Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-10-2006, 22:27
agnostist agnostist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart AGNOSTİSİZM

Dinler çelişkilerle doludur.
1-Herşeyi, kaderi Allah yazmışsa levh-i mahfuzda, o zaman bizim ne günahımız var?
2-Allah bizi imtihan ediyormuş.Neden biz deneme tahtası mıyız?
3-Hem Allahın adaleti var mı?Baksanıza bir yanda zenginler bir yanda fakirler.Bir yanda ağlayan bir yanda gülen.Bu mu adalet?
4-Ayrıca Allahın gücü herşeye yeter.O istese herşey mükemmel, herşey güzel olmaz mıydı?Kötü insan bile kalmazdı.Hepimizi cennete gönderirdi.O halde neden kötülüklere müdahale etmiyor?Neden sessiz kalıyor?Yoksa o kötü mü?
5-Madem annemizden daha şefkatli o halde bizi cennete göndersin.Hiçbir anne oğlunu yakmaz.
6-Kuranda tanrıma hamdederim diyor.Tanrı kendisine hamdeder mi?

Bu ve bunun gibi çelişkilerden kurtulmanın yolu agnostisizmdir.Protagoras'tan Immanuel Kant, David Hume ve Tomas Huxley'e uzanan bir felsefedir agnostisizm.Agnostisizm der ki tanrı olabilir de olmayabilir de.100 tanrı da olabilir 500 tanrı da.Belki de hiç tanrı yok.Biz bilemeyiz.En mantıklısı bu değil mi?Biz nasıl bilebiliriz tanrıyı ve tek olduğunu.Lütfen mantıklı olalım.Bilim agnostisizmden yanadır.
Agnostisizm bilinmezcilik demektir.Yani gerçeklik hiç bir zaman bilinemez.Sadece görünüşler bilinebilir.
Bu din konusunda da böyledir.Tanrı olabilir de olmayabilir de biz bilemeyiz.
Tanrı meselesi insan aklının ötesinde bir konudur.Öyleyse böyle bir varlık hakkında konuşmak ve hüküm vermek de imkansızdır.
Tanrının varlığı ve yokluğu ispatlanmadı.İspatlanıncaya kadar agnostik kalmaya mecburuz.Bilim adına mecburuz.
Aslında hepimiz agnostiğiz.Ateist ya tanrı varsa der bazen.Dindar ya tanrı yoksa diye sorar kendine.
Alt 20-10-2006, 22:50
Cemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cemal Cemal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: şirrinmişirrin egemino canlıuzurlu bi sayilgassabasının şirim bi beldesimden tefrişediyom sitteye.
Standart Re: AGNOSTİSİZM VE DİNDEKİ ÇELİŞKİLER

*Lütfen mantıklı olalım*agnosit abi.yazdı.

abim mattıklı olalım forum kurallarına uyalım.uymayanı uyduralım.
nOT:zaman geçmeden ve 10 mesac yazmadan*-başlıkaçma russatı alamıyon abim.kurala böle yazmışlar.
hayırlı akşamlar.Kardeşin angostik ceMal.

'Biri senin hakkında kötü bir şey söylerse
sakın kızma ama şöyle karşılık ver:
Hakkımda bunu söyleyen hiç şüphesiz başka kusurlarımı bilmiyormuş.
Bilseydi, sadece bunu söylemekle kalmazdı!
'
Alt 20-10-2006, 23:47
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

yukarıdaki yazılandan anladıgım örtülü bir din kabulü gibi.
* * Anlamakda zorluk çektigim bir konu neden bilimin tanrı diye bir sorunu oldugunun düşünüldügü.
* * *Bilimin tanrı diye bir sorunu hiç bir zaman olmadı olması da düşünülemez.Bilim adamlarının da tanrının varlıgı ya da yoklugu gibi bir sorunu olmadı.Bilim gözlemdir,deneydir,ispattır.
* * *Bilimin tanrı diye bir sorunu olması için bir yerlerde tanrının izine rastlaması gerekiyor.Ama öyle bir nesnellige henüz ulaşılamadı.Düşün platformunda yaratılan dogmalarla ugraşma ise felsefenin sorunu ya da ilahiyatın.
* * * Ben hiç bir yerde tanrının varlıgını ispatlamaya çalışan bilimadamına rastlamadım.Yoklugunu ispatlamaya çalışan bilimadamına da rastlamadım.Bilmedigimiz şeylerle bilim yapamayız.Bilim somut veri gerektirir.Bilinemezciligin de bu anlamda bilimsel olmadıgını düşünüyorum.
* * * *Kaldıki büyük patlama dügmesine basacak bir tetikleyicinin olmasının pek de önemi yoktur,şayet dügmeye basmakla kalıyorsa.Çünkü zamanın olmadıgı bir yerde önce sorusunu sormanın da bir anlamı yoktur.Ancak bu yaratıcı bir yerlerde işimize karışmaya kalkıyorsa bu son derece tehlikelidir.Bu yaratıcı şöyle ya da böyle dinler vaaz ediyorsa bunun sonu yıkımdır.
* * * * Kutsallıgı ya da şeriatı bir kenara bırakırsak bu yaratıcının kimseye bir zararı olmaz,faydası da olmaz.Ama işin içine bir kutsallık sokup da bu kutsallıgı yüceltme ve ona uygun davranma onunla ilgili bir kural ve davranış silsilesi icat etmeye kalkışırsanız bu son derece tehlikelidir.
* *Bu din konusunda da böyledir.Tanrı olabilir de olmayabilir de biz bilemeyiz.
* * İşte bunu çok iyi biliriz ve biliyoruz da ,kanıtı bu sitenin arşivinde,ispatı da bu sitenin arşivinde.Dinleri getiren bir tanrının olamayacagı orada vaaz edilen tanrının kendi içinde çelişkiler taşıdıgını,eklektik ve tutarsız oldugunu insan yaratması oldugunu arkadaşlar sayfalarla göstermişler.Böyle bir yaratıcı için bilinememezlik zırhına bürünemeyiz.Bu dinlerin tanrı kavramı saçmadır,zavallıdır,dogmalarla desteklenir ve insan yaratımıdır.Bilim bunların olmadıgının ispatını yapar ve yapıyor.Ya da bu ispatları biz bilimde buluyoruz.Evrim başlıbaşına dinsel omurganın çökmesidir.Bilemeyiz diyip din kavramına gizli sempati duyulmak isteniyorsa bu gerçekle yüzleşmekten korkmaktır.
* * *Ancak işin içine dinler sokulmayıp da bir tetikleyici kavramının olup olmadıgı soruluyorsa bunun cevabını aramanın şu an için bilime hiç bir getirisi olacagını zannetmiyorum.Çünkü böyle bir araştırma için elimizde bir tek maddi delil bile yoktur.Bilime faydası da yoktur.
* * *Teori olarak bir tanrı oldugu öne sürülüyor.Bu tanrıyı öne süren kim dinler;oldugunu kimden ögreniyoruz ,savunanlardan.Gözle görülür elle tutulur deney yapabilecegimiz bir tek delili var mı.Hayır.O halde bilimin tanrı ile işi olmaz.
* * * Agnostisizm sayet tanrıyı tetikleyici düzeyinde tutuyorsa eyvallah ben de öyleyim.Ama iş bu kılıfta başka şeyleri yeni kutsallıkları savunmaksa orada yokum.
* * * Kaldı ki bir tetikleyici varsa buna tanrı denilmesine de karşıyım.Olsa olsa o zar atan bir kumarbazdır.Bundan daha öte de hiç bir vasfı yoktur.

* * * saygılarımla
Alt 21-10-2006, 00:27
Üye

dilaver kardeş;
agnostisizm kesinlikle örtülü bir din kabulü değildir.ama kesinlikle tanrı yoktur diyen bir ispatsız mantık da değildir.sadece bilimin gerçeğidir.
ben bir cümle kurarken 100 düşünür 1 konuşurum.sen de öyle olmalısın.öyle konuşmalısın ki 2+2=4 gibi olmalı cümlelerin.
şimdi mesela sen 2+2=4 desen veya insan iki ayaklıdır desen veya sefiller victor hugo'nun eseridir desen ben sana yüzde yüz hak veririm.
ama sen diyorsun ki tanrı yok.senden ispat istiyorum tanrının yokluğu hakkında ispatın yok.
sen tanrı yok dersen sana sormazlar mı o zaman biz nasıl olduk?eğer tanrı yoksa dünya nasıl oluştu?kendi kendine mi?sen bence bu sorulara net yanıt veremezsin.
uzayın sonunda ne var biliyor musun?bilmiyorsun.demek senden büyük bir akılın, bir gücün *olma ihtimali var.bak aklın ermiyor bazı şeylere.tanrıya da ermez aklın.
ben sonuna kadar agnostiğim.eğer bilim tanrıyı ispatlarsa teist olacağım.tanrının yokluğunu ispatlarsa ateist olacağım.
saygılar...
Alt 21-10-2006, 02:06
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

ama sen diyorsun ki tanrı yok.senden ispat istiyorum tanrının yokluğu hakkında ispatın yok.
sen tanrı yok dersen sana sormazlar mı o zaman biz nasıl olduk?eğer tanrı yoksa dünya nasıl oluştu?kendi kendine mi?sen bence bu sorulara net yanıt veremezsin.

* * * * ben öyle bir şey demedim,demiyorum.Daha dogrusu beni ilgilendirmiyor diyorum.Anlamsız diyorum.İsmine de tanrı demiyorum.Kumarbaz diyorum.
* * * * *Ama dedigim tek bir şey var.Dinlerin vaaz ettigi bir tanrı yok.Bu tarz eylemler yapan peygamberler gönderen,insanlara zulüm yapan bir tanrı yok,olmadı ve olmayacak.Bunun ispatı dogada.Tanrı varsa anti tanrı da vardır.
* * * * *Ben tanrı yok diye bir iddiada bulunmuyorum.Tanrı var iddialarına karşı çıkıyorum.Ve bu iddiaların nesnel temellerini ele alıyorum.Adem ile havvanın olmadıgını bunun palavra oldugunu söylüyorum ve bunu ispat etmek de herhalde zor degil.
* * * * *Tanrı var diyenlerin iddialarını tek tek ele alıyorum,ve bunları çürütüyorum.Bilimle çeliştigini düşünüyorum.Ve bilimde yeteri kadar kanıt var.Forum arşivinin de bunlarla dolu oldugunu düşünüyorum.
* * * * * Ben tanrı yok diye ortaya çıkmıyorum.Tanrı var diyenlerin bunu ispatlayamayacaklarını ve ispatlayamadıklarını öne sürüyorum.Ve öne sürdükleri tüm argumanların tüm bilimsel vr tarihi gerçeklere aykırı oldugunu savunuyorum.Ve dinlerin vaaz ettigi tarzda bir tanrının onların söylemine göre subjektif oldugunu söylüyorum.
* * * * * *Şu soruya sizden cevap istiyorum.İslamiyetin öngördügü biçimde bir tanrı sizce olabilir mi.
* * * * * *Bizim nasıl oldugumuz ve dünyanın nasıl oluştugu sorularının cevabı bilimde var.Bugüne kadar olan süreci bilim eksik de olsa izah edebiliyor.Ama bilemedigimiz tek yer 10 (-33) saniyeden evvel neler oldugu.4 kuvvetin nasıl tek kuvvet halinde olup nasıl ayrıştıgı.İşte bu aşamadan evvel bir tetikleyici varsa amenna.Ama bundan sonra her şey normale yakın gidiyor ve bir tanrıya ihtiyaç gözükmüyor.
* * * * * * *Saniyenin milyar kere milyar kere milyar kere milyon da birinden evvel belki bir tanrıya ihtiyaç olabilir ama bundan sonra gerekmiyor.Bu zamandan evvel olan tanrı ihtiyacını da şimdilik askıya alıp yok farzederek düşünmek gerektigini söylüyorum.Bu ihmal edilebilir bir büyüklüktür istatistiksel *olarak.
* * * * * * *Buraya kadar sizinle aynı şeyleri düşünebilirim.Ama 10(-33) ten sonra farklı düşünüyoruz.
* * * * * * *Bu dinlerin tanrısının olabilirliginden bahsetmek ise dinlere prim vermektir diye düşünüyorum.
* * * * * * *Ama bunun gerçekten bir cehennem korkusu içerip içermedigi konusunda agnostik im.

* * * * * * * saygılarımla
* * * * * * *

* * * * * * * *saygılarımla
Alt 21-10-2006, 02:17
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Sevgili agnostist, tetikleyici guclerin var oldugunu, bugunden biliyoruz. Fiziksel gucler, kanunlari kainatin herbir kosesinde gecerli. Ancak bu guclerin umurunda degil senin dusunme ve yasama seklin. Tapinsan da , gece gunduz onlerinde diz coksen, dua etsen de umurunda degilsin bu guclerin. Iyilik kotuluk, zenginlik fakirlik, ahlakli ahlaksiz, olmussun farketmez bu guclere.
* Var desen de bir yok desen de, birsey farketmez onlar icin. Bize de birsey farketmez, onlar var olsa da yok olsa da .

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 21-10-2006, 03:13
Üye Değil

''agnostist''
Agnostisizm bilinmezcilik demektir.Yani gerçeklik hiç bir zaman bilinemez.Sadece görünüşler bilinebilir.
Bu din konusunda da böyledir.Tanrı olabilir de olmayabilir de biz bilemeyiz.
Tanrı meselesi insan aklının ötesinde bir konudur.Öyleyse böyle bir varlık hakkında konuşmak ve hüküm vermek de imkansızdır.
Tanrının varlığı ve yokluğu ispatlanmadı.İspatlanıncaya kadar agnostik kalmaya mecburuz.Bilim adına mecburuz.
Aslında hepimiz agnostiğiz.Ateist ya tanrı varsa der bazen.Dindar ya tanrı yoksa diye sorar kendine.

Sevgili Agnostist,
Ne demek gerçeklik hiç bir zaman bilinemez demek. *Bilim şimdiye kadar bir çok bilinmeyeni ortaya çıkarmıştır. Çıkarmaya da devam edecektir. Bu gün evrim teorisi insanın yaratılışına ışık tutmuştur. Merak etme dünyanın oluşumuna da yanıt bulacaktır. Bana göre sırf evrim teorisi tanrıyı çürütmüştür.
Tanrı niye insanın aklının ötesinde bir konu olsun. Ben senin gibi düşünmüyorum. Tanrı kavramı benim akıl ölçülerim içerisindedir. Beş duyumla algılayamadığım bir şey yoktur. Olmayan bir şeyi ispatlamak da bana düşmez. Biz ateistler hiç bir zaman tanrı ya varsa demedik. Sadece var diyenlerin ispatlamasını istiyoruz. Çünkü bize göre tanrı yoktur. Olmayan bir şeyin neyini ipatlayalım ki. Asıl ispatlaması gerekenler tanrı vardır diyenlerdir.
Bana göre agnostisizm işin kolayına kaçmaktır. Siz bilinemezcilikle çelişki içerisindesiniz. Ne vardır diyebiliyorsunuz ne de yoktur diyebiliyorsunuz. Biz bunları sormuyoruz demekle işin içinden sıyrılamazsınız. Bu düşünce insana, akıla ve bilime güvenmemektir. İşte bu noktada insana, akıla ve bilime güvenen ateizm ortaya çıkmaktadır.
Bir insan olarak kendi gücümüze inanalım arkadaşım. Bu aklımızla ve mantığımızla akıl ötesi dediğimiz şeyleri ortaya çıkarabiliriz. Bilimle de bunu yapmaya çalışıyoruz. Dikkat edersen bilimin çıkş noktası maddedir. Maddeyi temel alarak hareket eder. Tanrı da bir madde olmadığına göre bilimin kapsam alanı dışındadır. Kalkıp da bilimden tanrının varlığını ve yokluğunu kanıtlamasını istemek bilime yapılan bir haksızlıktır. Tanrı kavramının tartışılması gereken yeri felsefedir. Zaten felsefi olarak var yok tartışması yapılmaktadır.
Din konusundaki yorumunuza gelince. Eğer bir tanrı varsa bu dinlerin tanrısı olamaz. Şöyle bir mantık olur mu? Geçerli tanrı anlayışı dinlerdeki tanrı anlayışıdır. Eğer bu tanrı dinlerdeki tanrı değildir derseniz bu dinlerin tanrı anlayışına hizmet etmiş olmuyor musunuz? Sonuç olarak tanrıyı kabul etmek demek değil midir?
Bir şey yoktan var olmaz vardan da yok olmaz. Ya vardır. Ya yoktur. Biz diyoruz ki yoktur. Ya siz? Sevgilerimle...
Alt 21-10-2006, 12:40
agnostic_z agnostic_z isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili yoldaşım agnostist.Seni sitede yeni görüyorum sanırım yenisin,hoşgeldin diyorum.Görüşlerimiz tamamıyle uyuşuyor belki.Ben sana agnostik görüşümü şöyle özetlemek istiyorum.Bir kere bana tanrının yokluğu daha yakın bir ihtimal gibi görünüyor bu yönden direk sen ateistsin agnostik deilsin diyebilirsin öte yandan da ya tanrı varsa ihtimali de her zaman mevcuttur bende.Bana göre de soyut bir kavramın da somut bi şekilde yokluğunun ya da varlığının açıklanması imkansız en azından şimdiki bilim düzeyinde.

Düşünüyorum;o halde varım...
Alt 21-10-2006, 17:02
Üye

şimdi ateist kardeşlerimiz aşağıdaki sorulara yanıt verebilecek mi acaba?
1-dünya nasıl oluştu?
2-insan nasıl oluştu?
3-uzayın sonunda ne var?

hiçbir soruya da ikna edici yanıtlar veremeyeceklerini biliyorum.öyleyse neden ya tanrı varsa diye bir soru işareti yok ateistlerin zihninde?
ilk iki soru bir yaratıcının olma ihtimalini akla getiriyor.yanlış anlaşılmasın yaratıcının olduğunu değil sadece olma ihtimalini.
3.soru ise insan aklının ne kadar aciz olduğunun göstergesi.demekki bizden büyük bir akıl OLABİLİR bizden büyük bir güç OLABİLİR.

ezkamo;
kardeş sen ateistsin nasıl aleviyim dersin?ben de alevi bir aileden geldim dersimliyim ama agnostik olduğum için hiçbir zaman ben aleviyim demedim.karar ver alevi misin ateist misin?
''Sevgili Agnostist,
Ne demek gerçeklik hiç bir zaman bilinemez demek. Bilim şimdiye kadar bir çok bilinmeyeni ortaya çıkarmıştır. Çıkarmaya da devam edecektir. Bu gün evrim teorisi insanın yaratılışına ışık tutmuştur. Merak etme dünyanın oluşumuna da yanıt bulacaktır. Bana göre sırf evrim teorisi tanrıyı çürütmüştür.'' demişsin.

kant der ki biz bu dünyada rüyanın rüyasını görmekteyiz.hatta o kadar ki belki sen yoksun ama olduğunu sanıyorsun.sen sadece bir görünüşsün gerçek değilsin.
kant der ki bilgi duyular yoluyla elde edilir ve herkes için geçerli bilgi olamaz.biz duyular yoluyla sadece cisimlerin görünüşlerini bilebiliriz ama gerçeklik bilinemez.mesela bir elma elmadır.ama elma sadece bir görünüştür.gerçeklik değildir.gerçeklik hiç bir zaman bilinemez.mesela 1+1=2 bir görünüştür ama gerçek değildir.biz 1+1=2 görünüşünü bilebiliriz.ama gerçeği bilemeyiz.anlayın arkadaşlar biz dünyada rüya içinde rüya görüyoruz.hiçbir gerçeği bilemeyecek kadar aciziz.o kadar şüpheci olmalıyız.tanrı konusunda da bu böyledir.biz nasıl olduk bizi yaratan bir tanrı varmı yokmu bilemiyoruz.

agnostic_z;
sana da saygım var.biliyorsun agnostikler üçe ayrılır:bir kısmı tanrının yokluğu ispatlanıncaya kadar teist, bir kısmı senin gibi varlığı ispatlanıncaya kadar ateist kalmayı seçen agnostiklerdir.3. kısmı ise saf agnostiklerdir.
saygılarımla...
Alt 21-10-2006, 17:39
Üye Değil

agnostist

geçmiş olsun,şu yazdıklarına bakılırsa durumun epey vahim
ama tıp her geçen gün bira daha gelişiyor, yinede en azından
1+1 =2 olduğunu unutmamışsın,balıklı rum bu konuda iyi
bir hastane,iyi psikiyatrist'ler var ,tekrar geçmiş olsun

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil