Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-01-2017, 10:56
Nuru irfan Nuru irfan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Vefik Sami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yahu muhterem;

Ya sende bir dengesizlik var; kayışı sıyırmış vaziyettesin.
Ya da burada seni ciddiye alıp muhatap olan üyeleri "enâyi" yerine koymaktasın.
Her iki ihtimâl de sıkıntı verici.
"Elinizdeki kitabın bir kısmını tasdik ediyorum" diye muğlâk hüküm bildiren âyet olur mu ya hu ?
Artık iyice zıvanadan çıkıp Allah'a "konuşma" öğretmeye başladın.
Çok büyük bir cesâret ile Kur'anda olmayan şeyleri "var" gibi yazıyorsun.
Kitap'a eklemeler yaparken hiç sıkıntı duymuyorsun.

Eğer sen müslüman isen, ben de Napolyon'um.
Ya az ciddi ol.
Ya da de get işine.
Maide 48
3. musaddıkan : tasdik edici olarak
4. limâ beyne yedeyhi : onların elleri arasındakini
5. min el kitâbi:kitaptan
6. ve muheyminen : ve koruyucu olarak

Muhterem Vefik bey bakar mısınız?
Yukarıya. Kırmızı yerleri okuyunuz. Dürüst olunuz, yalan söylemeyiniz, hakkı örtmeye kalkışmıyasınız, insanları aldatmayınız. Yoksa kimse size kaale almaz, halı saha macına çağırmaz
ayet güneş gibi aşikardır. Forumun adminlerine yakın bir hıristiyan olmanız hesabını düşünerekten Ben size dengesizi bozuk kafası geri, kayışı kopuk diyemiyrum
Aslında demem gerekir, çünkü ancak bir aptal olmanız gerekiyor ayeti okudundan sonra "Bundan elinizdeki kitabın bir kısmını tasdik ediyorum demek çıkmaz. Çok büyük bir cesâret ile Kur'anda olmayan şeyleri "var" gibi yazıyorsun. Kitap'a eklemeler yaparken hiç sıkıntı duymuyorsun. Eğer sen müslüman isen, ben de Napolyon'um." demeniz için.
Ve Vefik bey aramızda kalsın siz napolyon değil naponin tahtıra vallisi bile olamazsınız bu dengesizliğinizle pp

Utanmadınız mı? Ayette yazılanı görüp beni yalancılıkla suçlamaktan

"tasdik ederim onların elleri arasındakini KİTABTAN" ne demektir? Vefik bey dengeniz yerindeyse cevap verin

Bu şu demek değil midir? "Ehli kitabın, kitabının hepsini değil, bir kısmını tasdik ederim" demek değil midir?
"Ve onu koruyucu olarak indirdim"demekte "O Kitapdan tasdik ettiğim yerleri de (tağyir ve tahrifini beyan eder bir şekilde) koruyucum" demek değil midir?

Beni birde enayilikle şuçluyorsunuz evet kemal sunalın dediği gibi enayi kuş iki kere enayi kuşsunuz
çünkü ayeti okuyanlar "Enayiye bakın ayetin orjinalinde yazılanı görüyor kesin mealcilerin arkasına saklanmaya çalışsak şimdi" deniyor
Alt 03-01-2017, 11:10
Nuru irfan Nuru irfan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Kuranda elde olan Tevrat ve İncil bahsediliyor, gizli saklısı olsa "yanlarında ki Tevrata uysunlar" denir mi?
Felasife bey! ben sizin dedikleriniz çok iyi anlıyorum fakat siz şunu hala idrak edemediniz. Yanınlarındaki Kitap (Tora'dır) Tevrat değildir.
Buna binaen Maide 48 de "Seni, yanlarındaki şeyi, kitaptan, tasdik edici olarak gönderdim" diyerek
O Kitabın Tevrat yada İncil olmadığını, olsaydı hepsini tasdik ederim derdi kitaptan O kısımları tasdik ederim demezdi. onun için Maide 48 deki "kitabın" Tora yada evangellerden biri olduğu açıktır. esselamu aleyküm ya sel celal veselem. en tü selamul veel ikram artık bıktım bunları yazmaktanda

Sizin için demiyorum ama bu konuda yazıştığım kişilerin çoğu ehl-i kitaptan, o yüzden ne desem boştur diyerekten, boş konuşayım dedim son bir kaç cümle
Alt 03-01-2017, 12:09
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Nuru irfan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Maide 48 "Min el kitabi" demek. Ehli kitabın elindeki Kitabın hepsini değil "bazı yerlerini tasdik etmek" demektir
Çünkü Min: arapçada Kısmiyet ifade eder bütünü ifade etmez.
Maide 48
3. musaddıkan : tasdik edici olarak
4. limâ beyne yedeyhi : onların elleri arasındakini
5. min el kitâbi:kitaptan
6. ve muheyminen : ve koruyucu olarak

Muhterem Vefik bey bakar mısınız?
Yukarıya. Kırmızı yerleri okuyunuz. Dürüst olunuz, yalan söylemeyiniz, hakkı örtmeye kalkışmıyasınız, insanları aldatmayınız. Yoksa kimse size kaale almaz, halı saha macına çağırmaz
Yaw he, he...

"Halı saha maçı" ile ben ilgilenmem de...
"zât-ı âli"niz, epey ihtisas sâhibi olarak görünüyor.
Tahminimde yanılmamışım.
Senin müslümalıkla en ufak bir ilgin yok.

Burası sanal bir ortam. Sanal âlemde "yakınlık-uzaklık" gibi kavramlar da sanaldır. İnsanların yazdıklarına değer verir, okurum. Ama; hiç kimseye güvenmem. Bu güvensizliğin nedeni de şahıslar değil ortamın sanal oluşudur. Burada yazılanlara bakarak birbirimizi tanıdığımızı iddia edersek, bu çok vahim bir hatâ olur. Benim "biri"lerine yakın olduğum iddiasıya mugâlâta yapma. "Kayışı sıyırmışsın" derken yazılarında gördüğüm tutarsızlığı gerekçe yaparak söyledim. Doğrudan şahsını hedef almış değilim. Hemen celâllenme. Bani tahrik etsen de sonuç alamazsın. Çünki; "Küfür-sinkaf" kültürüm pek gelişmiş değil.
Alt 03-01-2017, 13:22
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felasife bey! ben sizin dedikleriniz çok iyi anlıyorum fakat siz şunu hala idrak edemediniz. Yanınlarındaki Kitap (Tora'dır) Tevrat değildir.
Çok iyi olmasada, eh biraz mesabesinde anladığın anlaşılıyor, O Tevrat bu İncil değil diyorsunya, bende diyorum ki elinde ki kitapta Kuran değil... aslını te bilmem nerede diyor.
Şimdi sen bu kadar sirete önem veriyorsun, sürete önem vermiyorsunya, elde ki kitaba niye inanıyorsun?

Madem akli imanı savunuyorsun, akli iman ötekilerini süret diyor, buna niye süret demiyor. Bu da süret!
Elinde ki kitap kağıt ve mürekkepten ötesi değil, yaksan yanar, ıslatsan ıslanır. Kur'an yanar mı?

Bir haca abimiz vardı, öldü gitti, derdi ki "Bu eldeki kuran değil, kağıt ve mürekkep, gazete okur gibi oku, hiç bir tesiri etmez, oysa gerçekte kuranı insan ağzıyla okumak bile mümkün değil." derdi.
Bunu istediğine sor, büyüklerine danış, böyle bir şey var mı, varsa nasıl oluyor diye soruştur.

Diyeceğim elinde ki süret, başka bir süreti kabul et diyor.!
Sen o siret değil diyorsun, bende elinde ki de siret değil diyorum.

O yüzden kuran akli imanı değil, kalbi imanı ister, İman da doğru/yanlış veya iyi/kötü olduğu için değil, öyle olması istendiği için edilen bir şeydir.
İmanı yargılamak İman sahibine düşmez!

Anadolu köylüklerinde bir nine bul, Tevrat, İncil böyle de, o ne der;
Ne bileyim a guzum, onlarda Allahın kulu! der mi demez mi?

Kalbi iman bu, istenen de bu, sen tutmuşsun Akli imanı ile hareket ederim diyorsun, et sen bilirsin, adres nisa 136 nasıl olsa.
Hiç mesnevi filan okumadın mı? Akıl, çamura saplanmış merkep gibidir der.
Veya "Akıl bu yolda yol görücü olsaydı, Fahreddin razi dinin sırrını bilici olurdu" filan da denir.

Sizin için demiyorum ama bu konuda yazıştığım kişilerin çoğu ehl-i kitaptan, o yüzden ne desem boştur diyerekten, boş konuşayım dedim son bir kaç cümle
Yüzüne demek gibi olmasın ama hakkaten en boş konuştuğun cümle bu olmuş. Bence uzunca bir istirahat et, bol bol da düşün, iyi gelebilir.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 03-01-2017, 17:31
world world isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Ben Nuru İrfan adlı üyenin hepimiz için vakit kaybı olduğunu düşünüyorum.

Önerilen Siteler

Etiket
incil, kuran, tahrif, tevrat

Başlık Düzenleme Araçları
Stil