Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-09-2008, 21:01
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Yazınızı okuyunca gerçekten ben de merak etmeye başladım. Acaba Meryem'in babasının adı Joachim, annesinin adı ise Hannah olduğu hangi kaynaklar da geçiyor?
Apokrif kabul edilen İnciller'den Protovengeli-um'da isminin Yoakim (Joachim) olduğu belirtilmektedir. Yine bu apokrif İncil'de Meryem'in dedesi Mathan'ın Meryem, So*be ve Hannah adlarında üç kızı olduğu,kızlardan Sobe'nin Zekeriyyâ'nın hanımı Elisabeth'in annesi, Hannah'ın da Bakire Meryem'in annesi olduğu nakledilmekte*dir.

Apokrif İnciller: Tanrı esiniyle kaleme alindığına inanılan 4 incil dışında
İsa'nın yaşamını,iletisini ve mucizelerini anlatan
ancak yeterli kanıtlara sahip olmadıkları veya
gerçeğin dışına çıktıkları gerekçeleriyle
Hristiyanlığın hiçbir kolunca kabul edilmeyen incillerdir.

Birde şunu unutmayalım Hz.Musa"nın yanında Hz.Harun çok sönük kalıyordu bu yüzden Kur"an eğer meryemleri karıştırsa harunun kardeşi değilde Musa"nın kardeşi derdi çünkü Harun 1 2 ayette geçerken Hz.Musa 150"ye yakın ayette geçiyor.

Bence Oradaki Harun Musanın kardeşi harun değil
Meryem, Harun'un soyundan geldiği için Musa değil, Harun denmiştir.
Luka İncilin'de bunu yazar.

Luka- 1/ 5. Yahudiye Kralı Hirodes zamanında, Aviya bölüğünden Zekeriya adında bir kâhin vardı. Harun soyundan gelen karısının adı ise Elizabet`ti.

Luka- 1/ 36. Bak, senin akrabalarından Elizabet de yaşlılığında bir oğula gebe kaldı. Kısır bilinen bu kadın şimdi altıncı ayındadır.

Kadınlara erkek ismi verilmez dolayısıyla, Meryemin Harun diye başka bir ismi olamaz
Meryem erkek ismidir sevgili Timsah.
Alt 20-09-2008, 00:30
albntrn albntrn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hz. Meryem, kendisinden asırlarca önce yaşamış olan Hz. Harun'un kardeşi olamaz. Buradaki ifade, mecazi bir anlam taşır. Harun ailesinden gelen kadınlar onun kızları, kız kardeşleri sayılırlar. Meryem Suresi'nin 28'inci ayetinde kavmi Meryem'e, "Ey Harun'un kız kardeşi!" diye hitap etmektedirler. Harun, Hz. Musa'nın kardeşidir. Harun ile Meryem arasında çağlar vardır. Burada Harun'un kız kardeşi sözünden maksat, Meryem'in o aileden gelmiş olduğunu vurgulamaktır.

mübarek Meryem'e hitaben dediler ki: (Ey Harun'un kız kardeşi!. Senin baban) Imran (kötü bir şahıs değildi) zina eden, fuhuşa meyilli biri değildi. (Ve anan) Henne (de iffetden mahrum bulunmuş değildi) iffetli, temiz bir hatun idi. Artık böyle babası, anası tertemiz olan bir kız, nasıl olur ki, bir gayrı meşru evlât sahibesi olabilsin?. Buradaki Harun'dan maksat, ya Harun Aleyhisselamdır. Gerçekten de Hz. Harun, bin sene önce dünyada bulunmuştu. Meryem ise onun neslinden dünyaya gelmiş olduğu için öyle büyük bir zatın kız kardeşi diye yâd edilmiş, öyle bir aileye gayrı, meşru bir hareketin lâyık olmadığına işaret edilmiştir. Yahut bu Harun'dan maksat, Hz. Meryem'in zamanındaki iyi kimselerden bir zat imiş, Hz. Meryem de onun gibi iyi hal sahibi görüldüğü için onun bu bakımdan kardeşi sayılmış, onu şimdiki vaziyetinden ise şaşkınlık gösterilmiş.

Ki şunu da unutmamak gerekir, nitekim konuşmacı veya kumandan dinleyicileri etkilemek için, "Ey Fatih'in torunları, Yavuz'un çocukları!" diye hitap eder. Dinleyiciler ne Fatih'in torunu ne de Yavuz'un oğludurlar. Fakat bu söz dinleyenlerin Fatih, Yavuz milletinin neslinden geldiğini belirtir.

Ayetleri önyargısız okumanızı tavsiye ediyorum. Bu şekilde bir yere varamazsınız.
Alt 20-09-2008, 01:27
YOLCULUKLAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YOLCULUKLAR YOLCULUKLAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

pante´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Apokrif kabul edilen İnciller'den Protovengeli-um'da isminin Yoakim (Joachim) olduğu belirtilmektedir. Yine bu apokrif İncil'de Meryem'in dedesi Mathan'ın Meryem, So*be ve Hannah adlarında üç kızı olduğu,kızlardan Sobe'nin Zekeriyyâ'nın hanımı Elisabeth'in annesi, Hannah'ın da Bakire Meryem'in annesi olduğu nakledilmekte*dir.

Apokrif İnciller: Tanrı esiniyle kaleme alindığına inanılan 4 incil dışında
İsa'nın yaşamını,iletisini ve mucizelerini anlatan
ancak yeterli kanıtlara sahip olmadıkları veya
gerçeğin dışına çıktıkları gerekçeleriyle
Hristiyanlığın hiçbir kolunca kabul edilmeyen incillerdir.
Çok teşekkür ederim...
Alt 20-09-2008, 01:50
timsah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
timsah timsah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

albntrn´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hz. Meryem, kendisinden asırlarca önce yaşamış olan Hz. Harun'un kardeşi olamaz. Buradaki ifade, mecazi bir anlam taşır.
Yahu şu kuranda hiç düz anlam yokmu, hepsi mecazi anlammı?
Hangi ayeti önünüze sersek hemen cevap hazır, "mecazi anlam". Sen tut koskoca kainatı yarat,
insanları yarat sonra, mecazi anlamlı bulmaca dergisi gibi kitap gönder.

Kendini bile ifade edemeyen bir Tanrı, ota böceğe yemin eder "andolsun sizi ben yarattım" diye,
sonra da insanlar anlamadığı için onları tehdit eder.
Buda yetmez beddua eder, daha da sinirlenir küfür eder. Bir Tanrı bu kadar aciz olabilirmi?
hadi onu geçtim, Tanrıdır ne yapsa yeridir, tüm bunları aklı başında olan bir insan nasıl
görmezden gelir.

Barışı zayıflar savunur, güçlüler için barış masaldır.

http://www.skyradio.nl/player.php
Alt 20-09-2008, 02:00
Aydınus
Üye Değil

timsah´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yahu , şu Kuran'da hiç düz anlam yok mu , hepsi mecazi anlam mı ?
Hangi ayeti önünüze sersek hemen cevap hazır ; "mecazi anlam".
Sen tut koskoca kainatı yarat , insanları yarat , sonra da mecazi anlamlı bulmaca dergisi gibi kitap gönder .
Olacak o kadar sevgili Timsah ; Allah Kuran'ını bazıları anlasın diye apaçık , bazı kalbi mühürlüler ise hiç anlamasın diye hikmet yüklü göndermemiş midir ?!

Anlamak onlara , hikmetini çözmek de bize !

Boşver ; ''kader'' de , geç !
Alt 20-09-2008, 02:02
yusuf192 yusuf192 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Standart Nerden biliyosun meryemlerin tarihini

Sanki 1000 senedir yaşamiş gibi nerden biliyorsun hz. Meryemin hangi çağda yaşadiğini.bir ayet göstermişsin şeffaf bir ayet,kuranin başka bi yerinde buna ters bir ayetmi varda güya bişey yakalamiş gibi koymuşsun buraya.kurani kerim harunun kiz kardeşi demiş işi bittirmiş,başka sayfada buna ters bi yazimi var,sen nerden biliyorsun hz musanin kiz kardeşi olduğunu meryemin.
Alt 20-09-2008, 02:07
Üye

usman´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dün felsefecinin biri(Antony Flew)yanılmışım tanrı vardır demiş.onunla ilgili haberlere bakarken bu sitede nasıl yansıma olmuş bakayım dedim.Allaha şükür inancım tam bu tür haberlere ihtiyacım da yok.bu topicteki yazılarınızı okuyunca mesaj atma ihtiyacı hissettim.
Sitenin ana teması dinlerden özgürlüğün sesi.Bahsedilen hangi din bilmiyorum ama eğer islam ise bu aradaki bağı kurmak oldukça marifet isteyen bir iş galiba.Dinimizin hangi ayeti özgürlüğü kısıtlıyor.Özgürlükten kastınız içki içmek,zina etmek,okumamak,çalışmamak vb gibi şeylermi.
Burada inanmayan arkadaşların bir çoğu çevrelerinden dolayı inanmıyor.Haksızda sayılmazlar hani.Dini o kadar kullanan,yanlış anlaşılmasına sebep olan insan varken...
Kimisi Peygamberimizin(S.A.V)hikayeci olduğunu,kimisi kırtasiyelerde Kur'ana benzer bir çok kitap olduğunu,neden birden inmemişte 23 yılda inmiş,neden Allah insanlarla polemiğe girmiş,neden sürekli Allah yemin ediyormuş,neden sevgi içeren sözcük sayısı yokmuş..falan filan.Hayır insan inanmak istemiyor ya.Nerelerden bahane bulacağını şaşırıyor.Bi düşünmek lazım.Allah bizden inanmamıza karşılık ne istiyor.Paramı istiyor.malmı istiyor,güzellikmi istiyor yada baaşka değerli bir şeymi istiyor.Sadece iman etmemizi istiyor.Bu kadar zormuki inandım demek.Siz istiyorsunuzki Allah kendini göstersin işte ben buyum desin,sizde inanıverin hemen.Ki buna rağmen inanmayan çıkar yine.
Siz cennete gitseniz bana yermi kalmayacak,yada siz cehenneme gitseniz fazlalıktan dolayı benimi almayacaklar cehenneme..ama insan üzülüyor işte.keşke sizlerde hidayete erseniz.iman ettik deseniz.Kırsanız şu kalbiniz zincirlerini.Kuran-ı hafife almasanız.kibirlenmeseniz.İnsanların hayatını bakıpta islamdan soğumasanız keşke.Hadislerle Kuran arasındaki konuşma tarzı farkını anlayabilseniz.Kuran-ın bütünündeki mucizeyi görebilseniz.Sizler için dua edicem.İnş sizlerde inanırsınız.Şimdi ben ay'ı ikiye bölsem bak bunu Allahın bana verdiği güçle yapıyorum desem yinede inanmazsınız.Sabretmekten,dua etmekten başka çare yok.
Çok güvendiğiniz bilim ki bizim içinde değerlidir,o kadar büyük ise ölümüde çare bulsun,ilk insan nasıl,ilk hayvan,ilk bitki nasıl meydana geldi bunlarıda söylesin.O kadar etkiliyse bilim evrene hakim olsun.tabiki bilim gerekli,önemsenmeli,hayatımızı kolaylaştırmak için araştırılmalı ama o kadarda büyütülmemeli gözlerde.
Daha çok yazmak isterdim ama yazmakla olacak iş değil bunlar.İnş sizler hidayete erersiniz.Burası sizin mekan rahatsızlık verdiysem özür dilerim.Hoşcakalın.
Bu konu da çöpe kaldırılmışya artık denecek birşey bulamıyorum

Sorun cahil olman değil, kendini alim sanman! "İnanmayan bir insana Allah’ı anlatmaya çalışmak, kör bir insana duvarda ki renkleri anlatmak gibidir"
Alt 20-09-2008, 02:17
yusuf192 yusuf192 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Standart 2 tane meryem değil,2 tane harun var

İmam Ahmed, Müslim, Tirmizi, İbn Seyyid, Tabarani ve İbn Hibban, Muğire bin Şube'den şunları rivayet ediyorlar:

«Hz, Peygamber Necran ahalisine elçi olarak beni gönderdi.

Onlar: "Siz «Ey Harun'un kızkardeşi...» ayetini görmüyor musunuz? Oysa Musa, İsa'dan şu kadar zamanda öncedir" diyerek, Kur'an'a itiraz etmek istediler. Ben de döndükten sonra bu durumu Rasûlullah'a söyledim. Güldü ve:

«Onlara, «Siz daha önceki Peygamber ve salih insanların isimlerini niçin alıyorsunuz?» diye ikazda bulunsaydın ya.» dedi.» (Ali Arslan, Büyük Kur’an Tefsiri, Arslan Yayınları: 11/88-92; bk. Müsned, IV, 252

Yine Katade'den şöyle rivayet ediliyor: «Bana denildi ki Harun vefat ettiği gün cenazesinde Harun ismini taşıyan kırkbin kişi vardı».

Yani bu isimler o zamanda soyu hatırlatan ve soyun büyüklerine hürmeten çok koyulan isimlerdir. Nitekim günümüzde de bazı yörelerde büyüklere hürmeten bazı isimler son derece çok koyulmaktadır.
YANİ 2 TANE HARUN VAR,MERYEMİN KARDEŞİ VAR ONUNDA ADI HARUN,SANKİ KURALMI VAR BİR İSİMDEN 1 TANE OLACAK DİYE.
ŞU ATİSTLERE ŞAŞIYORUM YA,BU KADAR MUCİZE AYETİNE GÖZLERİNİ KAPAYIP,KENDİLERİNCE BİŞEY YAPTIKLARINI SANIYORLAR.GÜNEŞE GÖZÜNÜ KAPAYAN KENDİNE KÖR OLUR BAŞKASINA DEĞİL,BOŞUNA BURDA KURANDA HATA ARAMAYIN,AKLINIZCA DİNSİZLİĞİN VERDİĞİ ACIYI BU YOLLA HAFİFLETMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ,ALLAH HERKEZİ EBEDİ ATEŞTEN KORUSUN.
Alt 20-09-2008, 02:20
Ride Ride isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

albntrn´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hz. Meryem, kendisinden asırlarca önce yaşamış olan Hz. Harun'un kardeşi olamaz. Buradaki ifade, mecazi bir anlam taşır. Harun ailesinden gelen kadınlar onun kızları, kız kardeşleri sayılırlar. Meryem Suresi'nin 28'inci ayetinde kavmi Meryem'e, "Ey Harun'un kız kardeşi!" diye hitap etmektedirler. Harun, Hz. Musa'nın kardeşidir. Harun ile Meryem arasında çağlar vardır. Burada Harun'un kız kardeşi sözünden maksat, Meryem'in o aileden gelmiş olduğunu vurgulamaktır.
Açıkta kalan noktalar var... İnsanlar, Meryem'in Harun'un soyundan geldiğini nerden biliyor? Mümkün mü böyle birşey? Senden bin yıl önce yaşadığı iddia edilen birinin soyundan geldiğini bilmen mümkün mü? Mesela sen, dedenin dedesinin dedesinin dedesinin dedesinin dedesini tanıyor musun? İnsanlar seni "filanca efendinin torunu" diye mi çağırıyorlar? Hadi arada bir iki kuşak olsa birşey demeyeceğim de, 1000 yıldan fazla zaman var arada, mümkün mü böyle birşey olması? Kaldı ki, o durumda bile "Harun'un kızı", "Harun'un torunu" demek yerine "Harun'un kızkardeşi" diye söylemeleri neden?
Alt 20-09-2008, 02:25
Üye

Ride´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Açıkta kalan noktalar var... İnsanlar, Meryem'in Harun'un soyundan geldiğini nerden biliyor? Mümkün mü böyle birşey? Senden bin yıl önce yaşadığı iddia edilen birinin soyundan geldiğini bilmen mümkün mü? Mesela sen, dedenin dedesinin dedesinin dedesinin dedesinin dedesini tanıyor musun? İnsanlar seni "filanca efendinin torunu" diye mi çağırıyorlar? Hadi arada bir iki kuşak olsa birşey demeyeceğim de, 1000 yıldan fazla zaman var arada, mümkün mü böyle birşey olması? Kaldı ki, o durumda bile "Harun'un kızı", "Harun'un torunu" demek yerine "Harun'un kızkardeşi" diye söylemeleri neden?
E güzel kardeşim bunları söylüyorsun da bu konunun ilk mesajını okumadın mı, sen admininin yazdıklarını hiç okumuyomusun, bilen nerden biliyor

Sorun cahil olman değil, kendini alim sanman! "İnanmayan bir insana Allah’ı anlatmaya çalışmak, kör bir insana duvarda ki renkleri anlatmak gibidir"

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil