Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-07-2009, 14:13
unbe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
unbe unbe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

sevgili K.C.
işte saçmalığın daniskası denilebilecek şey de budur zaten
tüm kötülükler oluyor çocuklar ölüyor sakat doğuyor
adı da SINAV oluyor
yahu allahın işi gücü yok mu ikide bir bizi sınava sokacak hemde sonucunu da bilecek
eğlendiriyor olabilir mi kendini bu tarz sınavlarla filan?
yukarda çok canı sıkılıyor herhalde.....

"Varsan,çarp!!!"
Alt 18-07-2009, 14:21
layemud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
layemud layemud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

saroz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ancak biz ateistler, bir şeyi değerlendirirken bilimsel ölçülere bakarız. tek kantarımız vardır o da bilimdir.
sanıyorum aramızdaki fark bu cümlede gizli. kantarlarımız farklı sizin bilimi tek sayarken biz veya ben bilim+akıl+vicdan kantarlarını kullanıyoruz.Nedenine gelince bilim henüz emekleme evresinde bir bebek durumundadır. bilimsel olarak açıklanamayan o kadar çok şey varki bu nedenle bilim tek başına yeterli değildir.dinlerle bilim bir şekilde etkileşim halindedir ve birbirleriyle çelişmezler.Bazı konularda çeliştiği düşünülmüştür ama sonunda çalişmediği aklın kullanımıyla ortaya konulmuştur.bu günkü bilim bence tedavisi çok kolay olması gereken bir kanseri tedavi edememektedir. neden kolay olması gereken diyorum. çünkü ana karnındayken dahi vücut kanserli hücre üretmektedir ama kanser hastalığı olmamaktadır. vücut bunu çok basit bir şekilde yok edebilirken büyük bilim bu basitçe halledilmeyi dahi çözememektedir. yani bilim henüz emeklemektedir.saygılarımla.
Alt 18-07-2009, 14:25
nogada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
nogada nogada isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

niveru´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sn nogada

herseyden once evrende uyum diye bir sey yoktur , kaos hakimdir , yarin oburgun basimiza bir kayanin dusmeyecegi konusunda hic bir guvence bulunmaz , ki daha once olmus ,

bakin , sizin inanciniza gore , allah insani yaratmak istedi

once evreni var etti , evrende yuz milyarlarca yildiz meydana getirdi , hala yaratiyor, onra bu sonsuz evrenin dis mahallesi diyebilecegimiz bir yerinde ufacik miniminacik dunyayi olsuturdu ve insani oraya imtihan icin gonderdi !

siz buna inaniyormusunuz , Bu evreni var eden bir varligin ,insan denen onemsiz ve evrenin icinde kiymetsiz , bir canli icin bu kadar ugrasacagina , onun kendisine inanip inanmamasini cok dert edecegine , bunun icin kitaplar melekler peygamberler gonderecegine filan gercekden inaniyormusunuz ? allahin isi gucu mu yok , biz insanlarla bu kadar hastalik derecesinde ilgili ve saplantili ?

Eger bir allah gercekden olsaydi , evrende sadece dunya ve gunes hic bilemedin ay ve bir kac yildiz olurdu..

Dusunsene sonsuz ve bos uzay ve sadece dunya var . allahin bundan daha buyuk bir delili olabilir mi? ,, allahin olmadiginin en buyuk kaniti evrenin kendisidir bence
Sayın niveru öncelikle ben burada sadece Tanrı yani yaratan kavramını ortaya koydum.İslam,hristiyan yada yahudi inanç tabanlı olarak yazmadım.Sadece yaratıcı olarak bir Tanrının varlığını tartışma konusu yaptım.

Zaten ateist olanla arkadaşlarıma her hangib bir din,kült yada mezhep babında bir yaklaşımla yazmak çok akıllıca değildi.Yani tam olarak TANRI kavramına olan negatif düşünceler konusunda nasıl bu kadar kesin yargılar verebilmelerini merak ettim sonuçta.

Çoğu arkadaş demiş forumlarda cevaplar var.Ama bu cevaplar kime göre doğru.O forumlarda bende yüzlerce yazı yazdım Tanrı varlığını savunan bu durumda bende tarafsız olarak kendilerine karşı düşüncedeki yazıları okumalarını tavsiye edeyim o zaman.

Evrende kaos vardır hakimdir evet ama kaos içinde bir düzen vardır.Eğer evrende bir şekilde iyi yada kötü bir düzen olmasa zaten tek bir sistemin düzensiz olarak çökmesiyle bile tüm evren ziyan olur.

Bazı arkadaşlar bilime önem verdiklerini söylemişler.Bende tıpk onlar gibi bil,me önem veren bir insanım.Ama bilim görmediği şeyi inkar etmez en azından şu an için bilinmiyor fakat sonradan keşfedilebilinir diye tabir edilebilirdi Tanrı kavramı.Direk Tanrı yoktur demek ne kadar bilimsel bi şey oluyorki?

Zaten biyoloji,kimya,fizik gibi pozitif ilimlerle beraber bir bakış attığımızda ve bunların türevi olan 1000 lerce dal olan bilimlerden haberler aldıkça ve okudukça her şeyde bir güzellik ve düzen olduğu çok net görülüyor ve insan hayran oluyor adeta.

Bu kadar düzenli bir oluşumun tek başına rast gele bir araya gelmesi ve bu günlere gelişmesini düşünmek mantıksal bir hatadır.Bunlar bir Yaratıcı tarafından bir akıl ürünü olarak oluşturulmuş ve gelişimi içinde her türlü Tanrısal akıl ve güç tarafından beslenmiştir.

Bunlar benim kendi düşüncelerim tabiki...

Saygılarımla...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!

Konu nogada tarafından (18-07-2009 Saat 14:31 ) değiştirilmiştir.
Alt 18-07-2009, 14:31
saroz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
saroz saroz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bili ile dini karıştırmayın sayın layemud, ateistler bilimin evreni ve dünyayı yarattığını ve her derde deva bulduğunu, her şeyi tasarlayıp düzenlediğini söylemez.
50 yıl önce sıtma toplu ölümlere sebep oluyordu bugün olmuyor. zamanla çaresi bulundu. kanser de çözülecek ve bir süre sonra kimse kanserden ölmeyecek.

hatta ölümsüzlük bile bilimsel yöntemlerle üretilebilecek. ama bilimin boşluklarına sığınıp buradan dini üretmek çabanız sanırım bitmeyecek.

akıl ve vicdan meselesine gelirsek o konuda ateistlerin yanında yaya bile kalamazsınız. bu bütün dinler için geçerlidir.
hatta bir başlık altında derinlemesine tartışmakta fayda görüyorum.

Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir.
Epiktetos
Alt 18-07-2009, 14:31
Üye

unbe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili K.C.
işte saçmalığın daniskası denilebilecek şey de budur zaten
tüm kötülükler oluyor çocuklar ölüyor sakat doğuyor
adı da SINAV oluyor
yahu allahın işi gücü yok mu ikide bir bizi sınava sokacak hemde sonucunu da bilecek
eğlendiriyor olabilir mi kendini bu tarz sınavlarla filan?
yukarda çok canı sıkılıyor herhalde.....
Ben herşeyin sınav olduğunu düşünmüyorum.Bazı şeyler cezadır.. hani etme bulma dünyası,çalma kapımı çalarlar kapını özdeyişleri vardır yaaa onun gibi. birde allahın her şeye teke tek müdahele ettiği konusu var bence bu bir yanılgıdır. allah bir sistem kurmuştur bizlerede akıl vermiştir bu sistemin tersine aklı kullanmadan gerçekleştirdiğimiz eylemler karşımıza sakat çocuk vb.gibi olumsuzlıklarla çıkmaktadır. sen git yakın akrabanla evlen sakat çocuğunu allahın verdiğine inan. gereksiz yere savaş çıkart onca ölen masumun vebalini allaha yükle. hani hayvanımızı salarız sonra allaha emanet deriz allahı hayvan bekçisi olarak görme veya atama densizliğide bizim yapabileceğimiz bir şeydir. saygılar...
Alt 18-07-2009, 14:35
Kıdemli Üye

Sayın nogada bilimin gelişmesi karşısında artık doğrudan tanrıyı savunamayan abd ve avrupa teistleri akıllı tasaım adı altında tanrıya taraftar bulmaya çalışıyorlar.
yazılarınızdan bu akıllı tasarım iddiasının nüvelerini okuyorum...

Epiktetos
Alt 18-07-2009, 14:42
Üye

Bili ile dini karıştırmayın sayın layemud, ateistler bilimin evreni ve dünyayı yarattığını ve her derde deva bulduğunu, her şeyi tasarlayıp düzenlediğini söylemez.
Bakınız bilim önce bir hipotezin ortaya atılmasıyla başlar yanılmıyorsam. sonra gözlemlenir deyselleştirilir bu hipotez kabul veya reddedilir. Aslında bakarsanız kuranı kerim bu tür hipotezlerle doludur. Bunlara tümden karşı çıkmak en başta bilimsel değildir.bilmisel davranış herttürlü fikire eşit uzaklıkta olmak demektir. O nedenledirki kurukuruya inanan insanlar bilimsel araştırma yapamamaktadır. bunu terse çevirirsek baştan reddedeci bir tavırda bilmden uzak bir tavır olacaktır.genetik kopyalamada kopyalanacak materyalin kulak kısmından örnek alındığı malumunuz. şu an hatırlamadığım (araştıracağım) bir surede bu konu aynen geçmektedir. kulaktan parça alındığı. eğer kuranı bir bilim gözüyle inceleyebilseydik bizin bilim adamalrımız bunu çok daha önceleri keşfedebilirlerdi. Bu bağlamda kuranda bilim kitabı mahiyetindedir. yüzlerce hipotezi bağrında bulundurmaktadır. Bizde ya körü körüne inanö yada körü körüne reddediş hakimdir diye düşünüyorum.saygılarımla.
Alt 18-07-2009, 14:46
nogada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
nogada nogada isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayın nogada bilimin gelişmesi karşısında artık doğrudan tanrıyı savunamayan abd ve avrupa teistleri akıllı tasaım adı altında tanrıya taraftar bulmaya çalışıyorlar.
yazılarınızdan bu akıllı tasarım iddiasının nüvelerini okuyorum...
Sayın saroz;

Haberim var tabiki bu oluşumdan fakat ben kendi düşüncelerimle bir şeylere açıklık getirmek istiyorum.Aslında Ateist arkadaşlarımdan,kendilerine göre Tanrı'yı yok saymalarının en önemli sebeplerini buraada açıklamasını istiyorum.

Ama duygusal olarak bebeklerin ölümü,sakatlıklar,savaşlar gibi insani olan oluşumlarla Tanrı'yı yok saymak ne kadar gerçektir.

Dediğim gibi her düşünceye saygılıyım fakat gerçek bir cevap bekliyorum...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!
Alt 18-07-2009, 14:50
Kıdemli Üye

Sayın layemud, kuran nasıl bilim kitabı olabilir. tek bir hipotez gösterin bana.
üstelik kuran tanrının kurallarını tartışmasız dayattığı sonuçlar toplamıdır.

bir veriye, bilgiye ya da belgeye dayalı, deneylerle sınanmış tek bir hipotez ya da kuram gösterebilirmisiniz?

Epiktetos
Alt 18-07-2009, 14:51
Kıdemli Üye

nogada´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın saroz;

Haberim var tabiki bu oluşumdan fakat ben kendi düşüncelerimle bir şeylere açıklık getirmek istiyorum.Aslında Ateist arkadaşlarımdan,kendilerine göre Tanrı'yı yok saymalarının en önemli sebeplerini buraada açıklamasını istiyorum.

Ama duygusal olarak bebeklerin ölümü,sakatlıklar,savaşlar gibi insani olan oluşumlarla Tanrı'yı yok saymak ne kadar gerçektir.

Dediğim gibi her düşünceye saygılıyım fakat gerçek bir cevap bekliyorum...
benim yanıtımı yorumlamanızı bekliyorum.

Epiktetos

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil