Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-04-2010, 04:17
ankyra ankyra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu dediginizin olabilmesi ve gerceklesebilmesi, en azindan her bir kisinin kendinden ve kendi kendine kendi oz iradesiyle, baskalarinin etkisi, mudahelesi ve karismasi altinda kalmadan, kendi kendini sorgulamasi, yani birey olmaya karar vermesidir.

sevgili evrensel insan keske yukardakı yazınızı uygulamaya koymak kolay olsaydı ama bu dedığınızı kaç ınsan uygulamaya koyabılır sanırım oran cok dusuk.hele az gelişmiş yada yenı gelısmekte olan ulkelerde bu dedığınız ne kadar olabılır.bır cakıl tası duvarları yıkabıldığıne ınanan bır ınsandım ama zaman gectıkce ne yazıkkı bu dusuncemı kaybetmeye basladım.kucuklukten ıtıbaren bıze susmamız öğretılıyor yerı geldığı zaman kucukluk yerı geldığı zaman buyukluk ile suclanıyoruz.kucuk cocukların cok soru soruyorlar dıye dovulduğu bır ulkedeyız.okuldakı eğitim sistemımızı soylemeye bıle luzum yok.ezberle ders gec bıraz fazla soru sorsanız yada en basıdı neden diye sorsanız öğretmenden azar yersınız cok meraklı olduğunuz ıcın.zaten lıse ve orta okulda onemlı olan yarıs atı gıbı sınavlara hazırlanmanızdır.unv de sızın ıcın onemlı olan okulu bıtırmenızdır ıs ıcın yoksa derste ne yapmıssınız konu neden onemlıdır hangı ders ne amacla verılır bılmezsınız.onemlı olan dıplomadır.bu arada cocukluktan ıtıbaren tv lerdekı sacma program ve ders kıtapları ıle beynınız bosaltılır.bıraz sesınızı yukseltsenız hayatınız boyunca engellenırsınız.toplumun bugunku değerleri ve durumu hakkında konusmayacağım bıle.. aslında boyle bır ortamda ınsan ne kadar kendını sorgular,toplumu ne kadar sorgular bu kadar tembel bır yapı ıcınde buyumusken ne kadar kendını zorlayıp koyun olmamam lazım der.?ben cocukluktan berı sorguluyan bır bıcımde yetıstırıldım en ufak konularda bıle hayatımla ılgılı secımlerım bana bırakıldı ben sanslı bır aılede buyudum.diğer turlusunuz dusunemıyorum bıle baba evınde soz hakkı olmayan ve zaten baba evınden koca evıne gıden hayatın ne olduğunu bile bilmeyen bayanlar tanıyorum.o yuzden yukardakı yazımda yazdım ınsanlar bırılerının arkasına sığınmaktan hoslanıyor hazıra konmaktan hoslanıyor kımse mucadele etmıyor kendı yasamları ıcın bırey olabılmek ıcın.sizin eğer umudunuz varsa bu değişebilir diye sızı tbr ederım cunku ben unv sonra o umudu bıraktım.cunku coğu ınsan bırey olmak ıstemıyor kaçıyorlar onlara bırey olmayı anlatırken asıl onlarla mucadele verıyorsunuz buda ınsanı yoruyor.
Alt 18-04-2010, 04:28
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger ankyra;

Butun mesele; suru psikolojisinden ve korku felsefesinden siyrilabilecek, "cesareti", bilinci, kararliligi v.s. ortaya koyabilmek ve gosterebilmek. Bunun "kolay/zor" olmasinin, algisi ona yanasimdaki; bilincli kararlilik, azim ve istek le paraleldir.

Hic bir sey, "kolay" degildir. Onemli olan, her seyi zor algilayabildikten sonra; Zoru kendi adina kolaylastirailecek bilince ve dusunce ve de davranisa yonelebilmektir.

Bu da maalesef; toplumsal yetistirimimizin bunyesinde olmadigindan, kisi bir yerde bir sekilde kendi birine "zararli" olan bu zoru, kolaylamaya, kendinden baslayarak yonlenebilmelidir.

Aksi; toplumsal kisilik anlayisinin, suru psikolojisini korku felsefesiyle ayakta tutan mentaliteye her turlu teslim olmaktir.

"Suruden ayrilani koyunu kurt kapar" atasozunun getirdigi korku felsefesini iyi algilamak, "koyun olunmadigini" birey olarak ortaya koymak ve kurtlara "kapilmayacak kadar da, "kurnaz" olmak gerekir.

Iste bu vesile ile; suru olmazsa, coban'a da gerek kalmaz.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 18-04-2010, 04:55
ankyra ankyra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Butun mesele; suru psikolojisinden ve korku felsefesinden siyrilabilecek, "cesareti", bilinci, kararliligi v.s. ortaya koyabilmek ve gosterebilmek. Bunun "kolay/zor" olmasinin, algisi ona yanasimdaki; bilincli kararlilik, azim ve istek le paraleldir
bu goruse katılıyorum ınsan bırey değilse kendı dusuncelerı yoksa ve onlar ıcın savasmıyorsa yada kararlılığını ortaya koyamıyorsa bence o ınsan değerlı olma özellığını kaybetmıstır.
doğuda kayınbabasısı tarafından tacız edılen bayanlar yada tore adı altında öldurulen ınsanlar yukardakı benım yazıma ve sızın yazınıza göre seslerını cıkarmalılar kararlı olmalılar korkularından kurtulmalılar (burda korku ölum korkusu) siz boyle bır ortamda olsanız ve bayan olsanız ölum korkunuzda kurtulup sorgulama yapabılırmısnız.burda acı olan aynısını aslında o bayasnın annesının yasamıs olması ve o annenın kızını gözgöre göre (istiyerek,bilerek normalmıs gıbı )oyle bır ortama yollayabılmesı.doğuya baktığınızda gencler arasında tabulardan nefret ediliyor ama yas ilerledikçe sadistce bır zewk alırcasına o tabudan nefret eden bayanın zamanla o tabuyu normal gormeye baslaması ve uygulaması benım aklımı karıstırıyor.

Hic bir sey, "kolay" degildir. Onemli olan, her seyi zor algilayabildikten sonra; Zoru kendi adina kolaylastirailecek bilince ve dusunce ve de davranisa yonelebilmektir.
20 yasına kadar bır kere bıle sorgulamanın ne demek olduğunu bilmeyen ınsanın bu dedığınızı yapabıleceğıne ınanıyormusunuz.bu evrımını tamamlamamıs bır balığı karaya cıkarıp hadı nefes al demek değilmıdır.?o kısı sızın dedığınızı yapabılırmı ?
Alt 18-04-2010, 05:08
Kıdemli Üye

Saygideger ankyra;

20 yasına kadar bır kere bıle sorgulamanın ne demek olduğunu bilmeyen ınsanın bu dedığınızı yapabıleceğıne ınanıyormusunuz.bu evrımını tamamlamamıs bır balığı karaya cıkarıp hadı nefes al demek değilmıdır.?o kısı sızın dedığınızı yapabılırmı ?-ankyra-

Hem basliktan sapmamak, hem de bu konuyu daha detayli yazisabilmek icin; ben eski bir basligi politika bolumunde, sizin icin guncelledim.

Eger bu sorunuzu, ya da baska dile getirmek istediklerinizi, o basliga yazarsaniz, orada hem de baslik konusu dahilinde yazisabiliriz.

Cunku konumuz, bu basligin konusu degil.

Basligi isterseniz bastan da okuyabilirsiniz, linki;

http://www.turandursun.com/forumlar/...551#post300551

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 18-04-2010, 05:37
Kıdemli Üye

Saygideger ankyra;

Eger tecavuz konusunu, bu baslikta birakmak ve suru psikolojisi ve korku felsefesi ve de vatandasin birey bilinci kazanma konusuna gimezseniz;

Tecavuzun namus ile cok ilginc bir ters orantisi vardir. Toresel ve etiksel degerler, tabular ve veriler temelinde; namus algisi yuzunden, nice genc kiz, hem aileleri, hem de cevresi tarafindan olum (olmek) dahil, her turlu insanlikdisi muasmeleye maruz kalmaktadir.

Fakat ayni zihniyet, tecavuzde bir yaptirimda bulunmaz. Tecavuze ugrayani suclar, konuyu saklamaya ve kizini bir an evvel onlerine kim kelirse, ona verip; her turlu "utanctan" kurtulmak ister.

Iste genc kizlarin, kadinlarin; disiliklerinden gelen bu zihniyet ve anlayis, hic bir zaman onlarin bir birey olmasina firsat tanimaz ve onlara kendi yasamlarini yasatmaz. Bu yuzden de bir suru genc kiz, evden kacar, kandirilir, sehre gocer v.s. ve kendi ayaklari ustunde durmaya ve yasama tutunmaya calisir.

Cunku suru de olsa korku da olsa, bir yerde bu durum "canina tak edene" bir acilim getirir. Yalniz bilincsiz gelen bu acilim, genc kizlari veya yalniz kadinlari, hayatin baska kesmekeslerine ve zorluklarina surukler. Tecrubeleri yoksa da, cok zor sartlarda yasam surerler. Cunku toplum da ayni zihniyete sahip oldugundan, bu tip "adi cikan" kiz veya kadinlari, dislar ve onlara baska gozle bakar.

Yani durumlarina mudahele edip, yardimci olacagina, aksine toplum "yangina korukle varir"

Iste burada onemli olan bu genc kizlarin ya da kadinlarin yasama tutunabilecekleri ve her turlu insanlikdisi tehlikelerden korunabilecekleri bir yol ve yontem bulmalaridir.

Bu da ancak, o kizin ya da kadinin, kendi cabasiylamumkundur. Bu cabanin birey bilincine ulasmasi, onun kendini "eziklik hissetmeden" ve toplumun zihniyetinden "kurtarip" kendi ayaklari uzerinde durabilmesini saglar.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 18-04-2010, 12:32
TurkceRap TurkceRap isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

ALKA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadasim din bu, ihtiyaci oldugunda, gerek gördügünde her cesit absürdteligi kendisine uydurmasini cok iyi bilir. Ensest üremeyi bile gerekliyse mantigina sigdirir. Hatta Islamiyet vuku buldugunda ilk sahabiler olumsuz olarak degisen sosyal sartlari bambaska durumlarda önlerinde bulmus olsalardi, cok yadirgadiklari ve lanetledikleri o escinselligi bile bir cirpida sevap ve masum gösterebilirdi. Mesela Arabistan'da kadin coklugu yerine erkek coklugu yasanmis olsaydi, cok az sayida evlenebilecek kadin nüfusu kalsaydi ve erkekler uckurlariyla nereye gidecegini ne yapacagini bilmeselerdi, bu seferde tüysüz oglanlarla cok evlilik onlarin gözüne hos gelecekti ve hemen buna dair bir ayet inecek veya fetvalar verilecekti. "Eger bir kadinla evlenemiyorsaniz ve Allah'in yolunda haksizlik yapacaginizdan korkuyorsaniz adaleti saglamak icin annesiz ve öksüz kalan oglanlarin öksüzlük durumunun behemehâl giderilmesi icin onlardan dilediginiz kadar ücer beser kadar es alabilirsiniz. Bunlar size helal kilinmistir" gibi bir yorumlama ardindan hic gecikmeden gelecekti.

Arabistan'da escinsellik yok muydu? Huriler aslinda kimdir biliyor musunuz? Neden Kuran Türkce meallerinde yazilmadigi halde özel olarak huriler söz konusu oldugunda abartmali olarak "gögsü diri diri cikmis, turuncu gibi dik memeli" kavramlari gecer? Huriler hakkinda neyi ört bas etmek isterler? Hurilerin yanindan hizmet eden bu Gılmanlar ve Civanlar kim? Ne ihtiyacini görüyorlar? Cennette kadinlara herhangi bir müjde verilmismiydi?

Hiç kusura bakmada halamın bıyıkları olsa amcam olurdumisali,bunu yazan şahıs başka birşey için bukadar çabalasa nelerden neler çıkartırdı kim bilir.

Herşey bir yana bu abuksabuk savlar yüzünden inanmadığım bir kitapla ilgili meseleleri savunmak zorunda kalıyorumya en çok da bu tuhaf geliyor.

TANRI bu dünyada yasakladığı birşeyi öbür tarafta serbestmi bırakacak? buna o çağdaki bedeviler bile gülerdi.

birşeyi eleştirecekseniz de biraz tutarlı olun.
Alt 18-04-2010, 12:54
TurkceRap TurkceRap isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"Malezya'da erkek fatma fetvası

Malezya Ulusal Fetva Konseyi, kızların erkek gibi giyinmelerine, erkek gibi hareket etmelerine yasak getirdi."

Bu Yasağın doğruluğu yanlışlığı bir yana, Ben bu konuda başka bir bakış açısı getirmek istiyorum.

Lezbiyenleri tüm bu söylediklerimin dışında tuttuğumu ve her türlü tercihlerine saygı duyduğumu söyleyerek altını çiziyorum.

Ülkemizde öyle yanlış bi anlayış var ki bu anlayış akıllara zarar.

Nedir bu anlayış? "kızını erkek gibi yetiştirmek".

Bir kadın neden erkek gibi davranmak zorunda olsun? neden doğasını yaşamasın? neden kendi doğawsının verdiği estetiği taşımasın?

Batı toplumlarında böyle bir koşullama yokken burada neden ortaya böyle birşey çıkmıştır?

Bu, savaşçı özelliğin ya da erkek çocuğa sahip olmanın matah birşey sanıldığı, kendine ve içinde bulunduğu topluma ve dahası insanlığa yararlı bir çocuk dilemek yerine cinsiyet ayrımcılığının bilinç altında bir tezahürü olmasın?

Kaldı ki kızını erkek gibi yetiştirmek isteyen tayfanın bi estetik kaygısı olduğundan da şüpheliyim.

Bırakın Kadın da, erkek de doğasını yaşasın.

Saygılar.
Alt 19-04-2010, 04:36
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Hiç kusura bakmada halamın bıyıkları olsa amcam olurdumisali,bunu yazan şahıs başka birşey için bukadar çabalasa nelerden neler çıkartırdı kim bilir
Siz de kusura bakmayin ama huriler ile cift cinsiyetli kisilerin yani hermafroditlerin kasteldiginde israr ediyorum. Üstelik neden huriye degil de huri denildigi üzerine düsünülmelidir. Eger disi huri kastediliyorsa huriye denmesi gerekecekti. Üstelik hurilerin yan inda bahsedilen gılmanlar, civanlar ve vildanlar, bunlarin hepsi tüysüz gencleri kasteden cennet oglanlaridir. Bu Dünya'da yasak oldugu icin bunlar zaten orada her sey serbest olacagi düsüncesi icinde cennette vaad ediliyor. Yanlis veya dogru ama öyle görünüyor. Sonra cennette de sarap da ikram ediliyor. Alkol dünyada yasak ama cennette vaad ediliyor. Dinlerde yasak prensibi böyle calisiyor, öbür dünyada umut vaad ederek sabirli olunmalari bekleniyor. Tabi mantiksiz bir sey ama iste dinler icin gayet mantikli bir sey.

TANRI bu dünyada yasakladığı birşeyi öbür tarafta serbestmi bırakacak? buna o çağdaki bedeviler bile gülerdi.
Bedeviler gülmüyorlardi, cünkü cennet icin egitiliyorlardi. Bu yüzden de dünyada yasak olan seyleri cenette vaad edilmesini bekliyorlardi. Islam öncesi cahiliye devrinde cinselligin kendisinin ve de escinselligin normal olarak görüldügünü ama Islamiyet ile cinsellik algilmasinin kisitlandigini ve bunlardan birinin de escinselligi icerdigini düsünüyorum. Peygamber Muhammed döneminde hic bir escinselin katledildigine dair hadislerde rivayetler yok ama escinsellerin katli Hz. Ömer ile basliyor. Bu esnada daha önce serbest olan veya hor görülmeyen escinsellik artik cennette vaad ediliyor. Tarihsel nitelikte koronolojik konteksin böyle vuku buldugunu düsünüyorum. Eski inanca dair bazi seyler zaman icinde önce direkt yasaklanmadan ama cenette vaad edilerek unutturulmak isteniyor, sonra bunlara caydirici cezalar öngörülüyor. Özellikle Hz. Ömer ile ulemalar arasinda escinsellige ne tür bir ceza verilmesi gerektigi tartismasini, sonra escinsellige verilen cezanin ne sekilde ulema tarafindan degistirildigini inceleyin.
Alt 19-04-2010, 05:06
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

İlahiyatçı Ali Rıza Demircan "Sinirsiz" isimli bir programda Cübbeli Ahmet Hoca'nin centte girecek erkeklere verilen hurilerin onlara cinsel partner olacagini sözlerini elestiriken, hurilerin "cinsiyetsiz" oldugunu (bakiniz disi degiller), ve onlarin cinsel partner degil sekreter gibi olacaklarini belirtmis,(tabi bu da Bedevilerin eskiden düsündüklerinin "modern" ve caga uydurulmus versiyonu oluyor)

“Benim kaderim İslam dışı gelenekleri parçalamak oldu. İki türlü cennet hizmetçisi var. Bunlardan bir tanesi genç erkek görünümlü Vildan, diğeri genç kadın görünümlü aslında cinsiyeti olmayan Huriler.

Bunlar kadınlara da erkeklere de verilecek asistanlar, sekreterler konumundalar. Cinsel partnerler sadece bizim dünyadaki eşlerimiz veya eşlerimiz cennete giremeyecekse cennete girecek bakire veya dul kadınlardır.

Demek ki hurilerin gercekten disi olup olmadigi hakkinda önceden de bir cok tartismalar olmus ki ilahiyatci Ali Riza buna da deginmis...Cübbeli Ahmet Hoca ise eski versiyona inananlardan...Burada kimilerine göre acikca escinsellik degilse bile biseksüellik vaad edilmis.

Bu da cenneti dünyada bulmus bir imamin haberi...

Sapık İmam Camide Eşcinsel İlişkiye Girmiş
Manisa'da bir camide imamlık yapan A.I, görev yaptığı camide imam hatip lisesi öğrencisi erkeklerle cinsel ilişkiye girdiği iddiasıyla gözaltına alındı. Yapılan sorguda suçunu itiraf eden imam, tutuklanarak cezaevine konuldu.
http://www.internethaber.com/manisa/...erstitial=true

Biri imam, biri imam hatip ögrencisi...

İlginc...

Önerilen Siteler

Etiket
adem, ensest, eşcinsellik, havva, lut

Başlık Düzenleme Araçları
Stil