Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Ateizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-07-2019, 13:58
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sn.Enketum;bu konuda bir kafa karışıklığı olduğu malum..Kimi ata diyor,kimi kuzen..Ata nedir,kuzen nedir,bunlardan bahseden yok..
Homo heidelbergensis,homo sapiens ve homo neanderthalin atası kabul ediliyor..Çünkü Homo heidelbergensis'te bulunan genleri taşıyoruz..O halde homo neanderthallerde bulunan genleri taşımamız,homo neanderthalleri de bizim atamız yapmaz mı?
(Dnamızın % 1 ile 4'ü neanderthal dnası..!)

Dünya'daki tüm canlılarla akrabayız zaten..Biri kuzenimiz,öteki dayımız filan..Mesele kime ''ata'' diyeceğimizdir..

Bizimle %99 oranında aynı dnaya sahip olan şempanzeler bizim atamız değildir ama akrabamızdır..Atamızın olması için,bizi biz yapan dnaların şempanzede de bulunması lazım..%1,belki %1,5 oranındaki bu farklılık çok önemli..
Mesela FOXP2 denilen bir gen,hem bizde,hem neanderthallerde,hem de heidelbergensis'te bulunuyor ama heidelbergensis atamız sayılırken,neanderthaller akrabamız ilan ediliyor..Bu gen konuşma(karmaşık sesler üretme),koordinasyon gibi şeyleri sağlıyor..

Sapiens ve neanderthaller çocuk yapmışlar mı?Yapmışlar..Bu çocuk sapiens mi,yoksa neanderthal mi?
İki ayrı türse bunlar,nasıl çocuk yapabilmişler?Bu tür ayrımları bugün yapılan şeyler,o dönemde insan türleri arasında keskin ayrımlar yok..Bu benzer insanlar,birbirleri ile genetik alışveriş yapmışlar ve homo sapiens,genetik anlamda bir avantaj sağlamış ve diğer türlere karşı üstün/baskın gelmiş..Sapiensin neanderthallerle çiftleşip çocuk yapması bir kırılma noktasıdır..Bu noktadan sonra sapiens,farklılaşmış..KÜLTÜR denilen şey de tam bu noktada ortaya çıkmış..Kültürün de bizi biz yapan şey olduğunu net olarak biliyoruz..
Bakınız ne deniyor;
Neandertallerin soyu Gravettian kültürünün yayılımından bin yol sonra tükenmiştir..
https://www.kitapzen.com/neandertal.htm
Kültür denilen şeyi ortaya çıkaran,vücudumuzdaki neanderthal genleriyse,o halde neanderthaller bizim en yakın atamız olur..Zaten ata demek,bizi biz yapan şey demektir..Neanderthal yakın atamız,Heidelbergensis uzak atamızdır..

Evrimağacında da neanderthallerle çiftleşmemizin ne kadar önemli olduğu belirtilmiş;
Dolayısıyla bugün hayattaysanız, bunu Neandertaller ile çiftleşmiş atalarınıza borçlu olabilirsiniz.
https://evrimagaci.org/neandertaller...20-gercek-3192
Neanderthallere bizim kuzenimiz dediğimiz zaman,sanki Neanderthallerle olan genetik alışverişimiz önemsizleştirilmeye çalışılıyor gibi..Adeta neanderthaller,bir şempanze veya bir gorille aynı kategoriye sokulmaya çalışılıyor..
Saygılar..
Alt 13-07-2019, 16:07
Enketum Enketum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn.Enketum;bu konuda bir kafa karışıklığı olduğu malum..Kimi ata diyor,kimi kuzen..Ata nedir,kuzen nedir,bunlardan bahseden yok..
Homo heidelbergensis,homo sapiens ve homo neanderthalin atası kabul ediliyor..Çünkü Homo heidelbergensis'te bulunan genleri taşıyoruz..O halde homo neanderthallerde bulunan genleri taşımamız,homo neanderthalleri de bizim atamız yapmaz mı?
(Dnamızın % 1 ile 4'ü neanderthal dnası..!)

Dünya'daki tüm canlılarla akrabayız zaten..Biri kuzenimiz,öteki dayımız filan..Mesele kime ''ata'' diyeceğimizdir..

Bizimle %99 oranında aynı dnaya sahip olan şempanzeler bizim atamız değildir ama akrabamızdır..Atamızın olması için,bizi biz yapan dnaların şempanzede de bulunması lazım..%1,belki %1,5 oranındaki bu farklılık çok önemli..
Mesela FOXP2 denilen bir gen,hem bizde,hem neanderthallerde,hem de heidelbergensis'te bulunuyor ama heidelbergensis atamız sayılırken,neanderthaller akrabamız ilan ediliyor..Bu gen konuşma(karmaşık sesler üretme),koordinasyon gibi şeyleri sağlıyor..

Sapiens ve neanderthaller çocuk yapmışlar mı?Yapmışlar..Bu çocuk sapiens mi,yoksa neanderthal mi?
İki ayrı türse bunlar,nasıl çocuk yapabilmişler?Bu tür ayrımları bugün yapılan şeyler,o dönemde insan türleri arasında keskin ayrımlar yok..Bu benzer insanlar,birbirleri ile genetik alışveriş yapmışlar ve homo sapiens,genetik anlamda bir avantaj sağlamış ve diğer türlere karşı üstün/baskın gelmiş..Sapiensin neanderthallerle çiftleşip çocuk yapması bir kırılma noktasıdır..Bu noktadan sonra sapiens,farklılaşmış..KÜLTÜR denilen şey de tam bu noktada ortaya çıkmış..Kültürün de bizi biz yapan şey olduğunu net olarak biliyoruz..
Bakınız ne deniyor;

Kültür denilen şeyi ortaya çıkaran,vücudumuzdaki neanderthal genleriyse,o halde neanderthaller bizim en yakın atamız olur..Zaten ata demek,bizi biz yapan şey demektir..Neanderthal yakın atamız,Heidelbergensis uzak atamızdır..

Evrimağacında da neanderthallerle çiftleşmemizin ne kadar önemli olduğu belirtilmiş;

Neanderthallere bizim kuzenimiz dediğimiz zaman,sanki Neanderthallerle olan genetik alışverişimiz önemsizleştirilmeye çalışılıyor gibi..Adeta neanderthaller,bir şempanze veya bir gorille aynı kategoriye sokulmaya çalışılıyor..
Saygılar..
Sn. Ahlaksiz, vermis oldugunuz evrim agaci linki baglantilariyla beraber hemen her sorunuza bir yanit veriyor.

Neandertaller de yasamis ve yasayan tum turler (sadece homo- turunu kasdetmiyorum) gibi onemlidirler.

Saygilar...

Cihana bir daha gelmek hayal edilse bile,
Avunmak istemeyiz öyle bir teselliyle. -RİNDLERİN AKŞAMI, Yahya Kemal BEYATLI
Alt 13-07-2019, 17:22
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Far Cry Primal oyununda, homo sapiens olarak bir yere yerleşip, orada yerleşik neanderthalleri öldürüyorduk. Giderek yayılıyorduk.
Bu neanderthaller insandan daha az akıllı ama duygusal ve teknik beceriye sahip gibi gösteriliyordu. Daha sinirli ve güçlü duruyorlardı.
Homo sapiens ise daha cılız, kısa boylu ve kavruk idi.

Oyunda zorla neanderthal öldürtüyolardı kadınları da neanderthal bebeklerine bakıyordu vesaire çok duygulanmıştım ben.
Sonra erkekleri tamamen imha etmiştik hepsi sinirli ve saldırgan gösteriliyordu.

Aslında böyle mi yoksa insan mı daha piçti yoksa onlar kendi kendilerine insanların arasına göç ederek mi yok oldular bilemeyeceğiz gibi duruyor.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 13-07-2019, 17:49
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Din ile bilim aslında iç içe olabilir.

Bence din, sözdebilim ile ortaya çıkmış.

Örneğin insanlar kurak geçip, su kaynaklarının azaldığı dönemlerde dua etmiş, yağmurla karşılaşanlar da
bunun duaya bağlı olduğunu zannetmiş olabilir.

Bu aslında ilkel bi etki tepki denemesi.

Farkındaysanız din ihtiyacı hep en kurak bölgelerde tavan yapmış. Susuzluk çok büyük problem.
Medeniyetle içme suyu eş anlam taşıyor.

Hindistan, Arabistan, Kuzey Afrika, Orta Asya (unutmayalım nasıl kuraklaştığını)

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 14-07-2019, 08:13
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dİn le Bilim birbirine karşıdır ikisi de diğerini ret eder.
Ama ortada İnsan var. Mantık der ki dini insan kurgulamış İnsan kendine sorar niçin kurgulamış neden ihtiyaç duymuş. İnsan aklı bazı bilinmezleri anlamak yerine uyum sağlamayı tercih eder. İnsan doğaya uyum sağlaması için kendine doğadan tanrılar yaratmış böylece doğaya teslim olduğunu anlatmaya çalışmış Ama bu tanrılar tükenince insan ticaret ve toprağı keşf edince şunu düşünmüş artık elindekileri tutup ve büyütmesi gerekecek . Yani mülk edinilecek. İşte o zaman doğa tanrılarına ihtiyac duymayıp kendine egemenliğini sürdürmesi için yeni tanrı yaratmış.

Bu tanrı güç ün ve mülkiyetin temsilcisi olmaktadır. Yani İnsan kendini tanrı olarak yaratıp bütün alt sınıflara bunu ikna veya zor yolu ile kabul ettirmiş.
Tanrı, güç ve iktidar ın temsilcisidir artık.

Günümüzde eğitim seviyesi yükselmektedir İnsan da soru sorar cevap bulmaya çalışır Çünkü görüş alanı ilerlemiştir bilinmeyen şey kalmamaktadır bilinmesi gerekenlerde bazı araçlar vasıtası ile bulunmaktadır.

Tanrıda insandan İnsanda tanrıdan vaz geçmektedir. İşte bu durumda tertipler senaryolar zorlar devreye giriyor.
Alt 14-07-2019, 19:57
Üye

Enketum´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn. Ahlaksiz, vermis oldugunuz evrim agaci linki baglantilariyla beraber hemen her sorunuza bir yanit veriyor.

Neandertaller de yasamis ve yasayan tum turler (sadece homo- turunu kasdetmiyorum) gibi onemlidirler.

Saygilar...
Sn.enketum;net bir açıklama yok..Genelde dediğiniz gibi neanderthaller,sapienslerin kuzeni olarak lanse ediliyor..Benim söylediğim gibi ata söylemi pek kullanılmıyor..Ben hem sol görüşlü insanların yazdığı ''ilkçağ tarihi'' kitabına dayanarak,hem de bu konuda akıl yürüterek böyle bir şey diyorum..

Bana neanderthallerin sadece bizim kuzenimiz olduğu söylemi rasyonel gel(e)miyor..Çünkü dediğim gibi orangutanlar da bizim kuzenimiz,şempanzeler de..

Neanderthaller sapienslerle çiftleşip,gen alışverişi yapmış..Ne kadar olduğunu da söyleyeyim..Evrim ağacı %4 diyor..Toplamda 23.000 genimiz var..Bu da 920 tane genin neanderthallerden bize geçtiğini gösterir..Bu gen alışverişi olmasaydı,homo sapiens biyolojik olarak bir değişim/dönüşüm geçiremezdi..Yani burada salt kuzenlik mevzu değil,aynı zamanda atamız/babamız/anamız/yaratıcımız olduğu mevzu..Bugün biz bir insan türü olarak varsak ve bizden başka bir tane bile insan türü yoksa,bu da bir başarıysa,bu başarının mimarı bizim hem kuzenimiz,hem de atamız olan homo neanderthaldir..Geçmişteki o süreçte,denisova ve floresiensis adlarında iki insan türü de vardı..Bu türler de yok oldu..Bu türlerle kim çiftleşti,yani kim kime genlerini aktardı,net bilmiyorum..Neanderthaller belki,denisovalarla çiftleştikten sonra,bazı özelliklerini kazandı..Yani kim kimi tutarsa,kimin kime güce yeterse,kim kiminle çiftleşebilirse çiftleşmiş..O süreçte şunlar sapiens,bunlar denisova filan da diyemeyiz..Çünkü net bir ayrım yok daha..Bu ayrımları bugün biz yapıyoruz..Biz en son 920 tane geni,kuzenimizden almışız ve bu alışveriş,bizi bu noktaya getirmiş..Haliyle bizi bu noktaya getiren en önemli şey,en son yaptığımız eylemdir ve bu eylemdeki başrol neanderthal de,otomatikman bizim atamız olur..
Alt 20-12-2023, 23:36
Üye

Twetterdeki yazdıklarımı buraya aktarayım. Tanrı konusunda şöyle düşünüyorum.

Atalarımız Neandertallerle karşılaşıyor, bu insan(homo) türüyle genetik alışveriş yapıyor ve sonrasında bu insanları yok ediyor. Bu genetik alışveriş, zihinsel anlamda atalarımızı(Kro Magnon) farklılaştırıyor.
Chauvet Mağarasındaki çizimler veya Vilendorf venüsü gibi heykeller, bu genetik alışveriş sonrasında ortaya çıkıyor.

Ama kabaca M.Ö.50.000 ile M.Ö. 5000 arasındaki dönemdeki insanların ortaya koydukları eserlerde, tanrı veya tanrıçayı ima eden en ufak bir şey göremiyoruz.!

Bu dönemde insanı ya da Evren'i 'yaratan' bir 'güç' olduğuna dair bir veriye sahip değiliz.

İnsanın nasıl yerlerde yaşadığını, nasıl aletler yaptığını, nasıl avlandığını ya da kadına nasıl baktığını biliyoruz ama.!

Neolitik dönemde Sümer'de ve Mısır'da tarım yapılmaya başlanıyor, aynı zamanda yazı da yazılmaya başlanıyor, kısa zaman sonra da tanrı ve tanrıçalar ortaya çıkıyor.

Tanrı ve tanrıçaların ortaya çıkmasının nedeni, tarımdır.

Tarım için güneşe, suya, toprağa ihtiyaç duyan atalarımız bu ihtiyaçlarını gideren veya giderecek olan krallarını yaratırken, aynı zamanda yazarak, krallarına olağanüstü güçler de vermiştir ya da vermek zorunda kalmıştır.

Çünkü yaşamın devam etmesi, aynı zamanda krallarının bu ihtiyaçlarını gidermesine bağlıdır. Bu bağlılık/esaret, tanrı veya tanrıça kavramlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Şehir şehir farklılaşan krallar, şehir şehir farklılaşan tanrılara dönüşmüştür.

Bu tanrı krallar, tabi ki çok tanrıcılık/kralcılık olarak bilinmiş ve sonrasında tek bir tanrı kralın bütün ihtiyaçları giderebileceği fikri ortaya atılmıştır. Böylelikle tek tanrı fikri doğmuştur.

Tüm şehirleri kontrol eden kral fikri, tüm tanrıları kontrol eden tanrıya dönüştürülmüştür.

Agnostiklerin 'bilinemez' veya deistlerin 'var' dediği tanrı, işte bu tarım devrimi sonrasında ortaya çıkan tanrı krallar kavramından kaynaklanır.

Agnostiklerin 'bilinemez' dediği Sümer'deki Şulgi isimli tanrı kraldır, deistlerin 'var' dediği Mısır kralı Akhenaton'dur. 🙃

Yani tanrı denilen şey kraldır.

Agnostisizm, deizm veya panenteizm, binlerce yıl boyunca tüm Dünya'daki insanlarca benimsenen bu tanrı kral anlayışından kopamamanın tezahürleridir.
Alt 22-12-2023, 22:13
dine mine ne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dine mine ne dine mine ne isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Agnostisizm, deizm veya panenteizm, binlerce yıl boyunca tüm Dünya'daki insanlarca benimsenen bu tanrı kral anlayışından kopamamanın tezahürleridir.

Dinlerin kökenlerini anlatırken, sonuç olarak 'tanrı' ve 'deizm' gibi kavramlara bağlayarak dükkânların doğuşuna benzetiyorsun. Ancak doğal olarak dükkânlar da bir sürecin ürünü değil mi? Bu süreç olmasaydı hırsızlık da olmaz ve Agnostisizm, deizm veya panenteizm de bu hırsızlık sürecinden etkilenmezdi sana göre. Bu nasıl bir mantık?

Süreç her zaman devam eder. Bu yüzyılda da bir kişi, elektron, proton ve nötronunlarin oluşturduğu elementlerden bahsederekde tanrıya inandığını iddia edebilir. Tarımdan, Akhenaton'dan bize ne? Evet, belki sen bu konularla ilgilendiğin ve araştırma yaptığın için bunlar sana bağlantılı gelebilir. Ancak bir kişi, senin bildiklerini bilmesede tanrının varlığına inanabilir. Ama en önemlisi, bildiklerimle dinleri anlatırken tanrıya da dokunmuş olduğunu sanman. Dokunuşun olsaydı ve dinlerden kopamaz olsaydim deist olmazdım. Kopamıyormuşuk.

Bazı insanlar hiç değişmez. kendilerini deyistirmemek icin sadece daha iyi yalan atmayi öğrenirler
Alt 23-12-2023, 01:06
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hikayeler deki Yakup ve isa TANRI kral çocukları galiba yada sadece dönemin krallarınin çocukları

Yakup için
İsrail( gureşci yakup) benim ilk oğlumdur. (Mısırdan Çıkış 4:22)

İsa için
"Sen, yaşayan Tanrı'nın Oğlu Mesih‘sin" (Matta 16:16)

Meryem , isa nın kulağına " ey oğlum sen dönemin kralının çocuğusun " dedi belki de !
Hikaye deki İsa döneminin kralı , Hirodes denilen kişiymiş .

Hikaye deki isa yargılanirken
Yargıç soruyor.
"Yaşayan Tanrı adına ant içmeni buyuruyorum, söyle bize, Tanrı'nın Oğlu Mesih sen misin?" dedi. (Matta 26:63)

İsa, "Benim" dedi. (Markos 14:61

Yaşayan tanrı olsa olsa bir insan ve kral olsa gerek.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil