Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-09-2014, 05:01
Natürelist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Natürelist Natürelist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

gordion´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sn natürelist selamlar,
Selamlar sayin gordion,

kadınlara çok eşlilik yapabilme ruhsatı vermeniz, yani kadınların birden fazla koca ile evlenebilme onayını verme "adalet" inize katılmak mümkün değil,

böyle bir durum evlilik falan olmaz bildiğiniz FUHUŞ olur.
Kadinlar da cok eslilik "fuhus" oluyorda erkekler de "fuhus" olmuyor'u nasil izah edeceksiniz? Iste kur'anin allahi kadinlara bakis acisi budur. Kisacasi bununla erkeklere prim dagitarak, kadinlari bu yönde esitsiz kiliyor...

nasıl mı,

diyelim bir kadın 6 tane koca aldı, evliliğin cinsellik kısmını ele alırsak bir kadın 6 koca ile nasıl beraber olacak size sorarım, evlilik büyük oranda paylaşmanın yuva kurmanın yanı sıra, evliliğin cinsellik boyutu da olduğu bir gerçek.
Bunu bana degil kur'anin tanrisina sorunuz! Zira hangi yönde ele alirsaniz alin, cinsiyetci hükümler verilirse sonucta bir esitsizlik görülmektedir...

6. koca, çocuk yapmak isterse, öyle ya evliliğin önemli bir amacı da evlenip çocuk yapıp yuva kurmak değil mi, kadın " ben şu an 2. kocamla beraberim hele ondan bir çocuk yapayım, sonra 3,4 ve 5. kocadan sonra senle de çocuk yaparım" mı diyecek?
Eh yani söz konusu kadinlara da ayni "esit hak" (4 es) taninmasi gerekirdi söylendiginde, tepki vermenizde gec kalmiyorsunuz...

veya 4. koca, çocuk yapmak isterse, karısı " şu an 3. kocamla beraberim hele onla beraber olayım, sonra senle de beraber olurum" mu diyecek,
Iste tüm sorunlari da birlikte getiren kur'anin hükümlerini sorgulayacaksiniz, zaten bir nevi de yapiyorsunuz. Fakat tek farkla"cinsiyetci" "esitsizlik" olarak...

veya "siz aranızda anlaşın kura çekin kim 1. olursa ilk onla beraber olurum" mu diyecek?
Bir erkek kendisine dört es aldiginda saniyorsunuz bu sorunlar olmayacak mi? Dolayisiyla bunu da bana degil kitabiniza sorun

bir çocuğun doğma süresini falan da hesaba katmıyorum, ana rahminde 9 aylık sürede bir bebek olduğu durumundan yola çıkarsak, 6. kocanın bu evlilikten çocuk sahibi olması için 6x9=54 ay beklemesi gerekecek.
Bir kadini dogum makinasi olarak görüyorsaniz eger, evliligin bir anlami kalmaz...

bu durum, sırf çocuk yapıp bir yuva kurması için yaşanacak durumlar..
"Evlilik" sirf cocuk yapmak icin bir temel üzerine kurulmaz, aksine bu: Eslerin birarada yasamasi ve birlikte hayatlarinin destegi ve bakimi icin birbirlerine karsi sorumlulugu ile gerceklesir. Iste bu yaklasiminizla kadini bir "robot" ve dogum makinasi olarak gördügünüz asikardir...

oysa ki evlilikte cinsel ilişkiye girmek isteyen kocalar, eşiyle beraber olmak için aralarında kura mı çekecek?
Ya sence bu durumda kadinlar ne yapacak...?

Nisa- 3

Eğer yetimlerin haklarını gözetemeyeceğinizden korkarsanız, size helal edilen kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikahlayın ve eğer bu takdirde adaletli davranamayacağınızdan korkarsanız, o zaman bir kadın ile veya sahibi bulunduğunuz cariye ile yetinin. Bu, azmamanız, haksızlık yapmamanız için daha elverişlidir.

kadınlara çok koca ile evlilik ruhsatı verip, aklınızca "adalet" dağıtırken ortamı resmen FUHUŞ bataklığına çevirdiğinizden haberiniz var mıydı doğrusu bilemiyorum yani o kadar saçma bir "adalet" ortaya attınız ki, neresinden baksanız yerlerde sürünüyor.
Siz ve kitabiniz ile birlikte, cinsiyetci tutum sergileyerek erkeklere 4 eslilik evlenme ruhsati verip, aklinizca "esitlikten" "adaletten" bahsederken resmen fuhus batakligini görmemezlikten geldiginizden de acaba haberiniz var miydi dogrusu ben de bilemeyecegim

Benim adaletim ben de sakli dursun da, ancak sözde yüce olan ilahi bir gücün ne kadar adaletsiz olan hükümleri de yerlerde süründügü apacik ortada dir...

bu durumda sizin adaletinizin nasıl yerle bir olduğunu, Allah'ın adaletinin ise nasıl ayakta kaldığı hiç bu kadar açık ortaya konmamıştır sanırım.

sevgiler..
He canim he... Nisa-3 ile kur'an allah'inin adaleti, nasıl ayaklar altinda kaldigini görüyoruz efenim...

Müzakere ne olursa olsun, benden de sevgiler

İnsanlık onuru her şeyden üstündür
Alt 11-09-2014, 05:34
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Natürelist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Maalesef simdiye kadar böyle bir dayanak ve tutarli argüman göremedik. Dolayisiyla iddia sahibi siz'siniz ve kanitini ispatini da yapmak size düser...

kelime oyunlarina basvursaniz dahi.
Örnegin en cok carpittiklarinizdan birisi su: "Mâ meleket eymânuk"
"Mâ meleket eymân"i
en kestirmeden açiklayan ayetleri,
Muminûn sûresinde okuyabilirsiniz.

Inananlarin nitelikleri anlatiliyor orda.

5.Ve apisaralarini saklayanlardir onlar -Vellezîne hum li furûcihim hâfizûn
6.Ama eslerinden YA DA yeminleri kime sahipse onlar hariç -illâ alâ ezvâcihim EV mâ meleket eymânuhum

Arapça metindeki EV baglacina dikkat. YA DA demektir EV. Yani kadin olsun erkek olsun bir inanir ya olagan nikahli bir ese sahiptir YA DA yemîn nikahli bir ese. Nikahli olmak açisindan es ne ise mâ meleket eymân odur. Tek fark nikahin türü.
Alt 11-09-2014, 06:26
Kıdemli Üye

....../.....

ayrıca NİSA suresi 3. ayette, şartlara göre tek eşliliğe de Kuran önermiş.

"Eğer, velisi olduğunuz mal sahibi yetim kızlarla evlenmekle onlara haksızlık yapmaktan korkarsanız onlarla değil, hoşunuza giden başka kadınlarla iki, üç ve dörde kadar evlenebilirsiniz; şayet, aralarında adaletsizlik yapmaktan korkarsanız bir tane almalısınız veya sahip olduğunuz ile yetinmelisiniz. Doğru yoldan sapmamanız için en uygunu budur."

saygılar..
Iyi de iyi olmasina, ancak sartlar elverisli ise "dört tane es alabilirsiniz diyor"

Hem bir tanrinin "önermesi" de ne demek? Bunun gibi sacmalik mi olur? Bir insanin, bir sorunu cözmek icin bir sey öne sürebilir, bir teklif de bulunabilir ve arastirilip ögrenilmesi, düsünülüp cözümlenmesi bir sonuca baglanmasi gereken durumdur, tabii ki bu da gayet normal ve dogaldir. Ancak herseyi önceden bilen bir tanrinin nasil olurda bu duruma düser? Bilmiyor mu neyin dogru oldugu?, neyin yanlis oldugunu? ki bir "öneri" getiriyor...?

Lem lüm kem diyecegine, getirseydi ya kökten bir cözüm...

Lakin öneri bir öneri olarak kalir, zira kesin bu hükme uyacaksiniz diye bir kaide de yoktur, yani erkeklerin kendilerine dört es almalarinda bir mahsuru yoktur yeterki sartlari yerine getirin... Zaten onu da belirtmis herkese adaletli davranin diye, yok adaletsiz davranirsaniz eger, cariyeniz ile yetininiz.

Burada bahsettigi "adalet" öyle sandiginiz ve bildigimiz gibi "adalet" degildir!

Böyle bir adalet dagitan tanrinin esleriniz'den süphe ederseniz "dövün" diye demez!

Daha ziyade bunun: kadini birer seks objesi olarak görmesi ve tüm eslere ayni düzeyde cinsel iliskide bulunmasini bildiriyor. Yani birisini cinsel iliskide mahrum birakip digerini ön planda tutmayiniz demektedir. Eger ki bunu yapamayacagindan korkuyorsaniz, o zaman cariyeniz ile yetinin...

Bu madalyonun bir yüzü...

Öteki yüzü ise: kadinlari saf disi birakarak "bu hükümler ile sirf erkekleri baglayarak cinsiyetci ve esitsizlik sergileyerek, ayni tutumunu cennetinde de erkeklere kiz oglan kiz, cin ve insan eli degmemis esler de vermektedir...

Eh yani, kur'anin tanrisi akli fikri kadinlari birer seks objesi olarak görmesi ve anyi zamanda insanlarin uckuruyla bayagi ilgilenmesi utanc! verici degilmi dir....?

Alt 11-09-2014, 06:58
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Hasan Akçay´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bize kitapta cok eslilige iliskin, bu tur evlilikler "haramdir" diye bir ayet getirebilir misiniz?

Kusura bakmayin sayin Neva, arabayi atlarin önüne geçirmek gibi LAFZI anlamin önüne geçiren bi soru bu. Simdi ben "Hayir, öyle bir ayet getiremem" desem...

Sayin Neva, ben size
"Arkadan çekistirmek haramdir" diyen bi ayet getiremem, desem
arkadan çekistirmek (GIYBET) helal olur mu?

Ayet:
Birbirinizi arkadan çekistirmeyin.
Her hangi biriniz ölü kardesinin cesedini yemek ister mi?
Bakin igrendiniz.

Ama
"Arkadan çekistirmek HARAMDIR" diyen bi ayet
yok.

Allah "iki kiz kardesin arasini birlestirmeniz" yani "ES ÜSTÜNE ES almaniz haramdir," diyor. Bu da oluversin canim denemiyecek bi seydir, zulümdür ki haram ilan etmis.

Ayet:
Iki kiz kardesin arasini birlestirmeniz haramdir
Hurrimet aleykum... en tecmeû beynel uhteyn.

Allah "Evli olmayanlarinizi evlendirin!" diyor (Nûr 32).
Tipki "Toplanma günü salâta çagri yapildiginda Allah'i anmaya kosun!"
dedigi gibi (62:9).

O halde

Lat'i, Menat'i, Uzza'yi anmaya kosmayacaksiniz. Yoksa zulmedersiniz çünkü Allah'a ortak kosmak zulümdür (31:13).
Evli olanlarinizi evlendirmeyeceksiniz. Yoksa zulmedersiniz çünkü ES ÜSTÜNE ES almak zulümdür (4:23).

Allah, bu dinin elçisine "Bundan sonra kadinlar sana helal degil" diyor (33:52).
Helal degil = HARAM.

"O kadinlarin güzelligi hosuna gitse bile onlari eslerinle degistrirmen haramdir" diyor.

Oysa tek esli bir adamin es degistirmesi helal (4:20).
Elçiye haram. Çünkü çok esli o. Es degistirirse ES ÜSTÜNE ES alir.
O haram.

Es üstüne es almadan
çok esli olamazsiniz.

Çok esliligin haram oldugunu belirtmek için
daha ne desin?
Sayin Hasan Akcay;

Hayir o kadar zor bir soru degil acikcasi, "giybet" diye orneklemeye calistiginiz, kitabi anlatimla "zan"dir. Kitabinizi dikkatli okursaniz, zan'in da helal oldugu ayetler vardir. Orn; 24/12

Gordugunuz gibi hic de igrenc degil kitaba iliskin, kosullara uygun olarak. Kizkardesler veya diger ornekleri vermeniz yersiz.

Eger dediginiz gibi haram kilinmis olsaydi, bos yere Tahrim suresindeki ayet inmezdi degil mi?

Ustelik surenin girisi de hayli ilginctir;

Ey Peygamber! Eşlerinin rızasını gözeterek Allah'ın sana helâl kıldığı şeyi niçin kendine haram ediyorsun? Allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir.

Allah, (gerektiğinde) yeminlerinizi bozmanızı size meşru kılmıştır. Sizin yardımcınız Allah'tır. O, bilendir, hikmet sahibidir.

Eğer o sizi boşarsa Rabbi ona, sizden daha iyi, kendini Allah'a veren, inanan, sebatla itaat eden, tevbe eden, ibadet eden, oruç tutan, dul ve bâkire eşler verebilir.

Gordugunuz gibi Muhammed'in bosanmasi da mumkundur, bosanmasi halinde Allah'in kendisine dul veya bakire esler verme durumu da..

Peki siz simdi kitapta bunlar yazili oldugu halde, nasil oluyor da cok eslilik babinda haramdir veya yasaktir diyebilmektesiniz? Bence siz Ila veya becayis ile iliskili inmis ayetleri, helal/haram sinifinda incelemektesiniz.

Bakin bu ayeti atlamaktasiniz;

Ahzap/50

Mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak verdiği cariyeleri, seninle beraber hicret eden amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını, teyzelerinin kızlarını ve Peygamber nikahlanmayı dilediği takdirde müminlerden ayrı, sırf sana mahsus olmak üzere kendisinin mehrini Peygambere hibe eden mümin kadını almanı helal kılmışızdır. Bir zorluğa uğramaman için; müminlerin eşleri ve cariyeleri hakkında onların üzerine neyi farz kılmış olduğumuzu bildirmiştik. Allah bağışlayandır, merhamet edendir.

51
Bunlardan istediğini bırakır, istediğini yanına alabilirsin. Sırasını geri bırakmış olduklarından da arzu ettiğini yanına almanda sana bir sorumluluk yoktur. Bu onların gözlerinin aydın olmasını, üzülmemelerini, hepsine verdiğin şeylere razı olmalarını daha iyi sağlar. Allah kalblerinizde olanı bilir; Allah bilendir, Halim olandır.

52
Bundan sonra artık başka kadınlarla evlenmen
, elinin altında bulunan cariyeler hariç, güzellikleri hoşuna gitse bile, bunların yerine başka hanımlar alman sana helâl değildir. Allah her şeyi gözetler.

Gordugunuz gibi, yeni es almasi haram degildir, listedeki sayili kadinlar kendisine helaldir. Ustunkoru sayarsak;
Hala kizi, dayi kizi, amca kizi, teyze kizi, kafadan 4 adet es adayi mevcuttur. Daha kendisini hibe edecek olanlar ve elinin altindakiler de cabasi..

Kisaca, cok esliligin haram degil, bilakis helal oldugunu belirtmek icin daha ne desin? Burada Muhammed'in sayilan kadinlarla evlilik yapip/yapmamasi bir olcu degildir, olcu olan haram/helal kismidir.Bunun tersini iddia edebilmek icin, ancak kitabin bir kismini okuyup, diger kismini yok saymak gerekir.
Alt 11-09-2014, 07:41
Kıdemli Üye

Hasan Akçay´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Mâ meleket eymân"i
en kestirmeden açiklayan ayetleri,
Muminûn sûresinde okuyabilirsiniz.

Inananlarin nitelikleri anlatiliyor orda.

5.Ve apisaralarini saklayanlardir onlar -Vellezîne hum li furûcihim hâfizûn
6.Ama eslerinden YA DA yeminleri kime sahipse onlar hariç -illâ alâ ezvâcihim EV mâ meleket eymânuhum

Arapça metindeki EV baglacina dikkat. YA DA demektir EV. Yani kadin olsun erkek olsun bir inanir ya olagan nikahli bir ese sahiptir YA DA yemîn nikahli bir ese. Nikahli olmak açisindan es ne ise mâ meleket eymân odur. Tek fark nikahin türü.
Hayir yine yanlis aktariyorsunuz,

Size yine soruyorum "Yeminlerinizin sahip oldugu ne demek?

Bununla kimler kastedilmektedir?

Hatirlatayim bir zamanlar "yeminlerinizin sahip oldugunuz"u yetimler diye iddia etmistiniz, hala bu görüstemi'siniz?

Hasan Akcay forumdasim, bunlari defalarca bizlere yutturmaya kalktiniz ama konu ile ilgili basliklar altinda verdiginiz celiskili aciklamalariniz hala duruyor, arti kacamak ve yanitsiz kalan sorular da...

Bir zamanlar muhammed'in zeynep ile evliligini zeyd'in biyolojik evladi olmadigina ve hurafe'ye baglamaya calistiniz, ancak ileri sürdügünüz argüman maalesef cökmüstü.... Simdi nerede diye bana soru sormayiniz, ille de görmek isterseniz? size yardimimi esirgemeyip basliklari arastirip önünüze dökebilirim...

Alt 11-09-2014, 09:03
Kıdemli Üye

Hayir yine yanlis aktariyorsunuz,

Iyi güzel de açiklayin nesi yanlis.
Siz "yanlis aktariyorsunuz" dediniz diye
yanlis aktarmis olmam ki.

Bir süre sonra yine
"Yanlis aktardiginizi kanitlamistim"
diyeceksiniz.

Birakin kantlamayi hiç bisey söylemediniz. "Yanlis aktariyorsunuz" deyip ZINK diye durdunuz. Kanitlayin kardesim, cevap verilmesi gereken bisey söyleyin ki cevap vereyim.

Ve daldan dala atliyorsunuz. Muminûn 6'daki "mâ meleket eymânuhum"dan yetimlerin "mâ meleket eymân"ligina, oradan evlatligi biyolojik evlat sayan şirke...

Lütfen!
Alt 11-09-2014, 09:43
Kıdemli Üye

Profesör Abdülaziz Bayindir
http://alkislarlayasiyorum.com/iceri...laziz-bayindir

Simdi diyorlar ki:

"Aslinda Islam, cariyeligi kaldirmayi hedeflemisti ama
o devirde ne yapsin, iste sunlar bunlar vardi, onun için kaldiramadi.
Ama hedefi buydu."

Hani özrü kabahatinden büyük derler ya, iste bu da öyle bir sey.

Yani
Allahu Teala kaldiracaksa kaldirir.
Insanlardan mi çekinecek hasa?

Peki isin gerçegi nedir?

Islam,
cariyeligi kaldirmayi hedeflemis falan degildir;
Islam, cariyeligi kaldirmistir.
Alt 11-09-2014, 12:02
gordion gordion isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Natürelist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamlar sayin gordion,

Kadinlar da cok eslilik "fuhus" oluyorda erkekler de "fuhus" olmuyor'u nasil izah edeceksiniz? Iste kur'anin allahi kadinlara bakis acisi budur. Kisacasi bununla erkeklere prim dagitarak, kadinlari bu yönde esitsiz kiliyor...

Bunu bana degil kur'anin tanrisina sorunuz! Zira hangi yönde ele alirsaniz alin, cinsiyetci hükümler verilirse sonucta bir esitsizlik görülmektedir...

Eh yani söz konusu kadinlara da ayni "esit hak" (4 es) taninmasi gerekirdi söylendiginde, tepki vermenizde gec kalmiyorsunuz...

Iste tüm sorunlari da birlikte getiren kur'anin hükümlerini sorgulayacaksiniz, zaten bir nevi de yapiyorsunuz. Fakat tek farkla"cinsiyetci" "esitsizlik" olarak...

Bir erkek kendisine dört es aldiginda saniyorsunuz bu sorunlar olmayacak mi? Dolayisiyla bunu da bana degil kitabiniza sorun

Bir kadini dogum makinasi olarak görüyorsaniz eger, evliligin bir anlami kalmaz...

"Evlilik" sirf cocuk yapmak icin bir temel üzerine kurulmaz, aksine bu: Eslerin birarada yasamasi ve birlikte hayatlarinin destegi ve bakimi icin birbirlerine karsi sorumlulugu ile gerceklesir. Iste bu yaklasiminizla kadini bir "robot" ve dogum makinasi olarak gördügünüz asikardir...

Ya sence bu durumda kadinlar ne yapacak...?

Nisa- 3

Eğer yetimlerin haklarını gözetemeyeceğinizden korkarsanız, size helal edilen kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikahlayın ve eğer bu takdirde adaletli davranamayacağınızdan korkarsanız, o zaman bir kadın ile veya sahibi bulunduğunuz cariye ile yetinin. Bu, azmamanız, haksızlık yapmamanız için daha elverişlidir.

Siz ve kitabiniz ile birlikte, cinsiyetci tutum sergileyerek erkeklere 4 eslilik evlenme ruhsati verip, aklinizca "esitlikten" "adaletten" bahsederken resmen fuhus batakligini görmemezlikten geldiginizden de acaba haberiniz var miydi dogrusu ben de bilemeyecegim

Benim adaletim ben de sakli dursun da, ancak sözde yüce olan ilahi bir gücün ne kadar adaletsiz olan hükümleri de yerlerde süründügü apacik ortada dir...

He canim he... Nisa-3 ile kur'an allah'inin adaleti, nasıl ayaklar altinda kaldigini görüyoruz efenim...

Müzakere ne olursa olsun, benden de sevgiler
sn. natürelist selamlar,

bana cevap diye önüme koyduğunuz şu üstteki cevaplarınız yeterli mi sizce? bence değil.

ben şu şu durumda kadın ne diyecek demişim mesela, siz ise cevap olarak " bu erkek için de geçerli" demişsiniz..onun dışında verdiğiniz net cevaplar yok..kaldı ki verdiğiniz bu cevap erkek için geçerli değil.

yukarıdaki örneklediğim kadınının 6 koca -veya 4 herneyse- alması durumundan örnekler verdim..

bir kadın 6. kocasına " dur şu an 2. kocamla beraberim, onunla çocuk yapayım 9 ay sonra sana bakarız" diyemez, ama bir erkek "şu an 2. karımlayım, 2 gün sonra senle beraber olurum" diyebilir.

kadının biyolojik yapısı ile erkeğin biyolojik yapısı bir değil, mesela bir erkeğin bir çocuk yapabilmesi için 9 ay beklemesi gerekmiyor, bir erkek çok kısa dönemlerle - 1-2 veya 3-4 gün- de bir karşı cins ile birlikte olabilir.

ama bir kadının siz 3-4 günlük dönemlerle 4 erkekle birlikte olması, doğacak çocuğun kimden olacağı gibi çok çirkin meçhul bir durumu savunuyorsunuz ve adına EŞİTLİK diyorsunuz, dikkatinizi çekerim.

ben demiştim ki " 6. kocanın bir çocuk sahibi olabilmesi için 6x9= 54 ay geçmesi gerekir" demiştim.
siz de benim kadını bir robot olarak gördüğümü söylemişsiniz, asıl kadını robot gören sizin eşitlik anlayışınız, eğer size göre kadın da 6 tane koca alırsa asıl o zaman kadını robota döndüreceksiniz.

sn. natürelist, kadın ile erkek eşit değildir, biyolojik açıdan da eşit değildir, siz erkeğin biyolojik yapısını görmezden gelip aynı hakkı kadına da verirseniz ortaya babası meçhul bir çok çocuk çıkar, fakat erkek için o hakkı verirseniz böyle bir durum sözkonusu olmaz.

bunu görmek çok zor birşey deği, bu biyolojik bir gerçek.

kadınlara birden çok koca ile evlilik ruhsatı vermeniz tam bir facia olur.

olay sadece cinsellik değil, o zamanlar kadınların hali ortada, diri diri gömülen kız çocukları bile var, maddi durumları yetersiz, çalışmayan, çalıştırılmayan, eşi kocası çeşitli sebeplerle ölmüş kadınlar var..sadece o kadınlara sahip çıkmak adına, çok eşlilik yapmak bile toplumdaki ahlakın bozulmasına engel olabilir.

sevgiler..

Konu gordion tarafından (11-09-2014 Saat 12:11 ) değiştirilmiştir.
Alt 11-09-2014, 12:57
gordion gordion isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

yucemanitu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Teşekkürler buna memnun oldum.

Dikkatlice bakarsanız orda "zorla" tabiri yok. Zeyd'in buna rıza gösterdiğini istersen onu boşarım, dediğini ben de biliyorum. Evet zor yok ama sonuçta bir evliliğin bitmesi var.
sn. yücemanitu selamlar,

evet ortada bir evliliğin bir şekilde bitmesi var ve biz de bunu tartışıyoruz, ben geçmişteki bu olaya ilişkin anlatılanlara göre kendi bakış açımı paylaşıyorum, anlatılanlar gerçek ise tek bir noktada buluşmamız gerekir diye de düşünüyorum.

Bu hadisleri ezberlediğime emin olabilirsiniz ama sorun şu ki Zeyd ve Zeynep normal bir şekilde boşanmadı. Muhammed'in "Kalpleri bir halden bir hale çeviren Allah'ın şanı ne büyüktür." sözünü Zeynep duyup da Zeyd'e söylemeseydi. Belki boşanmayacaklardı. Boşanma bu olaydan sonra oluyor çünkü.
boşanmanın tek sebebi bu ayet midir sizce? bence bu değil, çünkü bu ayetten önce yaşananlar var, onları özetleyeyim;

öncelikle peygamberin bizzat kendisi zeyd ile zeynep'i evlendirmişti, zeynep ile evlenme niyeti olan bir peygamber, tutup da bizzat kendisi evlenmek istediği birini başkasıyla evlendirir mi, buna hep beraber "evlendirmez" dememiz gerekir öyle değil mi.

peygamber, sonradan zeynep'i istemesi ve zeyd ile zeynep'in boşanmasını istediğine ilişkin bir tutumunuz olabilir, fakat bu durumda peygamber zeyd ile zeynep'in evlendirirken zeynep'in zeyd'i istemediğini de biliyor muydunuz? zeyd, peygamberimizin azad ettiği biri ve zeynep de böyle bir kişi ile evlenmeyi istemiyordu..

yani zaten zeynep en baştan zeyd ile evlenmeye uygun bakmıyordu, yani bu evliliğin mutsuz olacağı zeyd ile zeynep'in evliliğinin başında belliydi.

yani ben bahsettiğiniz ayetten sonra zeynep'in zeyd'i istemediğine katılmıyorum çünkü ayetten önce mevcut olan evlilik zaten sıkıntılıydı.

zeyd'e peygambere zaten sıkıntılı olan evliliği bitirmek istediğini söylemişti, peygamber de zeyd'e boşanma şeklinde telkinde bulunduğu hatta bununla ilgili ayetin olduğu da malümunuz.

e tüm bunları birleştirince zaten sıkıntılı olan bir evlilik var, bu evliliğin bitmesi de normaldir öyle değil mi..

Eğer sorun varsa neden Muhammed'in bu sözü söylemesine kadar boşanma fikri ortada yok? İşte bu yüzden işin içinde bir tuhaflık var, şu ayette kırmızıyla belirtilen yeri okuyunca da insan ister istemez huzursuz oluyor.

"Ey Muhammed! Allah'ın nimet verdiği ve senin de nimetlendirdiğin kimseye. Eşini bırakma, Allah'tan sakın"diyor, Allah'ın açığa vuracağı şeyi içinde saklıyordun. İnsanlardan çekiniyordun; oysa Allah tan çekinmen daha uygundu. Sonunda Zeyd eşiyle ilgisini kesince onu seninle evlendirdik, ki evlatlıkları eşleriyle ilgilerini kestiklerinde onlara evlenmek konusunda mü'minlere bir sorumluluk olmadığı bilinsin. Allah'ın buyruğu yerine gelecektir."

baştan sorunlu bir evlilik, zeyd ile zeynep'in anlaşamaması, zeyd'in boşanma isteğini peygambere bildirmesi..

tüm bunlar yaşandıktan sonra, boşanmayı peygamber istedi, ayet yazdı zeynep'i aldı..şeklinde bir yakıştırmayı ben doğru da bulmuyorum, hakkaniyetli de bulmuyorum.

Şu halde bir önerim var. Zeynep'le evliliği tartışmaya bir başka başlık açabiliriz. Dilerseniz ben açarım. Bu başlıkta benim de sizin de tartışmak istediğimiz şeyi tartışalım dilerseniz. Bu dediklerim bir kenara dursun kaçmam, dilerseniz diğer başlığa taşıyalım. Sizinle tartışmak hoşuma gidiyor. Kolay kolay bırakmam

anlayışınız için teşekkürler, sizin gibi islama en azından şuursuzca saldırmayan, olaylara tarafsız bakabilen biriyle tartışmak benim için de keyifli, konuya burdan da devam edebiliriz farketmez, zaten bir konunun iki mesaj sonra bambaşka bir konuya dönmesi din ile ilgili konuların bir özelliği olsa gerek.
Alt 11-09-2014, 19:28
Kıdemli Üye

Gordugunuz gibi, yeni es almasi haram degildir (Neva)

Allah "Bundan sonra kadinlar sana helal degil," diyor.
Ama Neva'nin hükmü: haram degil.

Sözün bittigi yerdir.

Bir süre yazmayacagim.
Yazmamin bi ise yarayacagi yok.
Yalnizca okuyacagim.

Önerilen Siteler