Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-04-2013, 22:17
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bahsi geçen ayetler sürekli olarak eleştirmekte olduğumuz "Tanrının yemin etmesi" durumlarından biridir. Tur Suresinde Ayetleri 1-7 arasında tazacak olursak:

Tûr'a, yayılmış ince deri sayfalara düzenle yazılmış kitaba, "Beyt-i Ma'mur"a, yükseltilmiş tavana (göğe), kabaran denize andolsun ki, şüphesiz Rabbinin azabı mutlaka gerçekleşecektir. ﴾1-7﴿

Zorlasanız bile en iyi ihtimalle "Tanrı katındaki olduğu iddia edilen" kitaba dayandırabilirsiniz ki bu da saçma bir durum olacaktır.

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 25-04-2013, 22:22
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dostum Pardon Yani, burdan bir şey çıkmaz, çünkü surede tura, kitaba, denize, göğe diye sıradan yeminli giriş var. Yani kitap kelimesi belli bir kitabı işaret etmekten çok, hani aya yıldıza, sağa sola, kaleme, deftere yemin etme alışkanlığından, kuranın diliyle ilgili bir giriş cümlesi o kadar. Tur dediği tur, ismi belli, kitap dediği hangi kitap belli değil ki(incilde var, tevratta belki başka yazılı kitaplarda mekkedeki insanların elinde), sonraki ayetlerle beraber okursan, öyle bir tutturup giden, andolsun yeminini destekleyici sıfat isimden öte bir anlam yüklemek sadece zan olur o kadar. Kanıtlayıcı bir cümle yapısına sahip değil.

Yani Pardon Yani, boşa yorma kendini derim, ayrıca tur 3 te kitap kelimesi yoktur, üzerine yazı yazılmış ince şeyler(deri gibi) anlamında rakkın kelimesi mevcut. Zaten o yemin kısmının devamınıda okursan kitap amma hangisi ? na mevcut bir anlam yüklemeye zorluyorsun...

Şimdilik saygımla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 26-04-2013, 02:38
Pardon Yani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Pardon Yani Pardon Yani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

aliyarasfal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dostum Pardon Yani, burdan bir şey çıkmaz, çünkü surede tura, kitaba, denize, göğe diye sıradan yeminli giriş var. Yani kitap kelimesi belli bir kitabı işaret etmekten çok, hani aya yıldıza, sağa sola, kaleme, deftere yemin etme alışkanlığından, kuranın diliyle ilgili bir giriş cümlesi o kadar. Tur dediği tur, ismi belli, kitap dediği hangi kitap belli değil ki(incilde var, tevratta belki başka yazılı kitaplarda mekkedeki insanların elinde), sonraki ayetlerle beraber okursan, öyle bir tutturup giden, andolsun yeminini destekleyici sıfat isimden öte bir anlam yüklemek sadece zan olur o kadar. Kanıtlayıcı bir cümle yapısına sahip değil.

Yani Pardon Yani, boşa yorma kendini derim, ayrıca tur 3 te kitap kelimesi yoktur, üzerine yazı yazılmış ince şeyler(deri gibi) anlamında rakkın kelimesi mevcut. Zaten o yemin kısmının devamınıda okursan kitap amma hangisi ? na mevcut bir anlam yüklemeye zorluyorsun...

Sayin aliyarasfal,

bu akilamalari gayet tatmin edici buldugumu belirtmek istiyorum.

Bu ayet dikkatimi cektigi icin sormustum, yorumlardan sonra, daha net anlama imkani buldum.

Sunuda belirtmek isterimki, ayete bir sorlama yüklemek gibi bir niyetim yok. Bilmenizi isterim.

Burdan Sayin istatistik arkadasada tesekkürlerimi sunarim.

Sayin Neva,

sizinde sormus oldugunuz soruya cvp vermeden, konu benim acimdan anlasilmistir. Sizede tesekkürlerimi sunarim.

Ögrenmeye devam diyorum.

Saygilarimi sunuyorum.
Alt 26-04-2013, 17:08
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dostum zorlamak dediğim kısma takılma. Bizimki refleks, o kadar çok kaptıran dostlar oluyorki, olmayan anlamları var göstermek için çok uğraş veriyorlar.Yada tersi, olanı yok etmek için. Onun getirdiği bir alışkanlıkla peşin hükümle yazıyoruz bazen. idare et.

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 26-04-2013, 20:33
Pardon Yani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Pardon Yani Pardon Yani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

aliyarasfal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dostum zorlamak dediğim kısma takılma. Bizimki refleks, o kadar çok kaptıran dostlar oluyorki, olmayan anlamları var göstermek için çok uğraş veriyorlar.Yada tersi, olanı yok etmek için. Onun getirdiği bir alışkanlıkla peşin hükümle yazıyoruz bazen. idare et.

Sayin aliyarasfal,

dostum dediginize göre, bir samimiyet olmasi sevindirici. Umarim buda aliskanlik degildir

Samimiyetine inaniyorum Dostum

Saygilar.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil