Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-12-2017, 00:16
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

BATIRALP´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Rab zaten sahip demektir arkadaşım eğer alemlerin Rabbi ifadesi geçerse işte bu Tanrıya atıfdır ! insanların kafası kavram kargaşası ile karma karışık malesef kelimelerin anlamlarıda kullanış yeride iyi bilinmiyor bazıları herşeyi tersden anlıyor
Bak bu cümlen çok hoşuma gitti. Yalnız şimdi anlatacağım şeyle kavram kargaşaşının ne boyutta olduğunu ölçebilecek misin bakalım.
Allah ile Rab aynı şeyler değiller, zaten olay ta buradan karışmaya başlıyor.

Mesela, İsra 39
"İşte bunlar, Rabbinin sana hikmetten vahyettiği şeylerdendir. Allah ile beraber başka ilâh kılma (edinme)! Yoksa kınanmış ve kovulmuş olarak cehenneme atılırsın."

"İşte bunlar, Rabbinin sana hikmetten vahyettiği şeylerdendir."
Yani Muhammed'e Rabbi bir şeyler vahyetmiş, Rabbin vahyetme özelliği var. Burada Allah'ta yok ayrıca, olsa Bunlar sana Allahın vahyettiği şeylerdendir denirdi. Ama denmiyor.
Devamında Allah ile beraber başka ilâh kılma (edinme)!
Rabbi diyor ki, Allah ile beraber başka ilah edinme !... Yoksa "... atılırsın"

Olayı anlayabiliyor musun?
Rab denilen --> Allahı adres gösteriyor.

Ortada Rab başka, Allah başka durumu var!
Karıştırılan bu.
Kim karıştırmamış ki?
Zaten, (Yahudiler) Allah'ı bırakıp, hahamlarını; (hıristiyanlar ise) rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih'i rab edindiler. Oysa, bunlar da ancak, bir olan Allah'a ibadet etmekle emrolunmuşlardır. O'ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O, onların ortak koştukları her şeyden uzaktır. Tevbe 31

Şimdi Rab ile Allah farkını bilmeyenin, gelip burada vaaz etmesi ne kadar uygundur, bilemedim.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 10-12-2017, 13:19
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yazımda kaynaklar ile beraber bu konuyu izah etmeye çalıştım..Bu yazıdaki verilere itiraz edecek kişiler,lütfen bana kaynaklarını da belirtsin..''Rab şu demek'' veya ''Allah bu demek'' diyerek,yapılan ''kişisel'' yorumlarla ilgilenmiyorum..
Alt 11-12-2017, 04:42
BATIRALP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BATIRALP BATIRALP isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bak bu cümlen çok hoşuma gitti. Yalnız şimdi anlatacağım şeyle kavram kargaşaşının ne boyutta olduğunu ölçebilecek misin bakalım.
Allah ile Rab aynı şeyler değiller, zaten olay ta buradan karışmaya başlıyor.

Mesela, İsra 39
"İşte bunlar, Rabbinin sana hikmetten vahyettiği şeylerdendir. Allah ile beraber başka ilâh kılma (edinme)! Yoksa kınanmış ve kovulmuş olarak cehenneme atılırsın."

"İşte bunlar, Rabbinin sana hikmetten vahyettiği şeylerdendir."
Yani Muhammed'e Rabbi bir şeyler vahyetmiş, Rabbin vahyetme özelliği var. Burada Allah'ta yok ayrıca, olsa Bunlar sana Allahın vahyettiği şeylerdendir denirdi. Ama denmiyor.
Devamında Allah ile beraber başka ilâh kılma (edinme)!
Rabbi diyor ki, Allah ile beraber başka ilah edinme !... Yoksa "... atılırsın"

Olayı anlayabiliyor musun?
Rab denilen --> Allahı adres gösteriyor.

Ortada Rab başka, Allah başka durumu var!
Karıştırılan bu.
Kim karıştırmamış ki?
Zaten, (Yahudiler) Allah'ı bırakıp, hahamlarını; (hıristiyanlar ise) rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih'i rab edindiler. Oysa, bunlar da ancak, bir olan Allah'a ibadet etmekle emrolunmuşlardır. O'ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O, onların ortak koştukları her şeyden uzaktır. Tevbe 31

Şimdi Rab ile Allah farkını bilmeyenin, gelip burada vaaz etmesi ne kadar uygundur, bilemedim.
Arkadaşım konunun mantığını anlamamışsınız özünü kavramayınca ayrıntılarda boğuluyorsunuz şimdi meselenin aslı şu

Allah ile kul kavramı arasında yatıyor bize göre Allah bizim sahibimiz yani araçpası rabbimiz ! evvela Tanrı diyor ki ben sizin sahibinimiz sizi ben yarattım dönüşünüz tekrar bana olacak ! işin özü budur işte kuranda geçen ilk ayetde oku rabbinin adı ile oku o seni kan pıhtısından yarattı cümlesinde ki rab sahip ile başlamasının sebebi yani sen insanoğlu başı boş değilsin senin sahibin benim ile başlıyor ilk ayet sonra Allah kavramı ile devam ediyor hatta öyle ki bazı ayetlerde BİZ diyor ! tabi biz çoğul değil kudreti belirtmek için biz deniyor hani krallar eskiden devletler arası yazışmalarda biz ki filanca yerin hükümdarıyız diye söze başlardı işte kudreti temsil eden ifadedir birde melekleride şahit tutma amacı ile BİZ diyede ayetde başlıyor Tanrı hatta bazı ayetlerde 3.tekil şahıs kullanır O SİZE DÜŞÜNÜP TUTASINIZ DİYE ÖĞÜT VERİYOR ayetinde olduğu gibi yada O ' NA HİÇBİR ŞEYİ ORTAK KOŞMAYIN ayeti gibi vs.... Tanrı burda kendini asla tektip ifade etmiyor ki insanların zihninde koşullu güdülenme olmasın tek bir ifade bir cisme bürünmesin diye ! çünkü hep aynı ifade bir süre sonra zihinlerde birer metalaşır bir cisme bürünür insan zihni çok komplike karmaşıktır çünkü ....

Dinde kasit önemlidir ALLAH arapçada yarıtıcı kudret demektir İLAH ise tapınılan demektir Tütkrçede TANRI farscada MEVLA ibranicede RAB (arapçaya ibraniceden girmiş kelimedir) ingilizcede GOD veya LORD olarak geçer mesela ingilizlerin yaptığı en büyük hata insanlara soylu kişilere lodrum diye hitap etmesi yani eski pers uygarlığı yada mısır uygarlığı gibi kendi krallarına yöneticilerine Tanrılık atfetmeleri ! işte islamda bu yasaktır kelime-i tevhidde ne diyor LA İLAHEİLLALLAH YANİ ALLAH DAN BAŞKA TAPACAK YOKTUR ... ama araplar putlara taparken en büyük putlarının adı neydi EL-İLAH El demek arapçada belirtme edatı ingilizcede ki The gibi İlah ise tapınılan demektir ....

Rab kelimesine dönecek olursak anlamı sahip demektir ancak sadece Tanrıya atıfda kullanılan bir kelimedir mesela insan için bu arabanın rabbi kim denilmez işte kelimelerinin anlamları ve insanlığın zihninde neye atıfda bulunulduğu önemlidir

Örneğin Tanrının 99 ismi vardır her ismi bir sıfatını özelliğini simgeler mesela Rahman (bağışlayıcı affedici) Rahim (yaratıcı) vs... gibi Tanrının isimlerinden biri MALİK dir anlamı ise birşey üzerinde tasarruf hakkı bulunan sahiplik demektir örneğin insanlar için kat malikleri ifadesi kullanılır yani ev sahibi demektir ev sahibi yani maliki ev üzerinde tasarruf yetkisine sahiptir dilerse kullanır dilerse kiraya verir dilerse satar... peki Tanrı nezninde maliklik nedir ? herşeyi Tanrı yarattığına göre yarattıkları üzerinde tasarruf yetkisi Tanrıya ayittir dilerse yok eder dilerse var eder dilerse yenisini yaratır vs...

Bizim dinimiz, milletimize hakir, miskin ve zelil olmayı tavsiye etmez. Tam tersine Allah da, Peygamber de insanların ve milletlerin izzet ve şerefini korumalarını emrediyor.ATATÜRK
Alt 11-12-2017, 05:47
Üye

Arkadaşım konunun mantığını anlamamışsınız özünü kavramayınca ayrıntılarda boğuluyorsunuz şimdi meselenin aslı şu
Bunları biliyoruz, bunlar zaten sana ait değiller, başkalarının. Bunlar nakliyecilik kitaplarda var bu, çok okuduk bunları.

Bir hocam vardı, "Ben Allahı babamdan daha iyi tanıyorum!" derdi, bunu diyen adam, sarf nahv konusunda uzmandı + Lugat ilmide vardı, ki bu bana keşfen verildi derdi ve kimseler yanında konuşmazdı. Adamın ilmi vardı.
Ona rağmen yollarımı ayırmıştım, çünkü hata ettiği yerleri vardı, birde artık gerekte kalmamıştı, sonra vefat etti zaten.

Şimdi sen böyle orijinal bir şey diyebilir misin? Farkın nedir?
Diyemezsen zaten bilindik şeyleri söylüyorsundur, buna "nakliye" denir? Bu ilim değildir, imandır.

Eğer konuşma yetkin varsa, keşfi ilmin olmalı, o nedir?
Değilse boşa zaman harcamadır bu benim açımdan, sana anca kolaylıklar dilerim.

Sevgiler

Alt 16-12-2017, 01:43
BATIRALP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BATIRALP BATIRALP isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bunları biliyoruz, bunlar zaten sana ait değiller, başkalarının. Bunlar nakliyecilik kitaplarda var bu, çok okuduk bunları.

Bir hocam vardı, "Ben Allahı babamdan daha iyi tanıyorum!" derdi, bunu diyen adam, sarf nahv konusunda uzmandı + Lugat ilmide vardı, ki bu bana keşfen verildi derdi ve kimseler yanında konuşmazdı. Adamın ilmi vardı.
Ona rağmen yollarımı ayırmıştım, çünkü hata ettiği yerleri vardı, birde artık gerekte kalmamıştı, sonra vefat etti zaten.

Şimdi sen böyle orijinal bir şey diyebilir misin? Farkın nedir?
Diyemezsen zaten bilindik şeyleri söylüyorsundur, buna "nakliye" denir? Bu ilim değildir, imandır.

Eğer konuşma yetkin varsa, keşfi ilmin olmalı, o nedir?
Değilse boşa zaman harcamadır bu benim açımdan, sana anca kolaylıklar dilerim.

Sevgiler
Arkadaşım evvela insanların yaptığı hatalara bakıp konuyu Tanrıya dine mal etme çünkü insanlar ne kadar alimim desede bir o kadarda cahilliği vardır ! bahsettiğin kişide kendini alim zanneden bir cahilmiş islamı hiç anlamamış çünkü kuranın bütününe baktığımızda ayetler bu adamın söylediğini yalanlıyor çünkü kalplerde ki inancı yalnız Allah bilir ! yine Allah nezninde en üstün olan en üst düzeyde imana sahip olandır ki imanın derecesini yine Allah bilir. Kimse diyemez ki ben Allahı şu kişiden daha iyi tanıyorum neye dayanarak söylemiş bunu ha eğer adam gerçekden Tanrı Allah kavramını hiç bilmiyorsa ve ona insani özellikler yüklemişse sıradan bir madde nesne veya canlı gibi zannediyorsa o başkadır istisnai bir konudur.

Çok okuduk bunları demişsin arkadaşım okumakla anlamak bakmakla görmek bir değildir ! Tanrı Allah kavramdır özel isim zannedenler var oysa değil kuranda Tanrının özel isimleri 99 tanedir ki buna esmaül hüsna denir her ismi bir sıfatını anlatır örneğin kadir ( kaderin yazıcısı bileni) , rahim (yaratıcı), rahman(bağışlayan affeden) vs... böyle gider ki gördüüğü üzere kuranın dili arapça olduğu için bu isimlerde arapça geçer eğer fakrlı bir dilde olsaydı o dilde olacaktı neticede bizleri farklı ırklardan yaratan her bir ırka farklı dil veren farklı özellikler veren Tanrıdır ve Tanrı yarattığı her mahlukatın dilini bilir. Rab kelimesi konusu da böyledir Rab sahip demektir Tanrı herşeyin yaratıcısı olduğu için herşey kendisine ayittir yarattığı tüm canlı cansız varlıklar üzerinde her türlü tasarruf kendisine ayittir onun için Rab kelimesi kullanılmış ki insanlık dilinde pek çok kelime bir ayidiyet içinde telefuz edilir örneğin Rab kelimesini sadece Tanrı için kullanırız müslümanlarda hiristiyanlarda musevilerde. Tıpkı yağmur kelimesi gibi ne demek yağmur ? su damlacığıdır peki insanlar muslukdan damlayaan su için yağmur diyormu ? hayır sadece gökten bulutlardan yağan su damlacığı için yağmur diyor halbu ki ikiside su damlacığıdır ! sahip , sahiplik kelimesi insanlar içinde kullanılıyor ki arapçada yine Tanrının isimlerinden biridir MALİK kelimesi vardır hatta Türkçeye arapçadan girmiş malik kelimeside kullanılır mesela kat malikleri denildiği zaman ev sahipleri demektir.Kelimelerin farklı şekilde farklı yerlerde kullanılması kafanı karıştırmış belliki ancak kafa karıştıracak birşey yok çünkü biz insanların lisanları dilleri nesnelere veya kavramlara isim veriyoruz örneğin Arslan hayvanına biz Türkçede Arslan diyoruz ama ingilizcede Lion diyorlar , yine kuş diyoruz ingilizler bird diyor vs..

Nakil ve iman konusuna gelecek olursak peki siz mikroskop atltında mikropları kendi gözünüzle görüpde mi mikropların varlığına inandınız yoksa bilim adamlarının sözlerini güvenipde mi inandınız ?? yada dünyanın elips şeklini uzaya çıkıp kendi gözünüzle görüpdemi inandınız yoksa bilim adamlarının sözlerine ortaya koyduğu görüntülere bakarakmı ? ( ki buna dahi inanmayan inkar eden düz dünyacılar var ! işte ,inkarcılık kendini inandırmamaya koşullandırmak budur).Demek ki neymiş inanç her konuda vardır nakil her konuda vardır ! zaten aksi olsa her yeni gelen nesil önceki nesili atalarını yalanlayacak her türlü bilgiyi kendisi araştırıp bulmaya çalışacaktır ki buda yerinde saymak hatta geriye gitmekden başka birşey değildir. Şöyle düşün şuan ki genç nesil fizik kanunlarına inanmasın fizik kanunlarını kendileri keşfedip öyle inanmak istesin ne kadar aman alır tüm fizik kanunlarını yeniden keşfedip inanmak ? böylesine bir sistemmi doğrudur yoksa var olan bilginin teyitini almak test etmekmi doğrudur ! işte dinde ancak bilimle test edilerek teyit edilir ki daha önceki pek çok yazımda dile getirdim dini bilimle test edin göreceksiniz ki din ne demişse bilimde keşfedip onaylamıştır her türlü konuda böyle sosyal hayatdan evren dünya hakkında ki bilgilere kadar. İnsanın anne karnında oluşum evrelerinden yağmurların oluşumu yağmasına kadar dinde geçen konular biliminde sonradan keşfedip söylemesinden ibarettir hatta sana bir örnek vereyim bir Türk ilahiyatçı Alman bir bilim adamı tıp profesörü ile sohbet ederken ona kuranda geçen bebeğin yaratılış safhalarını anlatan ayetleri okumuş ve Alman doktor şaşırmış bu tıp bilimiyle aynı demiş ! Türk ilahiyatçıda işte görüyorsunuz din bilimle çelişmiyor hatta bilimin ufkunu önünü açıyor dediğinde Alman doktor ama bizde ki bilim adamları ateisttir kabul etmezler ki demiş ! işte ön yargı körü körüne inanmamak da başka bir bağnazlıktır köreltir insanı.

Bizim dinimiz, milletimize hakir, miskin ve zelil olmayı tavsiye etmez. Tam tersine Allah da, Peygamber de insanların ve milletlerin izzet ve şerefini korumalarını emrediyor.ATATÜRK
Alt 16-12-2017, 15:04
Üye

bahsettiğin kişide kendini alim zanneden bir cahilmiş islamı hiç anlamamış çünkü kuranın bütününe baktığımızda ayetler bu adamın söylediğini yalanlıyor çünkü kalplerde ki inancı yalnız Allah bilir !
Bu cümlenden BENDE BİLİRİM anlıyorum, yanlış mıyım?

Eğer kalpleri anca Allah biliyorsa, sen nasıl bu kadar emin olabiliyorsun? Kalpleri yarıp baktın mı?
Yok eğer gerçekten sen eminsen, Allahı çok iyi tanıyor olmalısın!

Allah bilir demen bir şey ifade etmiyor, bunu herkes ezbere böyle söylüyor, ama adamın "cahil" olduğunu bildiğine göre, sende biliyorsun.
Hah işte bende tam onu sordum üste, ama cevap gelmedi.

Neyse, dediğim gibi beni yorma, kendini de yorma, sen yoluna ben yoluma.

Sevgiler

Alt 05-07-2018, 02:27
Ahmetseker Ahmetseker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
RAB

Türkçe'de rab;İngilizce'de Lord(6),Elence'de Kyrios(4,9,10) veya Despotes(10),Latince'de Dominus(10),Aramca'da Rabbi,Rabbuni,Mari(10),eski Arapça'da Rabbani(4),sabii literatüründe Rabba veya Rabbi(5) kelimelerinin karşılığıdır..

Elence Kyrios kelimesi,Lidya kralı Kroisos veya İran kralı Kyros(11)'tan kaynaklanmış gibi..Kutsal kitapta da,mesela Ezra 1/2'de ''Fars kralı Koreş'' olarak geçer(20)..

Efendi,kral,sahip,öğretmen,yüce,büyük,idare eden,kudretli,bağımsız,usta gibi anlamlara gelen Rab;bir lakaptır,ünvandır,cins isimdir..Bu kelimeye verilen anlamlardan anlaşılacağı gibi;rab,saygı ifade eden,insani bir otoriteyi anlatmaktadır(10)...

Rab bir erkeği işaret ediyor gibi görünür amma velakin kutsal ruh,bakire ruh veya ana anlamlarına gelen,bilgelikle özdeş tutulan Sophia(tanrıça)(2) veya El lat(18)ile de bir bağı vardır..Rabbin hem eril,hem de dişil yanının olmasının nedeni;samilerde tanrının hem erkek,hem de dişi olarak kabul edilmesiyle alakalıdır(8)..

Mısır'da Osiris'e ''tüm Dünya'nın rabbi''(1),Set'e ''rabb''(8),Babil'de El'e ''yüce rab''(8),Yakındoğu'da Melkart'a ''şehrin rabbi''(8),Baal veya Bel'e ''rab''(8),Dionysos'a ''tanrıdan doğmuş rab''(1) denilmiştir..

Yahudiler Yahve'ye(10),hristiyanlar Yahve ve oğlu İsa'ya(10),müslümanlar Allah'a(7),sabiiler de Adonai'ye(5) ''rab'' demişlerdir..Muhammed için de ''rab'' ifadesinin kullanıldığı belirtilmektedir(6)..Ayrıca Taif'lilerin Lat(Meryem) için ''Rabba'' dediklerini de belirteyim ki,rabbin dişil yanı görülsün(4)..

ALLAH

Allah,''evin rabbi'',Mekke'nin rabbi'' veya ''Kabe'nin rabbi''dir..Araplar yeminlerinde veya şarkılarında Allah'ın yanında İsa'yı da ayrı olarak belirtmişlerdir(3,7)..
Arapça konuşan yahudiler Yahve'ye ''Allah'' diyorlar..Hristiyan araplar ''Allah'' adını kullanıyorlar..Turan Dursun,Tanrı'ya Allah denilebileceğini belirtiyor(11)..''Baba'' ifadesinin de süryanice ve aramcadaki karşılığı Allah'tır(10)..Yani, ''Mekke'nin rabbi'' diye kabul edilen Allah'ın;baba,yani Yahve olduğu ortaya çıkıyor..Toparlarsak;kaynaklarda Yahve'nin,Tanrı'nın,Rabb'in,Allah'ın,Baba'nın yanında;İsa'da özellikle ve ayrı olarak ''çarmıha veya haça gerilen'' şeklinde geçiyor..Hristiyanlarca ''rab'' kelimesinin daha çok İsa için kullanıldığı ve 7.yüzyılda Kabe'nin de bir ''kilise'' olduğu(3) dikkate alınırsa;arapların ''Allah ve Rab'' ya da ''Yahve ve İsa'' ya da ''Baba ve Oğul'' adına yemin ettikleri veya şiirler yazdıkları ortaya çıkar..Baba ve oğulun bir/aynı olduğu dikkate alınırsa da,Kabe'de ''Rab Allah''a (Erol Sever'in ''Kabe'de tapınılan tanrı,hristiyanların tanrısıydı,İsa'ydı..(3)'' demesine paralel olarak) ,yani İsa'ya tapınıldığı ortaya çıkar..Bu da bir başka olguyla,Yuhanna 16-23'de belirtildiği gibi Baba'dan,yani Tanrı'dan,yani Allah'tan birşey istenilmesi için Rab'be,yani İsa'ya dua edilmesi(9,16) gerektiği ile örtüşür..

İsa'nın aslında Dionysos(yani,ölen ve yeniden dirilen mitolojik figürlerden birisi) olduğunu(1) ve Dionysos'un da babası tarafından doğrulduğunu(19) söylemek isterim..

Kuran'da geçen ''rabbunallah'' ifadesi,mealciler tarafından ''Rabbimiz Allah'tır'' olarak çevirilmiştir amma velakin bu çeviri ''Allah'ımız Rab'tir'' (15)şeklinde olmalıdır ve bu ifadeden kasıt,Allah'ın İsa,ya da Tanrı'nın İsa olduğudur..Arapça isim tamlamasında rabbin muzaf olması ve Allah'ın da muzaf olamaması(13),rabbunallah ifadesindeki rab kelimesinin,Allah kelimesinden daha önemli olduğunu kanıtlar(14)..Rabbunallah ifadesinde işaret edilen Rab'dir..Yani İsa..!

Peki,rabbin dişi yanı olan Sophia(Lat veya Meryem)'ya ne oldu?Rabbin dişi yanı;Baba,Tanrı,Allah,Yehova kavramlarının içinde duruyor..Yani baba ve ana,aynı kavramla ifade ediliyor..Gerek Yahve'nin,gerekse de Allah'ın dişi yanı biraz detaylı olduğu için hiç değinmeyeceğim burada..Allah ve Yahve eril tanrılar olarak görülmemelidir..Bu tanrılar(yukarıda kısaca değindiğim gibi,aslında aynı tanrılar) çift cinsiyetli,hünsa tanrılardır..Tabi burada Allah'ın erkek olduğunu yazan,Turan Dursun veya Arif Tekin gibi yazarlarımızın;konuya sadece islami literatürden baktıkları için yanıldıklarını söylemem lazım..Mesela Arif Tekin salt Kuran'a bakarak ''Allah erkektir''(17) demiştir..!

Son olarak yazdıklarımla uyumlu ve önemli oryantalistlerin çıkarımlarıyla aynı doğrultuda(Muhammed'in tarihi bir kişi olmaması) olarak,şunu söylemek isterim..

Nasıl ki Allah Yahve'nin yerini almışsa,Muhammed'de İsa'nın yerini almıştır..Muhammed Rab'tir..Kuran'da ilk yazılan surelerde,Rab kelimesi Allah kelimesinden daha çok geçmektedir(13)..Bu kelime kesinlikle İsa için kullanılmıştır..Müslümanlar Rabbin ve Allah'ın aslında aynı şey olduğunu anlatma derdindedirler(13)..Bu çaba,baba ve oğulun aslında aynı şey olduğunu 2000 yıldır anlatmaya çalışan Hristiyanların(21) çabasına benzemiyor mu?!

Kaynaklar;
1-İsa'nın gizemleri-Tımothy Freke,Peter Gandy 2011
2-İsa ve kayıp tanrıça-Tımothy Freke,Peter Gandy 2006
3-İslam'ın kaynakları 1,Çok tanrıcılık,hıristiyanlık ve kabe-Erol Sever 1995
4-İslam'ın kaynakları 2,Muhammed-Erol Sever 1997
5-Sabiiler,son gnostikler Şinasi Gündüz-1999
6-Günümüzde islam ve hristiyanlık-W.Montgomery Watt 2012
7-Kuran'da tanrı ve insan-Toshıhıko Izutsu 2016
8-Karşılaştırmalı mitoloji ışığında İsrail dini-Jules Soury 2008
9-Hristiyanlıkta ve İslam'da H.z.Meryem-Prof.Dr.Günay Tümer 2011
10-Yahudi ve hristiyan kaynaklarında tanrı imgesi-Murat Hakan Yıldırım 2010
11-Tarih-Herodotos 2007
12-Allah-Turan Dursun 1995
13-http://e-dergi.marmara.edu.tr/maruifd/article/viewFile/5000010436/5000010408
14-https://hafizamerkezi.com/12-isim-tamlamasi-muzaf-muzafun-ileyh
15-http://www.ortodoksluk.org/sabahduasi.htm
16-Süryani ortodoks kilisesinde ibadet-Dr.Nihat Durak 2011
17-Kuran'da Allah-Arif Tekin 2014
18-İslam'dan dönenler ve yalancı peygamberler-Doç.Dr.Bahriye Üçok 1982
19-Vampirin kültür tarihi-Gülay Er Pasin 2013
20-Kitabı mukaddes 1988
21-Kutsal üçlük'te Allah'ın 1liği-Zekeriya Butrus(Tarih belirtilmemiş..Sevgi yayınları)
Son kısımla ilgili olarak RAB 5 farklı manayı içinde barındıran bir kelime , detaya girmiyorum . Hem o zaman ki müşriklerin hem de günümüz insanlarının bir çoğunda hasıl olmuş bir durum var : Evet bir yaratıcı var ama bu benim hayatıma müdahil değil. Müşrikler Allah'ın varlığını kabul ediyor ama RAB olduğunu kabul etmiyor . RAB ise bu müdahil olma durumuna açıklık getiriyor. Hem Fatiha da hem de ilk inen ayetler de bu yüzden RAB kelimesi geçer .
Hızlı yazdım anlam eksiklikleri olabilir .
Alt 08-07-2018, 12:29
Üye

Ahmetseker´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Son kısımla ilgili olarak RAB 5 farklı manayı içinde barındıran bir kelime , detaya girmiyorum . Hem o zaman ki müşriklerin hem de günümüz insanlarının bir çoğunda hasıl olmuş bir durum var : Evet bir yaratıcı var ama bu benim hayatıma müdahil değil. Müşrikler Allah'ın varlığını kabul ediyor ama RAB olduğunu kabul etmiyor . RAB ise bu müdahil olma durumuna açıklık getiriyor. Hem Fatiha da hem de ilk inen ayetler de bu yüzden RAB kelimesi geçer .
Hızlı yazdım anlam eksiklikleri olabilir .
Ahmetseker;detaylandırın lütfen.Neymiş bu rab?

Müşrik konusu sandığınız gibi olmayabilir.Gerekirse açarız bu konuyu.

Yaratıcı konusunda yanılıyorsunuz.Bir yaratıcıya tarih boyunca inanan insanların geneli,birşeyler elde etmek için yaratıcıya inanmışlardır.Bunun kökeni de Sümer'dir.Sümerliler birşeyler almak için,tanrılarına birşeyler vermişlerdir.Buradaki mevzu,tamamen bir çıkar üzerine kuruludur.Bugün de inananların çoğunluğu,çıkarları gereği birşeylere inanmaktadırlar.
Alt 08-07-2018, 22:23
Ahmetseker Ahmetseker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

1. Sahib ( owner )
2. Terbiye eden ( ensure growth )
3. İrşad eden ; Yönlendiren ( guides to )
4. Otorite sahibi ( have full authority )
5. devamlılığı sağlayan Kayyum ( ensure growth ) .

daha da detaya girmek gerekirse açabiliriz.

müşrik kavramını açarsanız sevinirim.
Alt 09-07-2018, 15:35
Üye

Ahmetseker´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
1. Sahib ( owner )
2. Terbiye eden ( ensure growth )
3. İrşad eden ; Yönlendiren ( guides to )
4. Otorite sahibi ( have full authority )
5. devamlılığı sağlayan Kayyum ( ensure growth ) .

daha da detaya girmek gerekirse açabiliriz.

müşrik kavramını açarsanız sevinirim.
Detay dediğiniz bu mu?Bunlar,müslümanların sahiplendiği ''rab'' kavramı için uydurdukları şeyler.Rabbin ne olduğunu,kaynakları ile yazımda ortaya koymuşum.Rabbin esasında İSA olduğu ortada..Tabi ki bir Müslümanın beni teyit etmesini beklemiyorum ama muhalefet edilecekse de,bunu objektif kaynaklara dayanarak rasyonel bir şekilde yapılmasını isterim.

Müşrik kavramını anlamak için,bildiğinizi sandığınız şeyleri bir kenara bırakmanız lazım.Mesela Kabe'nin bir putperest tapınağı olduğunu geçeceksiniz.Kabe'nin bir kilise olduğunu kabul ediyor musunuz?Müslümansanız,nasıl olacak bu?Bu bakımdan ben size,müşrik kelimesi aslında teslis inancına bağlı Elen/Süryani Hristiyanlarını ifade eder desem de,siz bunu kabul etmezsiniz ki..

İslam öncesi arap şairlerden kabul edilen El A'şa demiş ki;
''Hristiyanlar putevinin çevresinde tören yapıyorlar,yani haçevinin çevresinde..''

Buradaki ev,Kabe işte.

Şamlı Yuhanna'da ;''Biz Müslümanların nefret ettiği haçın karşısında dua ettiğimiz için onlar bizi putperestlikle suçluyorlar..''

İslam dini,müşrik kavramı ile putperest olarak gördüğü hristiyanları işaret etmektedir..İslam dini,bu bağlamda ikon/put/vasan karşıtıdır..Bu bakımdan aynı doğrultuda hareket eden ebiyonitler,ikonoklastlar ve pavlikanlar;tek başlarına veya hep beraber İslam'ın doğumuna neden olmuşlardır.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil