Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-05-2017, 00:57
SelGom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SelGom SelGom isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Standart Hayvan ve İnsan İlişkileri

Merhaba. Hayvan ve insan ilişkileri hakkında konuşalım bu başlıkta. İnsanlar bildiğimiz gibi evde veya bahçesinde hayvan beslerler, hatta sokaktaki hayvanları da doyuruyor bazı insanlar. Mesela bir kedi veya köpeğin sırtını sıvazlıyor ve seviyor insan. Acaba o anda kedi veya köpek ne hissediyor? Ne düşünüyor? Kendisinin sevildiğini anlayıp o da insanı sevmeye mi başlıyor? İyi niyetle sırtının sıvazlandığını ve başının okşandığını anlıyor mu? Ne düşünceler geçiyor kafasından ve tam olarak ne hissediyor o an? Bazı hayvanlar sahiplerine saldırabiliyor, bazıları ise çok sevecen davranıyor. Halbuki saldıran hayvanlara da sahipleri iyi davranmasına rağmen saldırıyor. Niye bazıları saldırırken bazıları saldırmıyor? Sahipleri kötü baktı saldırdı ile açıklayamayız. Çok iyi bakılsa bile yine de saldırabiliyor. Beyinleri bizimkisi kadar gelişmediği için ne yapacağını bilmiyor ve rastgele mi davranıyor? Yani düşünmesl çok basit olduğu için sahibine bile durduk yere saldırabiliyor mu? Mesela aşağıya bir video koyacağım, gerçekten kedinin o an ne hissettiğini çok merak ediyorum. İnsanlar bunu nerden bilebilir, kedinin beynini mi incelemek gerekiyor?

Alt 27-05-2017, 01:37
marcos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
marcos marcos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kediler Osiris ve İsisin çocukları Horusun kardeşidirler.Kutsaldırlar onlar.Efendilerdir.Canları nasıl isterse öyle davranırlar.Bize düşen onlara hizmet etmektir.

Minnoşum kapıda karşılar beni başkasını değil sadece beni karşılar.Türkçe bilir.Benimle konuşur.Herşeyin farkındadır.Ne olup bittiğini bilir.Evin efendisidir.Farkındadır.

Birde ısırır.

Hayvanların kodlanmış davranışlar sergilediği sadece yanılsamadır.Kendi kapasiteleri ölçüsünde bilinçli davranışlar sergilerler.Bunu anlamak için gözlem yeterlidir.

http://bizimsokagincocuklari.com/wp-...EMES%C4%B0.pdf

" Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi." / W. Ralph Inge
Alt 27-05-2017, 02:40
hoatzin hoatzin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İnternette şöyle bir mektuba denk geldim. Hazır hayvanlarla ilgili konu açılmışken paylaşıyım. Hani sevimli diye yavru alıp sonra sıkılınca vazgeçiliyor ya konu onunla ilgili.

Meral Hanım merhaba,

Aşağıdaki mektup Amerika – Kuzey Carolina'daki bir hayvan barınağının yöneticisinden gelmektedir. Beni çok sarstığı için sizinle de paylaşmak istedim.

Belki siz de barınağın sitesinde paylaşmak istersiniz. Ben elimden geldiğince çevreme yaymaya çalışıyorum.Sevgilerimle. Özgür Küçük

"Bu toplumun bu uykudan uyanmasi icin cok siddetli bir kalk borusu gerekli…

Ben bir barinak yoneticisiyim. Sizlere bir barinagin arka planinda olan bitenleri anlatmak istiyorum. Umarim bu sesi duyarsiniz..

Oncelikle, siz ureticiler ve saticilar… Hepiniz bir tek gun olsun bir barinakta calismalisiniz. Belki o gozlerdeki kederli, aci dolu, huzunlu ifadeyi gorurseniz, tanimadiginiz ve hic tanimayacaginiz insanlar icin kopek uretmekten ve satmaktan vazgecersiniz.

Az once sattiginiz su kucuk sirin kopek yavrusu var ya… Buyuyup de artik "kucuk sirin kopek yavrusu" olmadiginda buyuk olasilikla benim barinagima dusecek yolu… Peki, bir barinaga birakilan bir kopegin % 90 olasilikla o barinaktan yuruyerek cikmadigini biliyor musunuz? Ister safkan olsun, ister olmasin… Ister sahibi tarafindan terkedilmis olsun, ister basibos olsun.. Barinagima gelen kopeklerin en az yarisi safkan kopekler…

En cok duydugum bahane; "Tasiniyoruz ve kopegimizi (ya da kedimizi) yeni evimize goturmemiz mumkun degil." Oyle mi gercekten? Ya da "Buyudugunde bu kadar iri olacagini bilmiyorduk, kocaman oldu". Bir Alman Coban Kopeginin ne kadar olmasini bekiyordunuz ki? "Ona fazla zaman ayiramiyoruz" Oyle mi? Ben gunde 10-12 saat calisiyorum ve 6 kopegime de zaman ayirabiliyorum, isteyince mumkun bu… "Bahceyi birbirine katiyor". Onu evinize alip ailenizin bir parcasi yapmayi denediniz mi hic? Kopeklerini bana birakirken hep soyledikleri de; "Biz ona yeni bir yuva bulmakla ugrasamiyoruz, ama eminiz ki barinakta birileri onu sahiplenecektir, cunku o cok iyi bir kopek"

Hayir… Buyuk olasilikla kopeginiz barinaktayken yeni bir yuva bulamayacak.

Bir barinakta yasamanin ne kadar zor ve gerilimli oldugunu bilir misiniz?
Anlatayim size isterseniz…

Siz kopeginizi barinaga biraktiktan sonra yuva bulmak icin en fazla 72 saat zamani vardir. Eger barinakta yeterince bos yer varsa ya da kopeginiz saglikli kalmayi basarirsa bu sure belki birkac gun daha uzayabilir. Eger usutur ve nezle olursa oracikta oluverirr.
Kopeginiz, havlayan ve aglayan 25 diger hayvanla birlikte daracik bir bolmeye tikistirilacaktir. Son derece depresif olacak ve kendisini terkeden aileyi dusunerek durmadan aglayacaktir.
Eger kopeginiz sansliysa, o gun barinaga kopekleri gezdirmek icin yeteri kadar gonullu insan gelir. Eger yeteri kadar gonullu gelmezse, kopeginiz hic kimsenin ilgisini ve dikkatini cekecek sansi bulamaz, kimse onun icin bir sey yapamaz. Kapisinin altindan uzatilan bir kap yiyecegi ya da kocaman bir vakumlu hortumla atiklarinin temizlenmesini saymazsak tabii…

Eger kopeginiz iri ve sert irklardansa (Pitbull, Rottweiller, Mastiff vb), neredeyse barinaktan iceri girdigi anda olmustur zaten… Bu cins kopekler asla yeni bir yuva bulamazlar.. Ne kadar "sirin", "akilli" ya da "iyi huylu" olurlarsa olsunlar, farketmez.
Eger barinak doluysa ve kopeginiz ilk 72 saatte yuvalandirilamadiysa, yeni geleceklere yer acmak icin kopeginiz imha edilir. Eger barinakta yeteri kadar bos yer varsa ve kopeginiz talep goren irklardan birindense, imha suresi birkac gun daha ertelenir.
Cogu kopek birkac gun icinde yasadigi bolmeyi asiri koruyucu tavir gelistirir ve takindigi saldirgan tutum nedeniyle imha edilir. En masum, uysal ve sakin kopekler bile bu tavri gelistirirler.

Kopeginizin bu engelleri astigini varsaysak bile, kulubesinden disari cikmadigi icin birkac gunde oksurmeye baslayacak ya da ust solunum yolu enfeksiyonuna yakalanacaktir. Barinaklarin her kopek icin tedavi saglayacak bir butceleri yoktur, bu nedenle hastalanan kopeginizin imha edilmesi kacinilmazdir.

Size kopeginizin barinakta nasil uyutulacagini da anlatmami ister misiniz?

Once, kopeginiz kafesinden tasmayla alinacak. Sevinerek kuyrugunu sallamaya baslayacak, cunku gezmeye goturuldugunu sanacak. O "oda"nin kapisina geldiginde iceri girmek istemeyecek ve deliye donecek.
Olumun kokusu mu var, bilmiyorum. Orada yitip giden ruhlari mi hissediyorlar, bilmiyorum. Ama orada benim anlayamadigim bir sey var, ve istisnasiz her kopek o kapidan iceri girmemek icin inanilmaz bir direnc gosterir.

Kopeginiz once baglanacak. Ne kadar guclu olduguna bagli olarak, 1 ya da 2 veteriner teknisyeni tarafindan sikica tutulacak. Sonra otenazi teknisyeni ya da veteriner isleme baslayacak. On ayakta bir toplardamar bulacak ve oldurucu dozda bir pembe siviyi damara enjekte edecek.
Umarim kopeginiz bagli oldugu icin panikleyip aniden bacagini cekmez. Ani hareketlerde bacagi delip gecen igneler gordum ben… Fiskiran kandan kipkirmiziya boyanan duvarlar gordum. Kulaklari sagir edecek caresiz cigliklar duydum. Hepsi hemen oracikta "tatli bir uykuya dalmaz", bazen bir sure kasilirlar ve soluklari kesilir, nefes almaya calisirlar ve kendi uzerlerine diskilarlar.

Hersey sona erdiginde, kopeginizin cesedi, barinagin arkasinda cop gibi toplanmayi bekleyen diger kopeklerin cesetleri uzerine istiflenir, tipki yakacak odunlar gibi.

Sonra ne olur dersiniz? Yakilir mi? Cope mi atilir? Baska evcil hayvanlar icin mamaya mi donusturulur?

Bilemezsiniz, hatta hayal bile edemezsiniz. Zaten bilmek de istemezsiniz.
Nasilsa o sadece bir hayvandi. Hem istediginiz zaman yenisini alabilirsiniz, oyle degil mi?

Umarim bunlari okurken gozleriniz yuvalarindan firliyordur ve umarim benim her gun tanik olduklarimi gozunuzde canlandiriyorsunuzdur.

Isimden nefret ediyorum. Isimin ve barinaklarin hala varolmak zorunda olusundan nefret ediyorum. Sizler degismedikce barinaklarin varolmaya devam edecekleri gerceginden nefret ediyorum. Etkilediginiz hayatlarin, sadece barinaga atip gittiginiz zavalli bir kopegin hayatindan ibaret olmadigini bilmiyor olusunuzdan nefret ediyorum.

Her yil sadece Amerika Birlesik Devletleri'nde barinaklarda 11 milyon hayvan ölüyor ve bunu sadece siz durdurabilirsiniz. Her bir cani kurtarabilmek icin elimden gelenin fazlasini yapiyorum, ancak barinaklar tika basa dolu, ve her gun yeni hayvanlar gelmeye devam ediyor.

Soyleyecegim seye LUTFEN kulak verin:

BARINAKLARDAKI KOPEKLER OLUYORKEN KOPEK SATIN ALMAYIN.

KOPEGINIZE ES ARAMAYIN, KOPEGINIZI CIFTLESTIRMEYIN.

"BIR KEZ OLSUN ANNELIGI / BABALIGI YASASIN" DEMEYIN. KOPEKLERDE ANNELIK / BABALIK DUYGUSU INSANLARDAKI GIBI DEGILDIR, AILE KAVRAMI YOKTUR. DISI KOPEKLER, BUYUDUGU ZAMAN YAVRULARINI TANIMAZLAR BILE… ERKEKLER ISE HIC BIR ZAMAN YAVRUSUNU BILMEZ.

KISIRLASTIRILMAMIS HER BIR KOPEK, 6 YILDA 67.000 KOPEGIN DOGUMUNA NEDEN OLUR, BUNU UNUTMAYIN.

KACINILMAZ SONLARI BARINAKLARDA OLMEK OLAN YAVRULARIN DOGMALARINA IZIN VERMEYIN.

"DOGACAK YAVRULARIN HEPSINI DE SAHIPLENECEK GUVENILIR INSANLAR BULDUM" DIYORSANIZ TEKRAR DUSUNUN. 6 AY SONRA GIDIP BAKTIGINIZDA ARTIK O "GUVENILIR" KISILERDE OLMADIKLARINI GORECEKSINIZ, BUNDAN EMIN OLUN…

Isterseniz benden nefret edin. Ama gercegi degistiremezsiniz ve gercek her zaman acidir.

Belki bunu okuyanlar icinde kopegini ciftlestirmek isteyen, kopegini barinaga vermeyi dusunen, ya da kopek satin almaya niyetli bir tek kisinin olsun fikrini degistirebilirim.

Belki bunu okuyan bir kisi bir barinaga gider, "bir yazi okudum ve bir kopegi kurtarmaya geldim" der.

ISTE O ZAMAN BU YAZIYI YAZDIGIMA DEGER…"

En fazla para karşılığı okunan sure olan Yasin'in 21. ayeti: "Sizden ücret istemeyenlere uyun. Onlardır doğruyu ve güzeli bulanlar."
Alt 27-05-2017, 03:52
Seccad Seccad isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Köpeği kediyi kısırlaştırmak. Hayvanlıktır Aptallıktır Ahmaklıdır. Bir bok bildiğini sanmaktır.
Zavallı hayvanın Yaşam Üçretini (Şehvetini) el koymak vermemek demektir.

Kısırlaştırmazsak Köpekler çoğalır.

Eskiden kısırlaştırma olmadan evvel Köpekler diğer mübarek (bereketli) hayvanlar gibi sürü halinde çoğaldı mı hiç?

Bereketli hayvan Koyun. senede iki defa doğurduğu halde, asırlar boyu günde yüzlercesi günümüzde ise binlercesi kesilir
nesli tükenmez
Bereket bir fez-i manevidir gözle görülmez eserlerinde anlaşılır

halbuki Kedi (4-6) ve köpek bir doğurdu mu 8-10 tane doğurur. kedi ve köpeklere el sürülmez kesilmediği hade
Hiç tarih boyunca Kedi veya köpeği sürü halinde gördünü mü?

yavruları hastalıktan şundan bundan ölür bir iki tanesi kalır.
bereketli değildir.

biri iki malumat ediniyor tamam ben OLDUM diyor. köpekler kedileri kısırlaştırmak lazım diyor Ahmak aptal ne diyim

Bu aptallık ve ahmalık maalesef herkese sirayet etmiş zavallı köpekler Yaşam üçretleri ellerinde alınarak yaşatılmaya mahkum ediliyorlar..

Bunlar hep Teknolojide ilerlemeyi bir bok sanmaktan geliyor. yaratırım sevdasına kapıloyorlar
Neyi yaratırsın? İcabında kaşıntını bile gideremezsin O kadar acizsin bir bok bildiğini sanırsın
Alt 27-05-2017, 08:58
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bazı hayvanlar insanların yoldaşıdır evi bekler zararlı hayvanları avlar yolda tarlada dağda yoldaştırlar .Zerdüş dini köpeği kutsallaştırmıştır.
Son zamanlarda evde özellikle şehirlerde hayvana ihtiyaçtan çok süs olarak bakılır. Belki arkadaş oluyor ama Hayvan beslemenin özelliği ona ihtiyaç duyulmasıdır.
Ben şahsen sokaklarda köpeklerin kedilerin gezmesinden rahatsız olmaktayım .Hatta zararlı olduğunu (trafikte ve çocukları korkuttuğunu) düşünüyorum. Bir şey profesyonelce yapılmalı Köpekler ya sahipli olmalı ya barınaklarda bakılmalı kedilerde öyle .
Alt 27-05-2017, 17:40
marcos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
marcos marcos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Seccad´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Köpeği kediyi kısırlaştırmak. Hayvanlıktır Aptallıktır Ahmaklıdır. Bir bok bildiğini sanmaktır.
Zavallı hayvanın Yaşam Üçretini (Şehvetini) el koymak vermemek demektir.

Kısırlaştırmazsak Köpekler çoğalır.

Eskiden kısırlaştırma olmadan evvel Köpekler diğer mübarek (bereketli) hayvanlar gibi sürü halinde çoğaldı mı hiç?

Bereketli hayvan Koyun. senede iki defa doğurduğu halde, asırlar boyu günde yüzlercesi günümüzde ise binlercesi kesilir
nesli tükenmez
Bereket bir fez-i manevidir gözle görülmez eserlerinde anlaşılır

halbuki Kedi (4-6) ve köpek bir doğurdu mu 8-10 tane doğurur. kedi ve köpeklere el sürülmez kesilmediği hade
Hiç tarih boyunca Kedi veya köpeği sürü halinde gördünü mü?

yavruları hastalıktan şundan bundan ölür bir iki tanesi kalır.
bereketli değildir.

biri iki malumat ediniyor tamam ben OLDUM diyor. köpekler kedileri kısırlaştırmak lazım diyor Ahmak aptal ne diyim

Bu aptallık ve ahmalık maalesef herkese sirayet etmiş zavallı köpekler Yaşam üçretleri ellerinde alınarak yaşatılmaya mahkum ediliyorlar..

Bunlar hep Teknolojide ilerlemeyi bir bok sanmaktan geliyor. yaratırım sevdasına kapıloyorlar
Neyi yaratırsın? İcabında kaşıntını bile gideremezsin O kadar acizsin bir bok bildiğini sanırsın
Seccad sen gerizekalımısın?

Hayvanlarla ilgilenmiyorsanız ilgilenmeyin kafanıza silah dayayan yok.Hayvanların çektiği acıları bir nebze azaltmaya çalışan insanlara bok atmayın.Sırf o çakma dininizin uçuk kaçık fantezileri nedeniyle saçma sapan çıkarımlar yapmayın.

Kedi ve köpeklerin çoğu yeterli temiz besin bulamadıkları için ölürler önemli bir kısmı da insanlardan gördükleri şiddet nedeniyle ölürler.Onların ölümlerinin doğal seleksiyonla alakası yoktur.Tabi sizin gibi evrim gerçeğini inkar edenlerin doğal seleksiyonun ne olduğunu bilmemeleri normal.Bilmeye bilirsiniz ama bilmediğiniz işe karışmanızada göz yumacak değiliz.

Haddinizi bilin!

http://bizimsokagincocuklari.com/wp-...EMES%C4%B0.pdf

" Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi." / W. Ralph Inge
Alt 06-01-2019, 03:17
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Boğa kesileceğini anladı ve ağladı. Almanya'da kesileceğini anlayan inek ağladı.

Funny dog reaction to dog cake. köpek şeklindeki pasta kesilince gerçek köpek kafesine kaçıyor.

Hayvanlarda sevgi ve şevkat var, özellikle köpeklerde. tedavi amacıyla sedyede yatan köpeği, başka bir köpek yatıştırıyor.

Derisini değiştiren tarantula.

Hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi.

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir
Alt 06-07-2019, 16:35
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

İnsanlar jiletli çitlerden sonra çivili damlar-pencere eşikleri icat etmişler kuşlar konmasın, yuva yapmasın diye. Papağan tek tek söküyor, ne de iyi ediyor.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)

Önerilen Siteler

Etiket
hayvan beslemek, hayvan davranışları, hayvan ilişkileri, hayvanlar, insan ilişkileri

Başlık Düzenleme Araçları
Stil