Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Ateizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-11-2013, 23:19
pursey pursey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bende din derslerinin kaldırılması taraftarıyım. İnançlar kişinin kendini bağlar. Ama bu işi halletmenin de kolay olmadığını düşünüyorum. Çünkü insanlar duymak istemediklerinde sağırdan daha duymaz olabiliyorlar.
Alt 09-11-2013, 17:29
Rimbaud Rimbaud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Din denilen hastalık aile ile, çevreyle, zorunlu eğitim ile bir şekilde insan zihnine yerleştiriliyor. İnsanlara korkunun egemen olduğu bir bakış açısı yükleniyor daha küçük yaşlarda.

Sadece din konusundaki olağanüstülükler normal karşılanıp saygı beklenirken, gerçeküstü masumca bir yapıt tüm eleştirilerin hedefi olmakla beraber insanlarca kötü bir şey olarak görülebiliyor.

İnsanlara,çocuklarımıza din öğretmeden önce sorgulamayı öğretmek gerekir.Maalesef günümüzde okumanın amacı dinin çıkarlarını gözetmek için yapılan bir araç gibi oluyor.

Din kendinden olmayana karşı düşmanca tavır takınmayı emreder. İnsanın kanını emen en büyük düşman dindir.Bu şekilde düşünen insanlar bulmak zor.İnsanları maddi manevi sömürmenin yolu da dinden geçiyor.

İlerleyememe, geri kalmışlık sadece dinin yüzünden toplumların çektiği cezadır.

Bana kalırsa din dersi yalnızca üniversitelerde okutulmalı tıpkı mitoloji dersleri gibi... İlkokulda felsefe dersleri verilmeye başlanmalıdır ki insanlar gerçek ile hayali ayırt edebilsinler.
Alt 09-11-2013, 19:08
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Cocuklar neden ebeveynlerinin dinini uygular? Digerleriyle mukayese edip en dogrusu budur diye karar verdiklerinden mi? Tabi ki hayir!
Genc yastaki cocuklara, dini dogmalari asilamanin ne kadar kolay oldugunu fark etmeyen var mi ki? Devlet de koyun surusunu gutmenin, dusunen, sorgulayan guruplardan daha kolay olacaginin bilincinde. Sadece ulkemizde degil, dunyanin cogu devletlerinde de resmi din uygulamasi, var olan koyunlardan garanti oy aldiktan sonra, gelecek koyun nesillerini de yetistirlmesinin onemini kavramis olmalarindandir.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 15-03-2018, 17:47
Carl Sagan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Carl Sagan Carl Sagan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"Dünya, 15 yaşından küçük çocuklara
din dersi vermeyecek kadar dürüst olursa,
belki o zaman ona karşı umut besleyebiliriz."

Arthur Schopenhauer

Hatta bir keresinde twitter'da bir din hocasının dediklerini sizlere aktarayım: ''Bir din kültürü hocası olarak yazayım, çocuklara 12 yaşından önce hiçbir dini eğitim verilmemelidir. Pedagojik açıdan bunun yararı değil çok büyük zararı vardır. Dini eğitim okulda değil, verilecekse ailede verilmelidir, okulda ise yansız bir biçimde bütün dinler sadece tanıtılmalıdır.'' Evet, bunu demişti.

İlkokulda bizim de kafamızı yıkadılar o zamanlar biraz, tabii küçük sayılırdık, aklımız ermiyordu pek. Bir arkadaşım beni Kur'an kursuna çağırmıştı hatta yazın, o ve ailesi de dindar sayılırdı. Dedem beni göndermemişti, kızmıştı hatta. Şu an ise teşekkür çok ediyorum kendisine. Eğer gitsek belki bize de kayacaklardı orada, ne olur ne olmaz çok iyi yapmışım gitmemekle. Mesala bir örnek vermek gerekirse öylesine; Ben, hiçbir bale okulunda, tecavüze uğramış bir çocuk duymadım. Bütün tecavüz ve tacizler, Bale günah diyenlerin açtığı kurslarda oluyor.

Dedem de emekli Polis, Süleyman Demirel başbakanken korumalığını yapmış, İnönü'yü de gençliğinde görmüşlüğü vardır. Atatürkçü tam. Doğru bir karar vermişti o zaman. İleride bir gün çocuğum olduğunda, o da bana gelip aynı teklifi yaparsa dedemin yaptığını yapıp göndermeyeceğim.

Neyse konuyu biraz saptırdık.
Alt 06-01-2019, 20:18
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Finlandiya eğitim modelinde talep edilse bile 15 yaşına kadar din dersi yok, din dersi talep edene 16 yaşından sonra seçmeli var.

16 yaşına kadar sınav uygulaması yok. ileri seviye matematik dersi 16 yaşından sonra, basit seviye matematik dersi, coğrafya dersi, dil dersi ve beceri dersleri 5 yaşında başlıyor.

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir
Alt 17-01-2019, 23:42
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Din dersi doktrinsel olmak zorunda değil. Sadece öğretme amaçlı da olabilir. Tercihen de erken yaşta olabilir. Bizim 80'Lerde / 90'Larda uyguladığımız gibi olabilir.

15'te bence artık felsefeye geçilmiş olması lazım. Felsefe öğrenimi en az 2 sene olmalı, hatta üç sene olmalı, böylece daha önce gördüğün din dersini de bir yere oturtabilirsin.

İktidar asıl buna yanaşmaz bence.
Alt 18-01-2019, 17:51
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bence bütün veliler din ve dini mantık yolu ile yorumlamayı öğrenmeliler. Çocuklarına da soru sorma cevap arama yöntem ve cesaretini öğretmeliler.
Bu iktidar din derslerini yasaklamaz. Onu kendi silahı ile madara etmek daha doğru olur. Zaten bu teknolojik gelişime din cevap veremiyor birde mantıklı açıklamalar veya eleştiriler onları tamamen çuvallatır.

İnsanlar çareyi önce var olan durumu kabul ederek ararlar. Tıpkı hastalıktan kurtulmak gibi.

Bundan 6-7 yıl önce tanıdığım bütün insanlara Kredi kartı kullanmayın olmayan paranızı harcamayın demiştim Kimse beni kazımadı ama şu an düşülen duruma baktığımızda ben haklı çıktım.

Biraz da insan kendini özne var saymalı sürekli birilerinden bir şeyler istememeli. Yoksa akıl ne işe yarayacak.

Akılla çelişen bir durum varsa çözüm insanın kendindedir.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil