Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-08-2014, 11:52
Kuel Tigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kuel Tigin Kuel Tigin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Nöropazarlama

Tesadüfen şu an karşılaştım bu tabirle. Bir-iki site buldum bilgi veren; ancak karışık bulduğumdan sadece şöyle bir göz gezdirdim. Anlayabildiğim, bir takım yeni usüllerle tüketicilerin tercihlerine yön vermeye çalışan yeni bir pazarlama yöntemi. Belki biri, daha anlaşılır ve sade bir dille özetler konuyu.
Nöro pazarlama (Neuromarketing) nedir?
Tüketici davranışları ve seçim süreçlerinin ne gibi faktörlerden etkilendiği pazar araştırmalarında hep karanlık kalan, tam olarak açıklığa kavuşamamış bir konu olmuştur. Nöro pazarlama, çeşitli yöntemlerle bu karanlık kısmı aydınlatmak ve bireylerin tercihlerini daha iyi anlamak adına tüketicilerin verilen mesajlar karşısında tepkilerinin ve zihinsel aktivitelerinin nörolojik olarak incelenmesidir. Bize sunduğu bilgi sayesinde daha etkili tasarımlara, beynin olumlu tepkiler vereceği pazarlama ve reklam kampanyalarına imza atmamız mümkündür.

Nöro pazarlamanın ortaya çıkması ve gelişmesine neden olan unsurlar / ihtiyaçlar nelerdir?
Fizyolojik ölçümlerin pazar araştırmalarına olan katkısı yıllardır bilinen bir gerçek olsa da bu yöntemler yakın zamana kadar uygulamaya geçirilemedi. İşin öncüsü, Amerika'da insanların Coca-Cola ve Pepsi'nin tercihleriyle ilgili yapılan bir araştırma oldu. Deney sırasında katılımcıların gözleri bağlı olarak her iki kolayı da tattığı ve Pepsi'nin tadını daha çok beğendiklerini ifade ettikleri, fakat diğer kolanın Coca-Cola olduğunu öğrendiklerinde birdenbire onun tadını daha çok beğenmeye yöneldikleri görülmüş.

Nöro pazarlamanın gelişiminde kilit rol oynayan bu araştırma bize tüketicilerin duygusal bağ kurdukları markalarla ilgili olumlu duygular geliştirdiklerini ve bu durumun da beyinlerinin kimi bölgelerinde hareketlenmeye neden olduğunu gösteriyor. Ünlü sinir bilimci Damasio'nun insanların kararlarının genellikle rasyonel değil duygusal süreçler sonrasında oluştuğu iddiasını da göz önünde bulundurduğumuzda geleneksel araştırma yöntemlerinin çoğu zaman yetersiz kaldığı ve tüketicilerin bilinçsiz kararlarını açıklamakta zorlanan pazar araştırmalarında kullanılan yöntemlerin değişime uğraması gerektiği sonucunu çıkarabiliriz.

Devamı...
Konu hakkında bir başka bağlantı...

Eskilerden idim, vardım uçmağa... Oldum Kül Tigin, döndüm geri.
Alt 27-08-2014, 12:43
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Cok yeni bir yontem oldugu soylenemez, cok eskiye gider kokeni.
http://www.john-uebersax.com/plato/plato3.htm

Ancak gunumuzde tuketim pazarinda rolunun ne denli etkili oldugu da yadsinamaz. Tarih akisi icinde Coca Cola'nin temel madde olarak dogal bitkiden imal edildigini kitleler hic bilmiyor olsaydi ve ilk uretildiginde hastanelerde kullanilmamis olsaydi, belki yonelim daha az olacakti. Oysa Pepsi, digerine gore daha sekerlidir kimilerine gore.

Ogrenilmis ve deneylenmis bilgiler uzerine kuruludur. Insan hayatindaki her turlu "mim"lere gore giden bir sistemdir. Ancak sonuclari bakimindan hic de azimsanmayacak olcude dogru oldugunu soyleyebiliriz. Ornegin; siradan bir "kurabiye" ile anneanne kurabiyesi'ni, ismen yanyana getirdigimizde, ikincisi daha cezbecidir cogu insana gore, cagrisimi ve uyarani daha kuvvetlidir.

Beyinsel olarak surekli biriktiriyoruz cunku.

Önerilen Siteler