Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Önerdiğimiz Başlıklar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-11-2009, 14:53
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

mindar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
benim anlatmaya çalıştığım sümerlerle alakalı bilgiye muhammedin nasıl ulaştığı
biz bile şu anki teknoloji ile kazılarda çıkan metaryeller ile bazı bilgileri bulabiliyoruz muhammed döneminde nasıl yapıldı bu?
Kimsenin "Muhammed tabletleri okuyarak İslam dinini uydurdu" gibi bir iddiası yok zaten. İslam dini, doğrudan Sümer'den etkilenmemiştir. Kuran, Tevrat'ın bir kopyasıdır. Tevrat, kendinden önceki inanışlardan etkilenmiştir. Ve tüm bu inanışların kökeni Sümer'e dayanır.

mindar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
allah da hükmü değiştirmediği için kuranda da ondan önce gönderdiği hükümlerinde de aynı şeylerden bahsetmiş olması muhtemel.
Muhtemel değil. İki nedenden ötürü:

1. Bundan 4000-5000 yıl önce tabletlerde anlatılan hikayelerle, Kuran'daki araklama masallar birebir aynı değil. Kurandakiler ve Tevrattakiler, binlerce yıl söylenegelen bu efsanelerden etkilenmiş, işin iç yapısını değiştirerek bunu tek tanrıya bağlamışlardır.

2. Muhtemel olduğunu söylediğin şeye Kuran karşı çıkar. Muhammed bu olayları anlattığında çevresindekiler, onun yeni birşey anlatmadığını, bunun eski efsaneler olduğunu söylüyorlardı. Muhammed buna karşı çıkmıştır ve delil istemiştir. Buna dair Kuran ayetleri:

Furkan 4-6: İnkar edenler, “Bu Kuran, Muhammed’in uydurduğu bir yalandan başka bir şey değildir. Başka bir topluluk da bu konuda ona yardım etmiştir” dediler. Böylece onlar haksız ve asılsız bir söz uydurdular. “(Bu Kuran, başkalarından) yazıp aldığı öncekilere ait efsanelerdir. Bunlar ona sabah akşam okunmaktadır” dediler. (Ey Muhammed!) de ki: “O kitabı göklerin ve yerin sırrını bilen indirmiştir. Şüphesiz O, bağışlayandır, çok merhamet edendir.”
Hûd 13: Yoksa “onu (Kuran’ı) uydurdu” mu diyorlar? De ki: “Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi Allah’tan başka gücünüzün yettiklerini de (yardıma) çağırıp, siz de onun gibi uydurma on sure getirin.
Enbiya 24: Yoksa ondan başka ilahlar mı edindiler? De ki: “Haydi getirin delilinizi! İşte benimle beraber olanların kitabı ve işte benden öncekilerin kitabı (hiçbirinde birden fazla ilah olduğuna dair hiçbir delil yok). Şüphesiz çokları bilmezler de bu sebeple yüz çevirirler.”
Fatır40: De ki: “Allah’ı bırakıp da taptığınız ortaklarınızı gördünüz mü? Gösterin bana, onlar yerden ne yaratmışlardır?” Yoksa onların göklerde bir ortakları mı var? Yoksa kendilerine bir kitap verdik de, o kitaptan, açık bir delile mi sahip bulunuyorlar? Hayır, zalimler birbirlerine aldatmadan başka hiçbir şey vaat etmezler.
Ahkaf 4: De ki: “Allah’ı bırakıp da taptıklarınızı gördünüz mü? Bana gösterin, yeryüzünden neyi yaratmışlardır? Yoksa göklerin yaratılışında onların bir ortaklığı mı var? Eğer doğru söyleyenler iseniz bundan önceki bir kitap, yahut bir bilgi kalıntısı olsun getirin bana!”
Hakka 51: Şüphesiz Kuran, gerçek kesin bilgidir.

Yukarıdaki ayetlerde İslam'ın karşıt çıkışı çok net. Eski efsaneleri reddediyor, bilgilerin kaynağının sadece Allah olduğu vurgulanıyor. Ahkaf 4'te de, kendine çok güvenli bir şekilde, "Hadi varsa bir bilgi kalıntısı getirin de görelim" diyor. Elbette, dünyayı durağan kabul eden ve hep öyle kalacağını sanan Muhammed, kendisinden yüzlerce yıl sonra, bu efsaneleri barındıran tabletlerin gün ışığına çıkacağını bilemezdi!

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 05-11-2009, 15:04
ozgurrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgurrr ozgurrr isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ahbap bu arkadaşlar Sümer Uygarlığını Medeniyetini bilmedikleri, okuyup araştırmadıkları için ne desen ne kaynak versen boş. Sizinde dediğiniz gibi bu medeniyetleri hayran oldukları arap çöl kabileleri gibi sanıyorlar.

Sümerlerle ilgili değil ama Babil'İn Hamurabi kanunlarını bir okusunlar ve Kur'an hukuku ile karşılaştırsınlar çok daha detaylı ve kapsamlı olduğunu göreceklerdir. ( Bir kısmı günümüze ulaşamamış malesef ama kalanlar bile yeterli)

Bu arada bu yasa tanıdık geliyor mu biryerden ?

155. bir kişi bir kızı kendi oğlu ile nişanlarsa ve oğlu da o kızla ilişkiye girerse ve bundan sonra baba kızı kirletirse ve birlikte basılırlarsa baba bağlanarak suya atılır.

The Greatest Story Ever Sold
Alt 05-11-2009, 17:22
mindar mindar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

ozgurrr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ahbap bu arkadaşlar Sümer Uygarlığını Medeniyetini bilmedikleri, okuyup araştırmadıkları için ne desen ne kaynak versen boş. Sizinde dediğiniz gibi bu medeniyetleri hayran oldukları arap çöl kabileleri gibi sanıyorlar.

Sümerlerle ilgili değil ama Babil'İn Hamurabi kanunlarını bir okusunlar ve Kur'an hukuku ile karşılaştırsınlar çok daha detaylı ve kapsamlı olduğunu göreceklerdir. ( Bir kısmı günümüze ulaşamamış malesef ama kalanlar bile yeterli)

Bu arada bu yasa tanıdık geliyor mu biryerden ?

155. bir kişi bir kızı kendi oğlu ile nişanlarsa ve oğlu da o kızla ilişkiye girerse ve bundan sonra baba kızı kirletirse ve birlikte basılırlarsa baba bağlanarak suya atılır.
halen anlatamadık diyoruzki muhammedden öncede peygamberler geldi olası bi ihtimal sümerlerden öncede bir peygamber gelmiş olabilir. allah hep aynı hükmü indirdi. o yüzden muhaammed dönemindekiler ile benzerlik gösteriyor.

bu arada o yasa bana tanıdık gelmedi..

birde genel bi soru
Allah yoksa elinize ne geçecek neyden kurtulacaksınız?
neyi çözmüş neyin sırrına ermiş olacaksınız.?
Alt 05-11-2009, 18:49
Kıdemli Üye

Mindar yakında size cevap yazmamak için ant edicem ay'a güneşe yıldızlara
sürekli aynı şeyleri söylemek kendi beyninizi yıkama metodunuz olabilir ama burada işe yaramıyor. Sümerde Babilde tek tanrı inanışı yok peygamber yok mesih yok bunlar yazılı çizili dolayısı ile ALLAH'ın Hükmü değişmez diyip durma artık ne Allahı ne peygamberi o dönemim Tanrılarını bir araştır hangisi Allah bize söyle bir zahmet .

Alt 05-11-2009, 20:12
VraeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
VraeL VraeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Yorumları genel itibariyle okudum. Güncel olarak cevap yazardım fakat iş ve üniversite bir arada olunca sosyal yaşama pek vakit kalmıyor.

İlk olarak şunu söylemek isterim, bu başlık altındaki yazımın giriş bölümünde yazının içeriğine dair karşıt tezler (tez denilemez ya neyse) savunanlara karşı, bizden de karşıt tezler ayrı bir yazı olarak gelecek demiştim.
O yüzden bu başlık altında gördüğüm karşıt tezlere de tek tek cevabım olacak o yazımda.
(biz derken kendimi kastediyorum, hoş bir üslüp oluyor o yüzden, yanlış anlaşılmasın, Allahlaşmak istemem:})
Fakat öyle şeyler okudum ki bu başlık altında yinede 1-2 şeye deyinmeden duramayacağım.

Öncelikle şunu söyleyim bu başlık altında gördüğüm karşıt görüşler, önceki yazıma gelen karşıt görüşlerle kıyaslanınca biraz şey kalıyor. Antika (yoksa siz karşıt görüş bildiren arkadaşlardamı sümerlerden kaldınız). Gerçi bu sözümden o karşıt görüşleri yücelttiğimi düşünmeyin, onlarda şahsımca çürütüldü.

İlk şaşkınlığımdan başlayayım. Okuma sorunu. Tembellik yada objektif bakamama sorunuda denilebilir:
Karşıt görüş bildiren arkadaşlar 1. yazımın altındaki yorumların 1 kelimesini bile okumamışlar. Okusalardı, burda sundukların görüşlerin âlâsını çürüten bir ton yorumu, soruyu ve mantığı o başlık altında yazdığımı görürlerdi. Haliylede buraya gelip böyle saçmalamazlardı.
(Böyle olacağını bildiğim için zaten ayrı bir yazı olarak tekrar yazmayı planlıyorum karşıt tezleri. İnsanlar okuma zahmetinde bulunmuyor yorumları)

İkinci olarak bir skandal'a değinmek isterim. Kaynak skandalı.
"Nerden biliyorsunuz, kaynak nedir, dayanağınız nedir" vs şeyler söylenmiş.
Artık bu arkadaşların kesin ve kesin 1. yazımın altındaki yorumları okumadığını anladım. Çünkü orda kırmızı renk ile belirtmiş idim kaynakları.

Geldik en komiğine:
Sümerler 6000-5000 yıl önce yaşayan, yoldan çıkmış bir kavimdir" anlayışı nasıl oldu da bu insanların zihnine yerleşti anlam verebilmiş değilim. Şu yukardaki karşıt görüşe sahip insanların yorumlarını bir okuyorum da sümerler hakkındaki bilgilerinin, vikipedia'dan bakılarak 2 dakikada öğrenilmiş yüzeysel bilgiden ileriye gitmediğini görüyorum.

Evet, geldik Takmama/ilgi göstermeme/görmezlikten gelerek farklı konuda cevap verme olayına.
Gördüğüm kadarıyla yazımdaki fikirleri savunan arkadaşların yorumlarındaki o can alıcı detaylar, sorular, mantıksal açıklamalar, yazıma karşıt tez sunan kesimce atlanıyor ve kâle alınmıyor.

Şimdilik belirtmek istediğim şeyler bunlar. Dediğim gibi, yazımı bekleyin, gelin orda tartışalım, gelin orda sunun görüşlerinizi...

Bu arada yazımı beğenerek takip eden arkadaşlara ilgilerinden dolayı teşekkür ederim.

Saygılarımla...
Alt 06-11-2009, 00:13
mindar mindar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

şu fikriniz hiç adil değil
siz bilgileri araştırıp kazılar yapıp tabletleri okuyup yapmışsınız gibi yok google yok wikipedia dan almışız iddaalarısunuyorsunuz
sizin bilgilerinizi aldığınız kaynakalr bizimkilerden çok mu farklı çok farklı ise
sizin bilgilerinin doğruluğunun hakemi kim ölçüsü ne. sizin gibi düşünen de var bizim gibi düşünen de hadi çık işin içinden ..
biraz saygılı olun lütfen hep aynısını yapıyorsunuz sizin kaynak kaynak değil bizim kaynak süper kaynak tartışılmaz kaynak havasındasınız.
ayaklarınız yere bassın lütfn.
Alt 06-11-2009, 01:33
mongus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mongus mongus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

AhbAp´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hiç öyle algılama. Bence neyin ne olduğunun gayet iyi farkındasın. Burada bu konuyla ilgili kanıt istiyorsunuz, veriyoruz beğenmiyorsunuz. Beğenmemezliğiniz karşı kanıtlarla desteklense anlayacağım ama onu da yaptığınız yok. Ne kendi söylediğinin kanıtını sunuyorsun, ne de karşı kanıtları. Açık sorulara da yanıt vermiyorsunuz. Bunlara rağmen bizler mağlup ve söylenenlere dayanamayan kişiler mi olduk? Üstelik bizim sizi mağlup etme gibi bir niyetimiz yokken. İşte, elde kanıt olmadığı halde bu kadar rahatça serbest atış yapmanızın ve olayı saptırmanızın altındaki psikolojik neden aynı: Mağlup olmamak! Hiç telaş yapma, böyle bir savaş yapmıyoruz. Bildiklerimiz farklı kaynaklara dayanıyorsa, bu son derece normal. Anormal olan ise, sizin hiç kaynak göstermemeniz, boş iddialar sunmanız ve sorulara yanıt vermemeniz. Eee, o halde neden karşılıklı yazışıyoruz? Bir anlamı var mı?

Al işte bak gördün mü?

1. "Mesela" Sümer'in Semud Kavmi olduğunu bize kanıtla.
2. Sümer'in, Kuran'da adı verilmeyen helak edilmiş kavimlerden biri olduğunu bize ispatla.
3. Adı Kuran'da geçsin ya da geçmesin, Sümer'in bir tanrı tarafından helak edildiğini bize ispatla.

Meselalarla veya bencelerle değil, kaynaklarıyla ispatla.

1. Sen Sümer dini için yaptığın bu sorgulamayı İslam için de yaptın mı?
2. Yaptıysan nasıl bir metod izledin (kaynak araştırman olmadığı için bunu nasıl yaptığını inan çok merak ediyorum)? Yoksa derin hissiyatın sayesinde "kalbine" mi doğdu?
3. Yapmadıysan hala neden yapmadın?
4. Sümerliler ile ilgili bu iddianı kanıtlayacak elinde herhangi bir kaynak var mı (yoktur mutlaka ama ben tartışmayı ciddiye alıp gene de sormuş olayım, sen istersen gene cevap ver(e)me)?

Sümerliler, bugün bizim anladığımız şekilde resmi bir para kullanmadılar. Ancak para olarak kullandıkları çeşitli şeyler vardı. Sizlerin araştırmadığı için anlamadığınız şey, Sümerlilerin nasıl bir hayat tarzına sahip olduğudur. Bu uygarlığın (uygarlık diyorum, sizin anladığınız şekilde basit bir kavim değil. Zaten Kuran'da sözünü ettiğiniz o kavimler yahudi kavimlerdir.) bundan 4500-5000 yıl önce yazılı kanunları, vergi hükümleri, ticaret antlaşmaları vs. vardı. Bir sümer atasözü: "Bir beyiniz olabilir, bir kralınız olabilir fakat insan ancak vergi tahsildarlarından korkar". Vergi ve parasal konularda ölçü birimi "şegel" idi. 5 şegel= (yaklaşık)40 gr gümüş. Neyin, ne zaman, ne kadar ödeneceği kanunlarla belirtilmiştir.

Sümerliler kendi içlerinde ve diğer toplumlarla ciddi ticaret ağları kurmuşlardır (kurmuş olabilirler demiyorum, bunları bize anlatan sayısız kaynak var elimizde). Yeterince iş gücü, ticarete konu mal ve kanun vardı. Siz Sümer deyince, taş devri zamanından bir kabile anlıyorsunuz, yanlışınız da buradan kaynaklanıyor zaten. Sümer zamanında din, soyut şeyleri somutlaştırmak için kullandıkları bir araçtır. Bugün bunu yapmamızı sağlayan bilim var. Ama sizin ne Sümerlerden ne de bilimden haberiniz var.

O söylemiş olduğun 5-10 tane akıllı, tek tanrılı dinlerin peygamberleri ve çevresindekilerdir. Onları sanki sorguladın ve temize çıkardın da, hakkında hiçbir şey bilmediğin ve sorulduğunda ne bir kaynak ne de bir cevap verdiğin bir uygarlığı suçluyorsun.

İslam'ı hala geçerli kaynaklarla savunamadığınızı, kendi kitabınızda ve kendi inanış biçiminizde ciddi boşluklar olduğunu ne zaman anlayacaksınız? Kendi dininizi daha iyi öğrenmek adına olsun, biraz araştırın yahu!
ahbap söylediklerimi anlamamşsın, benimde bir mağlup etme gibi niyetim yok fakat bu site size büyük demek ve beni alçaltmak, fikir ve kanıt savunan bireyin söylemi olamaz.ben şunu anlatıyorum sümerler tablelere yzı yazmıştır, bugün sümere ait bi insan yoktur ve sümerden 1000 yıllar sonra gelen insanoğlu kağıdı icad etmiştir. demekki sadece sümerler bir şeyler yapmıyodu, doğru inançla yaşayanlarda vardı.sümerler benim fikrimce normal bi yaşam sürmüyorlardı.,sen sümerlerin yazdığı şeylerin toprak altından çıkan tabletlerin doğruluğunu,bende insanoğlunun daha modern bir icad olan ve toprak altında kalmayan kağıdın, kitaplaşıp bugüne geldiğini savunuyorum, bunun ışığında sen tabletlere ve sümer inancına dayanarak, bugün bulunan tabletleri bir kanıt sayıyosun,bende toprak altında kalmayan ve bugüne gelen kitabın , hiç bir şekilde bozulmadan geldiğini savunuyorum anlatmak istediğim senin kanıtın toprak altı ve 1000 yıllar sonra çıkan tabletler, benim kanıtım, 1400 yıl önce vahiy yoluyla inen ve insanlığın birçoğounun bildiği , bir çoğunun inandığı ve aklı selim bir biçimde doğru olduğunu gözlemlediği kuran-ı kerimdir.sen sümerin tabletlerini kanıt gösteriyosun , bende islamın kitabını, arada hiç bi fark yok.sümerin adı geçsin veya geçmesin kanıtla olayı, sümerlerde yazmayan bu söylemlerin, kuran-ı kerimde, adı geçmeyen kavimlerde var oluşuda bi kanıttır.benim kaynağımda yine kuran-ı kerim,nasıl senin kaynağın sümer tabletleriyse benim de kuran-ı kerim.dediğm gibi kavimlerin yada senin tabirinle uygarlığın ileri gelenleri doğruluğa çağıran peygamberi istememeiştir ve kovmuştur,çünkü halkın o kanunlara inanarak yaşamasını kendi çıkarlarına tehdit unsuru görmüşlerdir.sümer atasözüde bana, beylerin, kralların tahsildarlarının , insanlara zorunlu dayatmalarını ve zor kullandığı izlenimini veriyo, çünkü o inanış tarzında adalet ve vicdandan bahsedilemez,halkı köle gibi görüp, yasalar uygulamış, ona ters düşen insanları ortadan kaldırmış izlenimi doğar.zaten kuran-ı kerimde bir ayette o toplulukların nizami güç elde ettiği askeri bir güce sahip olduğu, yoldan geçen kervanları soyduğu, onlara hükmedebildiği yazar.onun için sen bana tablet ve eski tarihi gösterirsin , bendede sana kitabı ve tarihi gösteririm.romadaki pompei halkının insanlara örnak teşkil etmesi gerekir, kuran- kerimin ne kadar haklı ve ilahi bir kitap olduğunun , helaka sebebiyet verecek şeylerin insanlardan tarafından yazılmadığının kanıtıdır.
Alt 06-11-2009, 01:46
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

mongus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ahbap söylediklerimi anlamamşsın, benimde bir mağlup etme gibi niyetim yok fakat bu site size büyük demek ve beni alçaltmak, fikir ve kanıt savunan bireyin söylemi olamaz.ben şunu anlatıyorum sümerler tablelere yzı yazmıştır, bugün sümere ait bi insan yoktur ve sümerden 1000 yıllar sonra gelen insanoğlu kağıdı icad etmiştir. demekki sadece sümerler bir şeyler yapmıyodu, doğru inançla yaşayanlarda vardı.sümerler benim fikrimce normal bi yaşam sürmüyorlardı.,sen sümerlerin yazdığı şeylerin toprak altından çıkan tabletlerin doğruluğunu,bende insanoğlunun daha modern bir icad olan ve toprak altında kalmayan kağıdın, kitaplaşıp bugüne geldiğini savunuyorum, bunun ışığında sen tabletlere ve sümer inancına dayanarak, bugün bulunan tabletleri bir kanıt sayıyosun,bende toprak altında kalmayan ve bugüne gelen kitabın , hiç bir şekilde bozulmadan geldiğini savunuyorum anlatmak istediğim senin kanıtın toprak altı ve 1000 yıllar sonra çıkan tabletler, benim kanıtım, 1400 yıl önce vahiy yoluyla inen ve insanlığın birçoğounun bildiği , bir çoğunun inandığı ve aklı selim bir biçimde doğru olduğunu gözlemlediği kuran-ı kerimdir.sen sümerin tabletlerini kanıt gösteriyosun , bende islamın kitabını, arada hiç bi fark yok.sümerin adı geçsin veya geçmesin kanıtla olayı, sümerlerde yazmayan bu söylemlerin, kuran-ı kerimde, adı geçmeyen kavimlerde var oluşuda bi kanıttır.benim kaynağımda yine kuran-ı kerim,nasıl senin kaynağın sümer tabletleriyse benim de kuran-ı kerim.dediğm gibi kavimlerin yada senin tabirinle uygarlığın ileri gelenleri doğruluğa çağıran peygamberi istememeiştir ve kovmuştur,çünkü halkın o kanunlara inanarak yaşamasını kendi çıkarlarına tehdit unsuru görmüşlerdir.sümer atasözüde bana, beylerin, kralların tahsildarlarının , insanlara zorunlu dayatmalarını ve zor kullandığı izlenimini veriyo, çünkü o inanış tarzında adalet ve vicdandan bahsedilemez,halkı köle gibi görüp, yasalar uygulamış, ona ters düşen insanları ortadan kaldırmış izlenimi doğar.zaten kuran-ı kerimde bir ayette o toplulukların nizami güç elde ettiği askeri bir güce sahip olduğu, yoldan geçen kervanları soyduğu, onlara hükmedebildiği yazar.onun için sen bana tablet ve eski tarihi gösterirsin , bendede sana kitabı ve tarihi gösteririm.romadaki pompei halkının insanlara örnak teşkil etmesi gerekir, kuran- kerimin ne kadar haklı ve ilahi bir kitap olduğunun , helaka sebebiyet verecek şeylerin insanlardan tarafından yazılmadığının kanıtıdır.
Yok arkadaşım, anlamayan sensin.

Yaptığını tekrardan başka birşey değil şu yukarıdaki alıntı.

Sorulara cevap var mı? Yok.

İddiaları destekleyecek kaynak? Yok.

Kafadan sallama tarih ve din tezleri? Çok.

Tablet-kağıt karşılaştırması yapmışsın bir de. Sen bana Kuran'ın orijinalini bir göstersene? Hani şu kağıda basılan Kuran'ın?

Ben sana orijinal tablet gösterebilirim.

Ama neyse... İşte bu yüzden bu site büyük gelir dedim. Hakaret için değildi. Böyle bir sitede karşılıklı bir tartışmanın faydalı olabilmesi için, sorulara cevap verilmeli ve kaynaklarla konuşulmalı diye düşünüyorum. Ama bunu sende göremiyorum.

Ve artık beklemiyorum da, istemiyorum da.

Kal sağlıcakla!

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 06-11-2009, 01:59
Kıdemli Üye

Mongus bende toprak altında kalmayan ve bugüne gelen kitabın , hiç bir şekilde bozulmadan geldiğini savunuyorum

demişsinsana çok net bazı sorular sorucamlütfen sende net cevap ver

Peygamberiniz 62 yaşına kadar yaşadı her türlü imkanı vardı ama Kur'anı derleyip neden kitap haline getirip çoğaltıp korunmasını sağlamadı ? Bir peygamberin en temel görevi bunu yapmak değilmidir ?

Varsayalım ki Allah sizi peygamber olarak seçti var bir melek aracılığı ile size ayetler gönderdi bunları korumak ve yaymak için nasıl bir yöntem uygulardınız ? Ölene kadar toplamadan bekleyip aman ne olacak benden sonra nasılsa yazarlar mı derdiniz ? Yoksa tamamlayıp derleyip sıralayıp hazır bir şekilde en güvendiğiniz insanlara mı emanet ederdiniz ?

Alt 06-11-2009, 02:08
mongus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mongus mongus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bak bende sana pompei halkını örnek veriyorum, pompei halkı kazılardan yeni yeni çıkmıştır, eğer muhammed ve yandaşları bunu eliyle yazdıysa , neden daha önce böyle bir şey ne sümerde nede başka bir yerde var ve insanlara böyle bir ibret veren olayı yapan kimdir, neden en kötü biçimde yakalanmışlardır , insanlar helak ayetlerini nasıl uydurmuş olabilir ,onlardan hiç bir insan kalmadığı halde, ve kuran-ı kerim modernleşip kitaba dönüştü toprak altında kalmadı,osman zamanında kitaplaştı , yaygınlaşan ve modrnleşen,toprak altında kalmayan bilgilerin , ilk yazılımı olan deri vs. yakılp yok edilmiştir.o yüzden hep orjinal bir şeyler istemek modern çağla bağdaşmaz.yazmamı istemiyosanda yazmam ahbap, farketmez.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil