Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kadın & İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-02-2007, 00:41
sodomo-- sodomo-- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: HADRAMUT KADINLARI

Ben belgesiz ve delilsiz konuşmam. Her söylediğim söz belgelidir. Dikkatle ve ihtimamla hazırlanmıştır cümlelerim.
Sabi sübyanın kafasını kesilmesi Kureyza'da olmuştur.
Aişe'nin yaşı da 9'dur üstelik bu bir ilahiyat doçenti tarafından ilmi bir makalenin konusu olmuştur ve bu konuda yapılan en doyurucu çalışmadır ve bu çalışmadan sonra da bir çok inatçı müslüman artık Aişe'nin yaşını yüksek göstermekten vazgeçmiştir.
Alt 28-02-2007, 00:44
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

sevgili sodomo

* * * *farklı şeyler söylemiyoruz aslında, ancak görmek istemediginiz şey şu; Hiram'ın da senin de. İlkel kabile düzenegi ve aygıtı bir sosyal olgudur. Devlet ise siyasi olgudur. Sosyal bir toplum biçiminden siyasi bir toplum biçimine geçiş ise bir anda olmaz. Tepeden inme olmaz zaten de olamaz.

* * * *Seçimle gelen hilafet mekanizması Muaviye ile birlikte pederşahi bir nitelige bürünüyor. Peki bunu İslam dan saptılar da ondan diye mi yorumluyacagız yoksa devlet kurumu yerine oturuyor diye mi yorumlayacagız. Siyasi devlet bir günde kurulabilir mi. Elbette bir süreç alacaktır. Evrimsel bir süreçtir ve ister istemez de eskiyi içinde barındırarak gelişecektir.

* * * * Beyt ül mal denilen sistem ilkel biçimi ile İslam öncesi Arap toplumunda da vardı. Ancak bu sistem o zaman gönüllülük esasına dayanıyordu. Kabileler gönüllü olarak katılımda bulunuyorlar ve mübarek üç aylarda bu Kabe nin bulundugu yerde şölenlerle şiirlerle bir dostluk havası içinde kutlanıyordu ve ortak olarak tüketiliyordu. Aslında bir artı deger fazlasından başka bir şey olmayan bu gönüllü katılım daha sonra zekat olarak gönüllülükten çıktı ve iradi oldu. Beytül Mal ismini aldı ve vergiye dönüştü. Buna bir süre tepki olması gayet dogaldır, gönüllülük zorunluluga dönüşmüştür çünkü. Bu tepkiyi de Ridde savaşlarında görüyoruz.

* * * *Dört Halife devri pek de uzun bir süreç degil. Atina da bu süreç daha da uzun sürüyor. Solan dan Cleisthenes'e kadar 90 sene. Roma da ise gerçek devleti kuran Servius Tullius ile Romulus arasında 133 sene vardır.

* * * * * Bu süreci sosyolojik olarak erken devlet olarak tanımlayabiliyoruz. Bir nevi geçiş biçimi yani. Bulunup bulunmayacagını bilemiyorum ama detaylı bilgi için Henri J. M. Classen ile Peter Skalnik in kaleme aldıgı bir uluslararası çalışma var Alaeddin Şenel in çevirdigi Erken *Devlet isimli bir eser var. Erken devletin oluşumu ve tanımlamaları için ona başvurulabilir.

* * * * *Yani burada mesele şu *: * kabile toplumu * --- erken devlet ---- devlet

* * * * *Bu süreç bu şekilde işliyor. Erken devlet ise yeni topluma geçerken eskiyi de agırlıklı olarak içinde barındırıyor.

* * * * *Haa, bu arada bahsettigim kitapta incelenen ve tamamında % 100 ortak olan 51 özellik ve niteleyici tanım bulunan 21 toplum arasında İslam öncesi Arap toplumu yok. Bu sadece benim çıkarsamam.

* * * * * saygılarımla
Alt 28-02-2007, 00:55
Üye

Sevgili Dilaver, sana katılıyorum *ve devletin kurulmasının bazı süreçlerden geçtiğini reddetmiyorum ve Muhammed dönemi ile Muaviye dönemi arasında bu süreçlerden geçilmiştir ama sonuçta arkadaşlar "Muhammed devlet kurdu" derken baya baya devletten bahsediyorlar yani tamamlanmış bitmiş bir süreç kastediliyor burada. Daha doğrusu devlet derken ne kastettiklerini kendileri de bilmiyorlar ve bu kavramı adeta "Muhammed'in büyük bir devlet adamı olduğunu" ispatlamak için kullanıyorlar. Yani Muhammed'i devrimci bir kişilik ve büyük bir devlet adamı gibi gösterme niyetleri mevcut.

O yüzden şimdilik şu ilk islam devletinin bayrağını bulup çıkaracaklar mı ona bakalım
Alt 28-02-2007, 10:49
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Fasil : FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ
Konu : Sahabe Ve Tabiin Arasında Çıkan Kavga Ve İhtilaflar
Ravi : Süveyd İbnu Gafle
Hadis : Ali (ra) dedi ki: "Ben size Resulullah (sav)`dan bir hadis söyleyince, Allah`a yemin olsun Aleyhisselatu vesselam`ın söylemediği bir şeyi söylemektense gökten atılmayı tercih ederim. Ancak benimle sizin aranızda cereyan eden şeyler hakkında konusunca, bilesiniz harp hiledir. Zira ben Resulullah (sav)`ın şöyle söylediğini işittim: "Ahir zamanda yaşça küçük, akılca kıt birtakım gençler çıkacak. Yaratılmışın en hayırlısının sözünü söylerler, Kur`an`ı okurlar. İmanları gırtlaklarından öteye geçmez. Okun avı delip geçtiği gibi dinden çıkarlar. Onlara nerede rastlarsanız onları gebertin. Zira, onları öldürene, kıyamet günü, Allah`ın vereceği ücret var."
HadisNo : 4815

Fasil : KATL BÖLÜMÜ
Konu : Katlin Mübah Olduğu Yerler
Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah`tan başka ilah olmadığına ve benim de Allah`ın Resulü bulunduğuma şehadet eden kimsenin kanı, üç hal dışında helal değildir: Zina yapan dul. Cana can kısas. Dinden çıkıp cemaatten ayrılan."
HadisNo : 4931

Fasil : ZEKAT BÖLÜMÜ
Konu : Zekatın Farziyyeti Ve Terkedenin Günahı
Ravi : Hz. Muaz
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim malının zekatını sevab umarak verirse ona sevap verilir. Kim de zekatını vermezse biz zekatı ve malın yarısını (cezalı olarak zorla) alırız. Bu, Rabbimizin kesin kararlarından biridir. Al-i Muhammed`e ondan bir hak yoktur." (Rezin tahric etmiştir)
HadisNo : 2012

Fasil : ZEKAT BÖLÜMÜ
Konu : Zekatın Farziyyeti Ve Terkedenin Günahı
Ravi: Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) vefat edince, ondan sonra Hz. Ebu Bekir (ra) halife seçildi. Bunun üzerine bedevilerden bir kısmı "irtidat" etti. (Hz. Ebu Bekir halife olarak onlarla savaşmaya karar verince) Hz. Ömer, "Resulullah (sav): "İnsanlar lailaheillallah deyinceye kadar onlarla savaşmaya emrolundum. Bunu söylediler mi, benden mallarını ve nefislerini korurlar. (İslam`ın) hakkı hariç artık hesapları da Allah`a kalmıştır!" demiş iken, sen nasıl insanlarla savaşırsın?" dedi. Hz. Ebu Bekir: "Allah`a yemin olsun, namazla zekatın arasını ayıranlarla savaşacağım. Zira zekat, malın hakkıdır. Vallahi, Resulullah (sav)`a vermekte oldukları bir oğlağı vermekten vazgeçseler, onu almak için onlarla savaşacağım" dedi. Hz. Ömer sonradan demiştir ki: "Allah`a yemin ederim, anladım ki, Hz. Ebu Bekir`in bu görüşü, Allah`ın savaş meselesinde ona ilhamından başka bir şey değildi. İyice anladım ki, bu karar hakmış."

HadisNo : 2013

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 28-02-2007, 22:16
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Sadece Kur'andaki medeni ayetleri okusan Peygamberin kurduğu devletin teşekkül aşamalarını,sözlü törelerle yönetilen bir toplumun nasıl yazılı anayasal bir hukuk düzenine geçtiğini açıkça görebilirsin Sodomo * * *Hiram Usta

* * * * * Bu arada gözümden kaçan ilginç bir gelişme olmuş. *Yukarıdaki satırları ben yanlış anlamıyorsam Hiram Kur'anın bir devlet anayasası olmak için yazıldıgını söylemiş.

* * * * * Gene beynim beni yanıltmıyorsa tüm insanlıga evrensel olarak indigi söylenen bir kitap sadece Arapların devlet kurma işleri ile ilgili bir yönlendirici yasa olarak sunulmuş. Demek ki Muhammed in amacı dagınık Arap kabilelerini bir devlet olarak birleştirmekmiş. Somalideki ya da Kafkasyadaki toplumlar ve onların sözlü töreleri ile bir ilgisi yokmuş. O halde Tanrının da imanla falan ilgisinden ziyade Arap toplumu ile daha çok ilgilendigi ve dagınık kabileleri devletleştirmeye çalıştıgı düşünülebilir.

* * * * * *Böyle baktıgımız zaman da Hıristiyanlık, Mitraizm, Zerdüşt, Buda daha evrensel dinler olarak ortaya çıkar.

* * * * * *Kur'andaki ayetlerin Arap devletinin teşekkül aşamalarını gösteren bir bütün oldugunu söylersek Arap olmayan insanların bununla bir alıp verecegi olmadıgını da belirtmek durumunda olmamız gerekir. Demek ki sadece Araplar için yazılmıştır. Arap anayasası hükmündedir.

* * * * * *Tabii ki bu argümanıma gelecek yanıt bu anayasal biçimin evrensel bir nitelik taşıması gerektigi olacaktır. O zaman da uygulamayı nasıl savunacaksınız. İslam zaptettigi her yerde varolan düzeni yerli işbirlikçiler eliyle sürdürmeye devam etmiştir. Evrensel dogru bir uygulama olsaydı bunun etkisi altına aldıgı tüm toplumlara da dayatması gerekirdi. Ama amaç talan ve zoralım ile kendi ülkesine kaynak aktarmak oldugu için böyle bir uygulamaya da gitmedi.

* * * * * *İnsanlıga evrensel çagrı yapan bir tanrı neden sadece Arap toplumu ile ilgilensin ki.

* * * * * *saygılarımla
Alt 01-03-2007, 01:18
Üye

Onlara  nerede  rastlarsanız  onları  gebertin.  Zira,  onları  öldürene,  kıyamet  günü,  Allah`ın  vereceği  ücret  var." Â

Kc verdiğin bu hadislerde apaçık suça teşvik ve tahrik mevcut.
Düpedüz adı İslam olan tehlikeli bir madde ile bir arada yaşıyoruz.
Bugün belki binlerce genç bu tip emirleri uygulamak için hazır bekliyor bu ülkede.
"Haram aylar çıkınca müşrikleri gördüğünüz yerde öldürün" diyen ayetler, "onlara nerede rastlarsanız gebertin" diyen hadisler....
Ne olacak bu işler böyle ?
Düpedüz tehlikeli bir madde ile iç içe yaşıyoruz.
İslam barış, sevgi, hoşgörü diniymiş...
Alemi kör milleti de sağır zannediyorlar galiba.

Dilaver, dediklerinde yüzde yüz haklısın. Aslında ilginç olan durum şu ki; Müslümanlar Muhammed'e Hristiyanların İsa'ya yükledikleri ilahi anlamı yüklemezler ama  onun yerine daima siyasi bir anlam yüklerler ona. Yani ben deseydim ki; "Muhammed'in mucizesi yoktur"diye fazla tepki çekmezdim ama "Muhammed devlet kurmamıştır" deyince bir anda tepkinin dozajı arttı dikkat ettiysen.

Muhammed'in Kuranı ve hadisleri aslında kurulacak olan devletin resmi ideolojisi idi. Muhammed'in ileride kurulacak olan bu İslam devletine en büyük katkısı onun "resmi ideolojisinin" oluşturulması olmuştur.
Bir de burada islam uleması anayasa derken hiçbir zaman Kuran'ı kastetmezler. Onlar daha çok Medine Vesikasına İslam devletinin anayasası olarak kabul ederler. Halbuki o Medine Vesikası Muhammed'in kendi 15-20 adamını etrafına toplayarak yaptığı ve sözümona Medine'deki yahudiler ve müşrikler arasındaki ilişkilerini düzenlediği ama bundan Medine'deki yahudi kabilelerinin ve müşriklerin haberinin olmadığı ve altına atılan imzaların da Muhammed'in Ensar ve Muhacirlerden oluşan kendi taraftarlarına ait olduğun daha önce Kaynuka Gazvesi topiğinde işlemiştim. Üstelik oldukça garip maddelerden oluşan Medine Vesikası bırak bir anayasayı sıradan bir sözleşme bile olamayacak kadar alalade bir vesikadır.

Kuran'a gelince onun zaten anayasa olacak bir tarafı da yoktur. Medine dönemi ayetlerinden belki bir kaç maddelik medeni kanun (Nisa suresindeki kadın hakları ve  miras haklarını düzenleyen maddeler vb.) veya bir kaç maddelik ceza kanunu (zina yapılana verilecek cezalar, hırsızlık yapana verilecek ceza vb.)  veya bir kaç maddelik vergi kanunu (zekat, sadaka ayetleri)
veya da bir kaç maddelik ticaret kanunu (o da çok zorlama olarak bazı ayetlerin te'vili ile) çıkabilir. Ama anayasa için gerekli olan kurulacak devletin ilkeleri veya devlet organlarının kuruluşunu, işleyişini ve bireylerin devlet karşısında sahip oldukları temel hak ve özgürlükleri belirleyen maddeler namevcuttur. Â

Haa bence bir anayasa maddesi çıkardı Kuran'dan. O da: "İslam devletinin dili Arapçadır ve asla değiştirilemez ve değiştirlmesi teklif bile edilemez" türünden bir madde olabilirdi çünkü Kuran'da defalarca Kuran'ın dilinin Arapça olduğuna ve herkes apaçık anlasın diye böyle olduğuna vurgu yapılmaktadır.

Rad 37. Ve böylece biz onu Arapça bir hüküm (hikmetli bir söz) olarak indirdik.
Nahl 103. .......Halbuki bu (Kur'an) apaçık bir Arapçadır
Zuhruf 3. Biz, anlayıp düşünmeniz için onu Arapça bir Kur'an kıldık.
Zümer 28. Korunsunlar diye, pürüzsüz Arapça bir Kur'an indirdik.
Şuara 195. Apaçık Arapça bir dille.

Evet, İslam devletinin dilinin Arapça olması bence Kuran'daki tek anayasa maddesidir. Ben başka çıkaramadım ama sen çıkarırsan haberim olsun.

Kısacası Muhammed dönemi ileride kurulacak olan islam devletinin resmi ideolojisinin hazırlandığı dönemdir. Tabii ki, kurulacak olan ordunun da nüveleri bu dönemde atılmıştır ama Muhammed'in ordu kurduğunu bile söylemek imkansızdır. 19 yaşındaki sahabesini komutan olarak atıyor birliğine nasıl ordu kurduğunu söyleyebiliriz ki. O anda aklına ne eserse onu yapıyor.

Yani ne düzenli bir ordusu var ne de bayrağı. İsmen ve cismen hiçbir kurumu yok.
Tam anlamıyla Afganistan'daki Taliban rejiminin birebir aynısı. Taliban ne kadar ordu ise Muhammed'in sahabeleri de o kadar ordudur. Bak Talibana gör Muhammed'in dönemini ve bence Taliban o dönemin uygulamalarını birebir hayata geçirmiştir.

Taliban rejiminde ne kadar devlet var ise Muhammed döneminde de o kadar devlet vardır.
Alt 01-03-2007, 01:54
antimuhammed antimuhammed isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Birde bizim cemaatçiler neler yumurtlamış. Onların dediklerindende Taliban rejimi çıkıyor. Yani Çapulcular Anayasası

Az bir kaç başlık veriyorum...
Din: Allah kanunudur. Muhteva bakımından insanoğlunun bütün söz, fiil ve davranışları hakkında hükümler ve müeyyideler getirmiş, mü’minlerinin maddi ve manevi hayatında bu hükümlere uymalarını emir ve tavsiye etmiştir.

Şeriat ise genel manada din demektir, muhteva bakımından dine eşittir. Özel manada ise, İslam Dini’nin füruundan ibarettir. Yani din; biri usul, diğeri furu olmak üzere iki kısma ayrılır. İman ve itikad bölümü dinin "Usul" kısmını; ibadetler, muameleler ve cezalar bölümü de dinin "Furu" kısmını teşkil eder.

Yine; Kur’an’ın anayasa, Şeriat’ın kanun, devletin İslam olması da Şeriat’tır. Ve bunların yerine getirilmesinden her müslüman sorumludur.

İslam vahye dayanan bir dindir; kaynağını AIlah’tan alır. "Kaynak Kur’an, örnek Peygamber" düsturundan hareket eder. Ve, bu noktadan hareketle devlet sistemini bizzat kendisi tâyin ve tesbit etmiş ve o sisteme uyulmasını emretmiştir. Keza; devlete giden metod ve usulü de
bizzat kendisi tayin etmiştir ve tavize asla müsaade etmemiştir.

Allah’ın dininde; Din devlet bütünlüğü vardır; ibadeti siyasettir, siyaseti de ibadettir.

Allah’ın dininde; hâkimiyyet kayıtsız şartsız Allah’ındır. Â

Allah’ın dininde; Anayasa Kur’an dır. Â

Allah’ın dininde; kanun koyma yetkisi yalnız Allah’a aittir.

Anlatmak istedikleri onlara göre Kuran anayasa. Kanunları Tanrı koymuştur....

Adamlar bu yazılanları parti başkanlarına, basın mensublarına, devlet erkânına, mahkeme çevrelerine, ordu komutanlıklarına ve üniversite mensublarına ve barolar birliği başkanına yollamışlar.
Devamını okuyup Feyz almak isteyen varsa buyursun...
http://www.geocities.com/IslamPencer...riathukuku.htm
Alt 13-08-2012, 15:12
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Guncelleme.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil