Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-06-2009, 04:04
nogada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
nogada nogada isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Burda Allah yüceltiliyor.Allah sık sık bana ibadet edin die inananlara öğüt veriyor,onu överken,ismini tesbih ederken kullara çeşitli yollar gösteriyor.Hemde burdaki bir çok sözdende kendinin nelere kadir olacağını insanların idrak etmesini ve yanlış yollara sapmamasını öğütlüyor.

Saygılarımla...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!
Alt 09-06-2009, 04:21
phantom
Üye Değil

Böyle inanıyorsanız..

Ben, ne diyebilirim ki..

Ama, ben kendimi bu şekilde kandıramam.

Bunların bir insan tarafından yazıldığını gözümle görüyorum.Kulağımla duyuyorum.

Dahası pek çok kimse benim gibi algıladığına göre benimle ilgili bir anormallik yok.
Alt 09-06-2009, 04:30
abdulKADİR abdulKADİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

abdulKADİR - MSN üzeri Mesaj gönder

phantom´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Fatiha suresi'nin Allah'tan olduğunu ispat edin o zaman.
phantom´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Fatiha suresi'nin Allah'tan olduğunu ispat etmeyecek misiniz?

Fatiha suresi Kuran'ın en çok ne en çok sürekli okunan ayetleri.

Bu surenin Allah'tan olduğunu ispat edemiyor musunuz?

İspat edemiyorsanız iki satır bir şeyler yazın saat sabahın nerede ise..

Uyku da lazım..
Bu satırların muhatabı ben miyim yoksa?
Zahmet edilip adımdan bahsedilmiyorsa veya yazımdan iki satır alıntı yapılmıyorsa bana hitap edildiğinden nasıl emin olabilirim ki?

Bu kez bir istisna yapıp muhatap benmişim gibi cevap verelim en iyisi. Sizi daha fazla uykusuz bırakmayalım

Fatiha ''açılış'' ve dua suresi olarak en çok okunan sure evet...
Bu sure Allah katından olduğunu her ayetiyle ispat ediyor:
-Besmeledeki RAHMAN ve RAHİM isimleri araplarca pek kullanılmıyor hatta RAHMAN ismi hiç bilinmiyor. ''RAHMAN' da kimdir'' diye soruyorlardı.

-RABB'il alemiiin... Bu isim tamlaması da yeni, hem kitap ehli hem de müşrik araplar için. Öyle ki, bunların en çok ihlal ettikleri ve ortak koştukları İSİM RAB ismi olduğundan ALLAH'ın bütün alemlerin RABBi olacağını kabul edemediler.

-DİN GÜNÜ her ne kadar kitap ehlinin gündeminde ve incilde hesap günü olarak bilinse de bu isimle zikredilmesi de yeni.

Bu yeni isim ve kavramların hz. Muhammed tarafından uydurulduğunu iddia etmek sizler için hiç te zor değildir. İnsanlık tarihiyle yaşıt dinleri bile hiç ayrım yapmadan insan uydurması olarak değerlendirdikten sonra bu iddiada bulunmak hiç te zor değildir.
Ama neden uydurma olduğunu da ispat etmek zorundasınız bu durumda.

-Bu sure Peygamberimiz'in ağzından yapılan bir duadır. Yani söz olarak konuşan ALLAH değil RASULULLAH'tır. RASULULLAH'ın rasullüğü ALLAH katından olduğuna göre O'nun sözü de ALLAH katındandır. BEŞER sözü değil, ELÇİ/RASUL sözüdür. Onun için surenin başında ''de'' emri yoktur.
Bu aynı oğlunuzu bir komşuya gönderip oğlunuzun da o komşuya ''akşam sizi bize bekliyoruz'' demesi gibidir. Oğlunuzun ayrıca ''babam dedi ki...'' demesine gerek kalmamaktadır. Amaç komuşunuzun davet edilmesidir ve oğlunuz bu daveti sizin direktifinizle ama kendi ağzından en iyi şeklide yapmıştır.

Fatiha suresinde de RASULULLAH, ALLAH'A en güzel şekilde ALLAH'ın vahyetmesiyle dua etmiştir. Önce Allah'ı övmüş, O'na hamd etmiş, O'nu en güzel isimlerle çağırmıştır. Sonra O'ndan isteyeceği en önemli şeyi istemiştir ki bu, sırat-ı mustaqım/ dosdoğru yola iletilmektir.

Sonuç olarak; bu sure Allah katından olmasaydı bu cümlelerle ve bu içerikle bir şairin veya bir din adamının yazması kesinlikle mümkün olmazdı.
Sadece bu sureyi okumakla bile kur'ana hayran olup müslüman olanların varlığı ise Allah'tan olduğunu ispatlaması ayrı bir konudur ama sizin için delil olmayacağından zükretmemiş olayım

''Erkek ve kadın kim iyi işler yaparsa imanla, kesinlikle onu yaşatacağız TEMİZ bir yaşamla.'' (16/97)www.temizyasam.net
Alt 09-06-2009, 06:42
nekadarcahilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
nekadarcahilim nekadarcahilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

1-FATİHA:
1 - Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
2 - Hamd o âlemlerin Rabbi,
3 - O Rahmân ve Rahim,
4 - O, din gününün maliki Allah'ın.
5 - Ancak sana ederiz kulluğu, ibadeti ve ancak senden dileriz yardımı, inayeti. (Ya Rab!).
6 - Hidayet eyle bizi doğru yola,
7 - O kendilerine nimet verdiğin mutlu kimselerin yoluna; o gazaba uğramışların ve o sapmışların yoluna değil.

bencede insan ürünü

yüceleştir yüceleştirebildiğin kadar

ben okuduğum zaman allah tan bir beklenti içinde olduğunu anlıyorum.

hatta burada yakarış had safya gelmiş
(Ya Rab!).

hatta dur birşeyler karalıyım ben

1-PARTİ

*Partilerin gözde adamı Ahmet tir.
*Tüm Partilerin gözzde insanı
*O süper dansçı ve müzik kulağı çok iyi
*Ancak seninle dans ederim ahmet ve eğlenirim
*Bana iyi bir şekilde dans etmeyi öğret
*İğrenç dansçıların yanıma yakaşmasına izin verme!

Eyyy Ahmetttttt Öğret Bana

Çok güzel olmasada umarım anlatabilmişimdir

Düşünüyorum Öyleyse Vurun!
Alt 09-06-2009, 10:22
selanikli selanikli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

abdulKADİR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bismillah...
Sayın selanikli,
öncelikle teşekkürler, anlayışınız için. Keşke başlığı da orjinal açsaydınız. Mesela ''Kur'an'daki çalişkiler'' gibi... Neyse...

Açıkçası burdaki iddianızın ne olduğunu tam olarak anlayamadım. Kur'an'daki çalişkileri ortaya koymak niyetindeyseniz, basitçe, ''şu ayette bu denildiği halde diğer bir ayette bunun zıddı söyleniyor'' şeklinde bunu dile getirirsiniz.
Burdaki iddianızla çelişkiden ziyade ''Allah'ın yüceliğine yakışmayacak sözler edildiğini ima ederek, burda konuşanın Allah olamayacağını'' iddia ediyorsunuz.
Hiçbir Tanrı inancı olmayanlarla veya dinlerdeki YARATICI inancına sahip olmayanlarla, Allah'ın neleri konuşup neleri konuşmayacağına dair yapılacak tartışma abes kaçmaz mı sizce? Demez miyiz o zaman ''siz önce nasıl bir Tanrı'ya inandığınızı söyleyin biz de bu sözlerin Allah'tan olup olmadığını söyleyelim.''

Onun için bu iddiayı geçip ''Allah'ın bir yerde kullarına zulmedici olmadığını'' belirtmesiyle '' verdiğiniz ayetlerde bütün insanların cehenneme uğrayacağı'' çelişkisine gelelim:

Kur'an'ı bir bütün olarak tanıyorsanız eğer, bu ayetlerden ''bütün insanlar cehennemde cezalandırılacaktır'' gibi bir anlayışa gidemezsiniz değil mi?
Kur'an'ın ceza ve ödül önermesi gayet basittir:
İnanıp iyi işler yapanlar cennete/barış yurduna mirasçı olurlar, inkar edenlerse cehenneme/ateşe atılırlar.
Bu önerme bilindikten sonra ''bütün insanların cehenneme uğraması veya girmesi'' hakkında değişik yorumlar yapabiliriz.
Mesela cehennem üzerine kurulmuş sırat köprüsü bu yorumlardan biridir.
Diğer bir yorum, cennetliklere cehennemin, cehennemliklere de cennetin gösterilmesi, birilerinin şükrünü birlerinin de pişmanlığını ortaya koymasıdır.
Yorumları artırabiliriz. Siz bile kendinizce sebepler bulabilirsiniz bu konuda. Önemli olan sonuçtur ve bu sonuç, Allah'ın herkese amellerinin karşılığına göre muamele etmesidir. Bununsa zulüm olduğunu hiçkimse iddia edemez.
Sayın abdulKADİR;
Öncelikle üslup ve yaklaşımda tutturduğumuz seviye ciddi bir kazanımdır, süreceğini umuyorum. Görüşlerinize cevaplarım aşağıdadır.
1- Farkındasınızdır, Kuran’ı Kuran ayetleri ile ve Kuran mantığı ile eleştirmeyi esas alıyorum.
İyilerin cennete, kötülerin cehenneme gideceği ilkesi ile her insanın cehenneme sokulup azap edilecek olması, hem üstteki ilke ile, hem zulmetmez yazan ayet ile çelişiktir.
2- Sırat köprüsü yorumlarından haberim var. Ama Kuran’da sırat köprüsünden bahseden bir ayet yok. Yorumları değil, Kuran’ı esas almak durumundasınız, ben de öyle yapıyorum. Bu yorumları geçmek zorundasınız.
3- Meryem/72, inananlar sonra kurtarılacaktır demektedir. Kurtarılma sözü, kötü bir durumdan çıkarılmadan başka hiçbir anlama gelmez. Bu da doğumda ölen bebekten, peygamberlere kadar her insanın cehenneme sokulacağı, azap edileceği ve belli bir süre sonra kurtarılacağından başka bir anlama gelmez.
Sizin inancınıza ve tabii ki Kuran’a göre bu masumların cehenneme sokulacak olması zulümdür. Bu da hem aktardığım ayetle, hem Allah anlayışıyla çelişir. Masumlara zulüm eden bir Allah olabileceği inancına sahip bir insan düşünemiyorum.
Bunlar da, Meryem/71’in Allah sözü olmadığına inanmam için yeterli kanıtlardır.
Ayrıca, daha da yazacağım çelişkileri bildiğimden bu karara varmak benim için çok kolay olmaktadır. İpucu vereyim, 100 den fazla çelişki var, sırayla yazacağım.

Yarin yanağından gayrı, her yerde, her şeyde, hep beraber demek için.
Alt 09-06-2009, 12:03
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

"her insanın cehenneme sokulup azap edilecek olması"

Böyle birşey yok. Kur'an da da böyle bir ayet yok. Kurtarmak tan bu anlam çıkar diyorsunuz da, size soruyorum. Ben bir müslüman olarak, ölürken yine müslüman olarak ölebilecekmiyim? Belli mi? Kesin mi? Benim şu an müslüman olmam yeterlimi? Ben böyle cennete mi gideceğim?

HAYIR

Peki kesin değilse, diyelim ben imanlı birşekilde öldüm. Bu cennete gitmek veya cehennemden kurtulmak anlamına gelir, sizin bahsettiğiniz kurtulma bu. Azap görüp kurtulma değil.

Bunu anlamamak bu kadar mı zor.

Gerçekten abdulKADİR çok güzel açıklamış sorularınızı, tebrik ederim.

Saygılar
Alt 09-06-2009, 12:52
keci keci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Merhaba

Bende ufak bir bilgi kırıntısı vermek istiyorum müsadenizle.

Allah (C.C)'ın yarattıkları varlıklar üzerinde Allahın sıfatları tecelli eder.
Yani o sıfatların özellikleri yaratılmış olana "yansır".

Cennet : Allah 'ın rahmetinden "Cemal" sıfatı ile yaratılmıştır.
Cehennem : Allah 'ın rahmetinden "Celal" sıfatı ile yaratılmıştır.

Allah'ın (C.C) rahmeti (Merhameti) gazabını geçmiştir.

Bunu bir bilgi olarak tartışmanıza sunmak istemiştim

Saygılarımla...
Alt 09-06-2009, 12:57
phantom
Üye Değil

Konu gene saptırıldı..

Madem öyle..

Allahın yarattıkları varlıklara, Allahın sıfatları yansıyorsa..

Kötülükler de mi, Allahın sıfatı?

Kötülük yapanlar Allahın hangi sıfatı ile yapıyorlar kötülüklerini?
Alt 09-06-2009, 13:14
selanikli selanikli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

keci´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba

Bende ufak bir bilgi kırıntısı vermek istiyorum müsadenizle.

Allah (C.C)'ın yarattıkları varlıklar üzerinde Allahın sıfatları tecelli eder.
Yani o sıfatların özellikleri yaratılmış olana "yansır".

Cennet : Allah 'ın rahmetinden "Cemal" sıfatı ile yaratılmıştır.
Cehennem : Allah 'ın rahmetinden "Celal" sıfatı ile yaratılmıştır.

Allah'ın (C.C) rahmeti (Merhameti) gazabını geçmiştir.

Bunu bir bilgi olarak tartışmanıza sunmak istemiştim

Saygılarımla...
İnsanların büyük çoğunluğu merhametlidir. Merhametli olmayan da bu özelliğini gizler. Merhamet insanlar için en önemli erdemlerden biridir.
İnsanda Allah'ın sıfatları var ise, merhamet te bunlardan biridir, Allah ta merhametli olmalıdır.
Kuran'da da belki yüz kez Allah'ın merhametli olduğu yazar.
Kuran'da, Allah'ın insanları, sonsuza kadar kalmak üzere cehenneme atıp, orada en sadist insanın bile aklına gelmeyecek işkenceleri yapacağı da onlarca kez yazmaktadır.
1- İnsanlar merhametli ise Allah ta merhametli olmalı değil midir?
2- Merhamet kavramı ile insanlara sonsuza kadar en vahşi işkenceleri yapmak nasıl yanyana gelebilir?
Buna da bilgi lütfen.

Yarin yanağından gayrı, her yerde, her şeyde, hep beraber demek için.
Alt 09-06-2009, 13:27
keci keci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayın phantom

Amacım kesinlikle, konuyu saptırmak değildi.
Çelişki olarak ifade edilen şeylerin aslında çelişki olmadığını anlatmaya çalışmıştım. Allah (C.C) merhametli ve adil olduğu için Cehennem vardır demek istemiştim. Yani Allah yaratmış olduğu kulları sevdiği ve onlara merhamet ettiği için Cehennemi yaratmıştır.

Bir Müslümanın bu dünyadaki vazifesi nedir ?

Gönlüne perde olan nefsinin aşırılıklarını gidererek, Allah'ın razı olduğu bir kul olabilmektir. Bu dünyada bunu başarabilmek oldukça zordur, kendimden biliyorum. Bu sebeple "Bu dünya Kafir'e cennet; mü'mine Cehennemdir" denilmiştir. Bu dünyanın devamı olan Kabir ve Ahiret Hayatları ise aynı sonuca matuf hayatlardır. Yani Nefs'in aşırılıklardan kurtulması. Bu sebeple
bu dünyada Nefsinin heva ve heveslerine kapılarak isyan ve hatta inkar edenler için Ahiret hayatındaki Cehennem yaratılmıştır. Ki orada gerekli karşılık alındıktan sonra Cennet'e girilebilecektir Tabii ki Allah'ın izniyle.

Eğer Artık kangren vaziyete gelmiş bir durumda ise kişi o takdirdede
ebedi kalacak denmiştir. Çünkü Cennete ancak temiz olanlar girebilir.
İşte Allah (C.C) merhametli olduğu için günahkar kullarını önce Cehennemde temizler daha sonra Cennetine alır demektir bu. İnşallah

Kötülük konusunda ise şunu söyleyebilirim ancak ; "Amentü" 'yü biliyorsunuzdur. Hayır ve Şerrin Allhtan olduğuna inanırız diye bir bölümü vardır.
Kötülüğü de Allah (C.C) yaratmıştır elbette Ancak Kulun istemesiyle.
Aynı şekilde iyiliğide; yine Kulun istemesiyle.

Eğer ikisine de eşit mesafede isek neden bir başkasını sorumlu tutalım ki davranışımızdan.

Saygılarımla...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil