Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-07-2008, 03:23
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Ne zamandan beri? ve Niye?

Saygideger arkadaslar;

Bizlerin, bu sitede ve sohbet odasinda tartistigi, gazetecilerin, meslek ve kariyer sahibi kisilerin, tv'de, basinda tartistigi, diger sitelerde, toplanti yerlerinde, hatta kahvelerde, universitelerde, iki kisi bir araya gelince, tartisilan, ulke ve memleket meseleleri, bu konudaki, oneriler, istekler, elestiriler; yani, kisaca devletin veya elinde yetkisi olan kisi ve kurumlarin yapabilecegi ve pratikte uygulayabilecegi konular, ne zamandan beri, vatandasin gorev olarak yuklendigi ve tartisildigi konular haline geldi?

Birincisi, vatandas-hicbir gucu ve yetkisi olmadigini bile bile bu konulari neden tartisir? Desarj olmak icinmi? Bir partisi, bir orgutlenmesi, bir lideri, bir ses getiren eylemi olmayanlar, bu konulari neden tartisir?

Kisaca, yasama-yurutme-yargilama yetkisi ve gucu olmayan, vatandas, bu gucu ve yetkisi olanlarin, yani devletin, kurumlarinin ve orgutlerinin, partilerinin yapmasi veya yapabilecek olmasi gerekenleri neden, ustlenir ve tartisir?

Bu bir aliskanlikmidir?, hobi midir? kendini tatmin midir? desarjmidir?, gelenekmidir? ugrasimidir? elde edinmek istenen nedir?

VATANDASIN, BU TIP TARTISMALARI, HANGI TARIHTE BASLAMISTIR? BASLATAN NEDENLER NELERDIR? Osmanlilarda da, vatandasin, boyle bir aliskanligi varmidir?

Kisacasi, yetkimizin, gucumuzun olmadigi konulari-kendimiz soyleyip, kendimiz dinledigimizi bile bile-hergun, heryerde ve ortam da acaba neden tartisiriz? Bunun toplumun psikolojisi ile bir ilgisi varmi?

YOKSA, YETKIMIZ VE GUCUMUZ OLMADAN, YETKI VE GUCU OLAN KURUMLARDA YER ALMADAN, BIRSEYLERI DEGISTIREBILECEGIMIZ INANCINDAMIYIZ? UC KISI BES KISIYI, KENDI DUSUNCESINE CEKSE NE DEGISIR? SIMDIYE KADAR DEGISEN NE OLDU?

En azindan, birseyler yapilacaksa; yonteminin bu olmadigi kanisindayim.O zaman guc ve yetki elde edilecekse, bu nasil saglanir? Bu sorularin cevabini, kendimi de aydinlatmam acisindan merak ediyorum.

Bilmem, sizler daha once bu sorulari hic kendinize veya disariya sordunuzmu?-benim aklima 7 aylik, bir site tecrubesinden ve sohbet odasindaki, hararetli tartismalardan sonra bu sorular geldi-Sordu iseniz, ne cevap verdiniz? Sormadiysaniz, bugune kadar bu sorulari sormak neden kimsenin aklina gelmedi? Amac eger, herkesin; bilgisini, dusuncesini iletmekse; ve bu iletiler-yetkisizlik ve gucsuzlukten dolayi-yazilan veya konusulan yerle sinirli kalacak sa; o zaman tartismanin amaci ne? Biribirimizden, birseyler ogrenmek mi? yoksa, biribirimize kendi dusuncelerimizi, kabul ettirmek mi?.

Simdilik, burada kesiyor ve samimi ve aciklayici cevaplarinizi bekliyorum.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 29-07-2008, 06:13
-InVi- -InVi- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

-InVi- - MSN üzeri Mesaj gönder

Sayin Hocam,
mübarek adamsiniz ves-selam....
Insanlar tabiki tartisacak....cesitli deger yargilarina sahip olan insanlar özgürce kendilerini ifade edecek ki, önce bir konu hakkinda cesitli deger yargilarinin olabilecegi ve bu deger yargilarina sahip insanlar olabilecegi ortaya cikacak.....

Ayak üstü bir örnek vermek gerekirse , söyle bir örnek verebilirim...
Ne yazik ki bundan yaklasik 15 yil öncesine kadar Türkiye'de Aleviler dahi alevi olduklarini bilmiyorlardi....neden ? cünkü alevilik üzerinde bile "konusulmuyor" du. Simdi ise Alevilere karsi Devletin bir borcu oldugu inanci gün gectikce toplumun büyük cogunlugu tarafindan kabul görmeye basliyor ...peki neden "iste bu bazen tatli bazen gürültü patirtili konusmalardan , sohbetlerden, tartismalardan geriye kalan kazanimlar olarak kabul ediyorum ben......

Evet belki toplum icindeki bireylerin toplumsal hayatin tümü yönlendirecek direkt bir yaptirim gücü yok, ama unutmamali ki en kötü demokrasilerde bile, secilcek olanlar, bu toplum icindeki bireylerden, bizlerin adina birini meclise gönderilir.....
simdi hic birsey tartismamis, cesitli deger yargilarindan bi haber olan insanlari meclise göndermemiz daha mi iyi olur ? peki bu adam meclis icindeki ülkenin genel menfaat geregi uzlasmayi nasil yapacak, buna gerekli olan alt yapisindan yoksunsa ?

Evet tüm bu gürlütü ve patirtilarin etksini hemen yarin göstercegini bende düsünmüyorum.....ama gün gelecek bu tartismalarda konu olan meseleler karsimiza cikacak ve bizden bir durus beklenecektir.......
iste o güne hazirlikli olmak lazim...

Depolitize olmus, nasil olsa benim hic birseye gücüm yetmez, ben nasil olsa sadece bir bireyim, aman ben iste gerekli zamanda secimlerde oyumu ( yari bilincli yari bilincsiz de olsa ) veriyorum diyen ve verdigi oyunun takibini yapacak kapasitesi olmayan bir BIREY profilinin senin icin ne gibi bir faydasi var onu da ben anlamis degilim....
Iste tam böyle bu tip insanlar, birde genel kültür zayif ve egitimsizlik ile birlesince , AKILLILARIN kendi menfaatlerini dogrultusunda kullanilmasini nasil önleyecegiz kimse hic birseyi tartismayacaksa ?

Tartismanin amaci tabiki karsimizdaki farkli düsünen insandan kendimizin dogru , güzel , iyi varsaydigi fikirlerini "kilic zoru ile biyat" ettirmek degil.....kendi rizasi ile / gönüllü olarak sahiplenip kendi cevresinde sahiplenilmesini saglamak olmali....Siyasi gücün farkli deger yargilari olabilir....ama toplumun "devletsiz" kendi sorunlarini kendisi sulh icinde hal edebiliyorsa, devlet de azami ve asli isler ile mesgul olur diye düsünüyorum.....

Birde ne istiyorsun hocam sen ?
Yani insanlar sohbet odalarinda, ayak üstü sohbetlerinde, cafelerde sadece ve tek kari kiz , araba ve futbol meselelerini mi sohbet etsin ? veya aslinda bunlari da sohbet etmekde mi sana has düsüncelere göre etik degil ?!
Cidden erinip üsenmeden bu basligi actin ya helal sana hocam !
ve cidden bende erinip üsünmeden elimden geldigi kadar cevap vermeye calistim ya....helal bana

Alt 29-07-2008, 10:54
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

İnsanlar konuşa konuşa hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır.

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 29-07-2008, 18:39
Kıdemli Üye

Saygideger -inVi-

Cidden erinip üsenmeden bu basligi actin ya helal sana hocam !
ve cidden bende erinip üsünmeden elimden geldigi kadar cevap vermeye calistim ya....helal bana -INvI-

Zaten, boyle basliklar; benim gibi, herseyi sorgulayan-nedenleyen, bireyler tarafindan acilabilir. Bak, sen de, kendine gore bir cevap yazmissin.

Depolitize olmus, nasil olsa benim hic birseye gücüm yetmez, ben nasil olsa sadece bir bireyim, aman ben iste gerekli zamanda secimlerde oyumu ( yari bilincli yari bilincsiz de olsa ) veriyorum diyen ve verdigi oyunun takibini yapacak kapasitesi olmayan bir BIREY profilinin senin icin ne gibi bir faydasi var onu da ben anlamis degilim....-inVi-

Yukari da, senden yaptigim alinti da, onemli bir konuya deginmissin. Bu bahsettigin, birey cesidi, tam da amerikan idealizminin istedigi ve robotlasmaya calistigi, bir birey tipi.

Benim, bura da sana iletecegim, husus ise; bu tip bireyin onlenmesi, yani, eger devlet bireyi icin varsa; o zaman, o birey, o devletini denetleyecek ve yaptiklarini takip edecek, bilgiye ve birikime sahip olmali ve boyle kurulu bireyler birligi, de ancak, sivil toplum kuruluslari ve kurumlari eliyle, hukumetine baski yapabilir. Onu, ulkenin ve ulke icinde yasayan bireylerin menfaatleri icin uyarabilir.

O yuzden, bir birey, kendini, her durum ve sarta gore egitebilmeli; gelisen dunyaya ve ulke sartlarina gore kendini yeniliyebilmeli ve bilgi ve birikim sahibi olabilmeli.

Bu hem bireyin, hem icinde bulundugu toplumun, hem ulkenin hem dunyanin ve hem de insan ve insanligin bir gorevi ve geregidir. Ancak, kendisini bu duzeyde gelistirmis bireylerin, hem kisisel yasamlari, hemde toplumsal iliski ve iletisimleri saglikli olur. Tabi ki, farkin farkina vararak ve herturlu milli-dini kokensel yapinin degerlerine saygi gostererek ve ANTIAYRIMCI bir dusunce ve davranis sergileyerek.

Fakat, yukaridaki paragrafta anlatilanlar, maalesef, gelismis toplum icin yapilmasi gerekenler.

Turkiye gibi, bireyi olmayan ve birey yetistirme gibi bir zihniyeti bulunmuyan toplumlarda, vatandasin durumu farklidir. Benim, bu yaziyi yazmamdaki asil amac odur.Yani kisaca su, sorum hala yanitini bulamamistir.

YOKSA, YETKIMIZ VE GUCUMUZ OLMADAN, YETKI VE GUCU OLAN KURUMLARDA YER ALMADAN, BIRSEYLERI DEGISTIREBILECEGIMIZ INANCINDAMIYIZ? UC KISI BES KISIYI, KENDI DUSUNCESINE CEKSE NE DEGISIR? SIMDIYE KADAR DEGISEN NE OLDU?-e.i.

Kisaca, yasama-yurutme-yargilama yetkisi ve gucu olmayan, vatandas, bu gucu ve yetkisi olanlarin, yani devletin, kurumlarinin ve orgutlerinin, partilerinin yapmasi veya yapabilecek olmasi gerekenleri neden, ustlenir ve tartisir?

Bu bir aliskanlikmidir?, hobi midir? kendini tatmin midir? desarjmidir?, gelenekmidir? ugrasimidir? elde edinmek istenen nedir?-e.i.

Kisaca, yetki ve gucu olmayan vatandasin, YAPTIRIM GUCU varmidir, varsa nedir? Ki bugune kadar vatandas hep kullanilmis, kandirilmis, egitilmemis ve kutuplastirilarak, biribirine ters dusurulmustur. Korku felsefesiyle, sindirilmis, suru psikolojisiyle, avutulmustur.

Vatandasin, icinde bulundugu bu durumdan, vatandasi kim kurtaracaktir?Vatandasi, bu durumdan kurtarmak icin, yapilan pratik bir calisma varmidir?Tum vatandasi, ulke butunlugu ve birligi temelinde, ve farklarini gozeterek.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti

Konu evrensel-insan tarafından (29-07-2008 Saat 22:15 ) değiştirilmiştir.
Alt 29-07-2008, 22:15
Kıdemli Üye

Saygideger, aydoe;

Hayvanlar, belki koklasa koklasa anlasiyorlarda; insanlarin konusa konusa anlasabilmesi icin, ayni dili-burada turkce'yi kastedmiyorum- konusmalari, birbirlerine saygiyla davranmalari ve ortak menfaatlerini-milli-dini, siyasi, sosyal ve toplumsal- bulup, orda hemfikir olmalari gerekiyor.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 15-05-2018, 19:54
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yere tükürebiliyorum, öyleyse özgürüm ! Modern felsefenin babası descartes 1600'lü yıllarda "düşünüyorum, o halde varım" demiş. yavuz bingöl 2018 yılında "yere tükürebiliyorum, o halde özgürüm" diyor. insanlığın nereye geldiğine varın siz düşünün. Yere tükürünce kendini özgür hissetmek nedir? Nasıl bir döneme denk geldik biz? Ortadoğu islam bataklığında nedir bu çektiğimiz!

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil