Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-09-2013, 01:28
bursali68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bursali68 bursali68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Merhaba,

Sn.marcos...Ben bir mesaj yazmışım o mesajım, bir ayete bakarak yazarın( ki bu alıntıdaki yazar, Sn.Vefik Sami değil) bir hüküm koymasına karşılık, örnek aldığı ve hüküm koyduğu o ayetin hemen altındaki, yani bir sonraki ayete göre nasıl bir yorum koyması gerekiri düşünmeniz gerekirken, siz bana Kurayza 'dan bahsetmişsiniz...

Asıl siz ne diyorsunuz, bana ne Kurayz'dan, bana ne Kureyş'ten...Toplum olarak al birini vur ötekine iki kardeş çocuğu topluluğu...!

Yani...:
Allahu (Subhanehu ve Tealâ) şöyle buyurur: Onlara karşı gücünüzün yettiği kadar kuvvet ve besili atlar hazırlayın. Ki bununla Allahın düşmanı ve sizin düşmanınızı ve bunların dışında sizin bilmeyip Allahın bildiği diğer (düşmaları) korkutup caydırasınız. (Enfal/60)
Bu ayete göre yazar...;
Kâfirleri korkutma adına hazırlık yapmak, bu ayetin apaçık ifadesine göre şeri bir gerekliliktir. Kim bunu inkâr ederse Allahu Tealanın şu kavline göre kâfirdir:
Bu hükmü koyuyor ise...;

ENFAL
61-Eğer barışa eğilim gösterirlerse sen de buna yanaş ve Allah'a tevekkül et. Çünkü O, en iyi işitenin, en iyi bilenin ta kendisidir.
Bu ayete göre yazarın hükmü ne olmalı sizce...Boşverin Kurayza'yı falan...

Sağlıcakla kalınız...

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke
Alt 28-09-2013, 01:28
marcos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
marcos marcos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba,

Sevgili arkadaşlar, biraz yazdıklarınızı üsturublu yazmaya gayret etseniz...Konu İslam ve Terör...Ancak bu inanca sahip olanların...:

İnancından dolayı ne utanmazlığı kalıyor,

Ne de akıl hastalığı kalıyor...

Sonra kalkıp, hakaret şu mudur, bu mudur konuşuyoruz burada...!

Oysa ki dünyadaki tüm terör ve savaşlara bakınız üç nedeni vardır...:

-İnanç veya inançsızlıklar, ideolojiler...( Aslında tahammülsüzlükler ve zorlamalar)

-Ekonomi...

-Etnik köken...

Sağlıcakla kalınız...
Tarzı doğruran nedenleri değilde tarzı eleştirmek biz buna şark kurnazlığı diyoruz.

http://bizimsokagincocuklari.com/wp-...EMES%C4%B0.pdf

" Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi." / W. Ralph Inge
Alt 28-09-2013, 01:29
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Merhaba,

Sevgili evrensel-insan...Benim mesajıma bakarsanız, sizin mesajınızdan herhangi bir alıntı yoktur...Yani iki-üç dak. arayla mesaj atmışız...Ve ben mesajımı yazarken sizin mesajınız yoktu...Eğer ki size hitaben mesajı yazdığımı düşünüyorsanız, bunun böyle olmadığını bilmenizi isterim...

Rica ederim. Ben aslinda senin yazdigini tasdik etmek icin, o mesaji yazdim. Yani destekleme ve senin yazdiginin icerigini daha once yazmis olma anlaminda.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 28-09-2013, 01:37
Erdem Alaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Erdem Alaca Erdem Alaca isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

ancak yazıyı yazanın kötü niyetli olup olmaması, bu tür söylemlerle karşı tarafın bıçak gibi bilenmesini durdurmuyor...
Doğru, çok haklısınız sn.bursalı68... Aslında bu siteye ilk geldiğimde bunlara çok dikkat ederdim ben, ama sonra kaynaşınca işte, iyice saldım kendimi bir yerde.

"Ortak fayda için kendi faydandan bir miktar feragat etme" gibi bir tabir okumuştum bir yerlerde, tam hatırlayamadım da, bu gibi bir fikri hatırda tutmakta fayda var esasen, büyük bir topluluk burası çünkü.

Uyarınız için teşekkür ederim sn.bursalı68.

1930'lar: Uçak ihraç ediyoruz, 2010'lar: Saman ithal ediyoruz...
Alt 28-09-2013, 01:44
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

marcos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tarzı doğruran nedenleri değilde tarzı eleştirmek biz buna şark kurnazlığı diyoruz.
Tarzi doguran nedenler, dogan bir insanoglunun her turlu bilincalti olarak verilenlerle beslenmesidir.

Bunlari sorgulamamasi ve harfiyen uygulamasidir.

Kisaca kulluk gorevini emir eri olarak yerine getirmesidir. Tabi ki bunu yapanin bu iste kendince bir cikari vardir. Bu cikar gerceklesemeyecek olsa bile.

Iste iman, inancin harfiyen uygulanmasidir.

Bu sadece dinde degil, tum etik verilerde de boyledir. Mesela torelerde de.

Baskalari icin kendinin ve digerlerinin yasam hakkini elinden almak bir cesit emir/gorev atledilen bir misyondur.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 14-11-2020, 18:31
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Konuyla ilgili;
Alt 17-11-2020, 06:54
marcos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
marcos marcos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Merhaba,

Sn.marcos...Ben bir mesaj yazmışım o mesajım, bir ayete bakarak yazarın( ki bu alıntıdaki yazar, Sn.Vefik Sami değil) bir hüküm koymasına karşılık, örnek aldığı ve hüküm koyduğu o ayetin hemen altındaki, yani bir sonraki ayete göre nasıl bir yorum koyması gerekiri düşünmeniz gerekirken, siz bana Kurayza 'dan bahsetmişsiniz...

Asıl siz ne diyorsunuz, bana ne Kurayz'dan, bana ne Kureyş'ten...Toplum olarak al birini vur ötekine iki kardeş çocuğu topluluğu...!

Yani...:

Bu ayete göre yazar...;

Bu hükmü koyuyor ise...;

Bu ayete göre yazarın hükmü ne olmalı sizce...Boşverin Kurayza'yı falan...

Sağlıcakla kalınız...
Ah Bursalı ah
Bak aradan yedi yıl geçmiş ama değişen bir şey olmamış
Hoş islamcı cephede bin yıldır değişen bir şey yok.

Toplumlar ilerlerken bir sonraki toplum bir önceki toplumdan ders çıkarıp hataları azaltırken islamcı cephe hala Kureyza' da.

Sence bunun sebebi nedir?

Bana ne Kurayza' dan bana ne Kureyş'ten diyorsunuz o iş öyle olmaz siz bana ne diyemezsiniz.İslamın Allah' ı islamı onların zamanında onların eliyle inşa etti.Kureyza' yı Kureyş'i Resulu Kurandan islamdan soyutlayamazsınız.

Kureyza da katledilenler çoluğu çocuğu köle pazarlarında satılanlar karısı kızı seks kölesi yapılanlar sizce böyle olacağını bile bile mi teslim oldular savaşmaktan vazgeçip barışa yöneldiler.Böyle olacağını bilselerdi teslim mi olurlardı sonuna kadar savaşırlar mıydı.

Ama Kuran' da her duruma göre ayet olurda karşı tarafın kafası karıştırılırsa teslim olma alma mümkün olur.

Yoksa Enfal 61 de Allahın dediğini Allahın resulu neden yapmasın.

Kuran da barışa eğilim gösterip teslim olanlara duruma göre ayetler var istediğini uygular.İster salar ister vergiye bağlar ister katleder.Salın ayetini uygulamayacaksa sayfayı çevirir.

Anlıyormusun günümüz müslümanların içinde bulundukları çıkmaz Kurayza ile Kureyş ile doğrudan bağlantılıdır.Müslümanların bu cendereden çıkmasının imkanı yoktur.

Aradan yedi yıl geçmiş.

http://bizimsokagincocuklari.com/wp-...EMES%C4%B0.pdf

" Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi." / W. Ralph Inge

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil