müslümanlığın gelmesi gereken nokta bu hümanist yaklaşım olmalı ve bunda Mevlana büyük rol oynayabilir. Ben bu ülkenin islam reformunu diğer müslüman ülkelersen önce yapacağına ve zamanın italyası gibi tüm sanat dallarında parlayacağına (belkide safça) inanıyorum.

Soruna gelince, bir insanın eşcinsel olup olmadığını anlamak gibi bir niyetim yok. Benim için senin, benim, yada diğer dostların cinsel tercihlerinin bir önemi yok. Konu bir filozof, bir politikacı, bir sanatçı olduğunda bu onların şahsi tercihleri dışında da bir şeyler ifade ediyor. Mussolini'nin, Stalin'in yada Kennedy'nin cinsel tercihlerini hatta fantazilerini bilmek isterim. Baba Bush zamanında benim babamın hayatıda tehlikedeydi ben onun herşeyini bilmek isterim çünkü onlar topluluklara yön veriyorlar. Picasso Guernica'yı yaptığı andan itibaren benim (herşeyiyle) ilgi alanımdır.

Bu ülkede eşcinseller ateistler gibi gizlenmek zorunda. Bu noktada aramızda bir çıkar birliği var, özgür düşünce. Bu ülke eşcinselliği sindirdiği oranda diğer "öteki"leri sindirecektir. Mevlananın eşcinselliği bu noktada ortak çıkarlarımız için bir artıdır. Gerçek olmayabilir ben sadece kim ne biliyorsa koysun ortaya istedim.

Saygılar pante,
Alt 13-06-2008, 23:19
khalkedonian62 khalkedonian62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kendimi bildim bileli merak ederdim yahu bu herif Şemsle aylarca bir odaya kapanıp ne haltlar karıştırıyor diye. Mevlana ve Şems Tebrizinin aylarca halvette kalmalarından ve birbirlerine sevgilim diye hitap etmelerinden dolayı ikisininde eşcinsel olabileceğini düşünmüştüm hep.

Önerilen Siteler

Etiket
eşcinsel, gay, homoseksüel, mevlana, şems